μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 89
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Και τι περιμένεις από το ίντερνετ και από εμάς; Να σε βοηθήσουμε να κάνεις εσύ διάγνωση για τον εαυτό σου;

    Καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο ρωτάς, αλλά δεν υπάρχει απάντηση ούτε και σίγουρη λύση. Ακόμη κι αν έχεις όντως άσπεργκερ, μπορεί να μη τεριάζεται ή να μην επικοινωνείτε τόσο καλά με τον ψυχίατρο και να μην πετύχει η ψυχοθεραπεία.

    Η ουσία είναι να βρεις τρόπους να λύσεις τα προβλήματά σου, είτε μόνη είτε με βοήθεια. Το να ψάχνεις να βρεις αν και κατά πόσο ο ψυχίατρος έχει κάνει σωστή διάγνωση, μάλλον σε αποπροσανατολίζει παρά σε βοηθάει.
    ουτε εσυ καταλαβες τι ρωτησα. αιντε ολοι ειστε τζιμανια. αντε γεια.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by teras View Post
    ουτε εσυ καταλαβες τι ρωτησα. αιντε ολοι ειστε τζιμανια. αντε γεια.
    Τώρα μου θυμίζεις τον Τσουκαλά! Γιατί δεν πας και σε έναν άλλο ψυχίατρο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καλοπροαίρετα στα λένε παντωσ να ξέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καλοπροαίρετα στα λένε παντωσ να ξέρεις
    thanks :) αλλα εγω τα εκλαμβανω τελειως επιθετικα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Αγαπητή teras και εγώ έχω υποψιαστεί για εμένα ότι μπορεί να πάσχω και από asperger ή ΥΛΑ (αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας) λόγω της δυσκολίας που αντιμετωπίζω όλα τα χρόνια της ζωής μου στις προσωπικές μου σχέσεις και του τρόπου που λειτουργώ γενικότερα παρόλο που η διάγνωση που μου έχουν βγάλει είναι διαταραχή ελλειματικής προσοχής αλλά μπορεί να υπάρχει συννοσηρότητα στην ΔΕΠ-Υ οπότε ναι μπορεί να πάσχω και εγώ απο αυτό. Στο ίντερνετ πράγματι θα βρεις πολλές πληροφορίες και πολλές φορές μπερδεμένες. Ετσι ψάχνοντας και εγώ διάφορες πληροφορίες βρήκα μέχρι και μια εκπομπή στην τηλεόραση με την Ελεονώρα Μελέτη για τον αυτισμό. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το παλικάρι που μιλάει στη μια ώρα και 44 λεπτά της εκπομπής https://vimeo.com/123995601 ταυτίστηκα σε πολλά μαζί του.
    Το θετικό που μπορείς να κρατήσεις από όλο αυτό είναι ότι πολλές φορές ακόμη και αν νιώθεις "χαζή" και εξωγήινη αυτού του κόσμου (και εγώ το νιώθω άπειρες φορές αυτό στις προσωπικές μου σχέσεις) δεν είσαι πραγματικά "χαζή". Μπορείς να βρεις (το λέω και για εμένα αυτό μπας και το πιστέψω λολ) την θέση σου σε αυτόν τον κόσμο και να νιώσεις ευτυχισμένη με εσένα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Αγαπητή teras και εγώ έχω υποψιαστεί για εμένα ότι μπορεί να πάσχω και από asperger ή ΥΛΑ (αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας) λόγω της δυσκολίας που αντιμετωπίζω όλα τα χρόνια της ζωής μου στις προσωπικές μου σχέσεις και του τρόπου που λειτουργώ γενικότερα παρόλο που η διάγνωση που μου έχουν βγάλει είναι διαταραχή ελλειματικής προσοχής αλλά μπορεί να υπάρχει συννοσηρότητα στην ΔΕΠ-Υ οπότε ναι μπορεί να πάσχω και εγώ απο αυτό. Στο ίντερνετ πράγματι θα βρεις πολλές πληροφορίες και πολλές φορές μπερδεμένες. Ετσι ψάχνοντας και εγώ διάφορες πληροφορίες βρήκα μέχρι και μια εκπομπή στην τηλεόραση με την Ελεονώρα Μελέτη για τον αυτισμό. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το παλικάρι που μιλάει στη μια ώρα και 44 λεπτά της εκπομπής https://vimeo.com/123995601 ταυτίστηκα σε πολλά μαζί του.
    Το θετικό που μπορείς να κρατήσεις από όλο αυτό είναι ότι πολλές φορές ακόμη και αν νιώθεις "χαζή" και εξωγήινη αυτού του κόσμου (και εγώ το νιώθω άπειρες φορές αυτό στις προσωπικές μου σχέσεις) δεν είσαι πραγματικά "χαζή". Μπορείς να βρεις (το λέω και για εμένα αυτό μπας και το πιστέψω λολ) την θέση σου σε αυτόν τον κόσμο και να νιώσεις ευτυχισμένη με εσένα
    γεια σου. ναι οντως στο ιντερνετ το καθε σαιτ και ο καθε ειδικος λεει διαφορετικα συμπτωματα. θα βαλω να δω την εκπομπη, σε ευχαριστω! το νοημα ειναι οτι αν οντως ειναι αυτο, τοτε υπαρχουν και αναλογα βοηθηματα. δυστυχως εχοντας την αδερφη δασκαλα ειδικης, ειναι λιγο δυσκολο να το συζητησω μαζι της η με τους γονεις. και δεν εχω κανεναν αλλο να το συζητησω, ουτε καποιο γνωστο με αυτη τι διαγνωση. γιαυτο και ρωτησα εδω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Καλά κάνεις και ρωτάς. Και εγώ με τους γονείς μου δεν μπορώ να τα συζητήσω αυτά που περνάω.Οι γονείς μου γενικότερα όλα αυτά τα χρόνια επιλέγουν να ζουν μέσα ενός είδους άρνηση και εγώ επιλέγω να μην ασχολούμαι μαζί τους με αυτό. Δε γνωρίζουν ότι εδώ και κάποιο καιρό έχω ξεκινήσει να κάνω ψυχοθεραπεία και απο την στιγμή που αυτό γίνεται με δικά μου χρήματα,δεν θα κάτσω να τους πω τίποτε γιατί η αντιμετώπιση τους ξέρω ποια είναι "μα δεν είσαι τρελός να πας σε ψυχολόγο.απλά είσαι λίγο τεμπέλης.." τέσπα
    Υπάρχει και μια ομάδα στο fb για asperger/YΛΑ από την οποία με κάνανε μπλοκ γιατί τους την είπα που εγώ δεν θεωρώ τον ευατό μου ως "ευλογημένο" αλλά ως "καταραμένο" που μπορεί να έχω μια τέτοια διαταραχή..τη στιγμή που οι ίδιοι εκεί μέσα θεωρούσαν τους ευατούς τους και τα παιδιά ως κάτι ξεχωριστό για την κοινωνία και πιο πάνω απο τους άλλους τους "κοινούς" θνητούς..

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Καλά κάνεις και ρωτάς. Και εγώ με τους γονείς μου δεν μπορώ να τα συζητήσω αυτά που περνάω.Οι γονείς μου γενικότερα όλα αυτά τα χρόνια επιλέγουν να ζουν μέσα ενός είδους άρνηση και εγώ επιλέγω να μην ασχολούμαι μαζί τους με αυτό. Δε γνωρίζουν ότι εδώ και κάποιο καιρό έχω ξεκινήσει να κάνω ψυχοθεραπεία και απο την στιγμή που αυτό γίνεται με δικά μου χρήματα,δεν θα κάτσω να τους πω τίποτε γιατί η αντιμετώπιση τους ξέρω ποια είναι "μα δεν είσαι τρελός να πας σε ψυχολόγο.απλά είσαι λίγο τεμπέλης.." τέσπα
    Υπάρχει και μια ομάδα στο fb για asperger/YΛΑ από την οποία με κάνανε μπλοκ γιατί τους την είπα που εγώ δεν θεωρώ τον ευατό μου ως "ευλογημένο" αλλά ως "καταραμένο" που μπορεί να έχω μια τέτοια διαταραχή..τη στιγμή που οι ίδιοι εκεί μέσα θεωρούσαν τους ευατούς τους και τα παιδιά ως κάτι ξεχωριστό για την κοινωνία και πιο πάνω απο τους άλλους τους "κοινούς" θνητούς..
    α καλα..ολοι οι κομπλεξικοι κανουν γκρουπακια στο φμπ. δεν ασχολουμαι καθολου με αυτους γιατι ειναι οτι ναναι. νομιζουν πως ειναι ο αινσταιν? ετσι να παραμυθιαζονται μεχρι να τους βαρεσει η ζωη κατακουτελα. η αληθεια ειναι πως ειδα το το βιντεακι αλλα δεν βλεπω καμια ομοιοτητα με τα παιδια που εχουν ασπεργκερ. ειμαι αρκετα επιθετικη με την εννοια οτι δεν αφηνω τπτ να πεσει κατω, αν καποιος με προσβαλλει θα τον ξεσκισω μεχρι να αρχισει να κλαιει :P στο σχολειο με πηγαιναν στον διευθυντη γιατι προσεβαλα τα παιδια. και ημουν εναντιωματικη πολυ..ναι δεν μου αρεσει να κανω παρεες πολυ. τους βαριεμαι τους ανθρωπους. και δεν εκφραζω συναισθηματα..και καμια φορα μπερδευομαι με τις αντιδρασεις των ανθρωπων, αλλα ειμαι γενικα καυστικη και κυνικη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τα παιδια πιο πανω που επιτεθηκες, δεν σε προσβαλαν, νομιζεις οτι σε προσβαλαν. Κατι τετοιο γινετε και εξω, δεν μπορεις να επικοινωνησεις ευκολα , καποιος που για τους λογους του σε συμπαθει θα πρεπει να προσεχει πολυ τι θα σου πει πραγμα που κατανταει υπερβολικα κουραστικο, δε νοιωθει ανετα. Στις σχεσεις σου με το αλλο φυλο τα πηγαινεις καλα?
    Καταρχας για να σε ενδιαφερει να μαθεις τι εχεις, λογικα θα εχεις αντιληφθει οτι πρεπει να βελτιωθεις λιγο στην κοινωνικοτητα σου, δεν ειναι ευκολο να βρεις την ακριβη ταμπελα, πολλες διαταραχες μοιαζουν.
    Οι ενδειξεις για να ανησυχησεις ειναι συνηθως: ολοι ειναι τρελοι, δε με καταλαβαινει κανεις, νοιωθω "ανωτερος", διαφορετικος

    Αν σου αρεσει ο εαυτος σου, η ζωη σου, οι κοινωνικες - αισθηματικες συναναστροφες σου, γνωμη μου τοτε μην το πολυψαχνεις

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Τα παιδια πιο πανω που επιτεθηκες, δεν σε προσβαλαν, νομιζεις οτι σε προσβαλαν. Κατι τετοιο γινετε και εξω, δεν μπορεις να επικοινωνησεις ευκολα , καποιος που για τους λογους του σε συμπαθει θα πρεπει να προσεχει πολυ τι θα σου πει πραγμα που κατανταει υπερβολικα κουραστικο, δε νοιωθει ανετα. Στις σχεσεις σου με το αλλο φυλο τα πηγαινεις καλα?
    Καταρχας για να σε ενδιαφερει να μαθεις τι εχεις, λογικα θα εχεις αντιληφθει οτι πρεπει να βελτιωθεις λιγο στην κοινωνικοτητα σου, δεν ειναι ευκολο να βρεις την ακριβη ταμπελα, πολλες διαταραχες μοιαζουν.
    Οι ενδειξεις για να ανησυχησεις ειναι συνηθως: ολοι ειναι τρελοι, δε με καταλαβαινει κανεις, νοιωθω "ανωτερος", διαφορετικος

    Αν σου αρεσει ο εαυτος σου, η ζωη σου, οι κοινωνικες - αισθηματικες συναναστροφες σου, γνωμη μου τοτε μην το πολυψαχνεις
    γεια. δεν νιωθω τπτ απαυτα..οτι δλδ ειμαι ανωτερη η οτι ολοι ειναι τρελοι κτλ. δεν μου αρεσει η κοινωνικη μου ζωη γιαυτο και το ψσχνω. εχω καποιους φιλους αλλα στην ελλαδα. εδω στο εξωτερικο δεν εχω κανεναν και δεν μπορω ευκολα να κανω παρεα. σε σημειο που θα παρατουσα δουλεια κ τα παντα για να γυρισω πισω απλα για να εχω ανθρωπους κοντα μου. βαριεμαι πολυ την κοινωνικοποιηση, και ειμαι πολυ μαζεμενη οταν συναναστρεφομαι και πολλες φορες αν δεν μου αρεσει η συζητηση..μπορει να βγαλω και το κιν μου να παιξω. δεν το κανω ομως για να τους προσβαλλω. θα ηθελα ομωςνα εχω παρεες..θα ηθελα οσο ειμαι νεα ακομα να βγω εξω να διασκεδασω. οσον αφορα το αλλο φυλο...τωρα ειμαι 30.στα 22 ειχα μια σχεση που ηταν δυσκολη καπως..και απο τοτε δεν καταφερα οθτε ραντεβου να ξαναβγω. οποτε θα ελεγα πως οι σχεσεις μου με τους αντρες ειναι μηδαμινες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Γαμωτο εγραψα ολοκληρο κειμενο και εχασα λογω συνδεσης. Θα απαντησω το βραδυ

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γαμωτο εγραψα ολοκληρο κειμενο και εχασα λογω συνδεσης. Θα απαντησω το βραδυ
    ooo βλακεια αυτο οταν συμβαινει, αλλα θενξ για το χρονο σου

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Καταρχας οτι λεμε εδω ειναι γνωμες, υποθεσεις, εμπειριες κτλ, δεν ειμαστε ειδικοι.
    Η συμπεριφορα σου παντως και η σταση ζωης σου, θυμιζει ασπεργκερ, αλλα μπορει να θυμιζει και αλλες ψυχολογικες διαταραχες ισως και αρκετα ηπιες. Υπαρχουν μεγαλες διαφορες απο ασπεργκερ σε ασπεργκερ και εξαρταται απο την συμπεριφορα των γονιων, οικειων προσωπων, σχολειου προς εσενα. Αν ενα παιδι ασπεργκερ το "απορριψουν" λογω της ιδιαιτεροτητας του, υπαρχει χοντρο θεμα στην ενηλικιωση.
    Ψαξε και διαβασε για την ιδιοτητα του "καθρεπτη" στις ανθρωπινες σχεσεις, θα κατανοησεις πολλα.
    Εγω θα σταθω σε μια φραση σου "οποιος με προσβαλει μπορω να τον κανω να βαλει τα κλαματα". Ειμαι σιγουρος οτι οποιος σε αποδεχτει μπορεις ευκολα να κανεις και το αντιθετο, να τον κανεις να νοιωσει υπεροχα.
    Καπου ειχα διαβασει οτι οι ασπεργκερ γινονται ευκολα καθρεπτης του αλλου, που σημαινει οτι αν σου δειξει αρνητικα συναισθηματα θα του προβαλεις οτι ανασφαλεια εχει θαψει μεσα του, θα τρομαξει, σαν να βλεπεις που ποναει ο καθενας, θα νοιωσει σαν να ξερεις καλα τι κρυβει μεσα του.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Καταρχας οτι λεμε εδω ειναι γνωμες, υποθεσεις, εμπειριες κτλ, δεν ειμαστε ειδικοι.
    Η συμπεριφορα σου παντως και η σταση ζωης σου, θυμιζει ασπεργκερ, αλλα μπορει να θυμιζει και αλλες ψυχολογικες διαταραχες ισως και αρκετα ηπιες. Υπαρχουν μεγαλες διαφορες απο ασπεργκερ σε ασπεργκερ και εξαρταται απο την συμπεριφορα των γονιων, οικειων προσωπων, σχολειου προς εσενα. Αν ενα παιδι ασπεργκερ το "απορριψουν" λογω της ιδιαιτεροτητας του, υπαρχει χοντρο θεμα στην ενηλικιωση.
    Ψαξε και διαβασε για την ιδιοτητα του "καθρεπτη" στις ανθρωπινες σχεσεις, θα κατανοησεις πολλα.
    Εγω θα σταθω σε μια φραση σου "οποιος με προσβαλει μπορω να τον κανω να βαλει τα κλαματα". Ειμαι σιγουρος οτι οποιος σε αποδεχτει μπορεις ευκολα να κανεις και το αντιθετο, να τον κανεις να νοιωσει υπεροχα.
    Καπου ειχα διαβασει οτι οι ασπεργκερ γινονται ευκολα καθρεπτης του αλλου, που σημαινει οτι αν σου δειξει αρνητικα συναισθηματα θα του προβαλεις οτι ανασφαλεια εχει θαψει μεσα του, θα τρομαξει, σαν να βλεπεις που ποναει ο καθενας, θα νοιωσει σαν να ξερεις καλα τι κρυβει μεσα του.
    ενδιαφερον! νομισα πως ο καθρεφτης ειναι για τους οριακους. αλλα ο,τι διαβαζεις δεν ισχυει παντα...η δυσκολια μου ειναι και κοινωνικη και επαγγελματικη. δλδ πολλες φορες εχωαναγκαστεινα φυγω απο δουλεια,η με εδουν απολυσει διοτι δεν ειναι πολυ τιμ πλειερ..βασικα δειχνω οτι δεν μαρεσει η δουλεια!καθως οπου και να παω χανωτο ενδιαφερον μου. παντου εχω μαλωσει επισης λολ..γιατι νιωθω οτι δεν με συμπαθουν η οτι θα με απολυσουν κτλ. κατι αρνητικο τεσπα..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κοιτα ενας ασπεργκερ λογω της ιδιαιτεροτητας του, συνηθως βιωνει απο μικρος την "απορριψη " απο οικειους, και ακομη χειροτερα βιωνει βιαιη απορριψη, απαξιωση κτλ. Οποτε ανετα παντρευεται και μια οριακοτητα. Δεν ειναι η το ενα η το αλλο, μπορει καποιος να τα εχει και τα δυο, και ψυχαναγκασμους μαζι και παρανοια και οτι θες. Ειναι να μη γινει πολυ στραβη αρχη με αυτα, ενος κακου μυρια επονται λεγανε παλια.
    Εισαι μικρη ακομα, το θεμα να δεις πως θα βελτιωθεις εφοσον βλεπεις οτι κατι σου φερνει προβληματα στη ζωη σου συνεχως.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  2. σου ειπαν ψεμματα .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-2017, 14:28
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  5. Είπαν ...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2006, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •