ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

    εδώ και αρκετό καιρό πασχω απο καταθλιψη και φοβίες. Παρακολουθούμε απο ψυχίατρο που πηγαίνω μια φορά το μήνα στο ιδιωτικό του ιατρείο. Αποφάσισα να κάνω ψυχοθεραπεία πιο συχνά απο μια φορά το μήνα κι έτσι απευθήνθηκα στο κέντρο ψυχικής υγείας της περίοχής μου. Οταν μίλησα τηλεφωνικά και τους είπα πως παρακολουθούμαι απο ψυχίατρο και θέλω να ακοληθήσω και συνεδρίες με ψυχολόγο μου είπαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί κι αυτοί θα με παραπέμψουν σε ψυχίατρο. Μόνο αν κόψω τα φάρμακα και πει ο ψυχίατρος πως πρέπει να ακολουθήσω ψυχοθεραπεία μπορούν. Ξέχασα να πω πως ο ψυχίατρος είναι του ΙΚΑ και πηγαίνω εκει.
    Σήμερα λοιπόν που ξαναπήγα μου είπε πως πρέπει να κάνω ψυχοθεραπεία για να μπορέσω να κόψω τα φάρμακα. Τελικά τι μπορώ να κάνω; Δεν έχω οικονομικη δυνατότητα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    1 φορά το μήνα είναι όντως λίγο.Δεν φτάνει.
    Δεν κατάλαβα όμως,γιατί πρέπει να σταματήσεις από αυτόν που πηγαίνεις για να σε δεχτούν στο κέντρο?Δεν έπρεπε να τους το πεις ότι σε παρακολουθεί κι άλλος ψυχίατρος.

  3. #3
    μάλλον δεν έπρεπε να τους το πω απο ό,τι κατάλαβα. και ο γιατρός μου απόρησε αφου παραδέχτηκε πως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο στο ΙΚΑ και πως χρειάζομαι ψυχοθεραπεία. έχω απελπιστεί. Αν είχα λεφτά ήξερα τι να κάνω δεν θα τους παρακάλαγα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν γίνεται τώρα να τους πεις ότι σταμάτησες από το ΙΚΑ?Για να σε αναλάβουν.Και ας μην έχεις σταματήσει.Θα το μάθουν?

  5. #5
    μαλλον αυτο θα κάνω. θα αφησω να περασει λίγος καιρος και μετα θα τους πάρω. οχι τιποτα άλλο αλλα μου κρατησαν πρωτα τα στοιχεία και μετα με ρώτησαν τα υπόλοιπα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    27
    επειδη με ενδιαφερει και μενα το θεμα, μπορει καποιος που δεν εχει καμμια ασφαλιση (ουτε ικα ουτε τιποτα) να παει σε κεντρο ψυχικης υγειας;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    τηλεφώνησε στο κέντρο της πειοχής σου κ ρώτησε, δεν γνωρίζω, αλλά εκεινοι θα ειναι προθυμαι να σου απαντησουν σχετικά

  8. #8
    και βέβαια μπορείς να πας αν δεν έχεις καμία ασφάλιση. Και μια γνωστή μου που πάει εκεί και έχει ΙΚΑ δεν το χρησιμοποιεί καθόλου. Βέβαια πηγε απο την αρχή εκεί. Το μόνο που πληρώνεις είναι αν χρειάστείς φαρμακευτική αγωγή. στα γράφουν απλά και πας και τα παίρνεις. ελπίζω όμως να μην χρειαστείς. να δεις που έχεις στη περιοχή σου και να πας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κι εγώ έτσι νομίζω,ότι δεν χρειάζεται ασφάλιση.Αν θυμάμαι καλά δηλαδή γιατί έχει αρκετά χρόνια που είχα πάει σε τέτοιο κέντρο.Πάρε τηλ όμως και ρώτα για σίγουρα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Νομιζω οτι τα κετρα υγειας που εχουν οι δημοι, δεν χρειαζεται να εισαι ασφαλισμενος, απλα δημοτης.
    Τουλαχιστον αυτο ηξερα για τον δημο καλλιθεας.
    Δινεις μονο ενα συμβολικο ποσο ανα συνεδρια και αυτο ειναι ολο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    27
    ναι, θα παρω τηλεφωνο και θα ρωτησω τι ισχυει. μαλλον ειναι οπως τα λετε.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    5
    Originally posted by Dalia
    1 φορά το μήνα είναι όντως λίγο.Δεν φτάνει.
    Δεν κατάλαβα όμως,γιατί πρέπει να σταματήσεις από αυτόν που πηγαίνεις για να σε δεχτούν στο κέντρο?Δεν έπρεπε να τους το πεις ότι σε παρακολουθεί κι άλλος ψυχίατρος.
    Μπορείς ταυτόχρονα να παίρνεις φαρμακευτικά αγωγή και να κάνεις και ψυχοθεραπεία.Ρωτησέ τους περισσότερες πληροφορίες, έχεις το δικαίωμα να κάνεις και τα 2 ταυτόχρονα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •