Ψύχωση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Ψύχωση.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

    Ψύχωση.

    Έχω ακούσει ότι η ψύχωση δεν έχει αίσιο τέλος για τα άτομα που την έχουνε και φοβάμαι πολύ για το μέλλον μου. Αισθάνομαι ότι δεν είμαι όπως πριν που ήμουνα καλά. Με την ταλαιπωρία της ψύχωσης εδώ και 20 χρόνια που δεν έπαιρνα τα χάπια μου έχω καταστρέψει το σώμα μου γιατί πάχυνα. Θέλω να γίνω όπως παλιά αδύνατη αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα καταφέρω. Αισθάνομαι ότι εγώ φταίω που αρρώστησα με ψύχωση που δεν προστάτεψα τον εαυτό μου όσο θα έπρεπε. Παιδιά πείτε μου την αλήθεια εσείς τι γνωρίζετε για το θέμα????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    καλη χρονια δελφινακι........ κανε τη θεραπεια σου και μην την πολυψαχνεις οτι βγει....... ποτε λες να ξαναβγει οκταμηνο εχω μαζεψει 24 μηνες ανεργια..... εσει τελιωσες?........
    τη να ξερουμε βρε δελφινακι γιατροι ειμαστε? ασθενεις ειμαστε που ακολουθουμε τον γιατρο μας και ο θεος βοηθος..... κρυωσα, δυστηχως νιωθω αδυναμος......
    κανω και τη θεραπεια για τη ψωριαση με cosentyx.........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Καλή χρονιά pavlosla. Εύχομαι η νέα χρονιά να είναι πιο γενναιόδωρη από τις προηγούμενες. Αλήθεια δεν θυμάμαι και εσύ ψύχωση έχεις ? Πώς το έπαθες ? Πες μου την ιστορία σου θα ήτανε πολύ ενδιαφέρον. Περαστικά σου εύχομαι για την ψωρίαση.
    Αν δεν κάνω λάθος έτρεχε μία πριν λίγο καιρό κοινωφελή για μπες και δες μήπως είναι ακόμη εκεί. Εγώ σταματάω σε έναν μήνα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ειμαι στους γενικους δημους τωρα βγαινουν οι δημοι με μεγαλοι ανεργια....... ελπιζω σε 3 4 μηνες να βγουν οι 274 δημοι αν νομιζω καλα.......
    τη να σου πω βρε δελφινακι.... επαθα ενα ψυχωτικο επισοδειο πριν 4 χρονια το νοεμβρη, ειχα πολυ αγχος, ειχα τελιωση της σπουδες μου πριν 6 χρονια ειμουν δυο χρονια ανεργος
    και καθε μερα ειμουν στο αγχος και εψαχνα για δουλεια στο ιντερνετ σε γνωστους, καθε μερα αγχονομουν ολλο και ποιο πολυ, μεχρι που μια μερα.......
    ξυπνησα διαφορετικα, ενιωσα ενα πολυ δυνατο πονο στο κεφαλη και σαν να χτυπανε κουδουνια πολυ δυνατα, και μετα αρχισε το ψυχωτικο επισοδειο, ακουγα φωνες, εβλεπα πραγματα
    και τελικα μετα απο μερικες μερες κατελιξα στη ψυχιατρικη πτερυγα δημοσιου νοσοκομειο με διαγνωση ψυχωτικο επισοδειο...... εεε απο τοτε παιρνο σολιαν και με βλεπει ενας ψυχιατρος εδω στην επαρχια.... εναν εχει ολλο και ολλο η πολη μας τουλαχιστων ειναι καλος, οποτε τον χρειαστηκα των βρηκα....... εσει δελφινακι πως την πατησες?

    δελφινι δελφινακι, θελω και εγω να αδυνατισω αλλα μαλλον δεν μπωρω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Εγώ πήγα σε ένα ιεκ και εκεί νόμιζα ότι δεν μου φερόταν καλά τα παιδιά. Είχα πολύ άγχος και δεν μου περνούσε. Έγινε και αυτό με το γκόμενο της φίλης μου και στενοχωρήθηκα υπερβολικά πάρα πολύ. Μου είπανε στο ΚΨΥ για ψυχωτική διαταραχή αλλά δεν τους πίστεψα γιατί δεν άκουγα φωνές ούτε έβλεπα πράγματα. Με φτύσανε όλοι στο παλαιό γιατί με θεώρησαν χαζή. Στο σπίτι ο αδελφός μου έμπλεξε με τα ναρκωτικά. Ένας χαμός....
    Last edited by δελφίνι; 30-12-2017 at 23:12.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    τη ιεκ για λεγε;, εγω εκανα δυο φορες αποπειρα για ιεκ αλλα και της δυο φορες δεν εγινε το ιεκ......... πηγαινε και παρε γνωμη και απο αλλους γιατρους, εμενα ηταν καραμπινατη ψυχωση..... ευτυχως τα συμπτωματα περασαν κατευθειαν με τα φαρμακα, μαλλον δεν ειμαι σε επιπεδο σχιζοφρενειας...... κατα τα αλλα υπομονη, εχω εξι χρονια να βρω δουλεια μια φορα μονο δουλεψα σε ενα πενταμηνο, εχω τελειωση περιβαντολλογος ιχθυολογος , να δουμε τη θα μας φερει η νεα χρονια..........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Ιεκ γραμματέας διεύθυνσης. Έχω τελειώσει τει νοσηλευτικής.

    Εμένα τα τελευταία χρόνια από το 2010 και μετά που τελείωσα την σχολή μου με πήρανε 2 φορές στην κοινωφελή σε ένα 5 μηνο και ένα 8 μηνο

    Εγώ ξαφνικά έβαζα κιλά και έχασα την αυτοπεποίθησή μου. Με τα χάπια έγινα καλά μάλλον δεν είμαι πολύ σοβαρά! Εσύ τι ποσοστό αναπηρίας πήρες? Εγώ 50

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    καλο τει εχεις βγαλει, καλα βρε νοσηλευτρια και εισαι ανεργη? εξωτερικο σκεφτικες?

    δεν εχω παει για ποσοστο αναπηριας ακομα, δεν το εχω συζητηση με το γιατρο μου, ειναι ενα θεμα που πρεπει να του το θεσω, ολοι μου λενε να βρω δουλεια, και οτι ειμαι ικανος για εργασια
    αυτο λεει και ο γιατρος μου, να βρω δουλεια....... αλλα που να βρεις δουλεια, ασχολουμε με αγροτικα να περναει η ωρα εχω φτιαξει και ενα μικρο εισοδημα, σιγα σιγα θα τα βγαζω τα βασικα εξοδα, τωρα για να ανεξαρτητοποιηθω δυσκολο το βλεπω.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Πόσο χρονών είσαι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Πόσο χρονών είσαι?
    37 εσει ποσο εισαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    37 εσει ποσο εισαι
    40 χρονών είμαι.


    Και εσύ μικρός στα βάσανα..... κρίμα είμαστε.... που ξέρεις μπορεί να γίνει κανένα θαύμα και εμείς οι "τρελοί" να γιατρευτούμε στο τέλος. Στο τει μπήκες με τις δέσμες???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εε ενταξει καλα ειμαστε, απλα μπαινουμε στην ηλικια που πρεπει να εχουμε δουλεια και να κανουμε οικογενεια και εμεις ειμαστε ανεργη και χαπακωνομαστε.........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    πανεπηστημειο ειναι, τμημα επιστημων της θαλασσας μιτιλινι, με τις δεσμες μπηκα.......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    μπράβο σου οι δέσμες ήτανε δύσκολες τότε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Εγώ δεν κατάλαβα ότι είχα ψύχωση. Οι γιατροί μου είπανε ότι έχω....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψύχωση
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 04-10-2017, 19:45
  2. Ψύχωση
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2017, 16:28
  3. Ψυχωση
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 19-01-2017, 17:54
  4. Ψύχωση;
    By nikiii in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2015, 10:52
  5. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 19:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •