ιδεοληψιες μετα απο κανναβη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4

    ιδεοληψιες μετα απο κανναβη

    καλησπερα σε ολους...βρισκομαι σε ενα αδιεξοδο..ειμαι 21 ετων παιδι μεσα στην χαρα, την ορεξη για ζωη και πανω απ ολα ειχα ασχολιες,αθλουμουν και γενικα ειχα μια γεματη ζωη με φιλους παρεες,κοπελες...μεχρι που καποια στιγμη ειπα να δοκιμασω και εγω σαν παιδι ενα κεικ με κανναβη σαν εμπειρια..σε αυτο το σημειο να προσθεσω πως κανναβη ειχα ξαναδοκιμασει αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και βεβαια δεν ημουν συχνος χρηστης,ουτε χρηστης αλλων ναρκωτικων...τη μερα λοιπον που δοκιμασα αυτο το κεικ πηγα στο νοσοκομειο θεωρωντας οτι εχω παθει κατι σοβαρο ή οτι θα πεθανω...ηταν οτι χειροτερο εχω περασει στη ζωη μου αληθεια ενας φοβος που δεν ηξερα οτι τον ειχα ποτε μεσα μου...αφου με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχω τιποτα και οτι ηταν απλως μια κριση πανικου ηρεμισα αλλα καθε βραδυ σκεφτομουν μηπως ξαναπαθω κριση πανικου και επαιρνα μια βαθια ανασα για να ανοιξει το διαφραγμα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να ανασανω...μετα απο καιρο με επιασε ενας πονος στο στηθος και κατευθειαν το μυαλο μου πηγε στην ανακοπη και οτι θα παθω κατι κακο..εψαχνα για ανακοπη καρδιας και μου ειχε κολλησει στο μυαλο οσο δεν φανταζεστε..στη συνεχεια μετα απο το τοσο αγχος το κεφαλι μου πηγαινε να σπασει και αγχωθηκα και βεβαια μπηκα στο ιντερνετ για να δω συμπτωματα ογκου στον εγκεφαλο...η ορεξη μηδαμινη οποτε εψαξα για καταθλιψη και για να μην σας τα πολυλογω εψαχνα πολλα και νομιζα οτι ολα τα εχω...τελος κατεληξα οτι ειμαι σχιζοφρενης ή εχω ψυχωση...παιδια αληθεια εχω παρατησει τα παντα δεν εχω ορεξη για τιποτα μονο αρνητικες σκεψεις κανω δεν με ευχαριστει τιποτα σχεδον..φοβαμαι συνεχεια,εχω ασχημη διαθεση και αισθανομαι τον κοσμο διαφορετικα ουτε ορεξη να μιλησω δεν εχω..εχω παει σε ψυχολογο και μου ειπε οτι ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και οτι δεν ειναι κατι τρομερο..μετα πηγα και σε ψυχιατρο που μου χορηγησε effexor και inderal..εχει περασει κανεις κατι αναλογο?? θα το ξεπερασω ποτε?? εχω χασει τον εαυτο μου!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Ιδια ηλικια εχουμε...Η καταστροφολογια ειναι το πρωτο αυτομαστιγωμα που μπορεις να κανεις σε μια ασχημια εμπειρια...Κανε το εξης η μαλλον ξανα καντο.Μπες παλι στην σελιδα και παρατηρησε το ποσοι πολλοι ανθρωποι νιωθουν,βλεπουν διαφορα και πιασε τον καθε ενα ξεχωριστα και δες εαν παιθανε κανεις η αν επαθε προβλημα οπως μπορει να νιωθεις πως θα παθεις...Ολα ειναι παιχνιδακια του μυαλου...Βασικα δεν χρειαζεται να νιωσεις καμια ντροπη η στεναχωρια και επισης ειναι ανουσιο να διαβαζεις και να αναλυεις διαταραχες γιατι εαν εισε τρομαγμενος ταυτιζεσε με ολα...Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να χαλαρωσεις...Ηταν κατι το απολυτα φυσιολογικο που συμβαινει σε εμας τους ανθρωπους...Απλα ετυχε με κατι κοινωνικα-αποδεκτο και καλα με την κανναβη η οποια ειναι στο κουτακι της ''πλακας'' με αποτελεσμα να ξενερωνεις και να λες εχω ξεφυγει και τετοια...Ειναι ενα γεγονος το οποιο μπορει να συγκριθει και με ενα τρακαρισμα που μετα απο αυτο καποιος μπορει να φοβατε να οδηγησει...Τσιλαρε δεν τρεχει τπτ...Μερικες φορες καλυτερο ειναι να την παθαινουμε στην αρχη για να ξερουμε πως να το διαχειριστουμε παρα να επινες σα ζωω για κανα χρονο γιατι μετα θα ετρωγες μεγαλυτερες χαστουκαρες..Ολα καλα μπρο μην πανικοβαλλεσε ...Την επομενη που θα θελησεις να ξαναδοκιμασεις που μαλακια θα ειναι εαν υπαρχει μικρος φοβος στο μυαλο σου αλλα και παλι εγω με ενα καρω μαλακιες επινα αλλα μονο κακο εκανα..Με τα πολλα εαν θες να την ψαξεις και αλλο καλο θα ηταν να χαλαρωσεις και να αποδεχτεις την οποια προειδοποιηση χωρις φοβο ομως του οτι θα παιθανεις ολα ερχονται και ολα μπορουμε να τα διαχειριστουμε..Αυτα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Αδερφε μου οντως με βοηθησε αυτο που μου είπες και σε ευχαριστώ πολυ αλλα κανω σκέψεις περίεργες συνθετες και μου δημιουργούν παραξενα συναισθηματα..εχω χασει το χιουμορ μου την.διαθεση μου τα παντα απ τα θετικα που εχω...μεχρι και τον.ερωτα τον.εχω ξεχασει

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1
    Φίλε καλησπέρα. Έχω πάθει κάτι παρόμοιο. Πως είσαι τώρα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    10
    Θα γινεις καλα εντελως μην ανησυχεις δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα μην ξαναπαρεις ουτε ιχνος α;πο ναρκωτικα και βλακειες τετοιες

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    κοιτα να σου πω την αληθεια με την βοηθεια ψυχοθεραπειας και του ψυχιατρου ο οποιος κατεληξε οτι εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταρχη νιωθω καλυτερα αλλα ακομα αισθανομαι μονος χωρις λογο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Stekas View Post
    καλησπερα σε ολους...βρισκομαι σε ενα αδιεξοδο..ειμαι 21 ετων παιδι μεσα στην χαρα, την ορεξη για ζωη και πανω απ ολα ειχα ασχολιες,αθλουμουν και γενικα ειχα μια γεματη ζωη με φιλους παρεες,κοπελες...μεχρι που καποια στιγμη ειπα να δοκιμασω και εγω σαν παιδι ενα κεικ με κανναβη σαν εμπειρια..σε αυτο το σημειο να προσθεσω πως κανναβη ειχα ξαναδοκιμασει αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και βεβαια δεν ημουν συχνος χρηστης,ουτε χρηστης αλλων ναρκωτικων...τη μερα λοιπον που δοκιμασα αυτο το κεικ πηγα στο νοσοκομειο θεωρωντας οτι εχω παθει κατι σοβαρο ή οτι θα πεθανω...ηταν οτι χειροτερο εχω περασει στη ζωη μου αληθεια ενας φοβος που δεν ηξερα οτι τον ειχα ποτε μεσα μου...αφου με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχω τιποτα και οτι ηταν απλως μια κριση πανικου ηρεμισα αλλα καθε βραδυ σκεφτομουν μηπως ξαναπαθω κριση πανικου και επαιρνα μια βαθια ανασα για να ανοιξει το διαφραγμα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να ανασανω...μετα απο καιρο με επιασε ενας πονος στο στηθος και κατευθειαν το μυαλο μου πηγε στην ανακοπη και οτι θα παθω κατι κακο..εψαχνα για ανακοπη καρδιας και μου ειχε κολλησει στο μυαλο οσο δεν φανταζεστε..στη συνεχεια μετα απο το τοσο αγχος το κεφαλι μου πηγαινε να σπασει και αγχωθηκα και βεβαια μπηκα στο ιντερνετ για να δω συμπτωματα ογκου στον εγκεφαλο...η ορεξη μηδαμινη οποτε εψαξα για καταθλιψη και για να μην σας τα πολυλογω εψαχνα πολλα και νομιζα οτι ολα τα εχω...τελος κατεληξα οτι ειμαι σχιζοφρενης ή εχω ψυχωση...παιδια αληθεια εχω παρατησει τα παντα δεν εχω ορεξη για τιποτα μονο αρνητικες σκεψεις κανω δεν με ευχαριστει τιποτα σχεδον..φοβαμαι συνεχεια,εχω ασχημη διαθεση και αισθανομαι τον κοσμο διαφορετικα ουτε ορεξη να μιλησω δεν εχω..εχω παει σε ψυχολογο και μου ειπε οτι ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και οτι δεν ειναι κατι τρομερο..μετα πηγα και σε ψυχιατρο που μου χορηγησε effexor και inderal..εχει περασει κανεις κατι αναλογο?? θα το ξεπερασω ποτε?? εχω χασει τον εαυτο μου!!
    Έχω περάσει και εγώ πολλά πράγματα από αυτά μην σου πο ολα... μερικά πέρασαν μερικά έμειναν και παλεύω ακόμα όμως είμαι σε καλό δρόμο!
    Σαν να με βλέπω Εμένα.... έχουμε και την ίδια ηλικία σχεδόν
    Όλη μέρα έψαχνα..και ότι έβλεπα έλεγα Ναι αυτό εχω!
    Φόβος τρέλας κάποιες φορές , πονους εδώ και εκεί θεμα με της ανασες και πολλά άλλα
    Σου λέω σε νιώθω απόλυτα ...
    Άκου σε με....βγες αύριο έξω βάλε την αγαπημένη σου Μουσική και τρέχα τρέχα ασταμάτητα σε ρυθμό μεχρι να ιδρώσεις ...μέχρι να φτάσεις σε μια θάλασσα η κάπου όμορφα που σου αρέσει...κάπου ήρεμα χωρίς φασαρίες και πολύ κόσμο.....και σκέψου πριν ήμουν καλά, και τώρα είμαι καλά! Είμαι καλά είμαι Καλά! Σκέψου Πόσο τυχερός είσαι που είσαι εδώ, σκέψου πως έχεις μια ζωή που πρέπει να της ζήσεις!
    Κανε υπομονή και προσπάθησε να κάνεις αυτά που σου λέω!
    Χαλάρωσε με καμία μπιριτσα το βράδυ σπίτι έξω στο μπαλκόνι μόνο σου ήρεμα , κοιτά τον όμορφο ουρανό.. και σκέψου Πόσο ευλογημένος είσαι ...σκεψου πως δεν είσαι μόνο σου σκέψου ότι είσαι εσύ...εσυ που ήσουν και τότε,και ότι είναι απλα μια κατάσταση που θα περάσει μρ την δύναμη μας ! Που Έχουμε μεσα μας!.Και τη θέληση μας!
    Τρέχα!
    Ότι θες εδώ είμαι!
    Its not over until i win!
    Blessed.

  8. #8
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Stekas View Post
    καλησπερα σε ολους...βρισκομαι σε ενα αδιεξοδο..ειμαι 21 ετων παιδι μεσα στην χαρα, την ορεξη για ζωη και πανω απ ολα ειχα ασχολιες,αθλουμουν και γενικα ειχα μια γεματη ζωη με φιλους παρεες,κοπελες...μεχρι που καποια στιγμη ειπα να δοκιμασω και εγω σαν παιδι ενα κεικ με κανναβη σαν εμπειρια..σε αυτο το σημειο να προσθεσω πως κανναβη ειχα ξαναδοκιμασει αλλα οχι κατι ιδιαιτερο και βεβαια δεν ημουν συχνος χρηστης,ουτε χρηστης αλλων ναρκωτικων...τη μερα λοιπον που δοκιμασα αυτο το κεικ πηγα στο νοσοκομειο θεωρωντας οτι εχω παθει κατι σοβαρο ή οτι θα πεθανω...ηταν οτι χειροτερο εχω περασει στη ζωη μου αληθεια ενας φοβος που δεν ηξερα οτι τον ειχα ποτε μεσα μου...αφου με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχω τιποτα και οτι ηταν απλως μια κριση πανικου ηρεμισα αλλα καθε βραδυ σκεφτομουν μηπως ξαναπαθω κριση πανικου και επαιρνα μια βαθια ανασα για να ανοιξει το διαφραγμα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να ανασανω...μετα απο καιρο με επιασε ενας πονος στο στηθος και κατευθειαν το μυαλο μου πηγε στην ανακοπη και οτι θα παθω κατι κακο..εψαχνα για ανακοπη καρδιας και μου ειχε κολλησει στο μυαλο οσο δεν φανταζεστε..στη συνεχεια μετα απο το τοσο αγχος το κεφαλι μου πηγαινε να σπασει και αγχωθηκα και βεβαια μπηκα στο ιντερνετ για να δω συμπτωματα ογκου στον εγκεφαλο...η ορεξη μηδαμινη οποτε εψαξα για καταθλιψη και για να μην σας τα πολυλογω εψαχνα πολλα και νομιζα οτι ολα τα εχω...τελος κατεληξα οτι ειμαι σχιζοφρενης ή εχω ψυχωση...παιδια αληθεια εχω παρατησει τα παντα δεν εχω ορεξη για τιποτα μονο αρνητικες σκεψεις κανω δεν με ευχαριστει τιποτα σχεδον..φοβαμαι συνεχεια,εχω ασχημη διαθεση και αισθανομαι τον κοσμο διαφορετικα ουτε ορεξη να μιλησω δεν εχω..εχω παει σε ψυχολογο και μου ειπε οτι ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και οτι δεν ειναι κατι τρομερο..μετα πηγα και σε ψυχιατρο που μου χορηγησε effexor και inderal..εχει περασει κανεις κατι αναλογο?? θα το ξεπερασω ποτε?? εχω χασει τον εαυτο μου!!
    κοιταξε απο κανναβη εγω επαθα ψυχωση αλλα εκανα δυο χρονια συστηματικα δεν την επαθα με την πρωτη φορα αλλα απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει.αλλα η κανναβη δεν κανει μονο ψυχωση κανει και κρισεις πανικου εντεινει τα αρνητικα συναισθηματα στη ουσια προκαλωντας καταθλιψη ,προκαλει υπομανιες και μανιες και αυξανει διαοφορες φοβιες παραλογες και μη.Απλα θα σε συμβουλευα να μην ξαναπαρεις γιατι ανηκεις στην κατηγορια των ατομων που τους επηρεαζει στον ψυχικο κοσμο η κανναβη οποτε κοψτην τελειως και ολα καλα.μη φοβασαι δεν τρελαθηκες αν ειχες τρελαθει δεν θα μπορουσες ουτε εδω να γραψεις χωρις αγωγη θα ησουν αποδιοργανωμενος τελειως.και η κανναβη ειναι ψυχοδηλωτικη οτι εχεις προδιαθεση στο βγαζει στην επιφανεια.οποτε κοψτην και ακολουθησε τις οδηγιες ενος ψυχιατρου και μπορει να το ξεπερασεις τελειως και να λες χαριτολογωντας κοιτα με τι ασχολιομου παλια και βασανιζομουν.απλα μην ξαναπαρεις κανναβη οπως εκανα και γω βεβαια σε μενα η ψυχωση μου εμεινε εφ ορου ζωης ειμαι απο τους ατυχους της υποθεσης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1
    Γιεα σου Stekas.
    Θα σου πω καθαρα την αποψη μου.Ειναι καλο να πας σε ψυχολογο-ψυχιατρο να συζητας αλλα μην βγαζεις συμπερασμα για τον εαυτο σου με βαση το τι λενε.Για μενα πολλοι ψυχιατροι κανουν λαθος που προσπαθουν να ψυχιατρικοποιησουν σχεδον τα παντα.Μερικα πραγματα ειναι στην ζωη γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος.
    Απο αυτα που γραφεις,ετσι οπως τα γραφεις για μενα δεν εχεις Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και κακως σου εβαλε αυτη την ταμπελα.
    Απο την στιγμη που στο παρελθον δεν ησουν ετσι αυτο σημαινει οτι συνεβη ενα περιστατικο το οποιο σε φοβισε και το κουβαλας μαζι σου για καποιο καιρο.Σταματα να διαβαζεις απο το ιντερνετ για να μην σου μπαινουν ιδεες αρχικα και επειτα ξεκινα να κανεις χαλαρα πραγματα,οπως πχ να πας με ενα φιλο σου για καφε σε ενα μερος οπου δεν θα εχει πολυ κοσμο η να κανεις κατι τελος παντων στον εξω κοσμο οπου δεν θα σου δημιουργει πιεση ετσι ωστε να αρχιζεις να προσαρμοζεσαι ξανα.Σε καμια περιπτωση μην πιεσεις τον εαυτο σου...

Similar Threads

  1. κανναβη προδρομος των σκληρων?
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 20-09-2015, 19:38
  2. Κάνναβη και ψύχωση - Ερωτήσεις
    By Magia1234 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-06-2015, 07:09
  3. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 16:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 20:02
  5. κάνναβη, γιατί ταμπού;
    By too_brave in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-10-2009, 16:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •