Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172

    Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....

    Κάποιοι έχετε διαβάσει την ιστορία μου .. κάποιοι όχι. Δεν στέκομαι σ\'αυτό. Ήθελα να μοιραστώ κάτι ακόμα μαζί σας...

    Πρόσφατα με βοήθεια ειδικού, ανακάλυψα πως έχω κατάθλιψη ... απο τα εφηβικά μου χρόνια . Δεν το χωράει το μυαλό μου! Φρίκαρα περισσότερο. Στην πρώτη συνεδρία που είχα ναι μεν μου είπε ότι έχω αγχώδη κατάθλιψη, αλλά απέφυγε να μπει σε λεπτομέριες, προφανώς για να μην μου έρθει κεραμύδα! Μου είπε πως ΠΡΕΠΕΙ να πάρω αγχολυτικά... και το έκανα και ένοιωσα ελαφρώς καλύτερα. Και ίσως χρειαστεί να πάρω και αντικαταθλιπτικά ! Μου αύξησε και τη δόση μετά από κάτι πολύ ψυχοφθόρο που μου συνέβη... .... Και αναρωτιέμαι .... τι γίνεται??? Θα χαπακώνομαι για μια ζωή? Το χαμόγελο σπάνια βγαίνει στα χείλη μου και όταν το κάνω, γίνεται περισσότερο από αμηχανία. Δεν έχω όρεξη για τίποτα ...και δεν ήμουν έτσι ομολογώ. Είμαι πολύ κοινωνικό άτομο αλλά αυτές τις μέρες δεν θέλω να βλέπω άνθρωπο και αυτούς που βλέπω, είναι επειδή δεν έχω επιλογή.Πριν λίγο καιρό σταμάτησα και τη δουλειά.Το παρόν με φοβίζει και η αβεβαιότητα του αύριο με τρομοκρατεί .... Θέλω να νοιώσω καλύτερα, να ξεφύγω απ\'όλους κι από όλα και πάντα έχω ένα τεράστιο τείχος μπροστά μου να με καθηλώνει....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    ... κατάθλιψη ε ;

    Άν είχε χρώμα θάταν .. \"άσχημο\" , \"θολό\" , \"αταίριαστο\" , χωρίς \"όνομα\", χωρίς να \"ταιριάζει\" με κάποιο κοντινό του

    Το χρώμα της ΔΕΝ έχει άλλο \'κοντινό\' του ..

    Το χρώμα της ΔΕΝ είναι \'χρώμα\' -ούτε η \'απουσία\' του ...

    Είναι η ασάφεια , η θολούρα , το μπέρδεμα μεταξύ αυτού που \"βλέπεις\" , αυτού που \"αντιλαμβάνεσαι\" ,
    ... κι αυτού που στην πραγματικότητα \"είναι\" ....

    Το χρώμα της είναι \'εφιάλτης\' ....
    και \'πανικός\' που δε χωράει στο μυαλό και δε μπορείς να πιστέψεις πως αυτός ο .... \"λαβύρινθος\" είναι ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ...
    Πως -αυτή τη φορά- ΕΣΥ είσαι που παγιδεύτηκες κι όχι ο ... \'φίλος\' που κουβεντιάζεις το πρόβλημά του , τα δικά του αδιέξοδα ...

    ΑΥΤΗ είναι η ΔΙΚΗ σου κατάθεση στην Περιρρέουσα παράνοια ....

    Τουλάχιστον έχεις ΑΚΟΜΑ κάτι να ελπίζεις
    έχει το τούνελ σου ένα ΦΩΣ ...

    Originally posted by blackdaizy
    .... Θέλω να νοιώσω καλύτερα, να ξεφύγω απ\'όλους κι από όλα ...

    έχεις ακόμα ΕΠΙΘΥΜΙΑ .... κι έχεις το θάρρος να τη λές ... !
    Πάλεψε γι αυτό ... αντιστάσου ... Όσο ακόμα ΜΠΟΡΕΙΣ , όσο ακόμα λειτουργεί μέσα σου το \"ΘΕΛΩ\" !!!!

    Υπάρχει και επόμενο στάδιο ... \"το να ΜΗ ΘΕΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ !!! \"

    Πόσο σου εύχομαι να ΜΗ το φτάσεις ... !!!

    (Για τα χάπια , μη σε νοιάζει ... Είναι το τελευταίο που μετράει ...
    Προέχει να νοιώσεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ , να επανέλθεις στο \"γνωστό\", ΕΓΩ σου ... και να βγάλεις τους \"άλλους\" από ΄μέσα \' σου , απ΄τη ζωή σου ... )

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by psychangel



    Τουλάχιστον έχεις ΑΚΟΜΑ κάτι να ελπίζεις
    έχει το τούνελ σου ένα ΦΩΣ ...

    Originally posted by blackdaizy
    .... Θέλω να νοιώσω καλύτερα, να ξεφύγω απ\'όλους κι από όλα ...

    έχεις ακόμα ΕΠΙΘΥΜΙΑ .... κι έχεις το θάρρος να τη λές ... !
    Πάλεψε γι αυτό ... αντιστάσου ... Όσο ακόμα ΜΠΟΡΕΙΣ , όσο ακόμα λειτουργεί μέσα σου το \"ΘΕΛΩ\" !!!!

    Υπάρχει και επόμενο στάδιο ... \"το να ΜΗ ΘΕΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ !!! \"

    Πόσο σου εύχομαι να ΜΗ το φτάσεις ... !!!

    (Για τα χάπια , μη σε νοιάζει ... Είναι το τελευταίο που μετράει ...
    Προέχει να νοιώσεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ , να επανέλθεις στο \"γνωστό\", ΕΓΩ σου ... και να βγάλεις τους \"άλλους\" από ΄μέσα \' σου , απ΄τη ζωή σου ... )
    Αγαπημένη psychangel, με νοιώθεις.... το ξέρω .Όμως η ευχή σου δεν ξέρω αν θα πιάσει τόπο.... γιατί μάλλον βαδίζω ήδη προς ένα τούνελ σκοτεινό....που όχι μόνο δεν ΒΛΕΠΩ φως στο βάθος ....αλλά δεν ΑΚΟΥΩ τίποτα.... ούτε μια ψυχή, εδώ που βρίσκομαι...

    Δεν ξέρω, ίσως σήμερα να είναι μια απ\'αυτές τις μέρες που νοιώθω πως δεν πάει άλλο... ΒΑΡΕΘΗΚΑ..ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by blackdaizy
    ... βαδίζω ήδη προς ένα τούνελ σκοτεινό....που όχι μόνο δεν ΒΛΕΠΩ φως στο βάθος ....αλλά δεν ΑΚΟΥΩ τίποτα.... ούτε μια ψυχή, εδώ που βρίσκομαι...
    Δεν ξέρω, ίσως σήμερα να είναι μια απ\'αυτές τις μέρες που νοιώθω πως δεν πάει άλλο... ΒΑΡΕΘΗΚΑ..ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ...
    Καλή μου , Δεν έχω συνταγή ...
    απλά εχω -ακόμα- στα μάτια μου μνήμες από \"χρώματα\" ...

    και κάτι υπολείμματα υπομονής μπας κι αλλάξει κάτι ...

    ( Γιατι από θέληση να \'δράσω\' ν΄\'αντι-δράσω\' ... sold out ...)

    Βάλε τον ... \"αυτόματο\" , ... \"να σωσουμε οτιδήποτε αν σώζεται\"....

    Και μόλις περάσει η ...\"μπόρα\" , ανασυντάξου !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    το δικό μου σκάφος.... δεν έχει αυτόματο....είναι παλιό σκαρί.

    Στο topic :στίχοι που σας εκφράζουν, έχω βάλει και κάτι δικό μου.... ΄πάρε όποτε βρεις χρόνο μια ιδέα...! και περιμένω κριτική!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by blackdaizy
    το δικό μου σκάφος.... δεν έχει αυτόματο....είναι παλιό σκαρί.
    ... \"αυτόματος\" είναι το \'ενστικτο της επιβίωσης\'
    με εναλλάκτικά , της \'ελπίδας΄και της ΄δύναμης΄(που μοιάζουν να στέρεψαν), καύσιμα ... Τις Μνήμες .

    ... Τις \'μνήμες\' των χρωμάτων ΄-από τότε που μπορούσαμε να τα δούμε\'- ,
    ... Τις μνήμες της \'ελπίδας\' από τότε που είχαμε αποθέματα -πριν διαψευστούν- ,
    ... Τις μνήμες της \'δύναμης\' απο τότε νιώθαμε ΄χτύπους΄στην καρδιά (κι αχι απλά \'παλμούς λειτουργίας\' )

    .... υπό αυτό το πρίσμα καθε σκαρί δικαιούται εναν ΑΥΤΟΜΑΤΟ !!

    Originally posted by blackdaizy
    Στο topic :στίχοι που σας εκφράζουν, έχω βάλει και κάτι δικό μου.... ΄πάρε όποτε βρεις χρόνο μια ιδέα...! και περιμένω κριτική!
    ... οι \'καταθέσεις καρδιάς\' είναι υπεράνω κριτικής ... καμιά φορά όμως φερνουν κοντα, γεφυρώνουν κι ίσως για το λόγο αυτό στηρίζουν και λίγο σε δύσκολες \'απέλπιδες\' στιγμές
    Originally posted by blackdaizy and psychangel

    ... κατάθλιψη ε ;

    Το πέπλο της νύχτας πλησιάζει και το μυαλό μου αρχίζει να μουδιάζει.. από σκέψεις.
    Άν είχε χρώμα θάταν .. \"άσχημο\" , \"θολό\" , \"αταίριαστο\" , χωρίς \"όνομα\", χωρίς να \"ταιριάζει\" με κάποιο κοντινό του
    ΦΟΒΟΣ:
    Συγκλονίζομαι στην ιδέα του αύριο, μα ούτε το ΤΩΡΑ μπορώ να αντιμετωπίσω!
    Είναι η ασάφεια , η θολούρα , το μπέρδεμα μεταξύ αυτού που \"βλέπεις\" , αυτού που \"αντιλαμβάνεσαι\" ,

    ΘΑΝΑΤΟΣ:
    Έννοια γνώριμη - άρνηση-ασυμβίβαστη κατάσταση.
    Το χρώμα της είναι \'εφιάλτης\' ....
    Το χρώμα της ΔΕΝ έχει άλλο \'κοντινό\' του ..
    Το χρώμα της ΔΕΝ είναι \'χρώμα\' -ούτε η \'απουσία\' του ...


    Παρελθόν, παρόν και μέλλον. Στα συντρίμμια του μυαλού μου, προσπαθώ να βρω διέξοδο.
    Ουσίες που προσπαθώ να ξεκουράσω την μνήμη μου... μάταια όμως.Βυθίζομαι στον ωκεανό της θλίψης αλλά και της οργής.
    Σκέψεις...σκέψεις....σκέψεις, έρχονται με τρελλό ρυθμό απ\'το λαβύρινθο του μυαλού μουκαι ταξιδεύουν μέσα στν άβυσσο της ψυχής μου.
    ...και δε μπορώ να πιστέψω πως αυτός ο .... \"λαβύρινθος\" είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ...Πως -αυτή τη φορά- ΕΓΩ είμαι που παγιδεύτηκα κι όχι ο ... \'φίλος\' που κουβεντιάζω το πρόβλημά του , τα δικά του αδιέξοδα ...

    Τα λόγια ..του.. φίλου έρχονται στη σκέψη μου:
    \" Καθένας έχει το δικαίωμα να ρίξει τον εαυτό του όσο χαμηλά θέλει ... και να τον ξανασηκώσει όποτε θέλει. Θυμήσου όμως ότι ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος εκτός από σένα, δεν έχει το δικαίωμα αυτό!\" Φίλε μου, πόσο καλά τα έλεγες!!!!
    Η αθωότητα και η άγνοια δεν μ\'αφησαν να καταλάβω τι μου έλεγες....
    Ζητάω συγνώμη σε μένα για μένα, γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να το κάνει...!
    Δεν έχει νόημα όμως πια.
    Πνίγομαι, πνίγομαι... Ζητάω βοήθεια, αλλά νομίζω πως δεν ακούω την φωνή μου.. κουράστηκα να ελπίζω σε κάτι, που φαίνεται τόσο δύσκολο και ψέμμα.
    Οι παλμοί της καρδιάς μου πέρασαν τα κόκκινα, για άλλη μια φορά. Θέλω να κοιμηθώ... κι όταν ξυπνήσω να έχουν όλα περάσει, να μην θυμάμαι τίποτα.Δεν θέλω άλλες λευκές νύχτες στη ζωή μου,θέλω χρώμα και γαλήνη ... στη ψυχή μου.
    ΑΥΤΗ είναι η ΔΙΚΗ μου κατάθεση στην Περιρρέουσα παράνοια ....
    Φτάνει πια!
    Originally posted by blackdaizy
    Αγαπημένη psychangel, με νοιώθεις.... το ξέρω
    .... κι εγώ καλή μου ... κι εγώ το ξέρω !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    (ήρθα από δω να συνεχίσουμε την κουβέντα \"σπίτι\" σου)

    Originally posted by blackdaizy
    Originally posted by psychangel
    Originally posted by blackdaizy
    Παιδιά.....νομίζω πως τα έχω παίξει! ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΠΟΛΛΑ
    ... ξερω πως κανονικά θάπρεπε να πω απλά \"ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ\"

    ίσως αν προσπαθήσεις να τα δεις ΕΝΑ - ΕΝΑ
    αν τα ονοματίσεις ...
    αν σκεφτείς για το ΚΑΘΕΝΑ ξεχωριστά ...
    Τι θα μπορούσε να γίνει για το καθένα ξεχωριστά ,
    Τι προέχει και τι έρχεται δεύτερο ...
    Ποιός ή τί θα μπορούσε να βοηθήσει για το καθένα ... (ακόμα και αυτός ο κάποιος ειναι ο ίδιος σου ο εαυτός , με το ν΄αλλάξεις κάποια στάση μια συμπεριφορά , να πείς κάτι που θα υποστήριζε τα δικαιώματα σου σε περιπτωση που ένα από τα \"αδιέξοδα\" είχε να κάνει μ΄αυτό ... Με την καταπίεση , με το \"φόβο\" ή την \"απειλή\" του άλλου ... )

    Δες το σαν \"...διαχείριση κρίσης\" ενα πράμα ... σαν \"αυτόματο πιλότο\" μέχρι να ξεθολώσει το μυαλό ...

    ===========================================
    ΈΝΑ ΚΕΝΟ.... ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΧΩ \"ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ\" ...... Τα αποτελέσματα??? χειρότερα! Μοιάζουν όλα να έχουν εξίσου την ίδια προτεραιότητα! ίσως να μην τα καταφέρνω εγώ να τα αξιολογώ σωστά! δεν ξέρω...



    ------------------------------------------------------------ παρόλα αυτά .... είμαι μαζί σου, όπως κι αν έχει ,
    έστω κι αν δεν έχω να πώ τίποτα, όσο κι αν θάθελα να πω \"κάτι\" μαγικό να σου αλλάξει αυτό το \".... τοπίο στην ομίχλη ...\"


    Originally posted by blackdaizy
    ΈΝΑ ΚΕΝΟ.... ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΧΩ \"ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ\" ...... Τα αποτελέσματα??? χειρότερα! Μοιάζουν όλα να έχουν εξίσου την ίδια προτεραιότητα!
    Στατιστικά πολύ δύσκολο να συμβαίνει αυτό ...
    Το πιθανώτερο είναι λόγω πανικού και κατάθλιψης να θολώνει το μυαλό και να μη μπορεί να διακρίνει τις λεπτές διαφορές που τα κάνει να ξεχωρίζουν μεταξύ τους ... κι έτσι όλα να (σου) φαίνονται ... \"ένα μπόϊ\" : \"Θεόρατα\" ... !
    Κάτι που μάλλον φαίνεται κι εσύ πως το καταλαβαίνεις ... :
    Originally posted by blackdaizy
    ίσως να μην τα καταφέρνω εγώ να τα αξιολογώ σωστά! δεν ξέρω...
    Αφού λοιπόν τα πράγματα έχουν κάπως έτσι πρέπει να ... \"οργανωθούμε\" :

    1. Βοήθεια από ... \"μέσα\" : Προσπάθεια να αντιμετωπιστεί ο πανικός . Δε χρειάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ πίστεψέ με , και κάνει κι όλη τη ζημιά από πάνω ...
    (Αυτο)Συγκέντρωση σε πράγματα που είναι χειροπιάστά . Σε πράγματα, συμπεριφορές ή στάσεις που μπορεί να γίνουν.
    Πχ. συγκεντώσου σε σένα , στις ανάγκες που έχεις (σκέψου τί έχεις ανάγκη ... , άσε τους άλλους απ΄εξω, κάνε ή πες κάτι υποστηρικτικό για δικαιώματά σου που νοιώθεις οτι καταπιέζονται ή απειλούνται ... σκέψου τα λόγια ή τη συμπεριφορά που θα χρησιμοποιήσεις γι αυτό ανάλογα με το σε ποιόν απεθύνεται ώστε να (ΣΕ) ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ οτι τα εννοείς κιόλας και δε τα διαπραγματεύεσαι ...
    Να είσαι σταθερή ... και να φαίνεται και προς τα έξω αυτό ... Θα πάρεις δύναμη και θα στηριχτείς από τον ίδιο σου τον εαυτό ...

    2. Βοήθεια από έξω : Μιλά σε κάποιον που νιώθεις κοντά σου ή που νιώθεις πως μπορείς να ανοιχτείς . Δεν έχει τόσο σημασία αν μπορεί πρακτικά να σε βοήθήσει όσο το οτι νιάζεται για σένα ... Είναι σημαντικό να νοιώθεις κάποιον δίπλα σου, που ξέρει το πρόβλημα ...
    Μίλα στη Θεραπέυτριά σου, για τρόπους και στάσεις του μυαλού που ξέρει οτι εσυ έχεις ανάγκη και είσαι σε θέση να υποστηρίξεις κατα περίπτωση, για να απεγλωβίζεσαι απο αδιέξοδες (... και άχρηστες) σκέψεις ...


    αυτά μεχρι να περάσει η ... \"θολούρα\" !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Έχεις δίκιο, έτσι όπως τα λες είναι ...
    Νοιώθω πολλές φορές την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον αλλά τα άτομα που συναναστρέφομαι έχουν τη ζωή τους,,,τις δικές τους προτερεότητες (λογικό) και δεν υπάρχει χρόνος να τα λέμε συχνά..όσο συχνά τουλάχιστον έχω ανάγκη. Η θεραπεύτρια μου έχει μείνει... σίγουρα πιο ουσιαστική επικοινωνία ...αλλά τι να σου κάνει μια φορά την βδομάδα? Μου είχε πει αρχικά να πηγαίνω 3 φορές την βδομάδα! Δεν μου τρέχουν τα λεφτά κι απ\'τα πατζάκια όμως!

    Προσπαθώ ρε γμτ...αλλά φτάνει !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    (συνομιλία δύο άγνωστων ναυαγών)

    -Μα γιατί μας έτυχε αυτό?
    --shit happens.

    -Και τώρα???
    --Σκάσε και κολύμπα

    -Ως πότε?
    --Ως εκείνο το νησί

    -Δεν αντέχω.....
    --Ετσι νομίζεις

    -Δε το βλέπω το νησί
    --Το νησί εκεί είναι. Το βλέπω εγώ.
    been good, been bad. WILL GO ON

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by justme
    (συνομιλία δύο άγνωστων ναυαγών)

    -Μα γιατί μας έτυχε αυτό?
    --shit happens.

    -Και τώρα???
    --Σκάσε και κολύμπα

    -Ως πότε?
    --Ως εκείνο το νησί

    -Δεν αντέχω.....
    --Ετσι νομίζεις

    -Δε το βλέπω το νησί
    --Το νησί εκεί είναι. Το βλέπω εγώ.

    Σε πιάνω ...αλλά θέλω κυάλια για να το δω (το νησί)!!! Έχεις να μου δώσεις????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by blackdaizy
    Originally posted by justme
    (συνομιλία δύο άγνωστων ναυαγών)

    -Μα γιατί μας έτυχε αυτό?
    --shit happens.

    -Και τώρα???
    --Σκάσε και κολύμπα

    -Ως πότε?
    --Ως εκείνο το νησί

    -Δεν αντέχω.....
    --Ετσι νομίζεις

    -Δε το βλέπω το νησί
    --Το νησί εκεί είναι. Το βλέπω εγώ.

    Σε πιάνω ...αλλά θέλω κυάλια για να το δω (το νησί)!!! Έχεις να μου δώσεις????
    ... δε χρειάζονται κυάλια ...

    εμπιστοσύνη στον άλλον που το βλέπει χρειάζεται ... !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by psychangel
    Originally posted by blackdaizy
    Originally posted by justme
    (συνομιλία δύο άγνωστων ναυαγών)

    -Μα γιατί μας έτυχε αυτό?
    --shit happens.

    -Και τώρα???
    --Σκάσε και κολύμπα

    -Ως πότε?
    --Ως εκείνο το νησί

    -Δεν αντέχω.....
    --Ετσι νομίζεις

    -Δε το βλέπω το νησί
    --Το νησί εκεί είναι. Το βλέπω εγώ.

    Σε πιάνω ...αλλά θέλω κυάλια για να το δω (το νησί)!!! Έχεις να μου δώσεις????
    ... δε χρειάζονται κυάλια ...

    εμπιστοσύνη στον άλλον που το βλέπει χρειάζεται ... !

    χμμμμ! εμπιστοσύνη ok αλλά σε ΠΟΙΟΝ????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    ... σ΄όποιον σου λέει πως βλέπει \"νησί\" και σου εμπνέει εμπιστοσύνη ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.... ΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ! Πέτυχες φλέβα τώρα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by blackdaizy
    ...
    Πριν λίγο καιρό σταμάτησα και τη δουλειά.
    Από ότι θέλεις παραιτήσου (και πάντα να ξέρεις ότι όταν μία πόρτα κλείνει μία άλλη θα ανοίξει) αλλά από κάτι τόσο σπάνιο και μοναδικό όσο μία μαύρη μαργαρίτα δεν πιστεύω να παραιτηθείς ποτέ σου ε?
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •