έκοψα τα αντικαταθλιπτικά..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    έκοψα τα αντικαταθλιπτικά..

    καλησπέρα στο forum. χρονια πολλά και καλή χρονια σε όλους με υγεία και ηρεμία κάθε μέρα εύχομαι..! :)

    θέλω να αναφέρω ότι έκοψα τα αντικαταθλιπτικά μετά από 8 χρονια περίπου που τα περνώ.. έχει εδώ και 4 μήνες που δεν τα περνώ.. έπαιρνα το cipralex 10mg.. το έκοψα σταδιακά λίγο λίγο.. αλλα ακόμα μου κάνει στερητικά.. τρέμουλο στα χερια και αδυναμία και κάποιες φορες ζαλίζομαι.. έχω ξεκινήσει και πίνω κάθε μέρα βαλσαμοχορτο 6 γραμμάρια την ημερα.. δεν ξέρω αν βλέπω βελτίωση ακόμα είναι νωρίς. μια ένταση την έχω η αλήθεια είναι κάποιες ώρες τις ημέρας αλλα γενικά το παλεύω.. βαρέθηκα να περνώ αντικαταθλιπτικά.. είχε θολώσει το μυαλό μου δεν σκεφτόμουνα τίποτα.. να σας πω την αλήθεια είδα βελτίωση στις κρίσης πανικού αλλα από εκεί που δεν είχα κατάθλιψη την απόκτησα.. τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.. οποτε έχω πολύ ένταση περνώ κάνα xanax.. αν και εδώ και 4 μήνες δεν έχω πάρει τίποτα..!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καλησπερα κ γω το ιδιο πραμα νοιωθω με τα αντικαταθλιπτικα με θολονει τ μυαλο και ο γιατρος με λεει οτι ειναι ψυχαναγκαστικες ιδεες...

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα κ γω το ιδιο πραμα νοιωθω με τα αντικαταθλιπτικα με θολονει τ μυαλο και ο γιατρος με λεει οτι ειναι ψυχαναγκαστικες ιδεες...

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    έξυπνο γιατρό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ειρωνικα το λες ? Η το εννοεις?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ένα πράγμα έχω να πω παιδιά.. εγώ κατάλαβα πολλά από τα αντικαταθλιπτικά.. μπορεί να με βοηθήσανε.. γιατί χωρίς αυτά δεν ξέρω τι θα έκανα πλέον.. έφτασα σε σημείο να κάνω μυϊκούς σπασμούς τύπου επιληψίας από έντονο stress.. έχω κάνει άπειρες εξέτασης και δεν μου βρίσκουνε τίποτα.. το χειρότερο όμως είναι το πως αυτά τα χάπια ακόμα και μετά την διακοπή τους με έχουνε κάνει να έχω τρελες παράνοιες.. να τσακώνομαι συνεχεια με την κοπέλα μου και να έχουμε φτάσει στο σημείο του χωρισμού γιατί δεν αντέχει άλλο όσο και αν με αγαπάει... έχω χάσει το μυαλό μου όσο τα έπαιρνα τουλάχιστον δεν είχα αυτές τις παράνοιες και τα νεύρα.. μα τώρα έχω άσχημα ξεσπάσματα και είμαι αρκετά πιεστικός και μέχρι και ο τόνος που μιλάω έχει αλλάξει.. μπορεί να είμαι ειρωνικός αρκετές φορες και να πληγώνω ανθρώπους που αγαπώ και εκτιμάω.. αυτό είναι ότι χειρότερο.. θέλω να το αλλάξω αυτό που μου συμβαίνει και δεν ξέρω τι θα κάνω.. είμαι με τον φόβο να μην χάσω την κοπέλα που αγαπώ.. και όλα αυτά από τα γαμημένα τα αντικαταθλιπτικά... εγώ δεν ήμουνα έτσι πριν τα πάρω... οκ βελτίωσα ένα πρόβλημα νευρολογικό αλλα απόκτησα αλλαγή τις συμπεριφοράς και τους πληγώνω όλους χωρίς να το θέλω.. η γνώμη μου είναι ότι σώθηκε η ζωή μου αλλα από την άλλη απόκτησα την χειρότερη συμπεριφορά που θα μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος έγινα ξαφνικά πιεστικός λέω συνεχώς τα ίδια πράγματα.. και γενικά όλα είναι θολά στο μυαλό μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Στις παρενέργειες των αντικαταθλιπτικών εμένα με βοήθησαν ΠΟΛΥ τα Ω3 σε μεγάλες δόσεις δηλαδή 6-10 κάψουλες ιχθυέλαιο τη μέρα...
    Στους σπασμούς-τρέμουλο το μαγνήσιο με b complex...
    Και στην κατάθλιψη-άγχος και για να καθαρίσει λίγο ο εγκέφαλος απο τα φάρμακα βοηθά ο κουρκουμάς...

    Άσχετο που εγώ ξαναπεσα απο επιλογή σε αυτά...

    Το καλύτερο για την διακοπή ήταν τα ω3 γιατί ένιωθα μονίμως ηλεκτρισμό χαμηλής έντασης στο κεφαλι μάλλον αυτά που λένε brain zaps... και μια αίσθηση λες και θα λιποθιμούσα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ειρωνικα το λες ? Η το εννοεις?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ναί.
    βρείτε έναν καλύτερο γιατρό

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Ναί.
    βρείτε έναν καλύτερο γιατρό
    δεν πρεπει να είναι και πολλοί μάλλον

Similar Threads

  1. Πως εκοψα τα χαπια και Ανθοιάματα η ομοιοπαθητικη η κατι εναλλακτικο πηρε κανεις?
    By persefoni78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 17-10-2019, 22:13
  2. Πώς έκοψα το τσιγάρο
    By saphira in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 30-07-2011, 20:10
  3. Έκοψα τα φάρμακα από μόνος μου (μπορεί να σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργεία;)
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-04-2011, 12:56
  4. εκοψα το καπνιζμα κοψτο και εσυ
    By psychology in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2010, 13:43
  5. Εκοψα το τσιγαρο
    By maria... in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-02-2010, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •