Ταινίες σχετικές με την Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269

    Ταινίες σχετικές με την Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας.

    Frances (1982) 7.4
    Fatal Attraction (1987) 6.9
    Single White Female (1992) 6.3
    The hand that rocks the cradle (1992) 6.6
    The Crush (1993) 5.7
    Girl Interrupted (1999) 7.4
    Prozac Nation (2001) 6.3
    The Hours (2002) 7.6
    Thirteen (2003) 6.8
    Monster (2003) 7.3
    Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) 8.3
    My Super Ex-Girlfriend (2006) 5.1
    Margot at the Wedding (2007) 6.1
    Chloe (2009) 6.3
    Silver Linings Playbook (2012) 7.8
    Last edited by Poet; 20-12-2017 at 12:03.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Έψαξα σε ξένα site που σχετίζονται με την ψυχολογία κλπ και βρήκα αφιερώματα για αυτή τη διαταραχή, και τις παραπάνω ταινίες που σχετίζονται με αυτή, κάποιοι χαρακτήρες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Μόλις είδα την ταινία Eternal Sunshine of the Spotless Mind και διαπίστωσα πως οι ομοιότητες της πρωταγωνίστριας με την πρώην μου είναι εκπληκτικές! Στα λόγια αλλά και στις πράξεις! Ακόμη ομοιότητες υπάρχουν και σε εμένα με τον χαρακτήρα του πρωταγωνιστή! Αυτή η αντίθεση μου άσκησε μια τρομερή έλξη προς εκείνη! Εγώ διστακτικός, εκείνη παρορμητική! Συμπλήρωνε ο ένας τον άλλο! Ε ναι λοιπόν... τα αντίθετα έλκονται! Είναι βαρετό οι άνθρωποι να είναι ίδιοι σε μια σχέση!
    Last edited by Poet; 19-12-2017 at 17:52.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τα αντιθετα ελκονται για να μαθει ο ενας απο τον αλλον. Τα ομοια ομως προχωρουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Είναι διαφορετικό το να αναζητάς κάποιες ομοιότητες για να χτίσεις κάποια γερή βάση, και διαφορετικό να είναι ίδιοι απολύτως άνθρωποι! Αν είναι ίδιοι άνθρωποι και οι δύο, θα είναι σαν να τα έχεις φτιάξει με τον εαυτό σου!
    Τέλος πάντων! Θα ξεφύγουμε με την κουβέντα και θα χαλάσουμε το θέμα! Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν δει αυτές τις ταινίες. Εγώ έχω δει μόνο τις παρακάτω:
    The hand that rocks the cradle (1992) 6.6
    Girl Interrupted (1999) 7.4
    Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) 8.3

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Πριν από μερικές ημέρες είδα την ταινία Monster (2003) 7.3, η οποία όμως δεν φαίνεται πως έχει σχέση με την διαταραχή.
    Σήμερα είδα τις ταινίες Fatal Attraction (1987) 6.9 και Prozac Nation (2001) 6.3
    Όποιος τις έχει δει ας γράψει τη γνώμη του. Εμένα μου άφησαν καλές εντυπώσεις και τις προτείνω! Όντως έχουν σχέση με την οριακή διαταραχή!
    Last edited by Poet; 29-12-2017 at 00:05.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Είδα και την ταινία Silver Linings Playbook (2012) 7.8. την οποία προτείνω όχι μόνο επειδή μου άρεσε, αλλά και για το λόγο πως δεν είναι τόσο βαριά όσο οι άλλες!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εχθές στο netflix πέτυχα το girl interrupted και είπα να το δω από περιέργεια.
    Η έλξη της πρωταγωνίστριας προς την Αντζελίνα Τζολί και το αντίστροφο, δείχνει για ποιον λόγο έχουν ιστορικό κακοποιητικών σχέσεων, διότι έλκονται από αντικοινωνικούς. Βρισκονται μονιμα με ένα πόδι στην αντικοινωνικοτητα και με το άλλο στην αγάπη και δυσκολεύονται να σταθούν σταθερά σε ένα εκ των δύο. Είναι ο λόγος που αγαπούν αλλά και μισούν ταυτόχρονα τόσο τον αντικοινωνικό όσο και τον ευαίσθητο που δίνει αγάπη, είναι και οι δύο κομμάτια του εαυτού τους. Ταλαιπωρούνται αρκετά στις σχέσεις διότι κακοποιούνται από τον αντικοινωνικο και κακοποιούν με μοναδικό τροπο τον κυριο/κύρια ευαίσθητο υποφεροντας από τυψεις. Σταθερότης μηδέν, πόνος στο φουλ.

  9. #9
    George για εμενα η κοπελα με τη διατροφική διαταραχη και τη σχεση με το πατερα της μου φανηκε η πιο τραγικη. Η πρωταγωνίστρια ηταν σε κατάθλιψη λογω επιλογων ισως και λόγω ενος ανησυχου μυαλου. Η Ζολί εδειχνε πραγματι αντικοινωνική συμπεριφορά διοτι εκει που βοηθουσε εκει κατεστρεφε κιολας και κατα καποιο τροπο δεν ηθελε ποτέ να βγει απο το ιδρυμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Το Prozac nation εμπεριεχει νομίζω πιο έντονα την οριακη. Δημιουργικό μυαλο, πενθος πατερα συναισθηματικά, ξαφνική ανακαλυψη σεξουαλικοτητας οργης. Αυτοκαταστροφικη αλλά και υπερ ευθραστο εγω. Την εχω δει σιγουρα εξι φορες. Εμμονες, σκαμπανεβασματα ακραια, συνοσσηροτητα Αλκοολ, και ειδικα το τελος προχωροντας για το φαρμακείο μου εδωσε απάντηση για τις γενεες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το Prozac nation εμπεριεχει νομίζω πιο έντονα την οριακη. Δημιουργικό μυαλο, πενθος πατερα συναισθηματικά, ξαφνική ανακαλυψη σεξουαλικοτητας οργης. Αυτοκαταστροφικη αλλά και υπερ ευθραστο εγω. Την εχω δει σιγουρα εξι φορες. Εμμονες, σκαμπανεβασματα ακραια, συνοσσηροτητα Αλκοολ, και ειδικα το τελος προχωροντας για το φαρμακείο μου εδωσε απάντηση για τις γενεες.
    θα το δω όταν μπορέσω. Καλά δε το συζητάω για την κοπέλα που λες. Αυτή που κρεμάστηκε δεν λες? Όντως η πιο τραγική, οι άλλες δεν μου έβγαζαν στενοχώρια, σαν να μου έβγαζαν ότι ήθελαν και τα τραβούσαν. όπως ακριβώς της είπε η νοσοκόμα ότι είσαι απλώς ένα κακομαθημένο κοριτσάκι. Τα σοβαρά προβλήματα τα είχε η κοπέλα που είπες.

  12. #12
    Ολες ειχαν μα με διαφορετικες διαβαθμισεις. Μόνο για. Τη πρωταγωνιστρια μαθαμε παρελθόν με εικόνες και ενταση. Ασε που η ψυχιατρική ως μεγαλύτερο επίτευγμα τελικα εχει την ανακάλυψη σωστων ουσιων που δεν αναγκαζουν κάποιους παθουντες να βρίσκονται μόνο σε ιδρυματα όπως κάποτε. Ειμαι επιεικής μαζι σου διοτι η ταινία αυτη εχει κυριως γυναικεια ψυχολογία ερμηνεια. Πιστευω πως σε ταινίες με άνδρες σε διαταραχή ισως μπούμε σε βαθυτερα υδατα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Μόλις είδα την ταινία Eternal Sunshine of the Spotless Mind και διαπίστωσα πως οι ομοιότητες της πρωταγωνίστριας με την πρώην μου είναι εκπληκτικές! Στα λόγια αλλά και στις πράξεις! Ακόμη ομοιότητες υπάρχουν και σε εμένα με τον χαρακτήρα του πρωταγωνιστή! Αυτή η αντίθεση μου άσκησε μια τρομερή έλξη προς εκείνη! Εγώ διστακτικός, εκείνη παρορμητική! Συμπλήρωνε ο ένας τον άλλο! Ε ναι λοιπόν... τα αντίθετα έλκονται! Είναι βαρετό οι άνθρωποι να είναι ίδιοι σε μια σχέση!
    οταν λεμε για αντιθετα ενοουμε οτι ο ενας ειναι μερα και ο αλλος νυχτα και οι ομοιοτητα τους ειναι απλα ψευδαισθηση γιατι αν σκεφτω κατι αντιστοιχο με την ελξη που περιγραφεις αιτια γι αυτη ηταν οτι ειχα πληρη αγνοια σε αυτο που λεω ενω τωρα που γνωριζω δε νιωθω σχεδον καμια ερωτικη ελξη
    πρακτικα δεν μαθαινουν τιποτα με αυτο το τροπο αλλα οδηγουνται χωρις να το ξερουν στην αρνηση του εαυτου τους
    αν εχουν πραγματι ομοιοτητες δε θα κρατησει για πολυ το σεξ αν και εγω αυτο το βρισκω προτημοτερο
    οπως ακριβως ειναι ο οικος ανοχης που παει καπιος μονο για μια αναγκη του το ιδιο ακριβως κανει και οταν παντρευεται θελει απλως να επιβεβαιωσει την αναγκη του να δει τον εαυτο του σε ενα αλλο απλα αυτο που κρατα το παιχνιδι ζωντανο ειναι η πληρη αγνοια οσα περισσοτερα μαθαινει καπιος γι αυτο τοσο λιγοτερο το απολαμβανει.

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 13:45
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 17:10
  3. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  4. Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By theo in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2007, 04:14
  5. Οριακή- ιδεοληπτική διαταραχή προσωπικότητας
    By ιώ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 25-08-2007, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •