Μυνημα προς ναυτιλομένους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293

    Μυνημα προς ναυτιλομένους

    Καλημέρα σε όλες και όλους!
    Ένιωσα την ανάγκη να γράψω μετά από καιρό. Λοιπόν, πάει καιρός τώρα που έχει να με πιάσει πανικός. Όχι πως δεν μου "χτυπά" την πόρτα ανά διαστήματα, απλά δεν του ανοίγω. Επίσης έχουν μειωθεί τα ψυχωσωματικα. Με θυμούνται αραιά και που μα κάθε φορά που νιώθω κάτι απλά δεν δίνω σημασία και σιγά σιγά υποχωρεί. Επίσης, απέκτησα μια ωραιότατη νεύρωση στομάχου, αλλά οκ, θα περάσει και αυτή.
    Δύο διαφορετικοί γιατροί μου είχαν πει πως έπρεπε να πάρω σεροξατ. Δεν ήθελα φάρμακα και έτσι δεν τα πήρα. Επέλεξα τον λίγο πιο δύσκολο δρόμο. Έτσι λοιπόν άρχισα να περπατάω. Ταχυπαλμιες, αρρυθμίες, δυσφορία, κομμένα πόδια στα πρώτα 200 μέτρα. Έχει υπάρξει και φορά που πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με μαζέψουν γιατί ένιωθα τόσο χάλια που νόμιζα ότι θα πέσω κάτω. Όλα όμως είναι θέμα συνήθειας. Ότι και αν πάθαινα την επόμενη μέρα ξαναπροσπαθουσα. Κάθε φορά που βρισκόμουν στο σπίτι και ένιωθα κάπως, έβαζα ακουστικά και άκουγα μουσική μέχρι να με πονέσουν τα αυτιά μου. Ξεκίνησα να βγαίνω με την οικογένεια μου και με τους φίλους μου μετά από έναν ολόκληρο χρόνο και αν και τις 10 πρώτες φορές ένιωθα παγωμένος και δεν ευχαριστιομουν τίποτα την 11η τα κατάφερα... Ξεκίνησα να κάνω περισσοτερο σεξ. Μέχρι πριν από κάνα 6μηνο δεν είχα όρεξη και χρησιμοποιουσα της περισσότερες φορές κλασσικές γυναικείες τεχνικές για να το αποφύγω [emoji12]... αλλά "πίεσα" τον εαυτό μου και σιγά σιγά ήθελα όλο και περισσότερο.
    Άρχισα να μιλάω με τον εαυτό μου κάθε φορά που ξαπλώνω και λεγε λεγε τον έπεισα σε πολλά πράγματα...
    Σταμάτησα να είμαι το καλό παιδί με το σκυφτό κεφάλι. Έκοψα κάθε σχέση με ανθρώπους που θεώρησα τοξικους. Δεν μπορείς να τους αποφύγεις βέβαια όλους, αλλά μπορείς να κρατάς σκληρή στάση απέναντι τους και να είσαι εσύ από πάνω και πίστεψε με κάποια στιγμή αρχίζουν και σε φοβούνται και να σταματούν να ασχολούνται μαζί σου. Άλλαξα διατροφή. Στεγνά και ετοιματζιδικα κόπηκαν μαχαίρι.
    Το φόρουμ επίσης μου έκανε τεράστιο καλό. Μου άπλωσαν πολύ από εσάς το χέρι και σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για την παρηγοριά που μου δώσατε τα βράδια που ο πανικός με επνιγε καθώς επίσης και για τις συμβουλές σας.
    Εδώ και λίγο διάστημα νιώθω πως όλο αυτό τελειώνει. Νιώθω πως βρήκα την έξοδο και μένουν λίγα βήματα ακόμα για να βγω. Τελειώνω λέγοντας πως όλα είναι θέμα εκπαίδευσης. Εκπαιδευεις τον εαυτό σου καθημερινά σε κάποια πράγματα και δεν σταματάς πάρα μόνο όταν σου γίνουν συνήθεια.
    Εύχομαι απο τα βάθη της καρδιάς μου καλά Χριστούγεννα! Να είστε πάντα καλά!


    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    μπραβο βρε γιωργο!
    αξιοθαυμαστες αλλαγες, καταφερες να κανεις. μακαρι να ειχαμε ολοι την πειθαρχια να αλλαξουμε συνηθειες που μας χαλανε.
    ολα να πανε καλα και στην συνεχεια.
    απευθυνθηκες σε ψυχοθεραπευτη η προσπαθησες μονος σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπραβο βρε γιωργο!
    αξιοθαυμαστες αλλαγες, καταφερες να κανεις. μακαρι να ειχαμε ολοι την πειθαρχια να αλλαξουμε συνηθειες που μας χαλανε.
    ολα να πανε καλα και στην συνεχεια.
    απευθυνθηκες σε ψυχοθεραπευτη η προσπαθησες μονος σου?
    Γειά σου remedy! Σε ευχαριστώ πολύ. Η ψυχοθεραπεία δεν μου έκανε. Έδωσα σε "αυτήν" και στον εαυτό μου 2 ευκαιρίες αλλά δεν... Δοκίμασα και διαλογισμό, κάποιες φορές πέτυχε κάποιες όχι και έτσι τον σταμάτησα και αυτόν. Έτσι, πήρα την απόφαση να ξοδέψω 100 euro σε είδη αλιείας και εδώ και 3 μήνες πάω για ψάρεμα. Πέτυχα τον απόλυτο διαλογισμό... Το μόνο που έχει σημασία όταν πάω είναι το αν τσιμπάει η όχι. Μόνο εγώ, το καλάμι μου και η θάλασσα σε μια τεράστια και εντελώς έρημη ακτογραμμή. Βέβαια, ακόμα δεν έχω πιάσει τίποτα, αλλά τουλάχιστον βρίσκω τον εαυτό μου

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    15
    Διάβασα το post σου πολλές φορες.Θα πω μόνο σ ευχαριστώ για αυτό ,με βοήθησες πολύ.Αισθόνομαι σαν ενα χέρι βοήθειας που πήρα απο αυτό.Μακάρι να βρω τη δύναμη και το κουράγιο να τα εφαρμόσω.καλή συνέχεια σε ότι κάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by marianaz View Post
    Διάβασα το post σου πολλές φορες.Θα πω μόνο σ ευχαριστώ για αυτό ,με βοήθησες πολύ.Αισθόνομαι σαν ενα χέρι βοήθειας που πήρα απο αυτό.Μακάρι να βρω τη δύναμη και το κουράγιο να τα εφαρμόσω.καλή συνέχεια σε ότι κάνεις
    Να είσαι καλά marianaz. Την έχεις την δύναμη, όλοι την έχουν. Όλα στο μυαλό είναι. Όλα

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Φίλε george χαίρομαι ειλικρινά για σένα.Οχι μόνο επειδή φαίνεται να έχεις ξεπεράσει τις φοβίες αλλά και επειδή σε γνώρισα έστω και μέσω αυτού του φόρουμ.Εισαι από τα άτομα που πραγματικά με βοήθησαν.Τα μυνήματα σου λειτουργούσαν σαν θεραπεία.Η ειλικρίνειά σου με έκαναν να νιώσω ότι δεν είμαι ο μόνος πράγμα που μου έδινε κουράγιο.

    Έχω και γω αρκετό καιρό να γράψω στο φόρουμ λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων.Χρονια πολλά σε όλους και το γρηγορότερο φύγει αυτός ο εφιάλτης.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μπραβο George! Αυτη ειναι δυναμη ψυχης, βηματακι βηματακι να διανυσεις μια τεραστια αποσταση χωρις να χασεις το κουραγιο σου.
    Παντως θα επιμεινω και θα το αναφερω κι εδω, και ας παρεξηγηθηκα σε καποιο αλλο θεμα. Να δινεις ευκαιριες στον εαυτο σου να γνωρισεις νεους ανθρωπους, να αγαπας γενικα τους γυρω σου. Αν νοιώσεις την αναγκη να δωσεις, δωσε με μετρο χωρις να σκεφτεσαι μηπως δε λαβεις.
    Κανε το καλο και ριξτο στο γιαλό που λεμε, πολλες φορες νοιωθουμε ευφορια οταν βοηθαμε.
    Με λιγα λογια μην κλειστεις στον εαυτό σου, μην μπεις στην παγιδα οτι ολοι θελουν να μας εκμεταλλευτουν κτλ. Οχι δεν θελουν ολοι και υπαρχει και αποδειξη γι αυτο, ρωτησε τον εαυτο σου, θελεις εσυ να τους εκμεταλλευτεις ολους, να εισαι ο κακος? Οχι δεν θελεις και υπαρχουν παρα πολλοι σαν εσενα.
    Καλη συνεχεια και βουρ στη ζωη φιλε, ειναι ωραια η ζωη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Φίλε george χαίρομαι ειλικρινά για σένα.Οχι μόνο επειδή φαίνεται να έχεις ξεπεράσει τις φοβίες αλλά και επειδή σε γνώρισα έστω και μέσω αυτού του φόρουμ.Εισαι από τα άτομα που πραγματικά με βοήθησαν.Τα μυνήματα σου λειτουργούσαν σαν θεραπεία.Η ειλικρίνειά σου με έκαναν να νιώσω ότι δεν είμαι ο μόνος πράγμα που μου έδινε κουράγιο.

    Έχω και γω αρκετό καιρό να γράψω στο φόρουμ λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων.Χρονια πολλά σε όλους και το γρηγορότερο φύγει αυτός ο εφιάλτης.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αγαπητέ φίλε είναι αμοιβαία τα αισθήματα. Κάθε φορά που μιλάμε νιώθω ότι μιλάω με δικό μου άνθρωπο. Πανάθεμα με και αν μπορώ να εξηγήσω πως το καταφέρνει αυτό ο γραπτός λόγος, αλλά έτσι νιώθω.
    Βαρέθηκα να φοβάμαι. Πρόσφατα πέρασα μια βαρβατη ίωση. Είχα πολύ πόνο στον θώρακα από τον βήχα κλπ και πήγα στο νοσοκομείο. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο αδιάφορο μου ήταν όλο αυτό. Τα λεφτά που χάλαγα στους γιατρούς τώρα πια τα τρώω σε video games, βιβλία και αγκίστρια. Έρχονται κάπου κάπου και κάτι δύσκολες στιγμές, η αλήθεια να λέγεται, αλλά φωνάζω μέσα μου "δεν γαμιεται, ένας λιγότερος" και ως δια μαγείας όλα περνάνε.
    Να θυμάσαι ότι υπάρχει τρόπος και βρίσκεται μέσα σου. Λίγο ψάξιμο και λίγη υπομονή θέλει. Πιστέυω τόσο σε εσένα όσο και σε όλα τα παιδιά εδώ μέσα. Πίστεψε με φίλε μου, αφού κατάφερα εγώ να πάρω ανάσα μπορούν όλοι!
    Φίλε μου σου εύχομαι ολόψυχα χρόνια πολλά, καλή χρονιά και να χαίρεσαι την οικογένεια σου. Σε ευχαριστώ που μου "απλωσες" το χέρι στα δύσκολα.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μπραβο George! Αυτη ειναι δυναμη ψυχης, βηματακι βηματακι να διανυσεις μια τεραστια αποσταση χωρις να χασεις το κουραγιο σου.
    Παντως θα επιμεινω και θα το αναφερω κι εδω, και ας παρεξηγηθηκα σε καποιο αλλο θεμα. Να δινεις ευκαιριες στον εαυτο σου να γνωρισεις νεους ανθρωπους, να αγαπας γενικα τους γυρω σου. Αν νοιώσεις την αναγκη να δωσεις, δωσε με μετρο χωρις να σκεφτεσαι μηπως δε λαβεις.
    Κανε το καλο και ριξτο στο γιαλό που λεμε, πολλες φορες νοιωθουμε ευφορια οταν βοηθαμε.
    Με λιγα λογια μην κλειστεις στον εαυτό σου, μην μπεις στην παγιδα οτι ολοι θελουν να μας εκμεταλλευτουν κτλ. Οχι δεν θελουν ολοι και υπαρχει και αποδειξη γι αυτο, ρωτησε τον εαυτο σου, θελεις εσυ να τους εκμεταλλευτεις ολους, να εισαι ο κακος? Οχι δεν θελεις και υπαρχουν παρα πολλοι σαν εσενα.
    Καλη συνεχεια και βουρ στη ζωη φιλε, ειναι ωραια η ζωη
    Αγαπητέ φίλε χρόνια πολλά και καλή χρονιά σου εύχομαι ολόψυχα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν μπορώ να θυμηθώ σε τι αναφέρεσαι. Δεν παρεξήγησα ποτέ κάτι στο φόρουμ.
    Σίγουρα δεν είναι όλος ο κόσμος κακός και το ξέρω γιατί το βλέπω καθημερινά.
    Εγώ έχω το πρόβλημα. Πάντα ήμουν κάπως απόμακρος και μοναχικός. Δύσκολα έκανα και κάνω παρέες.
    Και σε ότι έχει να κάνει με την βοήθεια χωρίς αντάλλαγμα επίσης το ξέρω και το ξέρω γιατί μου το αποδειξατε όλοι εσείς εδώ μέσα δύο χρόνια τώρα, που μου δώσατε τον χρόνο σας και με παρηγορεισατε!
    Ότι καλύτερο σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου! Χρόνια πολλά και πάλι φίλε μου.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 29-05-2020, 12:47
  2. ουτε ενα μυνημα δε ντρεπεστε;;
    By μανμαν in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 149
    Last Post: 17-05-2015, 15:29
  3. Μύνημα εμψύχωσης!
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-12-2011, 21:48
  4. ενα μυνημα προς ολους: Μια εκ βαθεων εξομολογηση
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 15-08-2008, 03:15
  5. μυνημα αισιοδοξιας!
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 11-03-2008, 10:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •