Ena "giati"?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Ena "giati"?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    10

    Smile Ena "giati"?

    Kalispera paidia
    Xeromai polu pou uparei ena forum pou mporoume na milisoume anoixta xwris kanena distagmo gia to pws esthanomaste kai ti skeftomaste, na sizitisoume me atoma pou isws voithisoun stous provlimatismous mas.
    Eimai h Anna kai eimai 24+ kai olh mou zwh distixos sinodevete apo ena arnitiko sinesthima pou den mporw na to eksigisw apo pou proerxete.
    Lene oti h zwh mas kathorizete apo thn paidiki mas ilikia.H paidiki mou ilikia htan fisiologiki alla den thimamai na eniotha pote pragmatika xaroumenh.Oi goneis mou oikonomikoi metanastes irthan edw gia mia kaliterh zwh.H mitera mou avouli iperprostateftiki kai poli evesthiti o pateras mou apomakros austiros kai pote den eixame kanei mia ousiastiki kouventa san pateras kai kori.O pateras mou einai narkisos eirwnikos kai allazwnas alla magapouse katavathos.Thimamai pote den mporousa na sizitisw mazi tou anoixta giati ama den tou apantousa eksipna me eirwnevotane kai panta anxonomoun na tou milisw sa paidi pou hmoun,eixa meso thn mhtera otan ithela na tou zitisw adeia.Exw ena adelfo 4 xronia mikrotero autos einai polu apomakros kai pistevw oti exei dioliki diataraxi.Mporei mia mera na einai koinwnikos xaroumenos kai thn alli na fwnazei na exei nevra kai na min thelei na se dei sta matia tou.
    Sthn efivia mou ekanan bulling kai distaza na ekfrasw thn katagwgh mou giati tha dexomouna ratsistiki epithesi.Panta thn ekriva auto me ekane na min eimai pragamtika o eaftos mou eniotha san na paizw ena rolo me autous pou gnwriza.
    H zwh mou koilise.. spoudasa teleiwsa twra doulevw kai sizw me to agori mou.
    Auto pou me ekane na thelw na sas grapsw einai oti panta me kirievei ena sinesthima apogoitefshs kai arnitikotitas kai exw sixna nevra.Kamia fora pistevw oti ola auta ta pragmata pou kanw den tha thelw pragmatika..Zitaw sixna epivevewsh apo tous gyro mou gia na eimai kala.Kamia fora skeftome polu ena provlima pou antimetopizw kai thelw na stamatisw na skeftome kai na pisw ton eafto mou oti den einai simantiko kai kataligw na milaw me ton eafto mou kai na disanastenazw kai na mou lew stamata pia!Den niothw pote pragmatika eutixismenh panta tha exw ena anxos pisw apo mia katastash..Ti pistevete oti einai?San simvenei kai esas auto?
    Kalo vradu :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,756
    Φυσιολογικο τησ ηλικιασ γραφε ελληνικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Αχ ρε Αννούλα μου, δυστυχώς τα περισσότερα προβλήματα στην ψυχολογία μας ξεκινάνε από το γεγονός οτι μας γεννάνε γονείς ανώριμοι ως προσωπικότητες, με άλυτα δικά τους ψυχολογικά θέματα.
    Εσύ, μια χαρά νέο κορίτσι, προσπάθησε να απωθείς τις αρνητικές σκέψεις για να μπορέσεις να ζήσεις καλά τη ζωή σου. Κάθε φορά που σου έρχονται κακές σκέψεις προσπάθησε να σκεφτείς κάτι άλλο και ή να απασχολήσεις το μυαλό σου με κάτι δημιουργικό ή χαρούμενο. Να αποσπάς την πορσοχή σου από αυτό. Τα προβλήματα δεν λύνονται με το να τα σκέφτεσαι συνέχεια γιατί έτσι απλά τα κάνεις να φαίνονται τεράστια και αγχώνεσαι περισσότερο.
    (Αν μπορείς μην γράφεις greeklish γιατί είναι δυσανάγνωστα. Δυσκολεύτηκα πολύ να σε διαβάσω).

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    10
    Γειά σας παιδιά ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις :) συγγνώμη για την σύνχηση θα γράφω με ελληνική γραμματοσηρά απο εδω και στο εξής!Κασσάνδρα θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που μου πρότινες.Με βοηθάει πολύ η Γιόγκα στην ζωή μου και επίσης να σπάω την ρουτίνα με διάφορα πράγματα αλλα καμιά φορά δεν σκέφτομαι καθαρά και νομόζω οτι έχω πρόβλημα ..καλή συνέχεια :)

  5. #5
    Τα δυσάρεστα συναισθήματα, το άγχος, η θλίψη , η βαρεμάρα θεωρώ πως είναι μέρος της καθημερινότητάς μας.. Ωστόσο, πάντα έχει μεγάλη σημασία ο βαθμός που τα βιώνουμε.. Καθώς και που επικεντρωνόμαστε.. Αν ξεχνάμε ότι νιώσαμε όμορφα και συνεχώς αναβιώνουμε τα δυσάρεστα είναι λογικό να νιώθουμε καταδικασμένοι.. Δεν θεωρώ δηλαδή πως χρειάζεται να αλλάξεις τα πάντα για να είσαι πιο χαρούμενη και θετική, ίσως αυτο που χρειάζεται αρχικά να αλλάξεις είναι η οπτική της ίδιας πραγματικότητάς.. Να επικεντρώνεσαι στα θετικά.. Από κει και πέρα, κάποια πράγματα που παιζουν ρόλο είναι η αυτοεκτίμησή σου, δηλαδή να νιώθεις άνετα και να σαρέσει αυτό που είσαι παρόλο που ιδανικά θα θελες να είσαι πχ πιο δυναμική πιο καλή κλπ. να επιλέγεις τους ναθρώπους που σου ταιριάζουν και σε εκτιμάνε και τέλος να κάνεις πράγματα που σε γεμίζουν.. Αν επικεντρωθείς στα τρία τελευταία και παράλληλα προσπαθήσεις να είσαι πιο θετική πιστεύω θα μειώσεις αρκετά τα αρνητικά συναισθήματα που νιώθεις.. Δεν θα τα εξαφανισεις γιατί χωρίς δυστυχία δεν υπάρχει και ευτυχία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,756
    Λοιπόν ο πατέρας σου πέρασε δύσκολα εδώ στην Ελλάδα γτ οι οικονομικοί μετανάστες κάνουν τις πιο δύσκολες δουλειές η μητέρα σου είναι άβουλη γτ είδε πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα εσύ σπουδασεσ εφόσον μιλάς καλά τη γλώσσα για κάποιους δεν υπάρχει πρόβλημα πάντα υπάρχουν κι οι ηλίθιοι όμως κι ο αδερφός σου βλέπει πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα γενικά ζείτε δύσκολα κ γι αυτό έχετε νεύρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,756
    Οι Έλληνες όσοι σπουδάζουν είναι συνήθως άνεργοι πτυχιούχοι κι οι άλλοι που δε σπουδάζουν δουλεύουν για πεντακόσια ευρώ υπάρχουν αυτοί που τους συντηρούν οι γονείς κ υπάρχουν κι αυτοί που τους συντηρεί το κράτος γενικά τα πράγματα είναι δύσκολα για όλους εύκολη δουλειά δεν υπάρχει η θα κουράζεται το σώμα ή θα έχεις ευθύνες εγώ ασ πούμε είμαι αγρότης με πτυχίο εκεί βρήκα άκρη αυτό κάνω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,756
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    10
    Ευχαριστω Μαγδα για τα ομορφα λογια σου.Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η ευτυχεια ειναι αποκλειστικα ευθηνη του καθενος.Παλιοτερα περιμενα απο ερεθισματα γυρω μου και ανθρωπους να νιοσω ευτυχεια αλλα οσο μεγαλωνω καταλαβαινω οτι η ευτυχια ειναι επιλογη και οχι τυχη αμα πηγαζει απο μεσα μας ποτε δεν θα σταματισει να υπαρχει.Να εχεις ενα ομορφο βραδυ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Λοιπόν ο πατέρας σου πέρασε δύσκολα εδώ στην Ελλάδα γτ οι οικονομικοί μετανάστες κάνουν τις πιο δύσκολες δουλειές η μητέρα σου είναι άβουλη γτ είδε πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα εσύ σπουδασεσ εφόσον μιλάς καλά τη γλώσσα για κάποιους δεν υπάρχει πρόβλημα πάντα υπάρχουν κι οι ηλίθιοι όμως κι ο αδερφός σου βλέπει πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα γενικά ζείτε δύσκολα κ γι αυτό έχετε νεύρα
    Γεια σου Ελισ,
    Εγω εχω μεγαλωσει στην Ελλαδα και σαν χωρα μου γνωρισα αυτη οποτε αναφησβητητα θα μιλαω καλα την γλωσσα..Ειμαι και εγω οικονομικη μεταναστρια σε μια Ευρωπαικη χωρα τωρα και ειμαι στην θεση τους καταλαβαινω οτι η ζωη τους τοτε ηταν μονο δουλεια και επιβιωση αλλα θα προτιμουσα μια αλλη αντιμετοπιση απο αυτους ενω ημουν παιδι.Πισω απο ολα αυτα ειναι τα κομπλεξ που κουβαλουσανε.Το προτυπο της οικογενειας που η μητερα ειναι υπεφθηνη για την ανατροφη των παιδιων και και ο πατερας που ειναι απλησιαστος και αυστηρος.Υστερα το προτυπο της κορης ποθ πρεπει να μιλαει μονο οταν τησ δινετε λογοσ δεν πρεπει να εχει σχεση με αγορι πριν ενηληκιωθει και να γυρναει πριν τις 12 στο σπιτι.Εχασα πολλα σαν παιδι δεν ηξερα την πραγματικοτητα εξω μεχρι που εμεινα μονη μου και τωρα τα μαθενω με τον σκληρο τροπο.Να εισαι καλα για την απαντηση σου καλο βραδυ :)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ωραιος!Εγω κυμαινομαι πιο πολυ σε τετοιους ρυθμους τωρα https://www.youtube.com/watch?v=BwdifWxHKpg αλλα ωραιο και το κοματι της Joan!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,756
    Κομπλεξ εχουν πολλοι απλα δε θελω να κατηγορω γονεισ κι εγω δουλευω απο τα δεκαπεντε ειμαι τριαντα πεντε κ δε φερομαι παντα καλα γτ εχω τραυματα οποτε καταλαβαινεισ δε θελω να κατηγορω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 18:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •