Χωρίσαμε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    7

    Χωρίσαμε

    Τα είχαμε 5 χρόνια και τις προάλλες μου είπε να χωρίσουμε.Ήμασταν καλα δεν έτρεχε κατι άλλο απλώς μου είπε πως είμαστε πολλα χρόνια μαζί και πως θέλει να ζήσει κάτι καινούργιο διότι τα είχαμε απο μικροί και και τωρα αυτή είναι 22 και εγώ 24.Η αλήθεια είναι πως την καταλαβαίνω και εγώ το σκεφτόμουν πάρα πολύ αλλα ήμουν χαρούμενος πάρα πολύ μαζί της.Έχουν περάσει 4 μέρες και έχουμε βρεθει 2 φορές να το συζητήσουμε.Αφήσαμε ένα παράθυρο για το μέλλον είπαμε να το ξανασυζητήσουμε τον Απρίλιο και συγκεκριμένα τότε διότι εγω τελειώνω τη σχολή και Μάιο θα μπώ στο στρατό και δεν θα ειδωθούμε για αρκετο καιρό.Και θέλουμε να δούμε εαν θα μπορέσουμε να είμαστε μαζί.Είναι πρόσφατος ο χωρισμός και εγώ πονάω αρκετα αλλα και αυτη.Αλλα ξέρουμε και οι 2 πως αυτο είναι για το καλό της σχέσης μας διότι μπορεί να συνέβαινε και στους 2 μας μετά και αυτο θα ήταν χειρότερο.Το θέμα είναι πως τη σκέφτομαι αρκετά και δε ξέρω πως να σταματήσω.Θέλω να είμαστε μαζί αλλά όχι τώρα διότι θα τη χαλούσαμε εντελώς.Είναι λογικό αυτό που λέω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Λογικο το βλεπω Τασο. Το νοιωθατε και οι δυο και μπραβο σας που σε τετοια ηλικια το αντιμετωπιζετε τοσο ωριμα. Πιθανώς να βλεπει κι αυτη οτι ειναι ευαλωτη πλεον σε κατι αλλο και δεν θελει να σε πληγωσει με παραλληλη σχεση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Κοιτα ρε γαμωτο που δεν ειναι τελικα αποκυημα της φαντασιας καποιου το οτι υπαρχει σωστος τροπος να χωρισεις...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    7
    Υπάρχει απλως ποναει πολυ.Μπορεί να ήταν κάπως συναινετικο αλλα δεν παυει να ποναει.Δε ξερω εαν το κάναμε ετσι για να έχουμε τις ελπίδες μας για το μέλλον απλώς νομίζω πως όταν κατι που έπρεπε να γίνει για να μπορούμε κάποια στιγμη να ξαναείμαστε μαζί χωρίς δισταγμους και σκεψεις περι αντιθέτου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Χμ.. Σε καταλαβαινω...αλλα η αληθεια ειναι πως οπως το περιγραφεις εσυ αυτη τη στιγμη εισαι πεπεισμενος πως θελεις να ειστε μαζι, αν ηταν στο χερι σου δεν θα το κανατε αυτο...σωστα;
    Η κοπελα σου/πρωην σου δεν ξερω πως να την πω το βλεπει πιο διερευνητικα...στην ουσια εχει περιεργεια να δει αν εχει κατι καλυτερο να ζησει και μετα να αποφασισει πιο συνειδητα αν θελει να ειναι μαζι σου.
    Απο τη μια βλακεια, εμενα θα με πειραζε αυτο στη θεση σου...απο την αλλη μια συνειδητη επιλογη αφου εχεις συλλεξει εμπειριες ειναι πιο αξιοπιστη απο το να εισαι τυφλα με τον πρωτο ανθρωπο που γνωρισες.
    Επισης τι εμπειριες να συλλεξει σε 3-4 μηνες; Μετα απο σχεση πεντε χρονων; Αιντε ντουγρου θα παει να συλλεγει εμπειριες; Η μηπως θελει να τσεκαρει καποιον αλλον που της γυαλισε; Μονο με συγκεκριμενο ατομο μου βγαζει λογικο το χρονικο διαστημα που βαλατε...νταξει ξεπετες θα προλαβει να κανει πολλες αμα θελει, αλλα εμπειριες που θα σε βοηθησουν να κρινεις στην επιλογη σωστου σταθερου συντροφου δεν ξερω αν μπορεις να συλλεξεις τοσο γρηγορα...
    Εκτος αν την εχει δει οτι θελει να ειναι ελευθερη, να βρει τον εαυτο της, να εστιασει σε αλλα πραγματα και τετοια...δεν το αποκλειω, εσυ ξερεις αμα ειναι τοοοοσο ωριμη πια. Ψιλιασου λιγο ομως, ψαξου.

    Απο εκει και περα απο το να περιμενεις απλα ποτε θα ειστε ξανα μαζι, γιατι αυτο σε βλεπω να κανεις, δες το και εσυ διερευνητικα. Το ξερω πως ειναι υπερβολικα δυσκολο αλλα προσπαθησε να εγκαταλειψεις το σεναριο οτι οπωαδηποτε θελεις να εισαι μαζι της και τελος.
    Δες το σαν μια ευκαιρια να δεις πως εισαι μονος/ελευθερος, αν θελεις οντως να εισαι μαζι της η αν απλα συνηθησες/φοβασαι το αγνωστο, ζησε, μη βαζεις την ζωη σου σε παυση περιμενοντας ποτε θα αποφασισει να γυρισει αυτη...μπορει να μη γυρισει. Το κακο ειναι οτι εφοσον το κανατε ετσι ομως δεν εχεις και ενα "κλεισιμο" και ουτε να θρηνησεις κανονικα την ληξη της σχεσης μπορεις....μεγαλη βλακεια αυτο.
    Οποτε προσπαθησε να μην εστιαζεις στο τι θα γινει τελικα...φροντισε τον εαυτο σου στο ενδιαμεσο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    7
    Κοίτα δεν θα το έκανα τώρα γιατί ήμουν ευάλωτος και την είχα ανάγκη.Αλλά δυστυχώς κάποια συναισθήματα δεν μπορούν και δεν πρέπει να μένουν καταπιεσμένα.Το σκεφτόμουν καθ'ολη τη διάρκεια της σχέσης μας και μπορεί να το έκανα μετά.Έχει ανάγκη ν μείνει και αυτή μόνη όπως και εγώ γιατί δεν ήμασταν ποτέ ουσιαστικα.Εμπειρίες δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι το σεξουαλικό το γεγονός πως θα βρεθούμε σε 3-4 μηνες δεν σημαινει πως θα τα ξαναβρούμε.Δεν νομίζω πως θα πάει ντουγρου κάπου δεν είναι τέτοια και το ξέρω.Δώσαμε μια χρονική περίοδο μέχρι να βγώ εγώ απο το στρατό εάν δεν μπορούμε να είμαστε ουτε τότε δυστυχώς δεν θα μπορούμε ποτέ και αυτό το τέλος θα το δώσω εγώ ο ίδιος.Ναι,θα περιμένω σε αυτό έχεις δίκιο αλλά δεν θα με σταματήσει από το να κάνω εγώ αυτά που θέλω είτε είναι κάτι σεξουαλικό είτε να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου.Εγώ αυτή τη στιγμή ακόμα και να μου έστελνε μηνυμα τωρα και να μου έλεγε οτι το μετανιωσα θα της έλεγα οχι παρόλο που θα ήθελα γιατί αυτό είναι το σωστό και για αυτό είναι και τόσο δύσκολο.Όπως και να έχει πάντως εγώ θα προχωρήσω και παρόλο που θα περιμένω δε με σταματάει να κάνω πραγματα για τον εαυτό μου.Μπορεί να σου ακούγεται αντιφατικό αλλά στην αγάπη βιώνεις κάτι τόσο όμορφο και ισοπεδωτικό ταυτόχρονα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν διαφωνω σε κατι απο οσα λες, μια χαρα τα λες...
    Και αφου και ο ιδιος λες οτι το σκεφτοσουν πολυ αλλα δεν ειχες το θαρρος παιζει και να εκανες καμια μαλακια στο μελλον...οποτε ειναι καλο που βρηκε το θαρρος εκεινη και το καλυτερο αυτη τη στιγμη για εσας.οχι μονο σαν σχεση, αυτη δεν ξερουμε αν υφισταται καλα καλα...για τον καθεναν σας προσωπικα κυριως.
    Απλα προσοχη μεν ξεροσταλιαζεις αδικα περισσοτερο απο οσο πρεπει...επισης μην κανεις οτι να ναι απο αντιδραση. Κανε οτι νιωθεις και ο,τι γουσταρεις, εσυ ξερεις τι ειναι αυτο.

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Ασ γραψω κ γω τη γνωμη μ στο θεμα σ εφοσον το εκανες κ συ..
    Λοιπον μακροχρονια σχεση ακουω χωρισμο βλεπω...
    Οκει καταλαβαινω οτι καπου υπηρξε μια φθορα....
    Καταλαβαινω οτι υπηρχαν συναισθηματα κ εμδιαφερον απο τις δυο πλευρες απλα λογω του οτι η ιδια ηταν μικρη κ δν προλαβε ν ζησει κτ αλλο τωρα φαινεται ν κουραστηκε λιγο κ ν θελει να ζησει κτ διαφορετικο οτι κ αν σημαινει αυτο..(αλλη σχεση...ξεπετες..δν ξερω) ηταν σωστη και ξεκαθαρη κ καλα εκανε που σ το ειπε.
    Δωστε χρονο κ βλεπετε πως θα παει ολο αυτο....

    Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες οι ανθρωποι εχουμε παντα την αναγκη να ζησουμε αυτα π δν εχουμε ζησει...

    Αυτη ηταν τυχερη...σε ερωτευτηκε κανατε μια πολυ ομορφη σχεση ομως τωρα αρχισε να κουραζεται και να ζηταει εμδιαφερον σε αλλα πραγματα..τι να κανουμε ειναι κ αυτο μια φυσικη ροη των πραγματων.
    Μια χαρα το διαχειριζεστε παντως το θεμα

Similar Threads

  1. Χωρισαμε οριστικά, αλλά...
    By leonstone0088 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 16-06-2017, 16:04
  2. Χωρισαμε αλλα μιλαμε
    By f*Society in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 11-05-2017, 04:45
  3. Χωρίσαμε οριστικά
    By straw in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 14-01-2014, 05:18
  4. Δεν ξερω καν γιατι χωρίσαμε....
    By melina_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 390
    Last Post: 05-03-2012, 23:05
  5. Με μισεί,χωρίσαμε και πονάω
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-08-2010, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •