Στιγμές θάρρους και γενναιότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Στιγμές θάρρους και γενναιότητας

    Το να έχεις μια ψυχική πάθηση εκτός του ότι πολλές φορές θεωρείται ότι είσαι υπεύθυνος γι'αυτήν γιατί πρόκειται για την λειτουργία του εγκεφάλου σου και ορισμένοι άνθρωποι θεωρούν ότι με κάποιον τρόπο είναι σαν να οδηγείς ένα αμάξι και ξαφνικά να άφησες το τιμόνι και να στούκαρες, οπτ είναι κάπως σαν ευθύνη σε σύγκριση με μια φυσική πάθηση όπως ο καρκίνος. Έτσι λέμε το έχασε, τρελάθηκε, έπαθε κατάθλιψη.
    Επίσης ορισμένοι θεωρούν τους ψυχικά ασθενείς ευαίσθητες και αδύναμες υπάρξεις παραβλέποντας πως αντιμετωπίζουν μια αρρώστια που τους μετατρέπει πολλές φορές σε κουρέλια και καλούνται να μαζέψουν τα κομμάτια κ να ξεκινήσουν από το μηδέν.

    Θα ήθελα να συζητήσουμε τις στιγμές που καταφέρατε να ξεφύγετε από το πλαίσιο του φόβου που για πολλούς από μας είναι καθημερινό φαινόμενο και να γράψετε στιγμές θάρρους και γενναιότητας.

    Θα ξεκινήσω από μένα και θα αναφέρω 3 γεγονότα των τελευταίων 3 χρόνων που δεν φάνηκα κιοτής.

    1) Το πρώτο περιστατικό ήταν το ταξίδι στο εξωτερικό. Φυσικά δεν ήμουν μόνος και τα περισσότερα διαδικαστικά για το ταξίδι δεν τα έκανα μόνος. Όμως κατάφερα να παραμείνω ψύχραιμος αν κ ήμουν στον 3ο χρόνο ανάρρωσης κ στην αρχή της ύφεσης και στο ταξίδι γνώρισα αρκετά άτομα και ήμουν κοινωνικός.

    2)Η ανάβαση σε ένα κοντινό βουνό της περιοχής μου στα 1900μ όταν παρουσίαζα ακόμα θολούρα και παθητικότητα καθώς κ κόπωση από την πάθηση. Ήταν μια διαδρομή 5 ωρών περίπου με 13 km ανάβαση-κατάβαση που μου φάνηκε σαν αιώνας γιατί τα είχα φτύσει. Το τελικό συναίσθημα όμως ήταν αυτό της ανακούφισης και της ηρεμίας καθώς κ της χαράς.

    3)Όταν στο ΙΕΚ φέτος παρουσίασα μια εργασία μπροστά στους συμμαθητές μου και αν συγκρίνω με άλλες παρουσιάσεις ήταν αρκετά καλή. Ήμουν λίγο αμήχανος αλλά ok.

    Γράψτε κάποιες στιγμές που θυμάστε από την ζωή σας που σας έκαναν να γεμίσετε θάρρος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Άρα μπορούμε να δουλέψουμε ευχαριστώ αυτά που εκανεσ δεν μπορούν όλοι οι υγιείς να τα κάνουν άρα συγνώμη αλλά είσαι χαζός που δεν καταλαβεσ ότι μπορείς να κανεισ τα πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Θες να πεις elis οτι σ'αυτό που έλεγα ότι δεν μπορώ να εργαστώ αυτή την στιγμή κάνω λάθος;;
    Βασικά έχω κάνει τέτοια δήλωση και φαίνεται απόλυτη. Αλλά για να το ξεκαθαρίσω δεν λέω πως δεν μπορώ να εργαστώ αυτή την στιγμή μιας και κάνω κάποιες εργασίες όπως με το αμπέλι και το μαγαζί των γονιών μου, αλλά θεωρώ ότι δεν θα μπορούσα να είμαι ανταγωνιστικός και να αντέξω τα ωράρια σε κάποιες άλλες δουλειές.
    Γι'αυτό επέλεξα να κάνω ότι μπορώ στο θέμα της εξειδίκευσης κ πήγα στο ΙΕΚ όπου δοκιμάζω τις δυνάμεις μου κ στα εργαστήρια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Δεν πιστεύω ότι ο κόσμος γύρω μας αντιλαμβάνεται την ψυχική πάθηση ως ευθύνη, η πλειοψηφία τουλάχιστον.

    Ακόμη και ανάλυση λόγου να κάνεις, η ίδια ακριβώς φωνή χρησιμοποιηείται πχ. λέμε "εβγαλε καρκίνο" (το ρήμα έχει ενεργητική φωνή, όπως όταν λες "έπαθε κατάθλιψη"). Τώρα τα "τρελάθηκε", "το έχασε", κτλ. τα λένε άνθρωποι με κακία και καμία αντίληψη του τι είναι η ψυχική υγεία. Λίγο ενημερωμένος/-η να είναι κάποιος, δεν τα λέει αυτά.

    Προσωπικά δεν έχω να αναφέρω κάποιο κατόρθωμα μου. Όχι πως αισθάνομαι ότι μου λείπει θάρρος, αλλά δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Δεν πιστεύω ότι ο κόσμος γύρω μας αντιλαμβάνεται την ψυχική πάθηση ως ευθύνη, η πλειοψηφία τουλάχιστον.

    .
    η περισσοτεροι ετσι το αντιλαμβανονται,και μαλιστα θεωρουν οτι δεν εχει την θεληση να αλλαξει.
    πχ καποιος που εχει αντικοινωνικη διαταραχη, και εχει μπλεξει απο ανηλικος σε κλοπες ληστειες κτλ θεωρητε οτι αν ηθελε θα μπορουσε να αλλαξει.


    εναν αλκοολικο δεν θα τον θεωρησουν εναν αρρωστο ψυχικα αλλα εναν μαλακα που πινει και δεν ξερει που να σταματησει. τα ιδια και για εναν ναρκομανη εναν χαρτοπαιχτη κτλ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    η περισσοτεροι ετσι το αντιλαμβανονται,και μαλιστα θεωρουν οτι δεν εχει την θεληση να αλλαξει.
    πχ καποιος που εχει αντικοινωνικη διαταραχη, και εχει μπλεξει απο ανηλικος σε κλοπες ληστειες κτλ θεωρητε οτι αν ηθελε θα μπορουσε να αλλαξει.


    εναν αλκοολικο δεν θα τον θεωρησουν εναν αρρωστο ψυχικα αλλα εναν μαλακα που πινει και δεν ξερει που να σταματησει. τα ιδια και για εναν ναρκομανη εναν χαρτοπαιχτη κτλ

    Άλλο πράγμα η προσωπική ευθύνη για μια κατάσταση κι άλλο η θέληση να αλλάξεις την κατάσταση αυτή. Δεν ευθύνεσαι αν έχεις γενετική προδιάθεση στην εξάρτηση ή αν το περιβάλλον που μεγάλωσες σου έχει δημιουργήσει ψυχολογικά, αλλά φταις αν δεν θέλεις να κάνεις το παραμικρό προκειμένου να αλλάξει αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω γενικος απο τοτε που επαθα ψυχωτικο επισοδειο κανω πολυ μετρημενη ζωη και ηρεμη δεν εχω κανει κατι το ιδιαιτερο...... παλιοτερα εκανα πολλα πραγματα γενικος ειχα μια ζωη σε δραση....... τωρα εχω το ακριβως αντιθετο ηρεμια.......

    ασχετο μιλουσα με τον ξαδερφο μου που ειναι ψυχιατρος αγγλια, και μου ειπαι οτι θα παιρνω τη θεραπεια για παντα, επισης μου ειπαι οτι ο εγκεφαλος μου εχει προσαρμοστη στα φαρμακα και για αυτο δεν εχω ακαθησια κλπ και δε χρειαζομαι ακινετον τωρα και ας παιρνω μεγαλες δοσης σολιαν.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Σειριε εστιασε στο οτι μπορεισ να κανεισ τα παντα η δουλεια ειναι δικο μου κολλημα μπορεισ να κανεισ οτι θελεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Ειναι στιγμες
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 08-10-2012, 04:24
  2. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 11-06-2011, 23:18
  3. ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2010, 02:34
  4. Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2010, 14:37
  5. στιγμές....
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 13-08-2008, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •