Πως την παλευεται οταν στριμωχνεσται ψυψολογικα σε κοσμο εξω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    davidh
    Guest

    Πως την παλευεται οταν στριμωχνεσται ψυψολογικα σε κοσμο εξω?

    Προσωπικα ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο στην ζωη μου. Τωρα τελευταια αρχισα να σκεφτομαι ως αντιδοτο σε αυτα που σκεφτεται το μυαλο εξω και στριμωχνομαι ψυχολογικα οτι "δεν ειναι αυτο που νομιζεις". Μεχρι τωρα σκεφτομουν διαφορα για να βγω απο την δυσκολη φαση, πραγματα που τα επαναλαμβανα στο μυαλο μου συνεχεια και συνεχεια. Μεχρι που ετρωγα αλτσχαιμερ και δεν θυμωμουν τπτ απο την λεξη που επαναλαμβανα μεσα μου πριν λιγα δευτερολεπτα. Τωρα τελευταια οπως ειπα σκεφτομαι το "δεν ειναι αυτο που νομιζεις" και ηρεμο μεσα μου και νιωθω υσηχος πραγμα που το πρωτοεκανα οταν αρρωστησα στην αρχη πριν 14 χρονια, οταν ειχα βγει απι τις κλινηκες και το εκανα με νυχια κ με φοντια τοτε. Στην πορεια ομως τρελαθηκα λιγο. Επισης το "δεν ειναι αυτος ο κοσμος για μενα η για μας" αλλα και αυτα επειδη τα επαλαμβανω συνεχεια ειναι λες και καταναλλωνονται απο το μυαλο και φυσικα σαλευεις..

    Εσεις;

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δεν ξερω πριν την ασθενεια δεν ειχα κανενα προβλημα να διαχειριζομαι τον κοσμο, τωρα δε ξερω νοιωθω οτι ξαναμαθενω τον εαυτο μου και της δεξιοτητες μου, απο τοτε που επαθα το ψυχωτικο επισοδειο αλλαξε ο κοσμος.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σε μένα όπως και στους περισσότερους που έχουν ψύχωση οι επιπτώσεις ήταν:
    Αυτοεκτίμηση-Αυτοπεποίθηση
    Κοινωνικές δεξιότητες
    Αίσθημα ανασφάλειας
    Αίσθημα φόβου
    Αυτοαμφισβήτηση

    Είναι μερικές από τις πολλές επιπτώσεις κυρίως στην εικόνα του εαυτού μου.
    Όπως είπε και ο @pavlosla είναι σαν να ανακαλύπτεις τον εαυτό σου ξανά. Για μένα είναι σαν να ανακαλύπτω κ πάλι τον κόσμο κ πως λειτουργεί η κοινωνία.

    Από αυτά που είπα κάποια είναι αλληλένδετα. Πχ αν καταφέρεις και αποκτήσεις καλύτερη αυτοεκτίμηση θα βελτιωθεί και η αυτοπεποίθηση ή το αντίθετο, θα μειωθεί το άγχος, θα έχεις λιγότερη παράνοια άρα καλύτερες αντοχές στις κοινωνικές συναναστροφές.
    Βέβαια οι κοινωνικές συναναστροφές είναι σύνθετο κομμάτι. Παίζουν πολλά ρόλο κ σε μας επηρεάζονται οι γνωστικές λειτουργίες και η αναγνώριση συναισθημάτων στον συνομιλητή που έχουμε απέναντι. Γενικά η ψύχωση δυσχεραίνει τις συναναστροφές.

    Πάντως θα πρότεινα στον καθένα όσο μπορεί να τα βρει με τον εαυτό του. Να αγκαλιάσει τον καινούριο του εαυτό και να κάνει πράγματα ώστε να αποκτήσει έστω κ μια δόση αυτοεκτίμησης. Την έχουμε πολύ ανάγκη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα στο ερώτημα σου...
    Πως διαχειρίζομαι τις κοινωνικές φρίκες....
    Χμμμ δεν ξέρω αν τις διαχειρίζομαι. Γνωρίζω ότι μου είναι ψυχοφθόρο. Όμως δεν παύω να προσπαθώ να κοινωνικοποιούμαι και να βελτιώνω κάποιες δεξιότητες. Γνωρίζω ότι ψυχολογικά μπορεί να νιώθω ευάλωτος και κάπως παθητικός αλλά γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό και κατα ένα μέρος είναι η μηδενική αυτοεκτίμηση.
    Παλιότερα κοινωνικά πάγωνα. Τώρα τρώω κάτι κολλήματα ώρες ώρες όπου νιώθω να υπολειτουργώ νοητικά και μου δημιουργεί φόβο, αλλά πάντα στο τέλος της μέρας λέω ''Ήταν μια κακή μέρα'' πάμε παρακάτω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα στο ερώτημα σου...
    Πως διαχειρίζομαι τις κοινωνικές φρίκες....
    Χμμμ δεν ξέρω αν τις διαχειρίζομαι. Γνωρίζω ότι μου είναι ψυχοφθόρο. Όμως δεν παύω να προσπαθώ να κοινωνικοποιούμαι και να βελτιώνω κάποιες δεξιότητες. Γνωρίζω ότι ψυχολογικά μπορεί να νιώθω ευάλωτος και κάπως παθητικός αλλά γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό και κατα ένα μέρος είναι η μηδενική αυτοεκτίμηση.
    Παλιότερα κοινωνικά πάγωνα. Τώρα τρώω κάτι κολλήματα ώρες ώρες όπου νιώθω να υπολειτουργώ νοητικά και μου δημιουργεί φόβο, αλλά πάντα στο τέλος της μέρας λέω ''Ήταν μια κακή μέρα'' πάμε παρακάτω.
    Θα ταυτιστω τελειος. Οντως. Αυτο μου το πε κ ο ψ που πηγαινα. Οτι θα μαθω να δενω τα κορδονια μου απο την αρχη. Δεν τον ειχα πιασει στην αρχη αλλα νομιζω τον καταλαβα στα 14 χρονια συμβιωσης με την ψυχωση. Πολυ σκληρη ζωη. Τα φαρμακα μου εχουν φτιαξει αλλον δαυιδ μεσα μου που δεν ξερω κ γω πως να διαχειριστω ωρες ωρες..

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Η κατάσταση πλέον δεν παλεύεται...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 11-02-2014, 23:12
  2. Δεν παλευεται αλλο :((
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2013, 19:15
  3. Φοβια ή αγχος οταν βρίσκομαι σε κλειστο χώρο με κόσμο :(
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 02-03-2012, 20:21
  4. Δεν παλευεται αλλο!
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 20:54
  5. Απλά δεν παλεύεται πια..
    By Srt8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-07-2010, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •