Χρειάζομαι επείγουσα βοήθεια! Επείγει να μπω σε ψυχιατρική κλινική!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 201
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Χρειάζομαι επείγουσα βοήθεια! Επείγει να μπω σε ψυχιατρική κλινική!

    Καλημέρα παιδιά, δεν ξέρω αν είναι εδώ η σωστή κατηγορία για το θέμα μου αλλά δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή ν' αποφασίσω που πρέπει να το βάλω και παρακαλώ τη διαχείριση να μην του αλλάξει κατηγορία και το ψάχνω γιατί η κατάσταση είναι επείγουσα και πολύ σοβαρή!!!

    Είχα ένα καβγά με τους γονείς μου σήμερα κι ο πατέρας μου πήγε πάλι να με χτυπήσει, μου κατάφερε μερικές κι εγώ το ίδιο αλλά μπήκε η μητέρα μου μπροστά και σταμάτησε η βία αλλά εγώ δεν θέλω να μείνω άλλο εδώ! Έχει ξανασυμβεί αυτό, δεν είναι η πρώτη φορά και δεν θα το ανεχτώ άλλο, δεν το αντέχω!!! Την τελευταία φορά μου είχε ζητήσει συγγνώμη αλλά προφανώς δεν το εννοούσε αφού έκανε τα ίδια αλλά και να ξαναζητήσει (λέμε τώρα) δεν τον πιστεύω πια...

    Η μόνη μου επιλογή για να φύγω απ' το σπίτι είναι η ψυχιατρική κλινική μιας και δεν έχω προς το παρόν τουλάχιστον την οικονομική δυνατότητα ούτε για να νοικιάσω σπίτι ούτε να μείνω σε ξενοδοχείο...όμως ο ψυχίατρος μου μου είπε ότι σε δημόσιες ψυχιατρικές κλινικές μπαίνεις μόνο με εισαγγελική παραγγελία...είμαι σε αδιέξοδο, δεν ξέρω τι να κάνω και πνίγομαι, κλαίω...πήρα δυο ηρεμιστικά μαζεμένα κι ακόμα να συνέλθω...

    Να προσθέσω κάτι σημαντικό και διευκρινιστικό, καθώς τα έγραφα αυτά ήρθε και μου μίλησε και προς το παρόν δεν χρειάζεται να φύγω απ' ότι φαίνεται (αν κι αυτός με είχε διώξει, μου είπε να τα μαζέψω και να φύγω) αλλά εγώ δεν αισθάνομαι καθόλου ασφαλής πια εδώ και δεν ξέρω τι να κάνω...

    Το κείμενο που ξεκίνησα να γράφω δεν το άλλαξα μετά από τη συζήτηση για να καταλάβετε την αγωνία μου...

    Όποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι, ας το κάνει, δεν αντέχω άλλο πια, δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    χαλια η κατασταση, που να πας, καλα παλαβος ειναι ο πατερας σου? γιατι καβγαδιζεται ποιο το θεμα του καβγα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Πόσο χρονών είσαι; και γιατί καβγαδιζετε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    χαλια η κατασταση, που να πας, καλα παλαβος ειναι ο πατερας σου? γιατι καβγαδιζεται ποιο το θεμα του καβγα?
    Καβγαδίσαμε γιατί είχαμε την εξής διαφωνία: έχω ένα πρόβλημα με το πόδι μου και πονάω πολύ κι αυτό αντιμετωπίζεται με ένεση κορτιζόνης κατά τον ορθοπεδικό μου κι οι γονείς μου δεν ήθελαν να κάνω κι άλλη γιατί είχα κάνει πριν τις γιορτές ενώ ο γιατρός λέει ότι επιτρέπεται αν έχουν περάσει πάνω από δέκα μέρες...οπότε διαφωνούσαμε γι' αυτό, εγώ τους έλεγα ότι δεν αντέχω τον πόνο κι αυτοί έλεγαν βλακείες, επέμεναν στα δικά τους και σε κάποια φάση ο πατέρας μου μου είπε να σκάσω και νευρίασα και του είπα "εσείς να σκάστε" κι όρμησε να με χτυπήσει...

    Την τελευταία φορά που με χτύπησε είχαμε τσακωθεί γιατί μιλούσα στο τηλέφωνο πολύ ώρα κι άρχισε να φωνάζει η μάνα μου, μετά ήρθε κι αυτός κι άρχισε το ίδιο κι ανταλλάξαμε κουβέντες και με χτυπούσε και με είχε πιάσει κι απ' το λαιμό και με έπνιγε...η μάνα μου τον τράβηξε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Kalissi View Post
    Πόσο χρονών είσαι; και γιατί καβγαδιζετε;
    40 είμαι αλλά δεν εργάζομαι, παίρνω σύνταξη λόγω ψυχικών προβλημάτων αλλά δεν φτάνει για να ζήσω μόνη μου...δούλευα δέκα χρόνια αλλά έχω χειροτερέψει και δεν μπορώ πια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    βλακειες λογοι δηλαδη, οικονομικα πως παει το σπιτι εχεται προβληματα? αδερφια εχεις?
    τη ψυχιατρικο προβλημα εχεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    βλακειες λογοι δηλαδη, οικονομικα πως παει το σπιτι εχεται προβληματα? αδερφια εχεις?
    τη ψυχιατρικο προβλημα εχεις?
    Ναι, έχουμε οικονομικά προβλήματα γι' αυτό και τους βοηθάω κι εγώ με την σύνταξη μου...οι λόγοι είναι όντως ηλίθιοι...
    Έχω έναν μικρότερο αδελφό αλλά ζει σε άλλο σπίτι...

    Έχω κατάθλιψη, τρομερό άγχος και κάποια ψυχωτικά στοιχεία...την δουλειά την σταμάτησα και λόγω της κατάθλιψης αλλά και του μεγάλου άγχους, δεν άντεχα πια την πίεση κι είχα κλατάρει σε σημείο που να αυτοτραυματίζομαι και να έχω και ψυχοσωματικά συμπτώματα έντονα...

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, έχουμε οικονομικά προβλήματα γι' αυτό και τους βοηθάω κι εγώ με την σύνταξη μου...οι λόγοι είναι όντως ηλίθιοι...
    Έχω έναν μικρότερο αδελφό αλλά ζει σε άλλο σπίτι...

    Έχω κατάθλιψη, τρομερό άγχος και κάποια ψυχωτικά στοιχεία...την δουλειά την σταμάτησα και λόγω της κατάθλιψης αλλά και του μεγάλου άγχους, δεν άντεχα πια την πίεση κι είχα κλατάρει σε σημείο που να αυτοτραυματίζομαι και να έχω και ψυχοσωματικά συμπτώματα έντονα...

    Kαλησπερα κυκνε.δεν μπήκε καλά το 18.
    Όντως είναι δύσκολη η κατάσταση σου..καποιο συγγενικό πρόσωπο δεν υπάρχει να σε βοηθήσει??να σε φιλοξενηση
    ?δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις ένσταση με τη σύνταξη που λαμβάνεις εάν το λαμβάνεις απτό ΙΚΑ.παλια γινότανε ζητούσες παραπάνω χρήματα και σου δίνανε..ο μόνος τρόπος διαφυγής που βλέπω εγώ είναι αυτό τίποτα άλλο.τα ψυχολογικά ανεβάζουν πολλή τους βαθμούς συνταξιοδότησης επικεντροσου εκεί..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Kαλησπερα κυκνε.δεν μπήκε καλά το 18.
    Όντως είναι δύσκολη η κατάσταση σου..καποιο συγγενικό πρόσωπο δεν υπάρχει να σε βοηθήσει??να σε φιλοξενηση
    ?δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις ένσταση με τη σύνταξη που λαμβάνεις εάν το λαμβάνεις απτό ΙΚΑ.παλια γινότανε ζητούσες παραπάνω χρήματα και σου δίνανε..ο μόνος τρόπος διαφυγής που βλέπω εγώ είναι αυτό τίποτα άλλο.τα ψυχολογικά ανεβάζουν πολλή τους βαθμούς συνταξιοδότησης επικεντροσου εκεί..
    Καλησπέρα Γιώργο...

    Όντως δεν μου μπήκε καλά κι όχι μόνο απ' αυτό που έγινε...την ημέρα της Πρωτοχρονιάς έφερα τον κτηνίατρο μου ν' ανοίξει το ιατρείο γιατί ο γάτος μου ήταν χάλια και δυσκολευόταν ν' αναπνεύσει και ο κτηνίατρος είπε ότι έχει σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά του κι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να πάθει ανακοπή και να πεθάνει κι αυτό είναι πολύ αγχωτικό, τόσο που από τότε που το έμαθα είναι σφιγμένο το στομάχι μου και μέχρι κι εμετό ήθελα να κάνω... Του κάνουμε θεραπεία με χάπια και προς το παρόν πάει καλά, την Δευτέρα θα ξαναπάμε, άντε να δούμε τι θα μας πει...

    Ναι, απ' το ΙΚΑ είναι η σύνταξη... Θα το ψάξω να δω τι γίνεται, σ' ευχαριστώ!

    Εν τω μεταξύ γιατί κλείνει το φόρουμ κάθε μέρα για κάποια ώρα για αναβάθμιση; Δεν μπορεί να τελειώσει σε μια μέρα; Ήθελα να δω τις απαντήσεις και να γράψω και δεν μπορούσα κι έσκασα... Τουλάχιστον κατάφερα να κοιμηθώ το μεσημέρι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    κυκνε καλη χρονια, και περαστικα για τον γατο σου.
    νομιζω εχεις πει στο παρελθον οτι εχεις περασει απο τετοιο ιδρυμα καποτε. απο οσες περιγραφες βλεπουμε εδω, δεν νομζιω να ειναι ενα περιβαλλον καταλληλο για φιλοξενια , παρα μονο για εκτακτα περιστατικα καποιας κρισης. και μιλαω επι της ουσιας, περα απο το οτι νομικα δεν προβλεπεται κατι τετοιο.
    απ οτι καταλαβαινω εχει ξεπεραστει καπως το επριστατικο με τον πατερα, και το ευχομαι.
    εφοσον βοηθας και οικονομικα τους δικους σου αντι να τους επιβαρυνεις, σε καποια στιγμη ηρεμιας πιασε την μητερα σου και θυμισε της το και αυτο και παρακαλεσε την να μεσολαβησει ωστε να κραταει τον πατερα σου σε ηρεμια και μακρια απο εσενα και τετοιες εξαρσεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλη χρονια Κυκνε!
    Εχει γενικα κρισεις επιθετικοτητας ο πατερας σου? Δεν εχω δει να εχεις αναφερθει, γινεται βιαιος γενικα και με τη μητερα σου? Και με σενα οταν ησουν παιδι?
    Εχει ελεγχθει απο ψυχιατρο?
    Προσωπικα αν μου εκανε κατι τετοιο θα καλουσα επι τοπου την αστυνομια για να σοκαριστει και να τον συμμαζεψουν αλλα και για να αναγκαστει να ελεγχθει απο ψυχιατρο. ΑΝ οντως δηλαδη σε επιασε απο το λαιμο και σε εσφιγγε για να σε πνιξει... Η ψυχοθεραπευτρια σου τι λεει για αυτο τοσα χρονια που σε παρακολουθει? Πώς θα προχωρησει η θεραπεια αν βρισκεσαι σε τοσο βιαιο περιβαλλον?

    Για το ψυχιατρειο, συμφωνω με τη ρεμεντυ, δε φαινεται καλη ιδεα για μονιμη φιλοξενια...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλη χρονια Κυκνε!
    Εχει γενικα κρισεις επιθετικοτητας ο πατερας σου? Δεν εχω δει να εχεις αναφερθει, γινεται βιαιος γενικα και με τη μητερα σου? Και με σενα οταν ησουν παιδι?
    Εχει ελεγχθει απο ψυχιατρο?
    Προσωπικα αν μου εκανε κατι τετοιο θα καλουσα επι τοπου την αστυνομια για να σοκαριστει και να τον συμμαζεψουν αλλα και για να αναγκαστει να ελεγχθει απο ψυχιατρο. ΑΝ οντως δηλαδη σε επιασε απο το λαιμο και σε εσφιγγε για να σε πνιξει... Η ψυχοθεραπευτρια σου τι λεει για αυτο τοσα χρονια που σε παρακολουθει? Πώς θα προχωρησει η θεραπεια αν βρισκεσαι σε τοσο βιαιο περιβαλλον?

    Για το ψυχιατρειο, συμφωνω με τη ρεμεντυ, δε φαινεται καλη ιδεα για μονιμη φιλοξενια...
    ελα ντε!
    εχει παιδι με ψυχικο προβλημα διεγνωσμενο και με βουλα και επιτιθεται στα νευρα του να το κτυπησει/πνιξει δεν ξερω τι αλλο και ειναι καλα τωρα, αυτος?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    τι δικιαιωματα εχει αραγε ενας ψυχικα ασθενης, οταν δεχεται βια?
    ειναι τοσο απλο να παει στην αστυνομια να ζητησει βοηθεια και να μην τον βγαλει 'τρελο", ο πραγματικος τρελος?
    τι μεριμνα υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις? δεν εχω ιδεα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σωστο κι αυτο. Αλλα νομιζω οτι αν καλεσεις την αστυνομια απευθειας να τον παει αυτοφωρο μολις γινει το περιστατικο, εχεις και τα σημαδια απο χειροδικιες, δε νομιζω να τις σκαπουλαρει επειδη η Κυκνος ειναι διαγνωσμενη με καταθλιψη. Αλλωστε εχει και τη γιατρο που την παρακολουθει η οποια γνωριζει και μπορει να καταθεσει οτι δεν εχει παρανοικες ιδεες, να φανταζεται οτι γινονται πραγματα που δε συμβαινουν κλπ
    Το μεγαλυτερο προβλημα στην ενδοοικογενειακη βια ειναι τα κλειστα στοματα και μεσα στο σπιτι και γυρω απο αυτο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σωστο κι αυτο. Αλλα νομιζω οτι αν καλεσεις την αστυνομια απευθειας να τον παει αυτοφωρο μολις γινει το περιστατικο, εχεις και τα σημαδια απο χειροδικιες, δε νομιζω να τις σκαπουλαρει επειδη η Κυκνος ειναι διαγνωσμενη με καταθλιψη. Αλλωστε εχει και τη γιατρο που την παρακολουθει η οποια γνωριζει και μπορει να καταθεσει οτι δεν εχει παρανοικες ιδεες, να φανταζεται οτι γινονται πραγματα που δε συμβαινουν κλπ
    Το μεγαλυτερο προβλημα στην ενδοοικογενειακη βια ειναι τα κλειστα στοματα και μεσα στο σπιτι και γυρω απο αυτο.
    υπαρχουν και επιθεσεις/χειροδικιες χωρις σημαδια παντως. ερχεται ηα στυνομια και ο θυτης τους λεει "ολα καλα παιδια, εδω η κορη μας εχει ορισμενα προβληματα και υπερβαλει. οριστε και τα χαρτια"...
    δεν ξερω. νομιζω οτι γινονται πολα τερατα πισω απο κλειστες πορτες, με θυματα ψυχικα ασθενεις.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχιατρικη κλινικη
    By xristoforos28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2017, 22:51
  2. Νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη
    By Vicky M in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2017, 10:03
  3. Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
    By Anonymos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2012, 21:32
  4. εμεπειριες σας προσωπικες κι μη απο την ψυχιατρικη κλινικη θεσσαλονικης!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 22-09-2012, 09:34
  5. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 20-10-2009, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •