Matepil
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Matepil

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Matepil

    Γεια σας παιρνω ηδη το brintelix των 10 και με λεει ο γιατρος παλι να προσθεσουμε ματεπιλ και να το παμε στα 300mg οπου ειναι η θεραπευτικη δοση για καταθλιψη..αλλα τα 300 mg δεν θα με κανουν σαν ζομπι? Θα θελα την βοηθεια σας

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Μην τρομάζεις άδικα.
    Όλα τ' αντικαταθλιπτικά και τ' αντιψυχωτικά έχουν χρόνο προσαρμογής. Δεν δείχνουν από την πρώτη μέρα τί δουλειά κάνουν. Τους παίρνει μέρες (ή βδομάδες) ανάλογα τον τύπο του χαπιού.

    Οταν ξεκινάμε μια θεραπεία με αντικαταθλιπτικό ή αντιψυχωτικό (για το δεύτερο ξέρω να πω εγω εκ πείρας), ο γιατρός δεν μας δίνει αμέσως τη δόση σε .mg που χρειαζόμαστε ανάλλογα με την κατάστασή μας.
    Μας ξεκινά σταδιακά. Εγώ για παράδειγμα έπαιρνα μόνο 50mg για δυο εβδομάδες. Μέχρι να φτάσω στα 200mg που είναι η κατάλληλη δόση για εμένα, η αύξηση έγινε σταδιακά, όχι αμέσως.

    Αυτά τα χάπια θέλουν το χρόνο τους. Και κάνουν δουλειά όταν είναι τα κατάλληλα.
    Γι αυτό μη χειροτερεύεις την κατάστασή σου με άγχως για τη δοσολογία τους, δεν είναι στο χέρι μας ν' αποφασίζουμε γι αυτό, μόνο οι γιατροί ξέρουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τι εχεις ??σε βοηθησαν εσενα τα χαπια? Και μεχρι τ δοση το πηγες το seroguel?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Είμαι σταθερή πια στα 200mg.

    Ο γιατρός μου είπε οτι είναι η χαμηλότερη δόση για seroquelXR (δεδομένης της αιτίας για την οποία το παίρνω). Όμως αυτό που έπαιξε ρόλο ήταν το ότι ο οργανισμός μου προσαρμώστηκε πολύ αρμονικά μ αυτό το χάπι. Ειμαι στα 200mg γιατί όλα πάνε καλά μ' αυτή τη δόση. Αυτό έχει σημασία.
    Σ' εμένα, λειτούργησε μια χαμηλή δόση-και είμαι τυχερή γιατί δεν έχω καμιά απ τις παρενέργιές του.

    Μη φοβάσαι τα χάπια.
    Στο λέω εγώ, που έχω περάσει στο παρελθόν Φοβία με τα χάπια-που αν δεν την είχα, θα είχα δεχτεί βοήθεια πολύ νωρίτερα στη ζωή μου.
    Υπάρχουν οργανικά προβλήματα που τα χάπια λύνουν και μάλιστα πολύ αποτελεσματικά. Αρκεί να 'χουμε συμβουλευτεί πρώτα γιατρό-αυτό εξυπακούεται!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω εχω ανχωδη διαταραχη και καταθλιψη και μου φενεται μεγαλη δοση τα 300 για ανχωδη διαταραχη ? Δεν σε καναν καπως πιο σαν κοιμησμενο τα 200?δεν τα φοβαμαι τα χαπια εχω δοκιμασει πανω απο 13 αντικαταθλιπτικα..απλως δεν με πιανουν.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα μου φαινεται τεραστια η δοση σεροκουελ 300mg , καποτε επαιρνα επικουρικα με το αντικαταθλιπτικο ( μονο κθλψη εχω ) 25 mg seroquel ( εκοβα στα δυο το 50αρι ) , και παλι πολυ μου φαινοταν , και τοκοψα ..........300 μγ σεροκουελ εχω ακουσει μονο σε ΓΑΔ ( ειχε ενα μελος , και μιλαγαμε τακτικα καποτε , με πμ . ) ................αλλο αγχωδης διαταραχη , αλλο ΓΑΔ ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχω ανχωδης καταθλιψη με ειπε αυτο το μελος που λες πως ηταν οταν το επαιρνε? Ενοιωσε καλυτερα?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επαιρνε κι αλλα φαρμακα , solian και κατι αλλο ............ τον παρακολουθουσαν δυο γιατροι, ο ενας απο skype , ηταν νησιωτης , και τωρα ειναι ενα 80% καλυτερα , το 2014 ηταν χαλι μαυρο , 30 ετων ..........σε απογνωση κι απελπισια , πεταγοταν καθιδρος στον υπνο του με 140 παλμους ....απο το 08 ταλαιπωρειτο ασχημα .....

  9. #9
    H κουετιαπίνη (aka Seroquel) ως αντιψυχωτικό καλύπτει ένα ευρύ φάσμα διαταραχών.
    Σχιζοφρένεια, μανία, διπολική κατάθλιψη, μείζων κατάθλιψη. Οι κεντικοί του άξωνες είναι η Σχιζοφρένεια και η Διπολική Διαταραχή. Είναι αντιψυχωτικό ευρέως φάσματος.
    ("πασπαρτού" μου το είχε πει ο γιατρός μου).
    Για ορισμένα άτομα, ανάλλογα πάντα με τη διάγνωσή τους, το seroquel δεν είναι το βασικό τους χάπι. Αν έχει χρειαστεί να το πάρουν, το παίρνουν ως βοηθητικό. (Σ' εμένα είναι το βασικό και το μόνο. Κι έχει ως σήμερα δουλέψει τέλεια σ΄εμένα. Είχα επίσης την τύχη να μην αντιμετωπίσω τις δυο βασικότερες παρενέργιές του-την υπνηλία και την αύξηση βάρους).

    Macgyver...τα 200 και 300mg ειναι χαμηλές δόσεις. Το seroquel φτάνει και τα 800.
    Ανάλλογα τί ρόλο έχει να παίξει στη θεραπεία κάποιου σύμφωνα με τη διάγνωση, αν είναι κύριο ή βοηθητικό κι άλλα τέτοια που οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.

    xristoforos28...κι όμως τα φοβάσαι (εμένα έτσι μου φαίνεται). Δεν φοβάσαι να τα καταπιείς, φοβάσαι ότι δε σε πιάνουν. Ή ότι θα σε κάνουν χειρότερα. Ή οτι μπορεί να σε οδηγήσουν σε κάποια ακραία πράξη όπως κάποιους ήρωες που έχουμε δει σε τηλεοπτικές σειρές και ταινίες.

    Πάψε ν' ανησυχείς! Δυστυχώς είναι τόσο απλό στην πράξη όσο και στην πρόταση.
    Τα χάπια έχουν να δουλέψουν με τη βιοχημεία μας, αλλά εμείς είμαστε και κάτι παραπάνω από βιοχημεία. Εχουμε και χαρακτήρα. Μετρά και η Θέλησή μας.

    Αν παρατηρείς σοβαρές παρενέργιες, οτιδήποτε παράξενο πες το στο γιατρό για να το αντιμετωπίσετε.
    Παρενέργιες έχουν μέχρι και οι ασπιρίνες, μέχρι και τα πιο διάσημα βοτάνια-σε μερικούς μπορεί να μην κάτσουν καθόλου καλά. Υπάρχουν και μερικοί τυχεροί που δεν έχουν καμία παρενέργια στα ψυχοφαρμακα.

    Μην επιτρέπεις στο μυαλό σου (εκεί που στήνουν έδρα το αγχως κι ο πανικός) να σου παίζει παιχνίδια που σαμποτάρουν τη θεραπεία σου.
    Κάνε υπομονή και συνεργάσου με το γιατρό σου, μίλα του με πάσα ειλικρίνεια για ό,τι σου φαίνεται παράξενο...
    Δεν βρίσκουν όλοι, να ξέρεις, με τη μία τα σωστότερα χάπια.
    (Χώρια που η ψυχολογική μας κατάσταση μεταβάλλεται συχνά. Γιατί μεσα στη ζωή μας συμβαίνουν καταστάσεις που, πάντα, έχουν να παίξουν τον κύριο λόγο).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι αλλα σκεφτομαι αμα παρω 300 mg πρωτον δεν θα με νεκρωσει σεξουαλικα και δευτερον δεν θα με κανει λιγο σαν φυτο και θα φερει σε καταστολη και θα ειμαι σαν κοιμησμενος? Δλδ μπορει να αισθανομαι καλα αλλα αυτο θα ειναι επειδη δεν θα αισθανομαι τπτ..και θα ειμαι σε καταστολη

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ναι αλλα σκεφτομαι αμα παρω 300 mg πρωτον δεν θα με νεκρωσει σεξουαλικα και δευτερον δεν θα με κανει λιγο σαν φυτο και θα φερει σε καταστολη και θα ειμαι σαν κοιμησμενος? Δλδ μπορει να αισθανομαι καλα αλλα αυτο θα ειναι επειδη δεν θα αισθανομαι τπτ..και θα ειμαι σε καταστολη

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...μμ μωρέ χαρά στη δόση! 300mg είπαμε δεν είναι πολλά.
    Το σεροκουέλ ειναι πάρα πολύ καλό χάπι. Κι έχω να το λέω όχι μόνο εγώ αλλά και αρκετά ακόμη άτομα εδω μέσα που το έχουν πάρει. Κάνει καλή δουλειά.

    Τι....τι βλακείες είναι αυτές για τις οποίες ανησυχείς.
    Δεν είσαι ο πρωταγωνιστής στο In the mouth of madness του Τζ. Κάρπεντερ. Δεν είσαι κλεισμένος στο Arkham Assylum, τον Χ. Φ. Λάβκραφτ τον διαβάζουμε για ψυχαγωγικούς λόγους...

    Αυτές τις ιδεοληψίες και τους αβάσιμους Φόβους που έχεις κόφ' τους μαχαίρι! Μπορείς να τους κόψεις μαχαίρι μόνος σου-θέμα θέλησης και χαρακτήρα είναι!

    Σου είπαμε για το σεροκουέλ, εμείς που παίρνουμε σεροκουέλ-γιατί δεν μας ακούς;
    Αποκλείεται να σου κάνει αυτά που φοιβάσαι-αυτά είναι σενάρια της φαντασίας σου επειδή φοβάσαι.
    Άντε το πολυ να σου ανοιξει την ορεξη. Αλλά και μπορεί να μην το κάνει. Σε μένα δεν το έκανε.

    Άσε που θα βελτιώσει κατά πολύ την ποιότητα του ύπνου που κάνεις, άμα το παίρνεις βραδυνές ώρες. Σκέτο βάλσαμο είναι ΚΑΙ σ' αυτό. Ειδικά σε αυτό.

    (Και πάψε να επηρεάζεσαι από ταινίες! Ούτε τα χάπια ούτε οι διαταραχές είναι έτσι όπως παρουσιάζονται σ' αυτές χάριν μυθοπλασίας).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Σεξουαλικα δεν θα μειωσει τν λιμπιντο? Εδω με τα αντικαταθλιπτικα και με ειχαν νεκρωσει φανταζομαι το αντιψυχωσικο ποσο πολυ θα μ μειωσει τν λιμπιντο? Εσυ τι εχεις και το παιρνεις?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    ...όχι, θα σε αναγκάσει ν' αλλάξεις κούρεμα και να μιλάς νοτιοκορεάτικα.

    Βγάλε αυτές τις ιδέες απ το κεφάλι σου, να βρεί το μαγκούφι πρόσφορο έδαφος να κάνει τη δουλειά για την οποία είναι φτιαγμένο.

    Διπολική Διαταραχή.
    Γι αυτό όταν σου λέω βγάλε αυτές τις ηλίθιες ιδέες απ το κεφάλι σου δε στο λέω για πλάκα.
    Το οτι μπορείς να το κάνεις, με μια απόφαση, απ τη μια μέρα στην άλλη δεν είναι πλάκα. Γίνεται.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Δεν ειναι στο μυαλο μου γτ μου το ειπε και ο γιατρος οτι μειωνει αρκετα τν λιμπιντο και φερνει σεξουαλικες παρενεργειες..

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Κι εμένα, μου είπε ότι θα μ' ανοίξει την όρεξη κι ούτε ένα κιλό δεν έχω πάρει.
    Ούτε η όρεξή μου για φαγητό αυξήθηκε, ούτε η όρεξή μου για "άλλες χαρές της ζωής" μειώθηκε.

    Τί ιδέες σου 'χουν σφηνωθεί χριστιανέ μου στο μυαλό, στείλτες κει πέρα στο διάολο να ησυχάσεις!
    [και πού 'σαι. Το χαρτί οδηγιών που είναι μέσα στο κουτί με τα χάπια. Στείλτο κι αυτό στο διάολο-γιατί κάτι μου λέει οτι το ξεδιπλώνεις σα πάπυρο και το διαβάζεις έξι φορές την ημέρα κάθε μέρα. Και το google θα το 'χεις για να βρίσκεις τσόντες όπως όλος ο κόσμος, όχι συμπτωματολογίες ...)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Matepil γνωμη
    By aydin in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 12-07-2017, 20:53
  2. Matepil γνωμη;
    By aydin in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-2017, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •