Βοηθεια σας παρακαλω!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6

    Βοηθεια σας παρακαλω!!!

    Καλησπέρα σε ολους!Είμαι καινουργια στο σαιτ αυτο...Θα ηθελα να μοιραστω το προβλημά μου μαζί σας.Εγω παντα ημουν ευτυχισμενη και ισως ο πιο χαρουμενος ανθρωπος στον κοσμο, που παντα εβαζε στοχους και ειχε μεγαλα ονειρα.Τωρα ομως βρισκομαι εγκλωβισμενη σε μια κατασταση την οποια δεν μπορω ουτε να την περιγραψω...Αγχος,καταθλιψη ,κρισεις πανικου,φοβιες ολα δεν ξερω τι εχω??Το χειροτερο ομως ειναι οτι ολο αυτο το περναω δευτερη φορα.Περυσι διηρκησε 4 μηνες και απο τοτε ουτε που μου περναγε απο το μυαλο οτι θα το ξαναπερασω ολο αυτο!Η δευτερη φορα ειναι πιο οδυνηρη σκεφτεσαι πως δεν εισαι φυσιολογικη δλδ δεν εισαι σαν τους αλλους πια που απολαμβανουν καθε λεπτο της ζωης τους.Δεν ειμαι συγκεντρωμενη μονιμως κατι με βασανιζει χωρις να ξερω ομως το τι ειναι αυτο.Φετος ειναι μια πολυ σημαντικη και απαιτητικη χρονια για μενα αλλα δεν μπορω να παλεψω ωστε να πετυχω αυτο που θελω.Νιωθω χαζη νιωθω οτι ξαφνικα χαζεψα οτι δλδ δεν τα πιανω ευκολα πως το λενε?Ρωτησα τον γιατρο μου γτ που συμβαινει αυτο?Μου ειπε πως ειναι καθαρα θεμα συγκεντρωσης.Επιπλεον εχω κατι εντονες κεφαλαλγιες τις οποιες δεν αντεχω νιωθω οτι θα παθω εγκεφαλικο.Καθε φορα που παω να διαβασω και να κανω κατι για τον εαυτο μ εμφανιζονται εκει σαν καταρα.Περνω διαφορα φαρμακα εδω και καιρο (παντα χορηγουμενα απο τον γιατρο μ φυσικα)αλλα αποτελεσματα δεν ειδα.Πριν περιπου ενα μηνα ξεκινησα να περνω zoloft παλι δεν νιωθω διαφορα.Ανησυχωωω για μενα για την οικογενεια μ ομως περισσοτερο γτ μαγαπανε οσο τιποτα αλλο στον κοσμο και γω δεν θελω να τους απογοητευσω δεν θελω να τους εγκαταλειψω αλλα ορισμενες φορες σκεφτομαι τα χειροτερα και οτι με λειπουνται ολοι που καταντησα ετσι.Ποτε δε φανταζομουν οτι θα τα περνουσα ολα αυτα εγω.Εγω που δεν εχω ξεκινησει καλα καλα την ζωη μου. Ακομα βρισκομαι στο ανθος της ηλικιας μ..Φοβαμαι πολυ παρα πολυ.Ισως δεν ειμαι τοσο δυνατη οσο νομιζα οτι ημουν.Το αστειο ειναι πως οταν ημουν στο γυμνασιο θυμαμαι να ειπα την εξης φραση σε μια καθηγητρια μ<Εγω θα αλλαξω τον κοσμο >Τα σκεφτομαι ολα αυτα και λεω ποσο ανοητη ημουν και πως ειπα κατι τετοιο?Η κυρια μ μ ειπε αυτο ειναι πολυ δυσκολο κι ομως εγω ελεγα σιγα.Τωρα καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι...ΔΕΝ μπορω καλα καλα να βρω τον εαυτο μ και να γινω οπως πριν.Ομως θα το παλεψω νομιζω..θΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑς ΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΑΠΟ ΕΣΑς ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ:
    Last edited by megoni; 11-12-2017 at 17:45.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καλησπερα κ γω πανω κατω τα εχω ολα αυτα π λες εκτος απο τις κεφαλαλγιες..νοιωθω οτι κατι αλλαξε σε μενα νοιωθω οτι χαζεψα οτι τρελαινομαι σιγα σιγα δν μπορω να το εξηγησω ακριβως με λογια αυτο π νοιωθω..εγω ειμαι 2 χρονια ετσι κ ακομα το παλευω να συνελθω..εχω δοκιμασει τα παντα χαπια ψυχοθεραπεια..ειμαι σε αδιεξοδο δεν ξερω τ ν κανω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Με διεγνωσαν εμενα με διαφορα οπως γαδ καταθλιψη αποπροσοποιση καταναγκαστικες σκεψεις...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    2 ολοκληρα χρονια??πλακα κανεις?τι εγινε μηπως συνεβη κατι και σε τραυματισε ψυχικα?Ή ολα εγιναν ετσι ξαφνικα??Εμενα αρχικα αρχησε να ποναει πολυ μα παρα πολυ το κεφαλι μ τελη καλοκαιριου.Ειπα μπα ιδεα μ θα ναι δεν θα το ξαναπερασω ολο αυτο παλι απο την αρχη...Κι ομως συνεβη ο ιδιος εφιαλτης με κυνηγαει.Δεν ξερω τι κανω πια.Εκανα ολες τις εξετασεις αιματολογικες αξονικη μαγνητικη κ.α πολλα.δεν μ βρηκαν τιποτα.Τωρα επισκπτομαι ενα ψυχιατρο ειναι πολυ καλος αλλα τα αντιμετωπιζει ολα πολυ χαλαρα σαν να μ λεει γριπη ειναι θα περασει...Ομως εγω νιωθω οτι ειναι κατι πολυ σοβαρο.Μερικες φορες νιωθω οτι θα πεθανω απο τον πονο.Το μοναδικο εμποδιο μ ειναι ο πονος π εχω στο κεφαλι μ.Πιστευω πως αυτο ευθυνεται για την ελλειψη συγκεντρωσης και μνημνης.Δεν αντεχω αλλο εχω κουραστει πολυ.Μακαρι να ημουν τοσο δυνατη οσο εσυ Χριστοφορε που το παλευεις δυο χρονια τωρα .Πραγματικα σε θαυμαζω!!
    Last edited by megoni; 10-12-2017 at 17:29.

  5. #5
    megoni
    χαλάρωσε, μια φάση είναι θα περάσει.. Δεν είναι το τέλος του κόσμου!!
    Πάντα υπάρχουν και αυτές οι μαυροι περίοδοι στη ζωή μας και αυτές να ξερεις ειναι και πολύ εποικοδομητικές στο εξελιχθύμε..
    Εχεις κολλήσει τώρα.. και?
    Δεν πρέπει να ξανασηκωθείς..? Σιγά σιγά με τον χρόνο σου..
    Οταν υπάρχει θέληση υπάρχει και τρόπος να λυθούν όλα..
    Εννοειται πως δεν χάζεψες αλλά έχεις διάσπαση προσοχής αυτή την περίοδο γιατί σκέφτεσαι πολλά μαζί..
    Φαντάζομαι πως αυτό που επιβαρύνη την κατάσταση ειναι το άγχος σου ότι δεν εισαι φυσιολογική και ότι θα κρατήσει χρόνια αυτή η κολόνια..
    Στην πραγματικότητα θα κρατήσει όσο εσύ το αφήσεις και είσαι μια χαρά φυσιολογική..
    Φυσιολογικός δεν σημαίνει τέλειος. Εγώ δεν ξερω καναν άνθρωπο που δεν εχει περάσει χάλια καποιες περιόδους είτε καταθλιπτικά συμπτώματα, κρίσεις πανικου, απόσυρση κλπ..
    Οταν σε πιάνει πονοκεφαλος κοιμήσου και χαλάρωσε..
    Καταταλλα κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν, ωστε να αποσπάσαι απτο άραλογος αγχος σου και το αυτομαστίγωμα..
    Και τα πράγματα θα φτιάξουν

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Magdalinx
    Σευχαριστω πολυ για τα λογια παρηγοριας σου.Αλλα πιστεψε με δεν ειναι καθολου ευκολο.Πιστεύω μαλιστα οτι ειναι το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο!!!Ξερω οτι ακουγεται αρκετα εγωιστικο αυτο που μολις ειπα...Ξερω πως υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα αλλα πιστεψε με για να ξεστομισω αυτα τα λογια εχω φτασει στα οριά μ.Παντα μ ελεγαν οτι ειμαι αρκετα ωριμη για την ηλικια μ κι ομως κοιτα που εχω φτασει...Καλα τα λες να κοιμαμαι αλλα μονο αυτο κανω και οταν ειμαι ξυπνια σερνομαι απο τον πονο ή ακομα κι αν επιλεξω να ασχοληθω με κατι πχ. να μιλησω με τις φιλες μ ειμαι εκτος τοπου κ χρονου σε αλλο κοσμο δλδ. αλλα μ λενε αλλο απανταω και συνεχεια συμβαινει αυτο καποια στιγμη ομως κατανταει κουραστικο και επιλεγεις να αποπσυρθεις απ΄'ολα..Τα θεωρητικα ολα τα ξερω παντα τα ηξερα.Όσες φορες κι αν σε ριξει η ζωη κατω εσυ επιλεγεις το αν θα ξανασηκωθεις,σημασια δεν εχει ουτε η νικη αλλα ουτε η ηττα σημασια εχει ο κοπος και η προσπαθεια που εκανες για να φτασεις μεχρι εδω,κανεις δεν γεννηθηκε τελειος 10% ειναι το ταλεντο και το 90% δουλεια και προσπαθεια κ.α Καθε μερα τα λεω αυτα στον εαυτο μ και τα γνωριζω καλυτερα απο τον καθενα...Κι ομως δεν μπορω να το αντιμετωπισω.Ποσες φορες ειπα στον εαυτο μ ξυπνα δεν εχεις τπτ ολα ειναι στο μυαλο!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μαζί με τα φάρμακα μαγνήσιο βιταμίνη ντε ηλεκτρολύτες η βιταμίνες με μέταλλα ρώτα το γιατρό σου κ προσπάθησε να τρως προϊόντα χωρίς πολύ επεξεργασία ρώτα το γιατρό σου κ καλή επιτυχία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    elis
    Nα σαι καλα σ'ευχαριστω!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κι εγώ αυτά παίρνω να είσαι καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by megoni View Post
    2 ολοκληρα χρονια??πλακα κανεις?τι εγινε μηπως συνεβη κατι και σε τραυματισε ψυχικα?Ή ολα εγιναν ετσι ξαφνικα??Εμενα αρχικα αρχησε να ποναει πολυ μα παρα πολυ το κεφαλι μ τελη καλοκαιριου.Ειπα μπα ιδεα μ θα ναι δεν θα το ξαναπερασω ολο αυτο παλι απο την αρχη...Κι ομως συνεβη ο ιδιος εφιαλτης με κυνηγαει.Δεν ξερω τι κανω πια.Εκανα ολες τις εξετασεις αιματολογικες αξονικη μαγνητικη κ.α πολλα.δεν μ βρηκαν τιποτα.Τωρα επισκπτομαι ενα ψυχιατρο ειναι πολυ καλος αλλα τα αντιμετωπιζει ολα πολυ χαλαρα σαν να μ λεει γριπη ειναι θα περασει...Ομως εγω νιωθω οτι ειναι κατι πολυ σοβαρο.Μερικες φορες νιωθω οτι θα πεθανω απο τον πονο.Το μοναδικο εμποδιο μ ειναι ο πονος π εχω στο κεφαλι μ.Πιστευω πως αυτο ευθυνεται για την ελλειψη συγκεντρωσης και μνημνης.Δεν αντεχω αλλο εχω κουραστει πολυ.Μακαρι να ημουν τοσο δυνατη οσο εσυ Χριστοφορε που το παλευεις δυο χρονια τωρα .Πραγματικα σε θαυμαζω!!
    Εε τ παλευω δεν εχω κ αλλη λυση πολλες φορες σκεφτομαι σαν μονη λυση τν αυτοκτονια αλλα λεω ειμαι 28 χρονων ακομα δεν ειναι λυση αυτη θα τ παλεψω καποια στιγμη θα φυγει..ασε η ζωη μ ειναι κολαση μ αυτο...εμενα βγηκε υστερα απο ενα θανατο κοντινου προσωπου και ενας χωρισμος με τν κοπελα μου

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    10
    Geia sou Megoni..
    Kai egw ta idia pathenw..Thimamai omws peripou sthn ilikia sou arxisa na to pathenw auto..nomizw sta 20..kai apo tote pame dinata ! haha..
    To pathenw kai egw kata periodous san ena mavro peplo na mou skepazei thn kathimeriotita..varethika na to pathenw auto kai kathe fora pou katalavainw oti tha to pathw thimonw me ton eafto mou kai lew oxi pali!etsi prospathw me nixia kai me dontia na valw sthn zwh mou pragmta pou me kanoun xaroumenh..opws mia kainouria asxolia ,na akousw mousiki pou mou aresei,na diavasw psixologika arthra na paw volta na perpatisw epishs dokimase na kaneis yoga voithaei paara polu sthn psixologia ..

Similar Threads

  1. Μια βοηθεια σας παρακαλω...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 02-10-2013, 20:07
  2. παρακαλω βοηθεια!!:(
    By krowly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-2013, 01:26
  3. Τη βοήθειά σας παρακαλώ
    By nadastar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-08-2013, 19:23
  4. Βοήθεια παρακαλώ!
    By illumina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-03-2012, 12:24
  5. Βοηθεια σας παρακαλω
    By bettyboop23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 17-02-2012, 22:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •