Brintelix - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 63

Thread: Brintelix

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Κανένας αλλος για το brintelix ??
    Κάνει κατι??

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    τιποτα απολυτως δεν εκανε, πιο πολυ την ορεξη ανοιγε για να τρωω μονο....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    https://www.drugs.com/comments/vortioxetine/
    Εδώ έχει αρκετές κριτικές

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    έψαξα πολύ στο site που μου αναφέρεις , γενικά σε όλα τα φάρμακα αναφέρονται πολλές παρενέργειες και αν κρίνει κάποιος από τα reviews θα διαπιστώσει ότι γενικά τα φάρμακα έχουν μέτρια αποτελεσματικότητα...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ειδα κανενα απολυτως αποτελεσμα και τοκοψα σχετικα συντομα .......

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εχω διαφορα θεματα με την καταθλιψη/Αγχος/Στρες ομως δεν με απασχολουν ιδιαίτερα αυτα, προκειται να παρω Brintellix/Modiodal/Arcalion για την νοοτροπο δραση τους (ειδικα το Modiodal) διοτι πρεπει να περασω καποιες εξετασεις που τωρα στα 56 μου τα εχω βρει λιγο σκουρα.
    Αν θα λειτουργησουν η οχι...δεν ξερω, ιδωμεν.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Το Brintellix δεν μου εχει κανει παρενεργειες και μαλλον με εχει οφελεισει μαζι με το Arcalion.
    Το Modiodal..... Θα το περιγραψω οσο ποιο ηπια μπορω, με το που το καταπια σε 10 λεπτα
    ειδα τον Χριστο φανταρο, ενημερωσα τον γειτονα να με εχει στο νου του μην τυχον
    χρειαστει να με τρεχει στα νοσοκομεια.

    Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αν καποιος εχει προβλημα καρδιας/υπερτασης κτλπ ειτε το γνωριζει ειτε οχι
    τον εχει στειλει αδιαβαστο.

    Περνανε 2-3 ωρες (ο χρονος απεκτησε αλλη αισθηση) και ξαφνικα ολα στρωνουν, αρχισα να
    αγαπαω τους παντες, η διαυγεια ηταν απιστευτη το ιδιο και αισθηση να κανω πραγματα, τα
    χρωματα ποιο εντονα και γενικα ολα ηταν διαφορετικα.

    Εχουν περασει 17 ωρες και τελικα θα χρειαστει να παρω XANAX για να κατεβω απο εδω που βρισκομαι.

    Και φυσικα ουτε ιχνος κουρασης.

    Ειναι σαν κοκαινη on steroids που κραταει ενας θεος ξερει ποσο οχι παντως μιση ωρα που κραταει η κοκ.

    Την αλλη φορα θα παρω το μισο να δω αν θα μου κατσει καλύτερα.
    Last edited by JimNirou; 12-06-2021 at 14:05.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    εμά ρε φίλε , τόσο πολυ σε ανέβασε το modiodal??

    δεν το έχω πάρει ποτέ αλλά έχω διαβάσει ότι σου εκτοξεύει και το άγχος....

    απορώ με τα φάρμακα που υπάρχουν γιατί ο κόσμος ψάχνει στο δρόμο για ναρκωτικά...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    εμά ρε φίλε , τόσο πολυ σε ανέβασε το modiodal??

    δεν το έχω πάρει ποτέ αλλά έχω διαβάσει ότι σου εκτοξεύει και το άγχος....

    απορώ με τα φάρμακα που υπάρχουν γιατί ο κόσμος ψάχνει στο δρόμο για ναρκωτικά...
    Και γω δε το περίμενα να σου πω την αλήθεια.

    εμενα στο θεμα άγχους με ισιωσε, στην αρχή τα είδα ολα όπως εγραψα. Όμως φάρμακα είναι αυτά και διαφορετική επίδραση έχουν σε όλους.

    Κοίτα, ποιο εύκολο ηταν να το βρω στο δρόμο (σχήμα λόγου) παρα που το έγραψα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Περι Brintelix

    Μια βδομαδα χρησης, ειχα καποια περιεργα συμπτωματα (αφτρες) αλλα δεν το συσχετιζα μεχρι που χτες ξεσπασε....Τωρα το προσωπο μου εχει πρηστει, τα ουλα μου το ιδιο και το χειροτερο ολων ΟΛΑ τα δοντια μου πονανε ταυτοχρονα λες και καποιος χωνει σε καθε δοντι καρφιτσες στο νευρο τους!

    Καταπινω το ενα lonarid πισω απο το αλλο (βασικα 1 ανα 4 ωρες) για να αντεξω καπως

    Αν βγαλω την νύχτα θα αρχισω να πιστευω οτι υπαρχει Θεος και θελει κλωτσιες.

    Τα χαπια τα επαιρνα μαζι με Arcalion, λεω τα επαιρνα διοτι χτες πρωι πηρα τελευταια φορα που
    ψιλιαστικα οτι κατι συμβαινει οποτε δεν ειμαι σιγουρος ποιο φταιει, ομως στο χαρτι του Brit εχει
    τα συμπτωματα, συγκεκριμενα στο σημειο που λεει Σπανια συμπτωματα 1 στους 100 μπλα μπλα μπλα

    Μαντέψτε ποιος ειναι αυτος ο ενας! κλαψ

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    UPDATE:

    Μετα τα αλλεργικα συμπτώματα που λέτε τα έκοψα μαχαίρι.
    Ελα ντε που δυο περίπου βδομάδες μετά δεν είχαν υποχωρήσει.
    Δεν είναι φυσιολογικο αυτό σκέφτηκα (σε περίπτωση που διαβαζει η πρωην μου, ΝΑΙ και όμως μπορώ και σκέφτομαι... Μόνος μου).

    Τελικά για να μην σας τα ζαλίζω κυριακάτικα γιατι θα έχετε να πάτε και εκκλησία, την ζημιά απ ότι φαίνεται την εκαναν κατι χάπια για την αρθρίτιδα που έπαιρνα προσωρινά.

    Τα σταμάτησα βασικα καθότι μου τελειωσαν οι κορτιζονες που καταπινα δυο δυο και ξαφνικά εγινα άνθρωπος.

    Αυτα, πηγαίνετε τωρα στην εκκλησία εσείς και γω παω στο Tinder να γκονενισω (αφού ριξω κανα σφουγκαρισμα στο μπουρδελο πρώτα) .

    Φιλουμπες

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2
    Καλησπέρα, 5η φορά που προσπαθώ να τα πάρω, τα κόβω μετά απο 3-6 μέρες (αυτή τη φορά είμαι στην 5η μέρα). Λόγος διακοπής: υπερένταση σε συνδυασμό με βαθύ νεφέλωμα «μαυρίλας». Σταθεροποιητές κτλ δεν συνταγογραφήθηκαν. Έχω πάρει cipralex για 3 χρόνια (20 mg την ημέρα) σε συνδυασμό με tranxene (5 ή 10 ή 20 mg τμηματικά μέσα στη μέρα). Την εσιλατοπράπη (cipralex) την έκοψα για 2 λόγους: πήρα 15 κιλά και παράλληλα έγινα οπαδός του αναχωρητισμού (ίσως κ λόγω της εξαφάνισης της libido). Η εσιλατοπράμη δεν οδηγεί στην ευτυχία αλλά στην ευθεία. Ούτε είσαι σούπερ, ούτε στη μέσα στη «μαυρίλα. Το πρόβλημα μου είναι κατάθλιψη με μια δόση διπολικότητας (μια χαζοχαρούμενη - μια κατατονική) και παράλληλα αγχώδης διαταραχή με μικρές δόσεις πανικού λόγω φόρτου εργασίας.
    Αγαπητοί θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια. Έχω παιδί στην εφηβεία, δεν με παίρνει... @jimnirou (γέλασα να σαι καλά)

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Για ποιο λόγο επιμένεις σε αυτό ειδικά το φάρμακο; Αφού το κόβεις τόσο σύντομα σημαίνει ότι δεν σου ταιριάζει. Δεν σου δίνει άλλες επιλογές ο γιατρός σου; Τόσα φάρμακα υπάρχουν. Έχεις δοκιμάσει ψυχοθεραπεία για την κατάθλιψη σε συνδυασμό με την αγωγή; Έχεις κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή, επίπεδα βιταμινών d, b12, d, φυλλικό οξύ και σίδηρο;

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2
    Καλημέρα,
    Από εξετάσεις τα πάντα όλα. Μικρή έλλειψη d. Ψυχοθεραπεία όχι, με πήγε κατευθείαν entact-cipralex-tranxene. Αυτή τη φορά ήθελα μια αγωγή που δεν οδηγεί σε αύξηση βάρους (τα brintelix όντως δεν ανοίγουν την όρεξη - το αντίθετο μάλιστα, τουλάχιστον σε μένα). Το ίδιο έχω ακούσει και για τα zoloft. Και εδώ μπαίνει το ερώτημα; Θες να αισθάνεσαι καλύτερα ή θες να μην παχύνεις; Σ αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσω (ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση).

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Από δική μου εμπειρία για το θέμα πάχος και αντικαταθλιπτικά αν γυμνάζεσαι λίγο και προσέχεις τι τρως δε θα παχύνεις , άντε να πάρεις 2-3 κιλά στην αρχή αλλά μετά μπορείς να τα χάσεις , ο γιατρός μου έχει πει 3 κιλά μπορουν να μπουν από τα φάρμακα , τα παραπάνω είναι απο κακή διατροφή.
    Εκτός τώρα αν παίρνεις βαριά φάρμακα και δεν μπορείς να κάνεις γυμναστική.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •