Σεξουαλική Παρενόχληση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by MariaMaraki View Post
    Πραγματικά ελπίζω να επηρεάστηκατε έστω και λίγο . Είμαι απλά ένα νέο ατομο που προσφατα ενηλικιώθηκε,που δεν ξέρει ούτε όμορφες έννοιες ορισμους ούτε τίποτα.Που δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχει τόση κακία στον κόσμο .τα έβλεπα μόνο σε σειρές και ταινίες. Αυτά μόνο
    Καλημέρα
    Μαρία θα συμφωνήσω με ρεμεντυ που σου λέει οτι οι λέξεις έχουν στην σημασία τους. Εσύ βέβαια έχεις βιώσει το γεγονός και αυτή τη στιγμή σου φαίνεται ασήμαντο το πώς θα ονομαστεί όμως είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε όλες οι γυναίκες μερικά πράγματα πάνω σε αυτό και να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τις καταστάσεις για να μπορούμε να τα αντιμετωπίζουμε και διαφορετικά.
    Αν την στιγμή που συνέβαινε ήξερες πως αυτό που μου συμβαίνει τώρα είναι επίθεση, θα αντιδρούσες σίγουρα διαφορετικά από το να το έχεις στο μυαλό σου ως απλή παρενόχληση που μπορεί να είναι και ένα πείραγμα στον δρόμο. Η ηλικία σου φυσικά δικαιολογεί την άγνοια, αλλά ας είναι αυτό το γεγονός η αφορμή για να ενημερωθείς και συ και όλες μας.

    Λυπάμαι που λες οτι φοβάσαι πια ή διστάζεις να αγκαλιάσεις ή να αφήσεις να σε ακουμπήσουν οι φίλοι σου, είναι όμως λογικό μετά το σοκ που πέρασες και είναι θέμα χρόνου, με τον καιρό θα δεις οτι θα επανέλθεις.

    Στο είπε και κάποιος άλλος από πάνω δεν ξέρω αν το πρόσεξες, στο λέω σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις επειδή είπες οτι είσαι φοιτήτρια και προφανώς δεν παίζουν χρήματα για δικηγόρους κτλ. Μπορείς να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα, θα περιγράψεις το γεγονός και θα ζητήσεις να του κάνουν παρατήρηση. Πιθανόν να σε στείλουν και στον εισαγγελέα να πεις τα ίδια. Αυτός δίνει μια παραγγελία στην αστυνομία και αυτοί μετά είναι υποχρεωμένοι να τον καλέσουν στο τμήμα και να τον επιπλήξουν. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, αλλά με αυτό τον τρόπο θα πετύχεις νομίζω δύο πράγματα. Πρώτον θα τρομάξει και θα δει οτι είσαι αποφασισμένη να το κυνηγήσεις και να μην τον αφήσεις να κάνει ο, τι θέλει ξανά σε σένα ή σε άλλες κοπέλες και δεύτερον θα είναι καταγεγραμμένο πια το γεγονός οπότε σε περίπτωση που θα επαναληφθεί αντίστοιχη πράξη αυτό θα μετράει.
    Δεν ήταν ασήμαντο αυτό που σου συνέβει κορίτσι μου, μη το αφήσεις έτσι. Ρώτα στο περιβάλλον σου, μίλα με τους γονείς σου ή με γνωστούς συγγενείς κτλ να σου πουν.

  2. #47
    Μου άρεσε πάρα πολύ που ήταν μια απλή και ξεκάθαρη απάντηση...!!!Και ναι έχεις δίκιο τελικά οπως το θετεις έχουν σημασία οι ορισμοί..απλα ήταν κάποια στιγμή που το μόνο που έβλεπα ήταν διαφωνίες για το πώς θα το ονομάσουμε ...ισως ήμουν λίγο λάθος Ναι έχει σημασία και αυτο απλά δεν πιστεύω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο. Τουλάχιστον αυτή την στιγμή για εμένα!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by MariaMaraki View Post
    Μου άρεσε πάρα πολύ που ήταν μια απλή και ξεκάθαρη απάντηση...!!!Και ναι έχεις δίκιο τελικά οπως το θετεις έχουν σημασία οι ορισμοί..απλα ήταν κάποια στιγμή που το μόνο που έβλεπα ήταν διαφωνίες για το πώς θα το ονομάσουμε ...ισως ήμουν λίγο λάθος Ναι έχει σημασία και αυτο απλά δεν πιστεύω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο. Τουλάχιστον αυτή την στιγμή για εμένα!
    Εντάξει μη δίνεις σημασία, οι διαφωνίες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Εδώ είμαστε πολλοί διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικές αντιλήψεις και οι διαφωνίες καμιά φορά είναι και καλό για να μαθαίνουμε,δεν είναι πάντα αρνητικές

    Το σημαντικό για σένα αυτή τη στιγμή είναι να ηρεμήσεις και να ξαναβρείς τον εαυτό σου.
    Σκέψου αυτό που σου είπα για την αστυνομία, συζήτησε το και με τον φίλο σου και τους δικούς σου.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Μαρία μου, με καμία δύναμη δεν είσαι τρελή και να μην το ξαναπείς αυτό! Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ είχα πέσει θύμα σεξουαλικής επίθεσης επίσης σε νεαρή ηλικία, ανήλικη μάλιστα, και ξέρω πως νιώθεις...

    Επίσης συμφωνώ με τα κορίτσια ότι πρέπει να τον καταγγείλεις, κάτι που εγώ δεν έκανα γιατί δεν ήθελα να το μάθουν οι γονείς μου γιατί ντρεπόμουν..
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σ ευχαριστώ που το λες αυτό! Δεν είμαι υπερ του να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας, αλλά σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις που ξέρεις πως δεν θα βρεις το δίκιο σου από τον νόμο γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα και ξέρεις πως αυτός ο τύπος θα συνεχίσει να φέρεται έτσι ανενόχλητος και με περισσότερη μαγκιά από πριν γιατί είδε οτι κανείς δεν μπορεί να του κάνει τίποτα, επίσης δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να του τρίξει τα δόντια κάποιος δικός μου. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι τύποι αυτοί είναι ψευτόμαγκες και μια τέτοια κίνηση αρκεί για να μαζευτούν.
    Συμφωνώ μαζί σου Ελισάβετ...
    Κι είναι πολύ σημαντικό αυτό που λέει η Remedy...κι εγώ ένιωσα πολύ καλύτερα όταν μετά από πολλά χρόνια που εκμυστηρεύτηκα το γεγονός στον ξάδελφο μου μου είπε ότι αν θέλω μπορούμε να πάμε μαζί να τον βρούμε...κι αν ήξερα που να το βρω το καθίκι μπορεί και να συμφωνούσα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Είναι ένα πολύ άσχημο συμβάν.
    Δεν θα εύρησκα καθόλου κακή ιδέα τη παρακολούθηση μαθημάτων αυτοάμυνας, αχρείαστα ναναι.
    Επι τη ευκαιρία θα ήθελα να θίξω το θέμα με κάποια διαφημιστικά σποτ σχετικά με τη σεξουαλική παρενόχληση. Νομίζω το μόνο που καταφέρνουν είναι να λεπταίνουν τόσο πολύ τις διαχωριστικές γραμμές που στο τέλος δεν φαίνονται.
    Αν έχετε δει το σποτ με τον Ζουγανέλη, κάποιες αρχικά θα πουν ναι είναι παρενόχληση.
    Αν στη θέση του Ζουγανέλη βάλουμε τον Μπραντ Πιτ, με τις ίδιες ακριβώς ατάκες, μπορεί τα συμπεράσματα να είναι δραματικά αλλιώτικα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Είναι ένα πολύ άσχημο συμβάν.
    Δεν θα εύρησκα καθόλου κακή ιδέα τη παρακολούθηση μαθημάτων αυτοάμυνας, αχρείαστα ναναι.
    Επι τη ευκαιρία θα ήθελα να θίξω το θέμα με κάποια διαφημιστικά σποτ σχετικά με τη σεξουαλική παρενόχληση. Νομίζω το μόνο που καταφέρνουν είναι να λεπταίνουν τόσο πολύ τις διαχωριστικές γραμμές που στο τέλος δεν φαίνονται.
    Αν έχετε δει το σποτ με τον Ζουγανέλη, κάποιες αρχικά θα πουν ναι είναι παρενόχληση.
    Αν στη θέση του Ζουγανέλη βάλουμε τον Μπραντ Πιτ, με τις ίδιες ακριβώς ατάκες, μπορεί τα συμπεράσματα να είναι δραματικά αλλιώτικα.
    γι αυτο ακριβως γινοταν ολη αυτη η συζητηση , εδω.
    εχεις δικιο οτι στην παρενοχληση υπαρχουν περιπτωσεις που τα ορια ειναι αρκετα θολα.
    θα διαπιστωσεις επισης, οτι αυτο αλλαζει σε καθε κοινωνια.
    οι αμερικανοι πχ που ειναι πολυ ευαισθητοποιημενοι σε θεματα σεξουαλικης παρενοχλησης, μπορει να δεχτουν σαν παρενοχληση κουβεντες που εδω θα γελουσαμε με αυτες.
    η ασελγεια και ο βιασμος ομως ειναι κατι εντελως διαφορετικο και σαφεστατο, ενω η παρενοχληση, οχι παντα.
    εννοειται δε, οτι μια επιθεση και μαλιστα με αιχμαλωσια, δεν ειναι ουτε στα παραμυθια απλη σεξουαλικη παρενοχληση.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Ναι όντως σε κάθε κοινωνία τα όρια είναι διαφορετικά.
    Στη Νέα Υόρκη αρκεί μια γυναίκα να πει πως παρενοχλήθηκε, και ο άνδρας θα βρεθεί στο κρατητήριο. Από την άλλη έχουμε τους ακραίους μουσουλμάνους, που έχουν τουλάχιστον για μας μια περίεργη αντίληψη για το τι σημαίνει γυναίκα.
    Παρεπιπτώντος, πιστεύω πως όλοι μας είμαστε κατά της κλειτοριδεκτομής. Κανείς όμως δεν αντιδρά κατά της περιτομής. Και τα δύο είναι παράλογα. Δηλαδή να θεωρείς πως διορθώνεις το "ατελές" κατασκεύασμα, του κατά τη γνώμη σου Τέλειου κατασκευαστή!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Στη Νέα Υόρκη αρκεί μια γυναίκα να πει πως παρενοχλήθηκε, και ο άνδρας θα βρεθεί στο κρατητήριο.
    Παρεπιπτώντος, πιστεύω πως όλοι μας είμαστε κατά της κλειτοριδεκτομής. Κανείς όμως δεν αντιδρά κατά της περιτομής. Και τα δύο είναι παράλογα. Δηλαδή να θεωρείς πως διορθώνεις το "ατελές" κατασκεύασμα, του κατά τη γνώμη σου Τέλειου κατασκευαστή!
    στην αμερικη οταν ομως αποδειχτει η αθωοτητα του θα της παρει και τις κυλοτες.

    η κλειτοριδεκτομη δεν ειναι το ιδιο με την περιτομη.
    το οργανο αυτο στις γυναικες ειναι το αντιστοιχο της βαλανου στους αντρες.
    στην περιτομη κοβετε αυτο που λεμε πετσακι, και ναι εχει επιπτωσεις αλλα οχι οπως στην κλειτοριδεκτομη γιατι ειναι διαφορετικα οργανα.

    αμα θες να ψαξεις λιγο, θα δεις οτι στην Ασια το 10% των κακοηθειων ειναι στην βαλανο του πεους, η περιτομη μαλλον ειναι επιβεβλημενη σε ανθρωπους που δεν εχουν την δυνατοτητα στοιχειωδους υγιεινης λογω φτωχιας και γιατι το νερο που εχουν στην διαθεση τους δεν επαρκει ουτε για τα βασικα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Δεν το αποδέχομαι με τίποτα πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι κάνουν περιτομή γιατί είναι απαραίτητη.
    Άλλωστε ο άνθρωπος επιβίωσε για εκατομύρια χρόνια χωρίς περιτομή, που τότε φυσικά οι συνθήκες υγιεινής ήταν ακόμα χειρότερες. Για να μη μιλήσω για τους Αφρικανούς.
    Αλλά ακόμα και αν ήταν έτσι, πως γίνετε να εφαρμόζετε η περιτομή σε άτομα που ζουν πλέον στη δυτική κοινωνία, όπου προβλήματα υγιεινής απλά δεν υπάρχουν.
    Το πιο τραγικό είναι πως εφαρμόζεται σε μωράκια, χωρίς να τους δίδεται καμιά ευκαιρία να το αποφασίσουν για το σώμα τους. Επιπλέον κάποιες από τις περιτομές έχουν καταλήξει σε σοβαρές επιπλοκές, αφού από λάθος έχουν καταστραφεί και αγγεία σε αυτή την ευαίσθητη περιοχή.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    πως γίνετε να εφαρμόζετε η περιτομή σε άτομα που ζουν πλέον στη δυτική κοινωνία, .
    καλημερα, δεν γινεται παντου , περισσοτερο στις ηπα που κουμαντο κανουν οι ασφαλιστικες και οι εβραιοι. σε ασια και αφρικη εχει ενταχτει στις παραδοσεις τους

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Σεξουαλική παρενόχληση στα 8 μου.
    By Lonely Heart in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 13-11-2015, 23:16
  2. Σεξουαλική παρενόχληση από αδελφό και απωλεια μνήμης
    By egnarts in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2015, 21:25
  3. Παρενόχληση στο φόρουμ....
    By Θεοφανία in forum Κακοποίηση
    Replies: 182
    Last Post: 10-07-2011, 22:24
  4. σεξουαλική παρενόχληση ?
    By Renia29 in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2010, 23:09
  5. Σεξουαλική παρενόχληση ...τέλος.
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2006, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •