Υπερφαγια Θεραπεια;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89

    Υπερφαγια Θεραπεια;;;

    Γεια σας
    Γνωριζει κανεις ποια ειναι η φαρμακευτικη θεραπεια για την υπερφαγια; πραγματικα δεν αντεχω αλλο εχω απελπιστει αν φαω μια μερα κατω απο 3500 θερμιδες θα τρελαθω θελω να χασω 40 κιλα για να ειμαι οκ με τον εαυτο μου με μισω . οποιος γνωριζει ας μου πει παρακαλω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.απο όσο ξέρω τα ladose βοηθάνε στο θέμα βουλιμίας, αλλά συνδιαστικα με τον θεραπευτή που θα στα προτείνει φυσικά.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Ειχα δοκιμασει ενα κουτι λαντοζ και δεν με βοηθησαν καθολου

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Γνωριζει κανεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχει βγει ενα καινουριο φαρμακο , το mysimba , που υποτιθεται οτι κοβει την ορεξη ...........γκουγκλαρε το .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    Ειχα δοκιμασει ενα κουτι λαντοζ και δεν με βοηθησαν καθολου
    τα φαρμακα οπως το ladose πιανουν μονο αν συνεχιζεις και τα παιρνεις για καιρό. Συνεπως ενα κουτι φυσικο ειναι να μην εκανε τιποτε. Γιατροι που ασχολουνται με την υπερφαγια και παχυσαρκία υπάρχουν οπως και οι διαιτολογοι. Γρηγορες λυσεις δεν υπάρχουν

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Tα κιλά φεύγουν με περπάτημα. 2-3 ώρες την ημέρα, χωρίς δίαιτα θα δεις απώλεια τουλάχιστον 5 κιλά το μήνα. Με δίαιτα ακόμα πιο γρήγορα. Το ladose το γράφει γιατρος αλλά δε νομίζω να ενδείκνυται για απώλεια βάρους, είναι αντικαταθλιπτικό. Καλή χρονιά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν υπαρχει φαρμακευτικη θεραπεια. Υπαρχει η αλλαγη διατροφης και η προσθηκη ασκησης, σταδιακα κλεινει το στομαχι και χορταινεις γηργοροτερα, αλλα χρειαζεται θεληση, επιμονη και ειλικρινη προσπαθεια. Αλλη λυση ειναι το βαριατρικο χειρουργειο, σου μικραινουν επεμβατικα το στομαχι και θες δε θες, δεν μπορεις να φας 3500 θερμιδες και χανεις πολλα κιλα και γρηγορα.
    Οποιο δρομο και να διαλεξεις δυσκολος ειναι, και η παχυσαρκια δυσκολη ειναι, διαλεγεις το δυσκολο σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Δεν νομίζω ότι είναι λύση κάποιο σκεύασμα.Πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου και να βρεις τι σε σπρώχνει στο να θες να φας 3500 θερμίδες επί τούτου(εκτός αν το έχεις ανάγκη λόγω δραστηριοτήτων).Είναι πολύ δύσκολος δρόμος αλλά με την βοήθεια ενός διατροφολόγου και ψυχολόγου καθώς και με κόσμο γύρω σου που θα σε στηρίζει σε αυτήν την διαδρομή θα την βρεις την άκρη.Μην τιμωρείς τον εαυτό σου δεν είσαι μόνο εσύ που το περνάς αυτό κοίτα μόνο από το φόρουμ πόσος κόσμος παλεύει με τις διατροφικές διαταραχές,δεν είσαι μόνη σου και μπορείς να μετρήσεις βήματα, θα είμαστε δίπλα σου!Ξεκίνα από απλά και μικρά πραγματά που μπορούν να βελτιώσουν την διατροφή σου και την σχέση σου με το φαγητό!Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ 40 κιλά θέλω να διώξω από πάνω μου!

    Καλή συνέχεια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Έχοντας κάνει μεγαλο κυκλο όλα αυτά τα χρόνια βαλε - χασε κιλα έχω κάνει εξαντληντικες δίαιτες με πολυ καλο αποτελέσμα αλλά τα ξαναεπαιρνα..ποτε δεν εχω ζητήσει βοήθεια από ψυχολογους φιλους φάρμακα γτ μεσα μ ήξερα ποιο ήταν το πρόβλημα και γιατί ετρωγα πολυ..τρωω όχι επειδή μ αρέσει το φαι γτ στην πραγματικότητα παλια έτρωγα κ 1 γεύμα μόνο την ημέρα αλλα επειδή με κάνει ν ξεχνάω αλλά πρέπει ν αναρωτηθεις μ αρεσω έτσι όπως είμαι μαι αν σου αρέσει γιατί εχω συναντησει παχύσαρκο επίπεδο 3 ν μ λένε ναι εμένα μ αρέσει δεν θ με αλλαζα..ωραία μεινε έτσι αλλά αν δεν σ άρεσει γινε έτσι όπως θες στο χέρι σου είναι όλα στο μυαλό είναι και εγω έλεγα δεν μπορώ χωρίς φαγητό τρελενομουνα αλλά όλα μια συνήθεια είναι της πρωτες εβδομαδες θ δυσκολευτείς πολυ αλλά μετα θ σ άρεσει και σενα σκέψου πρέπει ν πιέστεις και ν ιδρωσεις η ομορφιά θέλει θυσίες..εμένα πιο πολύ σε όλη αυτή την διαδικασία μ αρεσε όταν έφτανα στο σημείο και κοιταζομουνα στον καθρέφτη και έβλεπα ένα άλλον άνθρωπο και ότι δεν ήταν τόσο δύσκολο τελικά απλά ολα είναι μια συνήθεια

Similar Threads

  1. Υπερφαγια...SOS!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 03-08-2015, 07:15
  2. υπερφαγια
    By bee100 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2013, 21:12
  3. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  4. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •