μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 89
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    με λυπει να σκεφτομαι οτι το σεναριο του ασπεργκερ παιζει...ο,τι βιντεακι ειδα ειναι τελειως αποκαρδιωτικο, η μπορει να πετυχα στις πιο βαριες περιπτωσεις. ευτυχως οταν ημουν μικρη ειχαν δει οτι δενημουν καθολου εκδηλωτικη και βαζανε την αδερφη να με παιρνει παντου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Οσο περισσότερο θα διαβάζεις στο ίντερνετ,τόσο θα αποκαρδιώνεσαι. Και εγώ αν κάτσω να διαβάσω για την δική μου περίπτωση (που το έχω κάνει δηλαδή) είμαι απλά να πάρω ένα σκοινί και να κρεμαστώ!! Οτι και να βλέπεις στο ίντερνετ κατά την γνώμη μου είναι απλά ένας μπούσουλας σχετικά με το τι μπορεί να έχεις.Και πιστεψε με είναι πολύ εύκολο να σου κολλήσεις μια "ταμπέλα" και να μην κάνεις πράγματα στη ζωή σου..
    Για εμένα αυτό που μετράει είναι το feedback που παίρνω απο τους γύρω μου.Αυτό είναι που δεν με ικανοποιεί και ψάχνομαι.Και προφανώς ταιριάζει με πολλά απο αυτά που διαβάζω στο νετ για την ΔΕΠ-Υ που ήδη με έχουν διαγνώσει αλλά και με ΥΛΑ-Ασπεργκερ.
    Και εμένα με έχουν διώξει από δουλειές επειδή δεν μπορούσα να συνεργαστώ ή επειδή έκανα χαζά λάθη που στοίχιζαν σε χρόνο και χρήμα για την επιχείρηση. Και η φάση είναι ότι ακόμη και 18 χρόνια μετά στην ίδια δουλειά απο τα 22 μου δηλαδή,πάλι κάνω λάθη που κανονικά με την εμπειρία που έχω,δε θα έπρεπε να τα κάνω.Απλά εδώ είναι διαφορετικό το περιβάλλον και τα λάθη παίζουν σε άλλο επίπεδο που δεν στοιχίζουν τόσο στην επιχείρηση καθώς μπορούν να διορθωθούν εύκολα.
    Το ζητούμενο δεν είναι αν έχεις ή δεν έχεις κάποια διαταραχή.Αλλά το να βρεις το περιβάλλον που καταρχήν θα αρέσει σε εσένα (δε θεωρώ ότι δεν σου αρέσει τπτ να κάνεις,ούτε ότι είσαι "χαζή" και δεν μπορείς να κάνεις τπτ) που θα σε αποδεχθούν γιαυτό που είσαι και να σου δώσουν τον χώρο και τον χρόνο να δημιουργήσεις.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    εχεις δικιο...μου στοιχιζει παρα πολυ το οτι κανω απροσεξιες και οτι δεν ειμαι αυτο που θα θελα. εχω μπορει ευκολα να σε διωξουν..και εχοντας το αγχος οτι θα μεινω με χρεη αν με διωξουν παλι αγχωνομαι. επισης με επηρεαζει πολυ το οτι ο ανωτερος μου δειχνει την αντιπαθεια του. η εγω το εκλαμβανω ετσι..δεν ξερω. του αρεσει να τονιζει την αδεξιοτητα μου κ τα λαθη μου.
    δεν ξερω τι μαρεσει για να το κυνηγισω...και δεν εχω και το χρονο η την ευκολια να ξανασπουδασω η να παρω το χρονο μου

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Kοίτα για να είμαι ειλικρινής θεωρώ ότι πρέπει να σε βοηθήσει λίγο εώς πολύ και η τύχη για να βρεις αν είναι κάτι που σου αρέσει και μπορείς να το κυνηγήσεις.Τουλάχιστον εσύ έχεις ως θετικό ότι σπούδασες και χωρίς να ξέρω τι σπούδασες,θεωρώ ότι αυτό δείχνει ότι τουλάχιστον είχες πείσμα και θέληση για να μπορέσεις να τελειώσεις τη σχολή σου. Εγώ οι σπουδές που έχω καταφέρει να κάνω είναι στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Τελείωσα γενικό λύκειο τρίτη δέσμη,πήγα στις πανελλήνιες ως τουρίστας και φυσικά δεν πέρασα πουθενά.Οπότε οι μόνες δουλειές που θα μπορούσα να κάνω ήταν του "ποδαριού".Η να πάω στο μαγαζί του πατέρα μου που τελικά για άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης,δεν μπορούσα να το κάνω.
    Μετά σκέφτηκα να πάω να μάθω καμμια τέχνη.Πήγα να μάθω ηλεκτρολόγος εσωτερικών χώρων στα ΕΠΑΣ αλλά ενώ στην θεωρία υπήρξα πρώτος στην τάξη και πήρα απο εκεί ένα πτυχίο στα 2 χρόνια με 19.5 (στο γενικό με το ζόρι έβγαλα 16.5 στο απολυτήριο και αν είναι κάτι που με χαλάει σε αυτο το απολυτήριο είναι το 17αρι στην γυμναστική και όχι πχ το 13 στα αρχαία όσο παράξενο και αν σου ακούγεται) στη πράξη με την απροσεξία και αφηρημάδα που με διακρίνει,δεν μπορούσα να το υποστηρίξω.Μετά μου άρεσε να πάω για ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων.Μπορούσα να κάνω εκεί άλλο ένα χρόνο αλλά δε μπορούσα να πάρω άλλη αναβολή απο το στρατό απο Β/θμια σχολή. Τώρα σκέφτομαι αν είχα ακολουθήσει αυτή την πορεία,θα είχα "σκοτώσει" πολύ κόσμο.χαχαχα
    Μετά με βοήθησε η τύχη και κάπου εκεί στα 20 μου ήρθα στην δουλειά που είμαι μέχρι σήμερα και είδα αυτό το μηχάνημα που λέγεται υπολογιστής.Μέχρι τότε σχεδόν αγνοούσα την ύπαρξη του.Με το που ασχολήθηκα με υπολογιστή και κάτι άλλα μηχανήματα είδα ότι μπορώ αυτο να το υποστηρίξω. Και έτσι έμεινα μέχρι να έρθει η ώρα να πάω στο στρατό και μετά όταν γύρισα,αποφάσισα να ξαναπάω σχολείο.Στα 22 μου λοιπόν και ενώ παράλληλα δούλευα απο τις 14.00 το μεσημέρι μέχρι τις 0000 το βράδυ στην ίδια δουλειά,πήγαινα το πρωϊ στα ΤΕΕ για τεχνικός υπολογιστών. Εδώ στο απολυτήριο πήρα το "αιμα" μου πίσω καθότι το τελείωσα με 19.3. To πότε προλάβαινα να διαβάζω και να εργάζομαι παράλληλα,οκ..Μετά θα μπορούσα να δώσω πανελλήνιες πάλι και να περάσω ίσως σε κάποιο ΤΕΙ αλλά στα 25 μου πλέον και με δουλειά στρωμένη,δεν το διακινδύνευσα να φύγω απο εδώ.
    Εχω επίσης μια φίλη που είναι στην ηλικία σου και τελείωσε πριν χρόνια ΑΕΙ θεωρητική επιστήμη (πέρασε με την πρώτη και τελείωσε ontime με καλό βαθμό), επειδή οι γονείς της ήθελαν να έχει οπωσδήποτε πτυχίο ΑΕΙ αλλά εκείνη δεν της άρεσε το επάγγελμα αυτό. Πέρισυ λοιπόν ξαναέδωσε εξετάσεις με τον ειδικό νόμο που υπάρχει για απόφοιτους ΑΕΙ και πέρασε σε ΤΕΙ σε σχολή που από ότι γνωρίζω της αρέσει και θέλει να το ακολουθήσει ως επάγγελμα.
    Παραθέτοντας λοιπόν όλες αυτές τις offtopic ή ontopic πληροφορίες,προσπαθώ να σου πω ότι ποτέ σου δεν είναι αργά,να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι άλλο για την ζωή σου.Και ας μην σου βγει στο τέλος.Μην μένεις μόνο αδρανής και αφήνεις την ζωή να περνάει και να χάνεται μέσα από τα χέρια σου.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ζω στον καναδα και εδω για σπουδες θες απειρα χρηματα,τα οποια δεν διαθετω. σκεφτηκα το εαπ αλλα δεν εχει τπτ να με ενδιαφερει.γενικα..δεν εχω κατι που ναχω κλιση η που να μαρεσει ιδιαιτερα. το θεμα ειναι οτι δεν εχω τα χρηματα. διοτι αν ταχα θαγυρναγα πισω και θα ξανασπουδαζα η θα εκανα παπαδες...τωρα ειμαι πιασμενη στη μιζερια. ειμαι κ γενικα επηρεπης στα λαθη κ την απροσεξια.κ γω σπουδασα γιατι οι γονεις ηθελαν κυριως. πηγα αγγλικη φιλολοφια επειδη μεγαλωσα καναδα, αλλα δουλευω σε εταιρια. δεν μαρεσει να διδασκω. δεν μπορω ομως να προσαρμοστω διοτι η οικογενεια μου ειναι αθηνα. και δεν μπορω να ανοιχτω ευκολα εδω και να προσαρμοστω.δεν μαρεσει να υπακουω στον ανωτερο μου επισης..μου τη δινει λολ . εσυ μου ακουγεσαι σαν πιο μαχητης! και πιο σταθερος :p και η αληθεια ειναι πως οι υπολοφιστες εχουν ενδιαφερον

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    https://mic.com/articles/86995/these...-it#.IcWWOGYdy
    Αν θελεις διαβασε το, εχει ενδιαφερον.
    Λειπει βεβαια η υπεροχη Σαγκα Νοριεν απο τη σειρα "Η γεφυρα", αν βλεπεις σειρες κατεβασε τη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    https://mic.com/articles/86995/these...-it#.IcWWOGYdy
    Αν θελεις διαβασε το, εχει ενδιαφερον.
    Λειπει βεβαια η υπεροχη Σαγκα Νοριεν απο τη σειρα "Η γεφυρα", αν βλεπεις σειρες κατεβασε τη.
    η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα δει καμια απαυτες. η τυπισσα απτο γκλι ειναι απλα σπαστικια, οπως και ο sheldon. εβαλα youtube και ειδα λιγο απτο 'γεφυρα'. φαινεται ναχει ενδιαφερον η σειρα. γενικα τα σιριαλ με ντετεκτιβ μου αρεσουν...νομιζω ο πιο καλα δομημενος χαρακτηρας ατομου με αυτισμο, αν και οχι ασπεργκερ αλλα full blown αυτισμο, θα ελεγα πως ειναι ο νεαρος στο criminal minds. oλοι αυτοι μου φαινονται τελεως ξενοι ως προς τα εμενα, αλλα δεν μπορω να ξερω τι βγαζω εγω προς τα εξω και πως με βλεπουν οι αλλοι. σιγουρα οχι σαν πολυ συμπαθη διοτι δεν παω και σε παρτυ καθε μερα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by teras View Post
    εσυ μου ακουγεσαι σαν πιο μαχητης! και πιο σταθερος :p και η αληθεια ειναι πως οι υπολοφιστες εχουν ενδιαφερον
    Ευχαριστώ.Αλλά δε θεωρώ πως κάνω κάτι περισσότερο από εσένα.Εσύ δηλαδή που είσαι σε μια ξένη χώρα,με την οικογένειά σου μακριά,που έχεις σπουδάσει,που παρόλα αυτά που αντιμετωπίζεις,διατηρείς την εργασία σου και συνεχίζεις να προσπαθείς τι είσαι? Μαχήτρια δεν είσαι και εσύ? Οι δικοί μου γονείς απέχουν 50χλμ απο εδώ που είμαι και αν θέλω,όποτε θέλω,βάζω ένα 10αρικο βενζινη στο αμάξι και πάω τους βλέπω και άμα θέλω να τους ζητήσω κάτι,άμα θέλω να πάω απλά να κάνω μια αγκαλιά που λέει ο λόγος στην μάνα μου ή στον πατέρα μου,μπορώ να το κάνω.Ανεξάρτητα που δεν πάω να το κάνω.Και εσύ βρίσκεσαι τόσα χιλιόμετρα και μου λες ότι δεν είσαι μαχήτρια.. Οκκκ
    Επίσης αγαπητή teras θεωρώ προσωπικά ότι οι επιχειρήσεις λειτουργούν με σκοπό το κέρδος και όχι φιλανθρωπικά. Απο την στιγμή που διατηρείς την δουλειά σου παρά τα όποια λάθη κάνεις,σημαίνει ότι είσαι παραγωγική για την εταιρεία. Νομίζεις ότι εμένα δεν υπάρχουν φορές που με εκνευρίζει η διευθύντρια μου για θέματα της δουλειάς? Ακόμη και asperger να έχεις,θεωρώ ότι δεν είσαι μόνο αυτό. Είσαι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος με τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα του όπως όλοι μας.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Ευχαριστώ.Αλλά δε θεωρώ πως κάνω κάτι περισσότερο από εσένα.Εσύ δηλαδή που είσαι σε μια ξένη χώρα,με την οικογένειά σου μακριά,που έχεις σπουδάσει,που παρόλα αυτά που αντιμετωπίζεις,διατηρείς την εργασία σου και συνεχίζεις να προσπαθείς τι είσαι? Μαχήτρια δεν είσαι και εσύ? Οι δικοί μου γονείς απέχουν 50χλμ απο εδώ που είμαι και αν θέλω,όποτε θέλω,βάζω ένα 10αρικο βενζινη στο αμάξι και πάω τους βλέπω και άμα θέλω να τους ζητήσω κάτι,άμα θέλω να πάω απλά να κάνω μια αγκαλιά που λέει ο λόγος στην μάνα μου ή στον πατέρα μου,μπορώ να το κάνω.Ανεξάρτητα που δεν πάω να το κάνω.Και εσύ βρίσκεσαι τόσα χιλιόμετρα και μου λες ότι δεν είσαι μαχήτρια.. Οκκκ
    οι ανθρωποι δεν ειμαστε ποτε ικανοποιημενοι...καλα εγω δεν ειμαι ποτε χαχα. μονο οταν πεφτω για υπνο! ειναι μεγαλο ατου να μπορεις απλα να πας να αγκαλιασεις τους γονεις σου. ζηστο οσο σε περνει!
    η ψυχιατρος μου μου ειπε να προσπαθω να κανω κουβεντουλα κτλ στη δουλεια...τωρα στο λεω για να γελασεις... πηγα στον ανωτερο μου λοιπον, που με αντιπαθει και με θεωρει κουλη..και για να σπασω τον παγο αρχισα να του μιλαω για κατι μπουρδελα που ειχα διπλα στο ξενοδοχειο που εμενα οταν επισκευτηκα την αυστρια...γλυκουλα???

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    οι ανθρωποι δεν ειμαστε ποτε ικανοποιημενοι...καλα εγω δεν ειμαι ποτε χαχα. μονο οταν πεφτω για υπνο! ειναι μεγαλο ατου να μπορεις απλα να πας να αγκαλιασεις τους γονεις σου. ζηστο οσο σε περνει!
    η ψυχιατρος μου μου ειπε να προσπαθω να κανω κουβεντουλα κτλ στη δουλεια...τωρα στο λεω για να γελασεις... πηγα στον ανωτερο μου λοιπον, που με αντιπαθει και με θεωρει κουλη..και για να σπασω τον παγο αρχισα να του μιλαω για κατι μπουρδελα που ειχα διπλα στο ξενοδοχειο που εμενα οταν επισκευτηκα την αυστρια...γλυκουλα???
    χαχαχαχαχαχαχ μου θυμιζεις λιγο broken_doll φαση, ενα παλιο μελος, η ρεμεντυ την ξερει καλυτερα, αμα δει το νημα ας πει κι αυτη, δεν μποκεντολιζει η τερας??
    Η broken (aka me_vs_myself) επεμενε να λεει οτι γενικα δεν εχει συναισθηματα, ηταν αποτομη, θρασυς νομιζω επισης, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν ψυχαρα, ωκεανος συναισθηματων. Τελοσπαντων, για πες, πώς το πηρε ο ανωτερος? :P
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    χαχαχαχαχαχαχ μου θυμιζεις λιγο broken_doll φαση, ενα παλιο μελος, η ρεμεντυ την ξερει καλυτερα, αμα δει το νημα ας πει κι αυτη, δεν μποκεντολιζει η τερας??
    Η broken (aka me_vs_myself) επεμενε να λεει οτι γενικα δεν εχει συναισθηματα, ηταν αποτομη, θρασυς νομιζω επισης, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν ψυχαρα, ωκεανος συναισθηματων. Τελοσπαντων, για πες, πώς το πηρε ο ανωτερος? :P
    ε γμτ ολο τετοια κουλα λεω...μεχρι και για τα λιπ φιλερς της κσρντασιαν τους μιλησα για να δουν ποσο ιν ειμαι.....
    δεν ξερω πως το πηρε...δουλευε ταυτοχρονα..χαμογελουσε κ λιγο..ψελισε κ κανα δυο λεξεις του στυλ..οο δατ μαστ χαβ μπιν τεριμπλ...κ μετα ειπα ας γυρισω στο γραφειο μου πριν πω κ για τα σεξ toys

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    ε γμτ ολο τετοια κουλα λεω...μεχρι και για τα λιπ φιλερς της κσρντασιαν τους μιλησα για να δουν ποσο ιν ειμαι.....
    δεν ξερω πως το πηρε...δουλευε ταυτοχρονα..χαμογελουσε κ λιγο..ψελισε κ κανα δυο λεξεις του στυλ..οο δατ μαστ χαβ μπιν τεριμπλ...κ μετα ειπα ας γυρισω στο γραφειο μου πριν πω κ για τα σεξ toys
    αχαχαχαχαχαχαχ κλαιω
    Αμα συνεχισεις ετσι νομιζω καποια στιγμη θα παθει εξαρτηση. Θα ανυπομονει για αυτα τα 5 λεπτα που θα πηγαινεις πανω απο το κεφαλι του και θα λες κουλα. Αμα δεν πας μια μερα θα ψαχνεται. Πεστου και για τα σεξ τουζ την επομενη φορα, γιατι να μη μαθει ο ανθρωπος?!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    αχαχαχαχαχαχαχ κλαιω
    Αμα συνεχισεις ετσι νομιζω καποια στιγμη θα παθει εξαρτηση. Θα ανυπομονει για αυτα τα 5 λεπτα που θα πηγαινεις πανω απο το κεφαλι του και θα λες κουλα. Αμα δεν πας μια μερα θα ψαχνεται. Πεστου και για τα σεξ τουζ την επομενη φορα, γιατι να μη μαθει ο ανθρωπος?!
    δυσκολακι. διαφορετικα γουστα.ειναι γκει

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by teras View Post
    οι ανθρωποι δεν ειμαστε ποτε ικανοποιημενοι...καλα εγω δεν ειμαι ποτε χαχα. μονο οταν πεφτω για υπνο! ειναι μεγαλο ατου να μπορεις απλα να πας να αγκαλιασεις τους γονεις σου. ζηστο οσο σε περνει!
    η ψυχιατρος μου μου ειπε να προσπαθω να κανω κουβεντουλα κτλ στη δουλεια...τωρα στο λεω για να γελασεις... πηγα στον ανωτερο μου λοιπον, που με αντιπαθει και με θεωρει κουλη..και για να σπασω τον παγο αρχισα να του μιλαω για κατι μπουρδελα που ειχα διπλα στο ξενοδοχειο που εμενα οταν επισκευτηκα την αυστρια...γλυκουλα???
    Χαχαχα! Εγω που τις παω πολυ κατι τετοιες γυναικες, τι στο διαολο εχω?
    Να σε ρωτησω κατι, αν καποιος αντρας σου τα ελεγε οπως τα λες εσυ, ετσι χυμα, πως θα αντιδρουσες?

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Χαχαχα! Εγω που τις παω πολυ κατι τετοιες γυναικες, τι στο διαολο εχω?
    Να σε ρωτησω κατι, αν καποιος αντρας σου τα ελεγε οπως τα λες εσυ, ετσι χυμα, πως θα αντιδρουσες?
    αυτοι που με ενοχλουν ειναι αυτοι π αλλα λενε κ αλλα εχουν στο νιυ τους. αλλα εγω και οι αντρες...φιλικα τα παμε καλα ερωτικα καθολου. εχω πανω απο δεκα χρονια να βγω ραντεβου η να μου κανει κλικ καποιος

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  2. σου ειπαν ψεμματα .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-2017, 14:28
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  5. Είπαν ...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2006, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •