Θρησκευτικές πεποιθήσεις ψυχοθεραπευτή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι τοσο δυσκολο να βρεις καλο ψυχοθεραπευτη που ειναι λεπτομερεια οι θρησκευτικες του πεποιθησεις .........

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Θα ξεφύγω λίγο στο θέμα για να πω την άποψη μου στο θέμα της ψυχοθεραπείας ..

    Εγώ είμαι της άποψης ότι κανένας μα κανένας δεν θα σε νιώσει πραγματικά όπως κ να εκφραστής αν δεν ένιωσε ποτέ του αυτά που λες στο πετσί του κ ακριβει καταστάσεις..

    Η δουλειά του ψυχιάτρου είναι να εξυπηρετει την μεγάλη μαφία που λέγεται φαρμακοβιομηχανία.χωρις αυτήν δεν θα επιβίωναν σήμερα ούτε οι γιατροί...
    Οι γιατροί είναι απλά βιτρίνα τους...

    Είναι όλα. Απάτη δεν ξέρω κανέναν όλα αυτά τα χρόνια να λέει πείρα αυτό το φάρμακο κ έκανα κάποιες ψυχοθεραπείες κ τώρα είμαι καλά ..
    Ο ψυχίατρος δεν θα σε γιατρέψει ποτέ ούτε κ τα φάρμακα...
    Το κόλπο είναι να σε ρίξουν στο τρυπάκι τους να χαπακονεσε κ να τους τα ακουμπάς νομίζοντας ότι γίνεσαι καλά..

    Ο καλύτερος γιατρός είναι μόνο ο εαυτός μας κ ο χρόνος...

    Η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει ο φοβος.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αυτό που δε μου αρέσει εμένα, είναι να μηδενίζουν την αξία της θρησκείας και να κοροϊδεύουν τη θρησκεία σε βαθμό πολύ προσβλητικό, που ενδεχομένως να είναι ποινικά κολάσιμο.

    Μου έλεγε εμένα η ψυχίατρος-ψυχοθεραπεύτρια μου ότι η Αγία Γραφή είναι-θου Κύριε-σκουπιδαριό (και πάλι θου Κύριε), γιατί λέει ότι η γυναίκα είναι υποδεέστερη, ότι είναι δυνατό η γυναίκα να συλλάβει παιδί χωρίς συνουσία, ότι ανασταίνονται νεκροί και ότι πολλαπλασιάζονται οι άρτοι και τα ψάρια και ότι όλα αυτά είναι παρανοίκά και εκτός κάθε πλαισίου λογικής και επιστημονικής βάσης.

    Τι να πεις σε τέτοια άτομα;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  4. #19
    Εμένα μου κάνει καλή εντύπωση άμα έχει μια εικόνα στο γραφείο, σημαίνει πως έχει έστω λίγη ανθρωπιά, μειλιχιότητα, καλοσύνη.
    Η θρησκεία γενικά ηρεμεί τον άνθρωπο.
    Γενικά δεν έχω ακούσει για ειδικό της ψυχικής υγείας να απωθεί θεραπευόμενους του από τη θρησκεία.
    Απλά η θρησκεία δεν πρέπει να φτάνει σε όρια που μετατρέπεσαι σε ένα αδρανές άτομο που τα περιμένεις όλα και τα δικαιολογείς όλα από το Θεό ή όταν λειτουργεί σαν εμμονή που σε στερεί από το να κάνεις πράγματα στη ζωή σου.
    γιάννης

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by VarethikaNaVariemai View Post
    Θα ξεφύγω λίγο στο θέμα για να πω την άποψη μου στο θέμα της ψυχοθεραπείας ..

    Εγώ είμαι της άποψης ότι κανένας μα κανένας δεν θα σε νιώσει πραγματικά όπως κ να εκφραστής αν δεν ένιωσε ποτέ του αυτά που λες στο πετσί του κ ακριβει καταστάσεις..

    Η δουλειά του ψυχιάτρου είναι να εξυπηρετει την μεγάλη μαφία που λέγεται φαρμακοβιομηχανία.χωρις αυτήν δεν θα επιβίωναν σήμερα ούτε οι γιατροί...
    Οι γιατροί είναι απλά βιτρίνα τους...

    Είναι όλα. Απάτη δεν ξέρω κανέναν όλα αυτά τα χρόνια να λέει πείρα αυτό το φάρμακο κ έκανα κάποιες ψυχοθεραπείες κ τώρα είμαι καλά ..
    Ο ψυχίατρος δεν θα σε γιατρέψει ποτέ ούτε κ τα φάρμακα...
    Το κόλπο είναι να σε ρίξουν στο τρυπάκι τους να χαπακονεσε κ να τους τα ακουμπάς νομίζοντας ότι γίνεσαι καλά..

    Ο καλύτερος γιατρός είναι μόνο ο εαυτός μας κ ο χρόνος...

    Η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει ο φοβος.
    πραγματικα εκτος θεματος...
    οι ψυχοθεραπευτες που συνηθως ειναι ψυχολογοι και σπανια και ψυχιατροι, δεν εχουν καμια σχεση με την συνταγογραφηση.
    δεν επιτρεπεται να συνταγογραφουν καν...
    ψυχοθεραπεια ειναι η συνεδρια, η συζητηση, οχι τα χαπια...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Προσωπικα δεν θα ηθελα να επιρεαζει την συνεδριαμου η θρυσκευτικοτητα του θεραπευτη! εξαλου ειναι ασχετα πραματα, οπως κι δεν με ενδιαφερει ο ορθωπεδικος μου που πιστευει ετσι κι αυτος!
    Ομως δυστυχως λογο του οτι η ψυχοθεραπεια δεν ειναι κλασικη ιατρικη, κι λογο του οτι οι καταβολες της ειναι στον ανατολικο κοσμο κι προς τις ινδιες , εκει δυστυχως θα υπαρχει "θεμα" αφου πολλες θεραπευτικες μεθοδους τις εχουν αντιγραψει κι με μικρες παραλαγες ειναι απο τους ινδους μοναχους! οπως ο δυαλογισμος, η η προσπαθεια να καθαριζουμε το μυαλο απο ασκοπες σκεψεις πολλες τετοιες ασκησεις ειναι ομοιες με τον βουδισμο και τον ινδουισμο! οπου ο ινδιουσμος λογο του οτι σχεδον καθε τοπος εχει κι τον δικο του μικρο θεο,ειναι προβλημα λογο του οτι καποιες τετοιες περιοχες οπως στην δυτικη ινδια υπαρχουν οι θεοι του μαυρου κι κοκκινου χρωματος, του κακου δλδη!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εμένα μου κάνει καλή εντύπωση άμα έχει μια εικόνα στο γραφείο, σημαίνει πως έχει έστω λίγη ανθρωπιά, μειλιχιότητα, καλοσύνη.
    Η θρησκεία γενικά ηρεμεί τον άνθρωπο.
    Γενικά δεν έχω ακούσει για ειδικό της ψυχικής υγείας να απωθεί θεραπευόμενους του από τη θρησκεία.
    Απλά η θρησκεία δεν πρέπει να φτάνει σε όρια που μετατρέπεσαι σε ένα αδρανές άτομο που τα περιμένεις όλα και τα δικαιολογείς όλα από το Θεό ή όταν λειτουργεί σαν εμμονή που σε στερεί από το να κάνεις πράγματα στη ζωή σου.
    συμφωνώ μαζι σου ετσι ακριβώς!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειναι τοσο δυσκολο να βρεις καλο ψυχοθεραπευτη που ειναι λεπτομερεια οι θρησκευτικες του πεποιθησεις .........
    Πες τα χα χα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εγώ ξέρω πως οι περισσότεροι είναι άθεοι , αθεος ήταν και ο Φρουντ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θρησκευτικές Φοβίες ΜΕΡΟΣ 2
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-01-2018, 00:19
  2. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By K&K in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2017, 11:14
  3. θρησκευτικές ενοχές για την ομοφυλοφιλία
    By freespirit in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 17-10-2016, 17:31
  4. Πεποιθήσεις και πραγματικότητες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 06-10-2007, 19:32
  5. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 16:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •