Κοινωνικά δίκτυα (facebook, instagram κλπ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137

    Κοινωνικά δίκτυα (facebook, instagram κλπ)

    Σήμερα έμαθα για μια Αγγλίδα ηθοποιό που αποσύρθηκε από τα κοινωνικά δίκτυα (διέγραψε όλους τους λογαριασμούς της). Δήλωσε μάλιστα ότι αυτά επιδρούν αρνητικά στην ψυχική υγεία

    Με αφορμή τη δική της εμπειρία, θα ήθελα να μάθω ποια είναι η δική σας; Σας έχουν βοηθήσει να κάνετε καινούριες φιλίες; Πιστεύετε ότι επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά τη ζωή σας; Έχετε γνωρίσει ποτέ σύντροφο μέσω facebook ή insta; Πιστεύετε ότι ο κόσμος ξοδεύει πολύ χρόνο σε αυτά; που θα μπορούσε ίσως να κάνει κάτι πιο δημιουργικό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ειμαι εντελως αντιθετη σε αυτα.Η πραγματικη επικοινωνια βρισκεται εκει εξω .μεσα απο αυτα κανεις πραγματα που στην κανονικη ζωη δεν θα εκανες.με αλλα λογια δεν εισαι ο εαυτος σου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Πλανήτης Γη
    Posts
    137
    Τι ακριβως εννοείς Ιωαννα μου; γίνε λιγο πιο συγκκριμενη! Βασικα εχεις γνωρισει ποτε ατομα από κει που να γινετε φίλες κι εκτός, στην κανονική ζωή; ιφ εχεις/είχες;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι περισσοτεροι ειναι απλα γνωστοι οι φιλοι ειναι πολυ δυσκολη λεξη (δηλαδη μετρα με τα δαχτυλα στο αριστερο σου χερι 1.. 2... 3.. κλπ)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by catty View Post
    Τι ακριβως εννοείς Ιωαννα μου; γίνε λιγο πιο συγκκριμενη! Βασικα εχεις γνωρισει ποτε ατομα από κει που να γινετε φίλες κι εκτός, στην κανονική ζωή; ιφ εχεις/είχες;
    Δεν εχω τιποτε αλλο εκτος απο αυτο το φορουμ και ενα e- mail.απλα δεν με ενδιαφερουν οι απροσωπες σχεσεις.επισης δεν το κανω γτ θα εθιζομουν παρακολουθωντας τη ζωη των αλλων και συγκρινοντας τη με τη δικη μου.κατι αυτοκαταστροφικο.επισης σιχαινομαι την επιδειξη με φωτο και σχολια καθε ασχετου.γενικα δεν ειμαι πολυ της τεχνολογιας.ειμαι πιο παραδοσιακη και του γραπτου λογου, των ουσιαστικων συζητησεων κτλ.γι αυτο μαρεσει αυτο το φορουμ.αλλα δεν ειμαι και ιδιαιτερα κοινωνικη απο οτι εχετε καταλαβει.προτιμω μοναχικες ενασχολησεις οπως ταινιες κτλ.αλλα εγω φυσικα δεν ειμαι ο κανόνας .ανηκα , ανηκω και θα ανηκω στις εξαιρεσεις

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by iwannaaa; 13-12-2017 at 20:30.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    οπω ολα ετσι και τα μεσα κοινωνικης δυκτιωσεις εχουν δυο οψεις..αναλογα πως το χρισημοποιη ο καθενας ειναι..
    καποτε που ειμουν ελευθερος εκανα σχεση απτο mrc το προκατοχο του facebook..
    αν καποιος δεν εχει γνωριμιες παρεες ειναι ενα βοηθητικο μεσω για να αποκτηση παρεες φιλους..η να βρει κοριτση,,
    η αν εχει ντροπαλοτητα σε μεγαλο βαθμο μπορει να χρισημοποιηση το facebook την οποια ντροπαλοτητα του. ειναι ενα βπηθητικο μεσω που μπορει να μας κανει να ειμαστε και πιο κοινωνικ το θεμα ειναι να μαθουμε να χρημοποιηουμε το δυαδικτιο με μετρο..παν μετρων αριστον λεγανε οι αρχαιοι..
    ολα εξαρτονται απτον ανθρωπο αν ειναι καλο η κακο αναλογα το πως το χρησιμοποιη ο ανθρωπος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αυτά τα μέσα με συναισει απλά για να επικοινωνήσεις με νεους ανθρώπους, ή υπερβολική ενασχόληση δημιουργεί κατάθλιψη

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    οπως και ολο το ινντερνετ, τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης, ειναι αυτα που τα κανεις εσυ να ειναι.
    αλλος βλεπει τσοντες κι αλλος ενημερωνεται, επικοινωνει ουσιαστικα, προωθει την δουλεια του.
    τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης τα χρησιμοποιω για ενημερωση και επικοινωνια με ανθρωπους στο περιβαλλον μου αποκλειστικα. ποτε δεν κανω αξεπτ σε αγνωστους κι αν κανω σε καποιον απο την δουλεια μου απο ευγενεια ενω δεν εχουμε ιδιαιτερη επικοινωνια, ουτε θελω να εχουμε, τον μπλοκαρω παντα απο προσωπικες δημοσιευσεις, οπου μιλαω μονο με φιλους μου . και δεν χανω πολυ χρονο. τα εχω μονο to stay connected με τον κυκλο μου.
    τους πολυ κοντινους τους εχω στο κινητο και στο σπιτι μου. απο φμ, ινστα, δεν εχω κανει ποτε γνωριμια. απο ιντερνετ ναι, μετρημενες στα δαχτυλα, και εξ αυτου (παντελως αγνωστοι στην ουσια, και απο ΑΛΛΟ περιβαλλον) τις μισες τις μετανοιωσα. εχω κανει και 1-2 αριστες ομως :)
    στο ιντερνετ γενικοτερα, χανω χρονο συχνα, γιατι ειναι απαραιτητο εργαλειο της δουλειας και ειμαι σχεδον καθε μερα μεσα ειτε κινητο ειτε λαπτοπ και εκτος απο δουλεια χανω πολυ χρονο σερφαροντας.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορεις να γνωρισεις καπιους αθρωπους στο φβ αν μπεις σε καπια ομαδα οσο για αυτο με τις πολες δημοσιευσεις το ιδιο συμβαινει και στη ζωη οσο κανεις βηματα πισω οι αλλοι ερχονται πιο κοντα σου σα να νιωθουν ανετα ετσι

    δηλ λιγα λες πολα σου ερχονται...το θεμα ειναι δηλαδη τι θελεις να φλυαρισεις η να κρατησεις καπιον σαν συνομιλιτη ενα απο τα δυο....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    κι εγώ πιστεύω ότι επιδρούν αρνητικά στην ψυχολογία. δημιουργούν μία συνεχή ενασχόληση με την αυτοπροβολή και την ανθυποβολή. παρουσιάζουν μόνο τις καλές (συνήθως) πτυχές της ζωής κάποιου. σε βάζουν σε διαδικασία σύγκρισης και σε κάνουν να νιώθεις αποτυχημένος. συναναστρέφεσαι - μέσω ομάδων - με άτομα που δεν έχουν τίποτα να σου προσφέρουν και πολλές φορές έχουν δημιουργήσει μία ιντερνετική περσόνα - γκουρού..

    έχω γραφτεί σε διάφορα κατά καιρούς και πλέον δεν πιστεύω σε αυτά. μπαίνω μόνο σε ενημερωτικά site Που αφορούν τη δουλειά μου.

Similar Threads

  1. facebook
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 30
    Last Post: 12-01-2016, 16:29
  2. facebook
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-09-2011, 22:51
  3. FACEBOOK ?
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-01-2011, 14:00
  4. Ανθρώπινη Φύση - Κοινωνικά πειράματα σε ανθρώπους
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2009, 20:28
  5. το θρησκευτικο παραληρημα και τα κοινωνικα στερεοτυπα
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 71
    Last Post: 26-10-2009, 19:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •