Σεξουαλική Παρενόχληση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1

    Σεξουαλική Παρενόχληση

    Νομιζω οτι δέχθηκα σεξουαλική παρενόχληση . Για την οποία φοβαμαι να μιλήσω .Στην αρχη μου περασε αδιαφορο αλλα το σκεφτομαι συνεχως και νιώθω άσχημα..Το άτομο που μου "επιτέθηκε " υποστήριξε" ότι εγώ τον προκάλεσα όμως είμαι σίγουρη ότι δεν τον προκαλεσα καθώς δεν είχαμε ούτε οπτική επαφή ούτε σωματική επαφή . Είμασταν σε κλαμπ.Ειναι άτομο που είναι γνωστός μου εδώ και καιρό.όλο το βράδυ ήμουν φιλική μαζί του όπως με όλη την παρέα .με ρώτησε αρκετές φορές να με κερασει ποτό άλλα εγώ αρνήθηκα .Η μόνη επαφή που είχαμε είναι ότι κάποια στιγμή χορεψαμε ο ένας απέναντι από τον άλλον .ξαφνικα με έσπρωξε προς το μπάνιο καθώς ήμασταν δίπλα . Έπειτα μέσα στις τουαλέτες και έκλεισε την πόρτα. Του ζήτησα πολλές φορές να με αφήσει να φύγω και αν με αφήσει τώρα δεν πρόκειται να μιλήσω και το θέμα θα ξεχαστεί . Δεν με άκουγε και μου έλεγε διαφορά περίεργα και ότι εγώ φταίω για όλο αυτό. Μου έλεγε ότι δεν πρόκειται να με αφήσει να φύγω αν δεν κάνω κάτι μαζί του. Μου ελεγε οτι δεν τον νοιαζει ακομα και αν φωναξω την αστυνομια και οτι ειναι τρελος.Μου ελεγε μην νομίζεις ότι ειμαι ερωτευμένος μαζι σου η κατι τετοιο αλλα θελω από εσένα. Του έλεγα οτι έχω σχέση και με μείωνε για αυτό καθώς εγώ προκαλούσε συμφωνα με αυτόν. Ήμασταν αρκετή ώρα μέσα στην τουαλέτα και προσπαθούσα να αποφύγω να με φιλήσει και να βρω τρόπο διαφυγής καθώς ήταν πιο σωματωδης από εμένα . Τελικα μετά από 5 με 10 λεπτά νε άφησε να φύγω μιλώντας μου με ΠΑΡΑ πολυ άσχημο τρόπο και μειώνοντας με.Βγηκαμε από το κλαμπ κατευθείαν όλη η παρέα και άρχισε να φωνάζει ότι δεν θέλει να με ξαναδεί μπροστά του και μετά να με μειώνει λες και ήμουν κάνα σκουπίδι. Ξέρω ότι δεν φταίω το ξέρω πολύ καλά. Όμως από εκείνη την στιγμή νιώθω πολύ άσχημα . Και δεν έχω μιλήσει ούτε στο αγόρι μου για αυτό το θέμα ούτε σε κανέναν...Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς η σεξουαλική παρενόχληση και οκ δεν μου επιτέθηκε σωματικά άλλα νιώθω εκτεθειμένη και αδύναμη μετά από όλο αυτό...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by MariaMaraki View Post
    Νομιζω οτι δέχθηκα σεξουαλική παρενόχληση . Για την οποία φοβαμαι να μιλήσω .Στην αρχη μου περασε αδιαφορο αλλα το σκεφτομαι συνεχως και νιώθω άσχημα..Το άτομο που μου "επιτέθηκε " υποστήριξε" ότι εγώ τον προκάλεσα όμως είμαι σίγουρη ότι δεν τον προκαλεσα καθώς δεν είχαμε ούτε οπτική επαφή ούτε σωματική επαφή . Είμασταν σε κλαμπ.Ειναι άτομο που είναι γνωστός μου εδώ και καιρό.όλο το βράδυ ήμουν φιλική μαζί του όπως με όλη την παρέα .με ρώτησε αρκετές φορές να με κερασει ποτό άλλα εγώ αρνήθηκα .Η μόνη επαφή που είχαμε είναι ότι κάποια στιγμή χορεψαμε ο ένας απέναντι από τον άλλον .ξαφνικα με έσπρωξε προς το μπάνιο καθώς ήμασταν δίπλα . Έπειτα μέσα στις τουαλέτες και έκλεισε την πόρτα. Του ζήτησα πολλές φορές να με αφήσει να φύγω και αν με αφήσει τώρα δεν πρόκειται να μιλήσω και το θέμα θα ξεχαστεί . Δεν με άκουγε και μου έλεγε διαφορά περίεργα και ότι εγώ φταίω για όλο αυτό. Μου έλεγε ότι δεν πρόκειται να με αφήσει να φύγω αν δεν κάνω κάτι μαζί του. Μου ελεγε οτι δεν τον νοιαζει ακομα και αν φωναξω την αστυνομια και οτι ειναι τρελος.Μου ελεγε μην νομίζεις ότι ειμαι ερωτευμένος μαζι σου η κατι τετοιο αλλα θελω από εσένα. Του έλεγα οτι έχω σχέση και με μείωνε για αυτό καθώς εγώ προκαλούσε συμφωνα με αυτόν. Ήμασταν αρκετή ώρα μέσα στην τουαλέτα και προσπαθούσα να αποφύγω να με φιλήσει και να βρω τρόπο διαφυγής καθώς ήταν πιο σωματωδης από εμένα . Τελικα μετά από 5 με 10 λεπτά νε άφησε να φύγω μιλώντας μου με ΠΑΡΑ πολυ άσχημο τρόπο και μειώνοντας με.Βγηκαμε από το κλαμπ κατευθείαν όλη η παρέα και άρχισε να φωνάζει ότι δεν θέλει να με ξαναδεί μπροστά του και μετά να με μειώνει λες και ήμουν κάνα σκουπίδι. Ξέρω ότι δεν φταίω το ξέρω πολύ καλά. Όμως από εκείνη την στιγμή νιώθω πολύ άσχημα . Και δεν έχω μιλήσει ούτε στο αγόρι μου για αυτό το θέμα ούτε σε κανέναν...Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς η σεξουαλική παρενόχληση και οκ δεν μου επιτέθηκε σωματικά άλλα νιώθω εκτεθειμένη και αδύναμη μετά από όλο αυτό...
    αυτο δεν ειναι σεξουαλικη παρενοχληση, καλη μου.
    ειναι αποπειρα βιασμου.
    παρενοχληση ειναι να σου κανει σεξουαλικα σχολια η προτασεις η διφορουμενα αγγιγματα.
    αυτος σε ειχε αιχμαλωτη.
    ειναι σαφης αποπειρα βιασμου, το οτι δεν εγινε, δεν αλλαζει την αποπειρα.
    κακως δεν μιλησες.,
    φυσικα και δεν φταις σε τιποτε, αλλα επειδη εισασταν σε μερος με κοσμο, πολυ δυσκολα θα βρεις το δικιο σου γιατι θα σε ρωτανε γιατι δεν φωναζες, γιατι δεν το ειπες κλπ. κλπ
    προτεινω να τον κανεις βουκινο σε ολη την παρεα, και στο αγορι σου φυσικα, με οποιοδηπτοε κοστος.
    μην κολωνεις στις απιελες του καισ τις παλαβομαρες που θα λεει οτι τον προκαλεσες.
    δεν φταις σε τπτ.
    για την καθυστερηση, να τους εξηγησεις οτι ησουν σε σοκ κι ακομα και τωρα δεν ηεξρες τι θα ερπεπε να κανεις.
    για αστυνομιες, δεν ξερω τι να σου πω, θα πρεπει να συμβουλευτεις δικηγορο, γιατι δεν ξερω αν αποδεικνυεται κατι σε τετοιες συνθηκες που λεω παραπανω.
    ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ. ΚΑΝΤΟΝ ΡΟΜΠΑ.
    Last edited by Remedy; 13-12-2017 at 12:29.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συμφωνώ με Remedy
    Σου έκανε κανονική επίθεση, του έλεγες να σε αφήσει να φύγεις και δεν σε άφηνε! Είναι πολύ χειρότερο από την παρενόχληση.
    Και εννοείται οτι δεν φταις πουθενά, μην τσιμπας, δεν θα έφταιγες ούτε αν είχες φλερτάρει μαζί του όσο ήσασταν στο κλαμπ, δεν είχε κανένα δικαίωμα να σε αιχμαλωτίσει στην τουαλέτα.
    Γιατί φοβάσαι να το πεις στο αγόρι σου; Φοβάσαι οτι θα σε κατηγορήσει πως τον προκάλεσες; Αν σε αγαπάει, θα καταλάβει. Εξήγησε του και κάντον ρόμπα τον βλάκα παντού!
    Στη θέση σου θα ρωτούσα δικηγόρο τι μπορώ να κάνω κι αν μου λεγε πως δεν γίνεται τίποτα θα έβαζα κάποιον δικό μου (το αγόρι σου, αδερφό σου, φίλο...) να πάει να του τρίξει τα δόντια. Σε καμιά περίπτωση μη το αφήσεις να περάσει έτσι. Θα το κάνει και σε άλλες κοπέλες,είναι βέβαιο.

  4. #4
    Μαρία,
    όσο περιεργο κι αν σου φανεί αυτό που θα σου πω, μέσα στην ατυχία σου, στάθηκες πολύ τυχερή..
    Μάλλον κάτι έκανες πολύ καλά γιατί ο τύπος παρότι θολωμένος και έτοιμος για όλα τελικά σε άφησε να φύγεις..
    Σε έβρισε γιατί εκτονωνε την οργή του που η επιθυμία του ματαιώθηκε.. Καλά αφού του ξέφυγες τώρα οι βρισίες είναι το λιγότερο..
    Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί να ντρέπεσαι και να φοβάσαι να μιλήσεις στους ανθρώπους σου?
    Ο άνθρωπος αυτός δεν στέκει στα καλά του και είναι όντως επικίνδυνος..
    Δεν πρέπει και εσύ και να προστατευτείς αλλά και να προστατεύεσεις τα επόμενα θύματα από τον κάθε ψυχάκια?
    Οτι αποσιωπείς είναι σαν να το αποδέχεσαι..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Σεξουαλική παρενόχληση είναι, απόπειρα βιασμού θα ήταν να σου ειχε επιτεθεί (αγγίξει) για να σε γδύσει και να σε βιάσει, να είχε προσπαθησει να σε βάλει να του κάνεις στοματικό και τέτοια. Σεξουαλική επίθεση αλλα όχι βιασμός να σε είχε φιλήσει, να σε είχε αγγίξει ακατάλληλα σε μερη του σώματός σου κλπ. Επειδή όμως οι απειλές του να ενδώσεις έγιναν επανειλλημένα, πρόκειται και περί σεξουαλικής επίθεσης στην περίπτωση! Κι είναι εμφανές ότι σε εχει τραυματισει ψυχολογικα (" Όμως από εκείνη την στιγμή νιώθω πολύ άσχημα . Και δεν έχω μιλήσει ούτε στο αγόρι μου για αυτό το θέμα ούτε σε κανέναν...Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς η σεξουαλική παρενόχληση και οκ δεν μου επιτέθηκε σωματικά άλλα νιώθω εκτεθειμένη και αδύναμη μετά από όλο αυτό...")

    Καλύτερα να πας σε μια (γυναίκα κατά προτίμηση επειδή είναι συνήθως πιο ευαίσθητες σε τέτοια θέματα και πολλές φορές αφιλοκερδώς) δικηγόρο να σου πει πως θα πράξεις κατάλληλα. Ή πήγαινε στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και πες ότι έχεις πεσει θυμα σεξουαλικής επιθεσης και ζητησε να μιλησεις σε κάποια αστυνομικό. Ελπίζω να καταλήξει θετικά η υποθεση για σένα και να νιώσεις ανακούφιση στο τέλος!

    Μη ντραπείς να μιλήσεις καθόλου γι αυτό αλλιώς δε θα εκλείψει το φαινόμενο.

    Να συμπληρώσω και κατι τελευταίο, η σεξουαλική παρενόχληση έχει πολλές μορφές , από τα αγ*μ*τος που εχω δει μεχρι κι εδω μεσα, μέχρι απειλές για βιασμό κλπ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    νομικα ονομαζεται ΑΣΕΛΓΕΙΑ και ειναι πολυ σοβαρο παραπτωμα.
    δεν εχει σχεση με σεξουαλικη παρενοχληση που ειναι ΠΑΝΤΑ λεκτικη.

    εαν δεν αποφασισεις να κινηθεις νομικα, μην πεις τιποτα στο αγορι σου και σε κανεναν αλλο γιατι μπορει να αυτοδικησουν και να μπλεξουν ασχημα.


    το τι θα κανεις, κανεις μας δεν μπορει να σου το πει, παντως γενικα θα κουραστεις πολυ εαν προσπαθησεις να βρεις το δικιο σου.

    τωρα θα πω, οτι θα επρεπε να αρχισεις να φωναζεις οτι σε βιαζουν, δεν ειναι ντροπη, επρεπε να το κανεις. θα εφευγε σαν βρεγμενος γατος και θα μπορουσες ΑΜΕΣΑ να φωναξεις αστυνομια κτλ.
    θα γινοταν το ελα να δεις....

    τελος να προσεχεις, αυτος θα ξαναδοκιμασει να κανει κατι μαζι σου.οταν το δοκιμασει να βαλεις τις φωνες. ελπιζω δηλαδη, οτι θα τα καταφερεις γιατι ηδη εδειξες οτι εισαι πολυ παθητικη

  7. #7
    Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ όλους σας.Με βοηθήσατε να καταλάβω αν όντως ήταν κάτι τοσο ακραίο όσο νομίζα η απλώς εγώ ήμουν υπερβολική γιατι δεν μου έχει ξανατυχει κάτι παρόμοιο ώστε να ξέρω την διαφορά...Να κινηθώ νομικά δεν νομίζω πιστεύω ότι θα είναι λίγο ακραίο καθώς ήμαστε φοιτητές και επίσης δεν μπορώ να αποδείξω τπτ πέρα από το ότι με πήγε στις τουαλέτες (οι οποίες ήταν ταυτόχρονα και ανδρικές και γυναίκιες) ώστε να αποδείξω κάτι.. Όσο κακο και αν ήταν αυτό που έκανε απλά η δεν θα καταφέρω τπτ η θα τον στιγμάτισω τελείως ...και δεν μπορω να εχω αυτο το βαρος γτ δεν ξερω αν οντως θα κατεληγε σε βιασμο η αν απλα εγω το χειριστηκα σωστα..Παρολαυτα το ενδεχόμενο να ξανακάνει κάτι παρόμοιο σε κάποια άλλη κοπέλα με τρελαίνει και θα ηθελα να κάνω κάτι για αυτό αλλά πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάποια λύση που να μην είναι πολύ ακραια και να μην ταλαιπωρήσει και εμένα γτ απλά θέλω να το ξεχάσω ...Μιλησα σε κάποιους φίλους και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα ....Αποφασισα να μιλήσω και στο αγόρι μου ...Και Ναι έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε ότι του χρειάζεται ένα μάθημα(από φίλους κλπ) άλλα δεν μπορώ να απαντησω στην βία με βία.. Γιατί μετά θα νιώθω σαν και αυτόν ...θα έχω πληγώσει και εγω κάποιον με ενα διαφορετικο τροπο βεβαια..και όσο "κακος"και αν ήταν δεν μπορώ να γίνω έτσι..το μόνο που θέλω είναι μην τον ξαναδώ μπροστά μου και πολύ φοβάμαι ότι είναι πιθανό να τον πετύχω,καθώς κινούμαστε σε αρκετές κοινές παρέες και μαγαζιά ως φοιτητές...αν τον πετύχω δεν ξέρω πώς να αντιδράσω ...

  8. #8
    Επίσης το μόνο που δεν θέλω είναι να αρχίζω να φοβάμαι ...Δεν έχω βγει βράδυ από εκείνη την νύχτα και ελπίζω όταν βγω να μην φοβάμαι το οτιδήποτε γτ ποτέ δεν ήμουν από τις κοπέλες που φοβάταν να πάρει το ταξακι της και να γυρίσει μόνη της σπιτι. Δεν θέλω να νιώθω ξαφνικά ότι έχω ανάγκη κάποιο άτομο μαζί μου για να νιώθω ασφάλεια ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    εισαι απιστευτη.
    ειλικρινα δεν εκτιμας τον εαυτο σου οσο οι αλλοι ανθρωποι , ουτε μπορεις να καταλαβεις την σημασια οσων εγιναν.
    παντως σου ευχομαι τα καλυτερα,μακαρι να μην σου ξανασυμβει κατι τετοιο, σε κανεναναν μας δηλαδη

  10. #10
    Όχι δεν μπορείς να καταλάβεις την σημασία όταν οντως σου συμβαίνει ...ειναι διαφορετικά να το ζεις.και εγώ αν με ρωτούσες πριν κάτι μέρες η μου έλεγες την ιστορία μου θα σου απαντούσα πολύ διαφορετικά πάρα πολύ όμως . Δεν είναι θέμα εκτίμησης είναι ότι όταν το βιώνεις η λύση δεν είναι τόσο προφανής όσο νομίζες πριν... σε ευχαριστώ πολύ και σε εσένα εύχομαι ότι καλύτερο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχουμε και λεμε
    πρωτα ηθελε να κλειδωθει μαζι σου στο μπανιο αλλα μετα λεει οτι δε θελει να σε ξαναδει
    εχω την εντυπωση οτι προσπαθουσε να σε τρομοκρατησει απο ολλο αυτο το (μαλον) σοου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Να διορθώσω το παραπάνω σχόλιο ότι η σεξουαλική παρενοχληση δεν ειναι παντα λεκτική. Μπορεί να είναι και χειρονομιες, οπτικη, ψυχολογική ή και σωματική. Η λεκτική είναι απλά μια μορφή.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σφυριξε και κανενα πεναλτυ αμα θες οσο παιρνεις τους αλλους στα σοβαρα πιο πολυ αναλωνεσαι σε αυτη τη κατασταση παρα πετυχαινεις το σκοπο σου

    το πιο σιγουρο ακομα ειναι αν ειναι πραγματι τα πραγματα ετσι ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ αλλα οι περισσοτεροι ειναι οπου τους παιρνει

    οταν βλεπουν οτι καπιος φοβαται δινουν ΡΕΣΙΤΑΛ το κυριο χαρακτηριστικο τους εχει καπιο ενα προβλημα? βρηκαμε τι θα του λεμε συνεχεια αρα μονο οταν εισαι αναισθητος τα βγαζεις περα

    οχι γιατι ετσι σ αρεσει αλλα επειδη ετσι σε θελουν

    αρα οσο ψαρωνεις δεν υπαρχει περπτωση να βρεις προκοπη αυτο ειναι που θα πρεπε να θυμασαι οσο ψαρωνεις και αυτος να μην ηταν θα βρισκοταν αλλος κλπκλπκλπ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by catty View Post
    Να διορθώσω το παραπάνω σχόλιο ότι η σεξουαλική παρενοχληση δεν ειναι παντα λεκτική. Μπορεί να είναι και χειρονομιες, οπτικη, ψυχολογική ή και σωματική. Η λεκτική είναι απλά μια μορφή.
    η αιχμαλωσια δεν ειναι σε καμια περιπτωση "χειρονομια", καιτη.
    ειναι επιθεση κανονικοτατη ειτε ειχε σκοπο την τρομοκρατια ειτε την ασελγεια, ειτε τον βιασμο.
    "παρενοχληση" γινεται καπου που μπορεις να φυγεις αν το θελησεις.
    επισης αλλο η ΑΠΟΠΕΙΡΑ βιασμου, κι αλλο ο βιασμος, που φυσικα δεν εγινε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η αιχμαλωσια δεν ειναι σε καμια περιπτωση "χειρονομια", καιτη.
    ειναι επιθεση κανονικοτατη ειτε ειχε σκοπο την τρομοκρατια
    να που συμφωνουμε και σε κατι (δηλ γκρεμιστηκε κανενας φουρνος)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σεξουαλική παρενόχληση στα 8 μου.
    By Lonely Heart in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 13-11-2015, 23:16
  2. Σεξουαλική παρενόχληση από αδελφό και απωλεια μνήμης
    By egnarts in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2015, 21:25
  3. Παρενόχληση στο φόρουμ....
    By Θεοφανία in forum Κακοποίηση
    Replies: 182
    Last Post: 10-07-2011, 22:24
  4. σεξουαλική παρενόχληση ?
    By Renia29 in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2010, 23:09
  5. Σεξουαλική παρενόχληση ...τέλος.
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2006, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •