ΑΠΟΠEIΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    5

    ΑΠΟΠEIΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
    ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠeiΡΑ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by helenaki
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
    ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠΥΡΑ?

    Eίναι απόπειρα και όχι απόπυρα. Διόρθωσέ το γιατί φαίνεται αστείο.


    :)

  4. #4
    προσπάθησε να μην αφήνεις αυτό το άτομο να παίφτει ψυχολογικα και να τον πείσεις αν δεν έχει πάει ακόμη να πάει σε κάποιο ψυχίατρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by helenaki
    ... ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠΥΡΑ?



    ... εχοντας κατά νου οτι μπορεί και να το επαναλάβει ... !


    ... κατα τ\' άλλα, αν οι λόγοι που τον οδήγησαν στη απόπειρα εξακολουθούν να υπάρχουν .....> σε ψ/ειδικό !!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by helenaki
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
    ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠΥΡΑ?
    Η απόπειρα είναι μια κίνηση που δηλώνει αδυναμία αντιμετώπισης μιας κατάστασης.. Με ποιο τρόπο έκανε απόπειρα ο φίλος σου? Έδειξε να τρόμαξε με την κίνηση του αυτή? Αν όχι..τότε σίγουρα πρέπει να είσαι stand by γιατί θα προσπαθήσει ξανά.Μην του φέρεσαι όμως και σαν καθυστερημένο...να είσαι κοντά του συνέχεια ....και όντως αν δεν βλέπει ειδικό είναι μια καλή αρχή !

  7. #7
    Η απόπειρα είναι μια κίνηση που δηλώνει αδυναμία αντιμετώπισης μιας κατάστασης..


    Διαφωνώ...
    Εγώ από...φόβο και αδυναμία δεν έχω κάνει ακόμα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Να είσαι δίπλα του.Να συζητάς μαζί του.Προσπάθησε να καταλάβεις αν το έχει μετανιώσει ή αν σκέφτεται να το ξανακάνει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by savant
    Η απόπειρα είναι μια κίνηση που δηλώνει αδυναμία αντιμετώπισης μιας κατάστασης..


    Διαφωνώ...
    Εγώ από...φόβο και αδυναμία δεν έχω κάνει ακόμα...
    savant συμφωνώ.Κι εγώ το ίδιο πιστεύω.Οτι θέλει πολύ δύναμη να κάνεις απόπειρα.Δεν τους θεωρώ καθόλου αδύναμους και δειλούς όσους κάνουν,το αντίθετο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by savant
    Η απόπειρα είναι μια κίνηση που δηλώνει αδυναμία αντιμετώπισης μιας κατάστασης..


    Διαφωνώ...
    Εγώ από...φόβο και αδυναμία δεν έχω κάνει ακόμα...
    Πίστεψε με ...είναι φόβος κι αδυναμία αντιμετώπισης.... θέλει κότσια για να το κάνεις απ\'την μια ...αλλά και τρομερό αίσθημα ΜΗ ελέγχου. Το έχω επιχειρήσει 2 φ και ήμουν σε τρομερό αδιέξοδο (έτσι ένοιωθα δηλ). Παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος ....αυτό δείχνει και το πόσο αποφασισμένος είναι κάποιος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    blackdaizy εσύ όταν το επιχείρησες ήσουν αποφασισμένη?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    ένοιωθα πως ήμουν ....όταν συνήλθα στο νοσοκομείο .... στην αρχή, νόμιζα πως έβλεπα το φως του παραδείσου ....και δεν καταλάβαινα αν ήμουν ζωντανή ή απλά είχα πεθάνει! Παρακαλούσα να είχα πεθάνει..... με βοήθεια φίλων και όχι τότε ειδικού, απλά συνέχισα χωρίς μέχρι στιγμής να το ξαναεπιχειρήσω!
    Τονίζω...παίζει ρόλο ο τρόπος,εγώ ένοιωθα πως ήμουν αποφασισμένη...αλλά μάλλον δεν ήμουν....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    blackdaizy σου έστειλα u2u μήνυμα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    5
    ευχαριστω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Παίζει και ρόλο πότε την έκανε. Αν π.χ. την έκανε πριν 5 χρόνια μπορεί να έχουν πολλά αλλάξει στην ψυχολογία του.

    Και συμφωνώ με την blackdaizy ότι είναι κίνηση που υποδηλώνει αίσθηση αδυναμίας αντιμετώπισης μιας κατάστασης. Έχω κάνει απόπειρες αυτοκτονίας αλλά και βλέπω τον εαυτό μου πως είναι όταν τον πιάνουν οι τάσεις του μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, θέλει να ξεφύγει από αυτά που νομίζει ότι δε μπορεί να αλλάξει, απελπίζεται, μόλις δω όμως μια στάλα ελπίδας τότε όλα αλλάζουν μέσα στο μυαλό μου. Ευτυχώς που κατάφερα να αναπτύξω αυτή την \"αδυναμία\" που λέτε κάποιοι ότι σας εμποδίζει να κάνετε απόπειρα, το ένστικτο επιβίωσης είναι, σας προστατεύει ο εαυτός σας. Αλίμονο σε αυτούς που έχουν το στοιχείο προσωπικότητας που έχω εγώ, δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ώστε να το ελέγξουν και τους πιάνουν μαύρες σκέψεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •