Είδος ψυχοθεραπείας που ήταν βοηθητικό για εσάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Είδος ψυχοθεραπείας που ήταν βοηθητικό για εσάς

    Υπάρχουν αρκετές δημοφιλείς ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις. Το σύνολο των ψυχοθεραπευτικών προσεγγίσεων που έχει καταμετρηθεί -μαζί με τις εναλλακτικές-, ξεπερνά τις 500!
    Ο ψυχοθεραπευόμενος, διαλέγει ψυχοθεραπευτή με διάφορα κριτήρια και πολλές φορές δεν γνωρίζει το είδος της ψυχοθεραπευτικής μεθόδου που ακολουθεί ο θεραπευτής του.

    Για όσους όμως έχουν γνώση ή για όσους έχουν δοκιμάσει διαφορετικές προσεγγίσεις ψυχοθεραπείας: Ποια ήταν η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση που σας βοήθησε περισσότερο, ποια ήταν αυτή που είχε τη μεγαλύτερη επίδραση πάνω σας και γιατί?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Εγώ έχω σχιζοφρένεια κάνω υποστηρικτική ούτε ξέρω πως λέγεται μου είπαν πέντε κόλπα πρακτικά να μπορώ να λειτουργήσω γτ ήθελα να δουλέψω πιάσανε τα εμπεδωσα κ επιβιωνω κανονικά όπως οι υγιείς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    εδω γαδ. κανω υπνωση, και συγχρονως γνωσιακη συμπεριφορικη. ειμαι πολυ ευχαριστημενη εχω αποκτησει μια συγκρατημενη και προσγειωμενη αισιοδοξια. ευελπιστω να συνεχισω ετσι και μετα το τελος της φαρμακευτικης αγωγης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Προσωποκεντρική, γνωστική, schema theraphy

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πιο συγκεκριμένα, σε περιόδους κρίσης βοήθησε η προσωποκεντρική. Η γνωστική και η θεραπεία σχημάτων (παρακλάδι της γνωστικής), βοήθησε στην βαθύτερη διερεύνηση και κατανόηση των κινήτρων και των μηχανισμών που συμμετέχουν στην διαμόρφωση δυσλειτουργικών συμπεριφορών.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Η θεραπεια σχηματων και η διακριση των βασικων επιπεδων λειτουργιας ειναι ο,τι πιο χρησιμο εχω κανει εως τωρα ψυχοθεραπευτικα. Πιο χρησιμο απο τη γνωσιακη που ειχα κανει πριν χρονια και ξανακανω και φετος.
    Οταν ειχα πρωτοκανει γνωσιακη ειχα τρομερη προοδο με πολυ μεγαλη ταχυτητα σε ολα τα επιπεδα και θεωρουσα οτι με ειχε βοηθησει παρα πολυ. Αργοτερα καταλαβα οτι αν και ειχα λυσει το προβλημα της κοινωνικης φοβιας, άλλα ριζικα προβληματα μου που εχουν προκυψει απο τη σχεση με τους γονεις μου, δεν τα ειχα εξερευνησει, δεν τα ειχα διαπιστωσει, δεν τα ειχα δουλεψει και μεσα στα επομενα χρονια μπαινοβγαινα σε επεισοδια καταθλιψης με διαφορετικες αφορμες, αλλα τελικά παντα για τους ιδιους αλυτους λογους.

    Οποτε εχοντας εμπειρια απο 2 διαφορετικες προσεγγισεις ψυχολογων, θα διαλεγα αυτη της συνθετης ψυχοθεραπειας που χρησιμοποιει διαφορετικες προσεγγισεις, μεθοδους και ασκησεις, χωρις παροπιδες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    H θεραπεία της καφετέριας σε άλλη πόλη, εξαίρετη θεραπεία μία μέρα θέλω να γράψω βιβλίο γι αυτήν. Μην γελατε μόνο φάρμακα μου συνταγογράφουσαν οι θεραπευτες μου και με ξεπεταγαν , διαβάζω εδώ πόσες θεραπευτικές προσεγγίσεις υπάρχουν και παθαινω πλάκα. Εγώ μόνο την καφετοθεραπεια γνωρίζω και είναι εξαιρετική μέθοδος. Αυτά.

Similar Threads

  1. Είδος ψυχαναγκασμών-καταναγκασμών
    By butterfly95 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-09-2017, 01:01
  2. ειδος ψυχοθεραπειας...........
    By ερη in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 20
    Last Post: 11-12-2014, 00:44
  3. Νέο είδος σεξουαλικής εμμονής
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2011, 23:58
  4. Είναι το σεξ είδος ψύχωσης;
    By Ektor in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-05-2011, 11:16
  5. Αγχολυτικά Tranxene (ειδος Benzodiapine)
    By lamegirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-08-2009, 23:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •