Άγχος και μόνιμη ζάλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    11

    Άγχος και μόνιμη ζάλη

    Γεια σας και καλή χρονιά! Υποφέρω εδώ και 7 ολόκληρα χρόνια από ζαλάδες . Έκανα εξετάσεις αίματος, πήγα σε 2 ωριλάδες και έκανα και αξονικό. Εχω χαμηλό σίδηρο και ο ενας ωριλάς διέγνωσε ίλιγγο θέσης ενώ ο άλλος μου είπε οτι απλά χρειάζομαι ξεκούραση!! Πραγματικά έχω απελπιστεί. Νιώθω έντονη ζαλάδα, σαν να βρίσκομαι σε βάρκα και νομίζω ότι θα λιποθυμήσω. Δεν νιώθω αδυναμια απλά το να χάσω τις αισθήσεις μου είναι η μεγαλύτερη μου φοβία. Το θέμα είναι δεν ξέρω αν το άγχος φερνει τη ζάλη ή το αντίστροφο. Οπόταν δεν ηέρω τί να κάνω. Κι αλλε εξετάσεις ή ψυχολόγο; ψυχίατρο δεν θέλω να πάω γιατί θέλω να αποφύγω τα χάπια. Νιώθω τη ζωή μου να με προσπερνά... Είχε κάποιος κάτι παρόμοιο; αν ναι , το ξεπέρασε και πως;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    καλησπέρα και καλή χρονια Eύη.. το άγχος μπορεί να φέρει αρκέτα προβλήματα και μιλάω εγώ που χρονια υποφέρω και έχω μόνιμη αδυναμία και ζαλάδες...

    μια ερώτηση θα σου κάνω.. καπνίζεις?

  3. #3
    Μήπως έχεις αναιμία και δεν το ξέρεις? Συμβαίνει για αυτό ρωτάω.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Μήπως έχεις αναιμία και δεν το ξέρεις? Συμβαίνει για αυτό ρωτάω.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    όπως αναφέρει έχει κάνει εξέτασης αίματος..!

  5. #5
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    όπως αναφέρει έχει κάνει εξέτασης αίματος..!
    Έχει κάνει και αναφέρει χαμηλό σίδηρο.


    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα και καλή χρονια Eύη.. το άγχος μπορεί να φέρει αρκέτα προβλήματα και μιλάω εγώ που χρονια υποφέρω και έχω μόνιμη αδυναμία και ζαλάδες...

    μια ερώτηση θα σου κάνω.. καπνίζεις?
    Κάπνιζα για χρόνια αλλα το εχω κόψει εδώ και 2 χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα ότι θα σταματούσαν οι ζαλάδες με τη διακοπή του καπνίσματος . Εντουτοις καμία αλλαγη δυστυχώς...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Μήπως έχεις αναιμία και δεν το ξέρεις? Συμβαίνει για αυτό ρωτάω.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εχω χαμηλό σίδηρο αλλά καλή αιμοσφαιρίνη . Ο παθολόγος μου μου είπε ότι ενόσω η αιμοσφαιρίνη είναι καλή, αποκλείεται οι ζαλάδες να προκαλουνται από το χαμηλό σίδηρο και μόνο. Όπως και να έχει, εδώ και 3 μήνες παίρνω σίδηρο. Από 25 πήγε στα 40 .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    11
    Βασικά διερωτούμαι κατά πόσο μπορεί κάποιος να ζαλίζεται από το άγχος χωρίς να είναι ιδιαίτερα αγχωμένος τη δεδομενη χρονική στιγμή. Πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη! . Ίσως κάποιο θέμα να έχω με τα αυτιά και μολις ζαλιστω λίγο πανικοβάλλομαι και αρχίζει το παρτυ . Εντωμεταξύ εχω και μόνιμο βουητό στα αυτιά. Αλλά δεν με πολυαπασχολεί καθοτι οι ζαλαδες εχουν καταβάλει τη ζωή μου δυστυχως!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Evi1982 View Post
    Κάπνιζα για χρόνια αλλα το εχω κόψει εδώ και 2 χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα ότι θα σταματούσαν οι ζαλάδες με τη διακοπή του καπνίσματος . Εντουτοις καμία αλλαγη δυστυχώς...
    ένταξη αν έχεις 2 χρονια όπως λες δεν έχεις θέμα..! απλά αν συνέχιζες να καπνίζεις θα επιβάρυνες τον οργανισμό σου άδικα.. εγώ καπνίζω που και που και έχω πολλές ζαλάδες.. εγώ πιστεύω περισσότερο είναι από άγχος η ζαλάδα.. και το λέω και είμαι σίγουρος γιατί έχω πάθει και επιληπτικές κρίσης από άγχος.. το άγχος μπορεί να δημιουργήσει τα πάντα..! πάντως θέλω να σου αναφέρω επειδή όπως είπες φοβάσαι να πάρεις κάποιο φάρμακο όμως όσο το αφήνεις θα υποφέρεις και είναι κρίμα.. και εγώ σκεφτόμουνα ακριβώς το ίδιο με εσένα μέχρι που πήρα αντικαταθλιπτικά και ηρέμησα.. δεν χρειάζεται να τα φοβάσαι συγκεκριμένα τα σύχρονα δεν έχουνε παρενέργειες..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Evi1982 View Post
    Βασικά διερωτούμαι κατά πόσο μπορεί κάποιος να ζαλίζεται από το άγχος χωρίς να είναι ιδιαίτερα αγχωμένος τη δεδομενη χρονική στιγμή. Πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη! . Ίσως κάποιο θέμα να έχω με τα αυτιά και μολις ζαλιστω λίγο πανικοβάλλομαι και αρχίζει το παρτυ . Εντωμεταξύ εχω και μόνιμο βουητό στα αυτιά. Αλλά δεν με πολυαπασχολεί καθοτι οι ζαλαδες εχουν καταβάλει τη ζωή μου δυστυχως!
    θα απαντήσω στο ερώτημα σου.. το άγχος μπορεί να ύπαρξη ακόμα και αν δεν νιώθεις εσύ αγχωμένη.. είναι περίεργο αλλα αυτή είναι η αλήθεια..!

  11. #11
    Η φερριτινη σου πως ήταν?Τα συμπτώματα σου κολλάνε πολύ με σιδηροπενική αναιμία.Οι εμβοες στα αυτιά οι ζαλάδες και η κούραση είναι κλασσικά συμπτώματα αναιμικου αλλά εφόσον η αιμοσφαιρίνη σου ήταν καλή τότε οκ.

    Μείνε στον χαμηλό σίδηρο και μην βιάζεσαι να τρέξεις σε ψυχολόγο.Αφοτου τον ανέβασες είδες διαφορά?Έχε υπόψιν πως τα χαμηλά επίπεδα σιδήρου είναι αιτία άγχους.Προσπαθησε να τον ανεβάσεις κι άλλο κι όχι μόνο με χάπια αλλά και με διατροφή.Λογικα είσαι ενημερωμένη πως κάποιες τροφές είναι δεν πρέπει να λαμβάνονται παράλληλα με τον σίδηρο.Στα 40 νομίζω είσαι στο όριο ακομη.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    Ο λόγος που δεν σε προτρέπω να πας σε ψυχολόγο είναι επειδή αν δεν έχεις κάτι ψυχολογικό (από τα όσα αναφέρεις κατάλαβα ότι δεν είσαι σίγουρη σε τι οφείλεται η κατάσταση σου) μπορεί να μπλέξεις άδικα σε μια διαδικασία που δεν είναι ευχάριστη.

    Σε διαφορετική περίπτωση όπως σου γράφει ο Άκης μην το αφήνεις κι άλλο.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ένταξη αν έχεις 2 χρονια όπως λες δεν έχεις θέμα..! απλά αν συνέχιζες να καπνίζεις θα επιβάρυνες τον οργανισμό σου άδικα.. εγώ καπνίζω που και που και έχω πολλές ζαλάδες.. εγώ πιστεύω περισσότερο είναι από άγχος η ζαλάδα.. και το λέω και είμαι σίγουρος γιατί έχω πάθει και επιληπτικές κρίσης από άγχος.. το άγχος μπορεί να δημιουργήσει τα πάντα..! πάντως θέλω να σου αναφέρω επειδή όπως είπες φοβάσαι να πάρεις κάποιο φάρμακο όμως όσο το αφήνεις θα υποφέρεις και είναι κρίμα.. και εγώ σκεφτόμουνα ακριβώς το ίδιο με εσένα μέχρι που πήρα αντικαταθλιπτικά και ηρέμησα.. δεν χρειάζεται να τα φοβάσαι συγκεκριμένα τα σύχρονα δεν έχουνε παρενέργειες..
    Όταν λες οτι ηρεμησες με τα αντικαταθλιπτικα εννοεις προσωρινά φαντάζομαι, ετσι; έχω διαβάσει οτι το αχος επανέρχεται χειρότερο μετα. Επισης, έχεις δοκιμάσει cognitive behavioral therapy? Διαβασα οτι εχει αποτελεσμα η μεθοδος αυτη . Μονιμα αποτελεσματα καθ'οτι ουσιαστικα αλλαζει τον τροπο σκεψης σου.
    Λυπάμαι που περνάς και εσύ τα ίδια... και κρίσεις επιληψιας;; απίστευτο!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Ο λόγος που δεν σε προτρέπω να πας σε ψυχολόγο είναι επειδή αν δεν έχεις κάτι ψυχολογικό (από τα όσα αναφέρεις κατάλαβα ότι δεν είσαι σίγουρη σε τι οφείλεται η κατάσταση σου) μπορεί να μπλέξεις άδικα σε μια διαδικασία που δεν είναι ευχάριστη.

    Σε διαφορετική περίπτωση όπως σου γράφει ο Άκης μην το αφήνεις κι άλλο.

    Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κοίτα, λέω να πάω σε νευρολόγο. Να δω τι θα μου πει. Απο κει και πέρα θα δω τι θα κανω. Όντως δεν ξέρω τι το προκαλεί και αυτό ειναι που με τρελαινει. Παντως ειναι αξιοπεριεργο το ότι μπορει να κινουμαι όλη μέρα και να είμαι οκ και μόλις ξαπλώσω να ξεκουραστώ, νιώθω ζαλαδα.
    Α και η φεριτινη μου ηταν καπου στα 20 αν θυμαμαι καλά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Evi1982 View Post
    Όταν λες οτι ηρεμησες με τα αντικαταθλιπτικα εννοεις προσωρινά φαντάζομαι, ετσι; έχω διαβάσει οτι το αχος επανέρχεται χειρότερο μετα. Επισης, έχεις δοκιμάσει cognitive behavioral therapy? Διαβασα οτι εχει αποτελεσμα η μεθοδος αυτη . Μονιμα αποτελεσματα καθ'οτι ουσιαστικα αλλαζει τον τροπο σκεψης σου.
    Λυπάμαι που περνάς και εσύ τα ίδια... και κρίσεις επιληψιας;; απίστευτο!!
    έχει εδώ και 4 μήνες που τα έκοψα και έχω όντως τρομερό άγχος και σπασμούς..


    δεν έχω κάνει καθόλου ψυχοθεραπεία.. και αυτο που αναφέρεις δεν ξέρω πως δουλεύει δεν το έχω ψάξει.. αλλα στην κατάσταση που είμαι με τόσο άγχος τώρα δεν μπορώ να συγκεντρωθώ πουθενά..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα...
    By depifish in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 86
    Last Post: 27-08-2023, 12:39
  2. Εξαρτημένη σε μόνιμη βάση απο σχέσεις
    By danai1985 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2014, 17:09
  3. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 08:44
  4. ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-12-2009, 21:52
  5. κατάθλιψη: Είναι μόνιμη ή ξεθυμαίνει;
    By Holyman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-06-2007, 19:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •