Τι κανετε οταν φοβαστε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    Τι κανετε οταν φοβαστε?

    τα ψυχωτικα (και οχι μονο, συμβαινει και σε αλλες παθησεις) πολλες φορες ειναι τροματικα για οποιον τα βιωνει.
    τι κανετε για αντιμετωπισετε οταν φοβαστε εξαιτιας αυτων?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το καλυτερο ειναι πορτοκαλαδα, φρεσκο οξυγονο, ντους για εμενα.

    και βεβαια να παιρνεις το σωστο φαρμακο στη σωστη δοση για το σωστο χρονο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Τι κανω οταν αντιμετωπιζω ψυχωτικα.Θα σου πω αμεσως μια μερα ημουν στην κουζινα και ειδα με την ακρη του ματιου μου τον διαβολο και απο τοτε τον βριζω συνεχεια το λεω αχρηστο διαβολακι τι θα μου κανεις ελα να σου βαλω τα κερατα στον κ@λο και απο τοτε καθε βραδυ με βασανιζει στον υπνο μου βλεπω σκιες και μου επιτιθενται ενω κοιμαμαι ε μια μερα αρπαξα τον σταυρο μεσα στον υπνο για να το διωξω μακρια μου.δεν καθομαι να φοβαμαι ειναι δεν ειναι πραγματικο αυτα που βλεπω ενεργω με το δικο μου τροπο με το να βριζω και να προκαλω και ας γινει οτι θελει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις απαντησεις!
    οταν εβλεπα φαντασματα δε μπορουσα να το αντιμετωπισω.κοιμομουν με ολα τα φωτα ανοιχτα μεσα μεσα στο κρεβατι.
    τωρα με την παρακολουθηση προσπαθω να την αντιμετωπιζω κατα μετωπο.οτι φοβαμαι και οτι με πανικοβαλει παω και το κανω.οχι απο την 1η μερα αλλα το κανω.
    δε ξερω πως να αντιμετωπισω τις φωνες ομως.με φοβιζουν και μου θολωνουν το μυαλο και τη σκεψη.δε ξερω πως να το περιγραψω.
    δεδομενου οτι παιρνουμε σωστη αγωγη ολα αυτα..
    καθε εμπειρια ή συμβουλη καλοδεχουμενη!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κανε το σταυρο σου και μη φοβασαι.

    ο Θεος σε αγαπαει.

    θυμησου ομορφες στιγμες της ζωης σου.

    και γαλα βοηθαει, φρουτα πολλα και οταν γερασεις επισης καλυτερευεις γιατι πεφτουν οι ρυθμοι.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Μπου καρδούλα μου για φωνές οπωσ μιλάς ευγενικά σε έναν που δεν συμπαθεισ κ λες τι μου λέει τώρα βαριέμαι αλλά απαντασ κανονικά κ είσαι ευχάριστη έτσι νομίζω είναι κ τα ψυχωτικα άστα να παίζουν μη δίνεις σημασία κ φευγουνε διαχείριση θέλει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by maus View Post
    κανε το σταυρο σου και μη φοβασαι.

    ο Θεος σε αγαπαει.

    θυμησου ομορφες στιγμες της ζωης σου.

    και γαλα βοηθαει, φρουτα πολλα και οταν γερασεις επισης καλυτερευεις γιατι πεφτουν οι ρυθμοι.
    δε νομιζω οτι ο θεος μας αγαπαει και πολυ..ποιος ο λογος να παιδευομαστε τοσο?

    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπου καρδούλα μου για φωνές οπωσ μιλάς ευγενικά σε έναν που δεν συμπαθεισ κ λες τι μου λέει τώρα βαριέμαι αλλά απαντασ κανονικά κ είσαι ευχάριστη έτσι νομίζω είναι κ τα ψυχωτικα άστα να παίζουν μη δίνεις σημασία κ φευγουνε διαχείριση θέλει
    ειμαι στη φαση που προσπαθω να σκεφτομαι κατι αλλο οταν μου σκανε αυτα στο μυαλο.αυτο που λες διαχειριση.αλλωτε πιανει αλλωτε οχι.το παλευω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Προσπαθησε να το εξελιξεισ να μη χρειαζεσαι φαρμακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Προσπαθησε να το εξελιξεισ να μη χρειαζεσαι φαρμακα
    εσυ ελις εισαι λειτουργικος 100%? παιρνεις φαρμακα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εκατό τοις εκατό δεν είναι κανεισ κάποια πράγματα στη δουλειά τα κάνω εύκολα σχετικά κάποια με δυσκολία κ κάποια καθόλου ασ πούμε κουβαληματα κ οδήγηση οκ μάζεμα ελιών οκ κλάδεμα με δυσκολία κ ράντισμα σε αυτά που λέω με δυσκολία αν με δεις θα νομίζεις ότι τώρα μπήκα στο χωράφι τα άλλα όλα κανονικά επίσης λέω βλακειεσ όλη μέρα για λίγο με ανέχονται για πολύ φεύγουν για αυτό τους κρατάω όλους στο λίγο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Παιρνεις και κανονικα τα φαρμακα σου ομως μας ειχες πει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Ναι τα παιρνω κανονικα.μιλησα και με τη γιατρο για τις φωνες αλλα μου ειπε να μην πειραξουμε τιποτα ακομα μηπως και περασει.

    Η παρακολουθηση σταματησε.μονο οταν τη θυμαμαι τη νιωθω.

    Με τις φωνες σημερα οταν μου ερχονται προσπαθω κατευθειαν να αποσπασω την προσοχη μου με κατι αλλο.προσπαθω να πω στον εαυτο μου οτι ειναι σκεψεις απλα αλλα ακομα δε μπορω να με πεισω.

    Συνεχιζω την προσπαθεια ομως.

    Αυτο που με ενοχλει με τις φωνες ειναι οτι νιωθω το μυαλο μου θωλο.δηλαδη δεν μπορω να σκεφτω.λες και μεταξυ του εγκεφαλου μου και εμενα και τις σκεψεις μεσολαβει ομιχλη

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    boo απευθυνομουν στον ελις, επειδη ειχε γραψει οτι πηγαινει σε ψυχιατρο που του γραφει φαρμακα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    O φόβος είναι κυρίαρχος στην ζωή ενός ανθρώπου.
    Υπάρχει ο ρεαλιστικός φόβος πχ όταν βρίσκεσαι σε κίνδυνο πραγματικό και είναι σημαντικός για την επιβίωση μας
    κ
    ο φανταστικός φόβος. Αυτός πολλές φορές έχει να κάνει με βιώματα που είχαμε προηγουμένως στην ζωή μας, για πιθανές φοβίες μελλοντικές (πχ εγώ φοβάμαι πως θα μείνω άστεγος),που όμως δεν το λες ότι είναι ρεαλιστικές φοβίες. Ειδικά οι μελλοντικές φοβίες εκτός του ότι δεν είναι ρεαλιστικές μπορεί να προκαλέσουν μια αυτοεκπληρούμενη συμπεριφορά αν δώσουμε δύναμη σ'αυτές κ πιστέψουμε πως θα γίνουν πραγματικότητα.

    Στο κομμάτι της ψύχωσης τι να πει κανείς. Είναι η χαρά του φιλοσόφου γιατί δημιουργεί συνθήκες που ένας φιλόσοφος χαίρεται να εξετάζει κ ο φόβος είναι από τα κύρια ζητήματα της φιλοσοφίας όπως ο φόβος του θανάτου πχ. Όταν κατακερματίζεται η προσωπικότητα του ατόμου και καταρρέι ο κόσμος του όλος δεν μιλάμε απλά για φόβο αλλά για τρόμο. Η φυγή από την πραγματικότητα και η αντικατάσταση της από μια άλλη φανταστική.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ένας ψυχωσικός πέρα από το να αποδεχτεί την ευαλωτότητα του και να αναγνωρίσει πως αυτή η κατάσταση του δημιουργεί φόβο. Πολλές φορές όταν πηγαίνουμε κόντρα γιγαντώνεται το φαινόμενο. Η αντιμετώπιση ενός φόβου νομίζω πως συμβαίνει όταν αναγνωρίζει το μυαλό μας πως απλά ήταν μια παραίσθηση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Παίρνω κ φάρμακα κ βιταμίνες κ τοπικά προϊόντα τι από αυτά κάνει δουλειά δεν ξέρω πάντως εξελίσσομαι κανονικά κ δουλεύω για πόσο δεν ξέρω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως αντιδρατε οταν φοβαστε?
    By arntaben in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 67
    Last Post: 01-09-2015, 18:51
  2. εσεις τι κανετε οταν νιωθετε ασχημα, "κάπως".
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 28-10-2014, 13:54
  3. τι φοβαστε?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-01-2014, 06:15
  4. Replies: 58
    Last Post: 24-12-2011, 10:24
  5. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ?ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •