Σεξουαλική Παρενόχληση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by catty View Post
    Σεξουαλική παρενόχληση είναι, απόπειρα βιασμού θα ήταν να σου ειχε επιτεθεί (αγγίξει) για να σε γδύσει και να σε βιάσει, να είχε προσπαθησει να σε βάλει να του κάνεις στοματικό και τέτοια. Σεξουαλική επίθεση αλλα όχι βιασμός να σε είχε φιλήσει, να σε είχε αγγίξει ακατάλληλα σε μερη του σώματός σου κλπ. Επειδή όμως οι απειλές του να ενδώσεις έγιναν επανειλλημένα, πρόκειται και περί σεξουαλικής επίθεσης στην περίπτωση! Κι είναι εμφανές ότι σε εχει τραυματισει ψυχολογικα (" Όμως από εκείνη την στιγμή νιώθω πολύ άσχημα . Και δεν έχω μιλήσει ούτε στο αγόρι μου για αυτό το θέμα ούτε σε κανέναν...Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς η σεξουαλική παρενόχληση και οκ δεν μου επιτέθηκε σωματικά άλλα νιώθω εκτεθειμένη και αδύναμη μετά από όλο αυτό...")

    Καλύτερα να πας σε μια (γυναίκα κατά προτίμηση επειδή είναι συνήθως πιο ευαίσθητες σε τέτοια θέματα και πολλές φορές αφιλοκερδώς) δικηγόρο να σου πει πως θα πράξεις κατάλληλα. Ή πήγαινε στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και πες ότι έχεις πεσει θυμα σεξουαλικής επιθεσης και ζητησε να μιλησεις σε κάποια αστυνομικό. Ελπίζω να καταλήξει θετικά η υποθεση για σένα και να νιώσεις ανακούφιση στο τέλος!

    Μη ντραπείς να μιλήσεις καθόλου γι αυτό αλλιώς δε θα εκλείψει το φαινόμενο.
    Αυτό εδω είναι το αρχικό σχόλιό μου. Το να επιλέγεις κομμάτια από τα σχόλιά μου, να παραφράζεις τα λεγόμενά μου με σκοπό να με γελοιοποίησεις με εκφράσεις κατάλληλες του επιπέδου σου όπως στο προηγούμενο σχόλιο, ξέρεις πώς λέγεται;

    Σε κατάλαβα από την αρχη που μίλησες για "αγαμία" στο παιδί επειδή είχε το θάρρος να μιλήσει σε μια παρέα κοριτσιών. Το χεις μαθει καλά το παιχνίδι σου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    χαιρομαι που το βαζεις και μονη σου.
    λες ξεκαθαρα οτι δεχτηκε σεξουαλικη παρενοχληση . η σεξουαλικη επιθεση ειναι ειτε ασελγεια ειτε βιασμος.ειτε και τα δυο μαζι.
    η παρενοχληση ειναι κατι πολυ πιο απλο. εσυ τα εμπλεξες και τα δυο, επειδη μπερδευεσαι


    τα υπολοιπα διαστρεβλωμενα που λες για μενα (επειδη δεν τα κατανοησες), οπως για ολους οσους εχεις σχολιασει στην συντομη συμμετοχη σου (πχ την ελισσαβετ), εχουν για μενα την ιδια εγκυροτητα που εχουν οι απαραδεκτες αποψεις σου.

  3. #33
    Και μόνο η αιχμαλωσία είνα τρομακτική από μόνη της..
    Εδώ ελεγχτης αν σε πιάσει, δεν εχει το νομικό δικαίωμα να σε κρατήσει παρά την θεληση σου, δηλαδή μπορείς να κινηθείς δικαστικά..
    Και εγώ δεν θα σε συμβουλευα να καταφύγεις νομικά, ειναι μεγάλη ταλαιπωρια και εκ των υστερων δεν μπορείς να αποδείξεις πολλά.
    Βέβαια μπορείς να απευθυνθείς στο τμήμα, να το έχουν δηλαδή στα υπόψιν τους και εκείνοι, ξέρεις σε περίπτωση που συμβει και σε άλλη κοπελα κάτι από τον ιδιο.. η να του τρίξουν τα δόντια..
    Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως είναι να μιλήσεις στο περιβάλλον σου, οπωσδήποτε στους φίλους σου και να σε προσέχουν αλλά και για να γνωρίζουν και εκείνοι. Μπορεί να φοβάσαι στην αρχή τα βράδια, αλλά είναι λογικό επειδή ειναι ένα πρόσφατο γεγονός. Αλλά θα το ξεπεράσεις, απλά πλέον θα εχεις και το νου σου περισσοτερο, και θα προσέχεις περισσότερο!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by catty View Post
    Με ποιο ακριβως τροπο το καταφερνω; με το ότι της ειπα εξαρχής ότι δεχτηκε σεξουαλική επίθεση και της είπα να πάει στην αστυνομία και να μην το αφησει έτσι; Ή πρέπει να συμφωνήσω με τη δική σας άποψη οπωσδήποτε, για να μη σε κανω να νιωσεις ασχημα; Εσύ σκεφτηκες τις κοπέλες που εχουν υποστεί πραγματικό βιασμό ότι τις βλάπτεις ψυχικά εξισώνοντας την καθε σεξουαλική επίθεση με βιασμό; Ή σκεφτεσαι μονο τον εαυτό σου;

    Προσωπικά έκρινα από αυτα που είπε η κοπέλα, όχι απο παρορμητισμό.

    Προσωπικά δε μιλησα για
    Σεξουαλική παρενόχληση της είπες ότι δέχτηκε, ούτε καν επίθεση...
    Επίσης μου λες εσύ εμένα ότι σκέφτομαι μόνο τον εαυτό μου; Εσύ; Εσύ που δεν νοιάζεσαι για τίποτα και που δεν δείχνεις την παραμικρή ευαισθησία;;; Τέλος πουθενά δεν έγραψα ότι κάθε σεξουαλική επίθεση ισούται με βιασμό...μην διαστρεβλώνεις τα γραφόμενα των άλλων όπως σε συμφέρει...

    Α, το κείμενο σου δεν είναι ολοκληρωμένο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Magdalinx View Post
    Και μόνο η αιχμαλωσία είνα τρομακτική από μόνη της..
    Εδώ ελεγχτης αν σε πιάσει, δεν εχει το νομικό δικαίωμα να σε κρατήσει παρά την θεληση σου, δηλαδή μπορείς να κινηθείς δικαστικά..
    Και εγώ δεν θα σε συμβουλευα να καταφύγεις νομικά, ειναι μεγάλη ταλαιπωρια και εκ των υστερων δεν μπορείς να αποδείξεις πολλά.
    Βέβαια μπορείς να απευθυνθείς στο τμήμα, να το έχουν δηλαδή στα υπόψιν τους και εκείνοι, ξέρεις σε περίπτωση που συμβει και σε άλλη κοπελα κάτι από τον ιδιο.. η να του τρίξουν τα δόντια..
    Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως είναι να μιλήσεις στο περιβάλλον σου, οπωσδήποτε στους φίλους σου και να σε προσέχουν αλλά και για να γνωρίζουν και εκείνοι. Μπορεί να φοβάσαι στην αρχή τα βράδια, αλλά είναι λογικό επειδή ειναι ένα πρόσφατο γεγονός. Αλλά θα το ξεπεράσεις, απλά πλέον θα εχεις και το νου σου περισσοτερο, και θα προσέχεις περισσότερο!
    συμφωνω απολυτα.
    επιπλεον, με το θρασσος που σε εβριζε κι απο πανω κι εσυ σωπασες, αυτος ελπιζει οτι εχεις φοβηθει.
    αυτο σημαινει οτι μπορει να ψαχνει ευκαιρια να ξανακανει κατι, ισως πολυ πιο χοντρο.
    και μονο γι αυτο, περα απο ολους τους λογους. πρεπει να το πεις στους δικους σου και στην παρεα σας και να ξερει κι αυτος οτι το ειπες.
    οσο και να σε συκοφαντησει, να σου ξαναεπιτεθει δεν θα τολμησει.

    για να ειμαι ειλικρινης, επειδη μου γυρναει τ αντερα η ατιμωρησια τετοιοων γλοιωδων τυπων, που ασελγουν, παρανομουν, τροκρατουν και βγαινουν κι απο πανω, επειδη ξερω οτι για να κινηθεις νομικα ειναι παρα πολυ δυσκολο με τετοιες περιεργες συνθηκες, κι οτι αυτος θα συνεχισει να ειναι περηφανος για τον εαυτο του, αλλα θα επιτεθει ξανα,
    θα αφηνα με μεγαλη ευκολια τον συντροφο μου να τον αιχμαλωτισει σε καμια γωνια, για να δει τι σημαινει βια και αιχμαλωσια που τολμαει να τα κανει μονο σε γυναικες.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αλλα λεει η θειά της, αλλα ακουν τα αυτια της.
    ειπε στην κοπελα οτι δεχτηκε παρενοχληση και ΟΧΙ ΕΠΙΘΕΣΗκαι εξακολουθει να λεει την λεξη παρενοχληση μεχρι το προηγουμενο μηνυμα και τωρα λεει οτι την ειπε "σεξουαλικη επιθεση" (αυτο εγινε αφου βαλαν τις φωνες 2-3-13)...
    λες και δεν της επιτεθηκε, λες και δεν την αγγιξε.
    λες και δεν μπορουμε να ανατρεξουμε στο μηνυμα της/του,αλλα θα ακουσουμε τις διαστρεβλωσεις της/του.

    αστην να μην το βλεπει, αρκει που το βλεπουν αλλοι.
    Ναι, είναι ξεκάθαρο το ότι διαστρεβλώνει και τα δικά της/του λεγόμενα αλλά και των άλλων προς το συμφέρον της/του...
    Επίσης μου κάνει εντύπωση το πόσα κατάλαβε για σένα ακόμα δεν γράφτηκε...μιλάμε για ξεφτέρι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, είναι ξεκάθαρο το ότι διαστρεβλώνει και τα δικά της/του λεγόμενα αλλά και των άλλων προς το συμφέρον της/του...
    Επίσης μου κάνει εντύπωση το πόσα κατάλαβε για σένα ακόμα δεν γράφτηκε...μιλάμε για ξεφτέρι...
    το ΄πιασες, ατιμουλι ;p

  8. #38
    Παιδιά πραγματικά συμφώνω με όλους σας δεν υπάρχει λόγος να έρχεστε σε αντιπαράθεση!Εμένα πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πως θα "ονομάσω " το γεγονός άλλα το πως ένιωσα αυτή την στιγμή!

  9. #39
    Ο τύπος πλέον ξέρω ότι δεν είχε δικαίωμα να κανει καμία από αυτές τις ενέργειες(λόγω μικρής ηλικίας και λόγω απειρίας σε αυτά τα γεγονότα)και πλέον όπως ειπα σε προηγούμενο μήνυμα είμαι χαρούμενη μόνο που ξέρω τι είναι επιτρεπτό και όχι!Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσες έννοιες πραγματικά Και σας ευχαριστώ που όλοι που είπατε με επιχειρηματα τι είναι τι και τι όχι (για να το πω και με απλά λόγια )! Από εκεί και πέρα όπως είπα και πριν δεν έχω θε.α να το ονομάσω κάπως ειτε απόπειρα βιασμού είτε σεξουαλική παρενόχληση είτε ασέλγεια είτε το οτιδήποτε!Εμένα με ενδιαφέρει μόνο να μάθω τι πρέπει να επιτρέπουμε από κάποιον και τι όχι κάτι για το οποίο είχα πραγματικά απορίες λόγω έλλειψης γνωσης πάνω στο θέμα!και πραγματικά σας ευχαριστώ που μου εξηγήατε κάθε έννοια. Αλλά όταν σας βλέπω να λογομαχειτε για το γεγονός συγνωμη που σας το λέω αλλά νιώθω απλά αμήχανα!

  10. #40
    Εμένα δεν είναι το θέμα μου πως θα το ονομάσω άλλα τι πρέπει να επιτρέπουμε σε έναν έστω άνδρα Στην περίπτωση μου (γτ το θέμα δεν είναι και γένους θηλυκού) να γίνεται!και πραγματικά σας μιλάω επειδή δεν είχα ασχοληθεί ξανα με αυτό το θέμα (επειδή δεν μου είχε συμβεί,χαζομάρα μου κιόλας)δεν γνώριζα πραγματικά τίποτα και είναι πρώτη φορά που έγραψα σε site ...επομενως νιώθω πραγματικά λύπη που απλά ασχολείστε κάποια άτομα απλά με την ονομασία!ευχαριστώ όσους με στήριξαν και πραγματικά δεν πρέπει να κολλαμε σε όμορφες λέξεις άλλα σε γεγονότα .Εγω το μόνο σίγουρο πλεον είναι το θα ονοματειζα αυτό το γεγονός κάτι κακο κάτι που το έκανε ένας άνθρωπος που έχεις πραγματικά κάποιο πρόβλημα και όχι επειδή ήταν μεθυσμένος!και αυτό έχει σημασία για εμένα!συγνωμη για το μεγάλο μήνυμα!έψαξα πάρα πολύ το θέμα μίλησα με πολλούς ανθρώπους διάβασα όλα τα μηνύματα σας και πίστευω πλέον αυτό!σας ευχαριστώ

  11. #41
    Συγνωμη που γράφω τόσο πολλά άλλα είναι πρώτη φορά που γράφω σε οποιαδήποτε site και νομίζω φαίνεται και από το όνομα!άλλα όταν ένα άτομο αναφέρει κάτι το οποίο πραγματικά τον έκανε να νιώσει τόσο απαίσια η ακόμα και να ξερνάει από την αηδία (όπως στην περίπτωση μου )Το μόνο που θέλει να ακούσει είναι αν είναι φυσιολογικός άνθρωπος που τα θεωρεί όλα αυτά τραγικά η όχι!Το πως το ονομάζει ο νόμος είναι το τελευταίο που με απασχολεί!Συγνωμη αν εθιξα κάποια άτομα έμαθα πολλές έννοιες και ορισμούς που δεν ήξερα και νιώθω ευγνώμων για αυτό . Αλλά όταν επέλεξα να εγγραφώ σε αυτό το site πρώτη φορά στην ζωή μου ήταν για να δω αν οι αμφιβολίες που είχε ήταν σωστές η αν απλα ήμουν τρελη. Ελπίζω να σας επηρέασα έστω και λίγο γιατί όταν σου συμβαίνει αυτό θες να ακούσεις . Και ο λόγος που έγραψα σεξουαλική παρενόχληση ήταν γιατί ήταν η πιο κοινή λέξη που είχα ακούσει δεν ήξερα καν τι έπαθα και τι μου συμβαίνει!

  12. #42
    Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όταν βλέπω ένα φίλο μου από κοντά δεν θα τον φιλήσω σταυρωτά και δεν θα τον αγκαλιάσω όπως παλιά απλά θα τον χαιρετήσω κουνώντας το χέρι μου !όταν τύχει να φοράω κάτι στενό θα νιώσω αμήχανα ..αυτο έχω παρατηρήσει στον εαυτο μου ...και πραγματικά αυτή την ας το πούμε στήριξη περίμενα από αυτό το site και όχι τα υπόλοιπα. Περίμενα μια συμβουλή για το πώς πραγματικά όταν γνωρίζεις ότι εχεις δίκιο μπορείς να το εξωτερίκευσεις Να νιώσεις όμορφα ξανα με τον εαυτό σου!αν θέλω να ακούσω ωραιοποιημενες φράσεις και λέξεις απευθύνομαι και σε κάποιον ειδικό!και πάλι συγνωμη αν αυτά που λέω προσβάλουν τον οποιοδήποτε άλλα εγώ αυτά νιώθω μέσα από διάφορα μυνήματα!και όσοι αυτά που λέω τα θεωρούν Αδυναμία η οτιδήποτε εγώ το ονομάζω Απόλυτη ειλικρίνεια (λόγω της ανωνυμίας)και ειμαι σίγουρη ότι έτσι ένιωθαν όσοι έχουν βιώσει παρόμοιο γεγονός !

  13. #43
    Πραγματικά ελπίζω να επηρεάστηκατε έστω και λίγο . Είμαι απλά ένα νέο ατομο που προσφατα ενηλικιώθηκε,που δεν ξέρει ούτε όμορφες έννοιες ορισμους ούτε τίποτα.Που δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχει τόση κακία στον κόσμο .τα έβλεπα μόνο σε σειρές και ταινίες. Αυτά μόνο

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by MariaMaraki View Post
    Πραγματικά ελπίζω να επηρεάστηκατε έστω και λίγο . Είμαι απλά ένα νέο ατομο που προσφατα ενηλικιώθηκε,που δεν ξέρει ούτε όμορφες έννοιες ορισμους ούτε τίποτα.Που δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχει τόση κακία στον κόσμο .τα έβλεπα μόνο σε σειρές και ταινίες. Αυτά μόνο
    μακαρι να βοηθηθηκες λιγο, μαρακι
    και μακαρι να ειδαν το ποστ νεαρες κοπελες που σαν εσενα, δεν ξερουν τις διαφορες μεταξυ του θελω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΙΠΑ, μαρακι και να διεκδικουν την ελευθερια τους και την αξιοπρεπεια τους δυναμικα.

    μακαρι να πηρες κιε συ καποιες αποφασεις να προστατευσεις τον εαυτο σου στο μελλον, αλλα και αλλες κοπελες απο τετοια κοπροσκυλα, με πραξεις .

    οι ορισμοι και οι λεξεις εχουν τεραστια σημασια μαρακι.
    δεν εχει σημασια που δεν τους ξερεις. εισαι μικρη.
    φροντισε να τους μαθεις, ομως.
    ειναι τοση η σημασια τους,
    οση και η διαφορα του "με προκαλεσε" που θα πει σε ολους αυτος ο μαλακας, απο το "της επιτεθηκα χωρις να εχω κανενα δικαιωμα"που ειναι η πραγματικοτητα. και οση η διαφορα του "θα του κανουμε μια επιπληξη να γινει καλο παιδι" με το "θα παει φυλακη". αρα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
    φροντισε λοιπον να μαθεις κιε συ λεξεις και ορισμους για το μελλον.
    για να προστατευεις τον εαυτο σου και τους αλλους.

    ελπιζω να τον καταδωσεις..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω απολυτα.
    επιπλεον, με το θρασσος που σε εβριζε κι απο πανω κι εσυ σωπασες, αυτος ελπιζει οτι εχεις φοβηθει.
    αυτο σημαινει οτι μπορει να ψαχνει ευκαιρια να ξανακανει κατι, ισως πολυ πιο χοντρο.
    και μονο γι αυτο, περα απο ολους τους λογους. πρεπει να το πεις στους δικους σου και στην παρεα σας και να ξερει κι αυτος οτι το ειπες.
    οσο και να σε συκοφαντησει, να σου ξαναεπιτεθει δεν θα τολμησει.

    για να ειμαι ειλικρινης, επειδη μου γυρναει τ αντερα η ατιμωρησια τετοιοων γλοιωδων τυπων, που ασελγουν, παρανομουν, τροκρατουν και βγαινουν κι απο πανω, επειδη ξερω οτι για να κινηθεις νομικα ειναι παρα πολυ δυσκολο με τετοιες περιεργες συνθηκες, κι οτι αυτος θα συνεχισει να ειναι περηφανος για τον εαυτο του, αλλα θα επιτεθει ξανα,
    θα αφηνα με μεγαλη ευκολια τον συντροφο μου να τον αιχμαλωτισει σε καμια γωνια, για να δει τι σημαινει βια και αιχμαλωσια που τολμαει να τα κανει μονο σε γυναικες.
    Σ ευχαριστώ που το λες αυτό! Δεν είμαι υπερ του να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας, αλλά σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις που ξέρεις πως δεν θα βρεις το δίκιο σου από τον νόμο γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα και ξέρεις πως αυτός ο τύπος θα συνεχίσει να φέρεται έτσι ανενόχλητος και με περισσότερη μαγκιά από πριν γιατί είδε οτι κανείς δεν μπορεί να του κάνει τίποτα, επίσης δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να του τρίξει τα δόντια κάποιος δικός μου. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι τύποι αυτοί είναι ψευτόμαγκες και μια τέτοια κίνηση αρκεί για να μαζευτούν.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Σεξουαλική παρενόχληση στα 8 μου.
    By Lonely Heart in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 13-11-2015, 23:16
  2. Σεξουαλική παρενόχληση από αδελφό και απωλεια μνήμης
    By egnarts in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2015, 21:25
  3. Παρενόχληση στο φόρουμ....
    By Θεοφανία in forum Κακοποίηση
    Replies: 182
    Last Post: 10-07-2011, 22:24
  4. σεξουαλική παρενόχληση ?
    By Renia29 in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2010, 23:09
  5. Σεξουαλική παρενόχληση ...τέλος.
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2006, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •