μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 89
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    το αλτερ ego μου

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ε αμα τους κοιτας με ματι που σταζει αιμα, σκιαζονται. Και τα τσιουαουα κοντα ειναι αλλα οι δονταρες τους σπανε κοκαλα.
    αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου! δεν το καταλαβαινω οτι το κανω. ισως μεσα μου τους αντιπαθω και δεν μπορω να το κρυψω

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου! δεν το καταλαβαινω οτι το κανω. ισως μεσα μου τους αντιπαθω και δεν μπορω να το κρυψω
    Περα απο την πλακα, δεν τους αντιπαθεις ολους, δε γινεται. Ειπαμε ειναι το αυτοσαμποταζ, οι τρικλοποδιες που βαζεις. "Θα τους αντιπαθησω πριν με αντιπαθησουν. Θα απορριψω πριν απορριφθω. Θα βρουν 3 λογους για να με κατακρινουν? Θα τους δωσω αλλους 10 εκ των προτερων. Ασε μην παει και δειξω οτι ειμαι ευαισθητη, οτι εχω κι εγω αναγκη απο αποδοχη, γιατι μπορει να μη μου τη δωσουν και αυτο θα ειναι οδυνηρο, καλυτερα να τους διωξω μακρια εξαρχης" Καααααπως ετσι.
    Φοβος απορριψης και εγκαταλειψης. Φοβος απο κατι που εχεις ΗΔΗ βιωσει δηλαδη και εχεις πληγωθει βαθια.
    Ηταν ενα κοριτσι με Ασπεργκερ στο φορουμ που εγραφε για λιγο, ειχε ενα καπως γκερλυ username αλλα δεν μπορω να το θυμηθω, θα το ψαξω αλλιως βασει keywords μπας και. Παω να απλωσω ενα πλυντηριο και θα δω μετα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Περα απο την πλακα, δεν τους αντιπαθεις ολους, δε γινεται. Ειπαμε ειναι το αυτοσαμποταζ, οι τρικλοποδιες που βαζεις. "Θα τους αντιπαθησω πριν με αντιπαθησουν. Θα απορριψω πριν απορριφθω. Θα βρουν 3 λογους για να με κατακρινουν? Θα τους δωσω αλλους 10 εκ των προτερων. Ασε μην παει και δειξω οτι ειμαι ευαισθητη, οτι εχω κι εγω αναγκη απο αποδοχη, γιατι μπορει να μη μου τη δωσουν και αυτο θα ειναι οδυνηρο, καλυτερα να τους διωξω μακρια εξαρχης" Καααααπως ετσι.
    Φοβος απορριψης και εγκαταλειψης. Φοβος απο κατι που εχεις ΗΔΗ βιωσει δηλαδη και εχεις πληγωθει βαθια.
    Ηταν ενα κοριτσι με Ασπεργκερ στο φορουμ που εγραφε για λιγο, ειχε ενα καπως γκερλυ username αλλα δεν μπορω να το θυμηθω, θα το ψαξω αλλιως βασει keywords μπας και. Παω να απλωσω ενα πλυντηριο και θα δω μετα.
    εχει ενδιαφερον αυτο που λες, εγω δεν μπορω να το δω ετσι, αλλα δεν σημαινει πως δεν ειναι ετσι. δεν τους αντιπαθω ακριως...απλα δεν βλεπω κοινα σημεια για να κανω παρεα. δεν θυμαμαι δλδ καποια τοσο τραυματικη εμπειρια που με εκανε τοσο κλειστη. δεν ενιωσα μπουλιινγκ η κατι..ισα ισα, η μανα μου ηταν η νοσοκοκομα του σχολειου και ολοι οι δασκαλοι μου ηταν σουζα και με ειχαν στα πουπουλα. ειμαι οντως υπερευαισθητη και μπορει να κλαιω ακομα και απαυτα που διαβαζω στα νεα, αλλα το δειχνω νομιζω. γιαυτο και μου λενε οτι τα παιρνω ολα πολυ προσωπικα, και στη δουλεια και οι γνωστοι..ισως? δεν ξερω,δεν μπορω να τα κατανοησω ολα αυτα πληρως.

    3 το πρωι ειναι μια ωρα ο,τι πρεπει για πλυντηριο

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    εχει ενδιαφερον αυτο που λες, εγω δεν μπορω να το δω ετσι, αλλα δεν σημαινει πως δεν ειναι ετσι. δεν τους αντιπαθω ακριως...απλα δεν βλεπω κοινα σημεια για να κανω παρεα. δεν θυμαμαι δλδ καποια τοσο τραυματικη εμπειρια που με εκανε τοσο κλειστη. δεν ενιωσα μπουλιινγκ η κατι..ισα ισα, η μανα μου ηταν η νοσοκοκομα του σχολειου και ολοι οι δασκαλοι μου ηταν σουζα και με ειχαν στα πουπουλα. ειμαι οντως υπερευαισθητη και μπορει να κλαιω ακομα και απαυτα που διαβαζω στα νεα, αλλα το δειχνω νομιζω. γιαυτο και μου λενε οτι τα παιρνω ολα πολυ προσωπικα, και στη δουλεια και οι γνωστοι..ισως? δεν ξερω,δεν μπορω να τα κατανοησω ολα αυτα πληρως.

    3 το πρωι ειναι μια ωρα ο,τι πρεπει για πλυντηριο
    χαχαχαχαχ στις 12 το ειχα βαλει αλλα ξεχαστηκα και αργησα πολυ να το απλωσω. Και καλα οτι στις 12 ειναι νορμαλ ωρα για πλυντηριο

    Δε βλεπεις κοινα σημεια γιατι δεν αφηνεις ανοιχτο το μυαλο και την καρδια σου να τα δει. Ιδια δε θα εισαι με κανεναν, αλλα να μην εχεις κοινα σημεια με κανεναν, ειναι αδυνατο, αρα κατι αλλο παιζει εκει. Δεν εχει σημασια που δε θυμασαι ακριβως καποια τραυματικη εμπειρια, θα μπορουσε να ηταν μια καθημερινη κατασταση, μια ρουτινα δηλαδη που εσενα σου εδινε την εντυπωση οτι οι αναγκες σου δεν ακουγονται, δεν προκειται να καλυφθουν, οτι εισαι εκτεθιμμενη σε κινδυνους, οτι εισαι μονη, οτι πρεπει να εχεις μια συγκεκριμενη συμπεριφορα ωστε να μην εγακαταληφθεις, λεω πιθανοτητες ε, πού να ξερω. Παντως δε γινεται ξαφνικα να σου ρθει φοβος απορριψης, απο καπου προεκυψε.

    Βρηκα το κοριτσι με το ασπεργκερ.
    username: γαλαζιο 14
    και παλιοτερα
    username: σοκολατα 14
    Δε μοιαζει ΚΑΘΟΛΟΥ ο τροπος γραφης και σκεψης σας.
    Και καπου μεσα στη συζητηση αναφερει και το μελος Eagle guy οτι εχει ασπεργκερ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    δλδ σαν τι μοιαζει ο δικος μου?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σαν Αγγελα! Οχι σαν Σαγκα Νοριεν
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ναι δεν μοιαζω καθολου με την σαγκα νοριεν. αλλα ολοι ειμαστε διαφορετικοι. μ την αγγελα εχω πολλα κοινα στοιχεια χαχαχα..η αρχικη μου διαγνωση ηταν odd. δεν ξερω πως μεταφραζεται ελληνικα..εναντιωματικη προσωπικοτητα?

    ισως απλα επειδη μεγαλωσα προστατευμενη, διοτι εχασα τον πατερα μου και ο πατριος μου μου εκανε παντα τα χατιρια και μου εδινε ο,τι ζητουσα για να ειμαι χαρουμενη και να μην στενοχωριεμαι. ισως απλα να μην μπορω να ενηλικιωθω και ο κοσμος εξω..να μου φαινεται βιαιος και βαρβαρος.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    ναι δεν μοιαζω καθολου με την σαγκα νοριεν. αλλα ολοι ειμαστε διαφορετικοι. μ την αγγελα εχω πολλα κοινα στοιχεια χαχαχα..η αρχικη μου διαγνωση ηταν odd. δεν ξερω πως μεταφραζεται ελληνικα..εναντιωματικη προσωπικοτητα?
    ΔΕΠΥ & Εναντιωματική Προκλητική Διαταραχή
    http://www.adhdhellas.org/ekpaidefsi...tiki-diataraxi
    Πολυ ενδιαφερον! Δεν το ειχα ξανακουσει/διαβασει.

    ισως απλα επειδη μεγαλωσα προστατευμενη, διοτι εχασα τον πατερα μου και ο πατριος μου μου εκανε παντα τα χατιρια και μου εδινε ο,τι ζητουσα για να ειμαι χαρουμενη και να μην στενοχωριεμαι. ισως απλα να μην μπορω να ενηλικιωθω και ο κοσμος εξω..να μου φαινεται βιαιος και βαρβαρος.
    Ποσψν χρονων ησουν οταν εχασες τον πατερα σου αν επιτρεπεται?
    Κο κοσμος εξω ειναι και βιαιος και βαρβαρος, ειναι ομως και πολλα αλλα στα οποια δε δινεις βαρυτητα και στεκεσαι στα αρνητικα. Και εσυ μπορεις να γινειες και βιαιη και βαρβαρη υπο δεδομενες συνθηκες, ΟΛΟΙ το εχουμε μεσα μας, ενεργοποιειται αναλογα τις καταστασεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #70
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    ΔΕΠΥ & Εναντιωματική Προκλητική Διαταραχή
    http://www.adhdhellas.org/ekpaidefsi...tiki-diataraxi
    Πολυ ενδιαφερον! Δεν το ειχα ξανακουσει/διαβασει.


    Ποσψν χρονων ησουν οταν εχασες τον πατερα σου αν επιτρεπεται?
    Κο κοσμος εξω ειναι και βιαιος και βαρβαρος, ειναι ομως και πολλα αλλα στα οποια δε δινεις βαρυτητα και στεκεσαι στα αρνητικα. Και εσυ μπορεις να γινειες και βιαιη και βαρβαρη υπο δεδομενες συνθηκες, ΟΛΟΙ το εχουμε μεσα μας, ενεργοποιειται αναλογα τις καταστασεις.
    ημουν 3 μηνων. :P αλλα μετα με μεγαλωσαν με υπερπροστασια. οσο και αν δαγκωνα, ημουν προστατευμενη απο ολα. δεν ξερω γιατι εστιαζω στα αρνητικα. δεν αντιλαμβανομαι αν το προβλημα ειναι επειδη μεγαλωσα τοσο προστατευμενη, η επειδη καπου μπλοκαρει το κεφαλι μου, η αν απλα ετσι ειμαι.
    ειχα παρει φαρμακα για δεπυ και ειχα δει διαφορα. δεν ηθελα να δειρω τους παντες, μονο τους μισους. επισης.. μην μασησεις δυνατα διπλα μου και μην αναπνεεις δυνατα...χαχα. στη δουλεια πισω μου καθεται ενας.. ο οποιος αναπνεει σαν να μην υπαρχει αυριο. με ενοχλει τοσο που μπορει να κλαψω απτα νευρα

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Και γιατι σταματησες την αγωγη αφου ησουν καλυτερα?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Και γιατι σταματησες την αγωγη αφου ησουν καλυτερα?
    ηταν 250 δολαρια η καθε ανανεωση. γιατι επρεπε να δεις και τον ψυχιατρο να του πεις πως πας. και ηταν μηνιαια ανανεωση.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    ΔΕΠΥ & Εναντιωματική Προκλητική Διαταραχή
    http://www.adhdhellas.org/ekpaidefsi...tiki-diataraxi
    Πολυ ενδιαφερον! Δεν το ειχα ξανακουσει/διαβασει.

    Προσωπικά το έχω βιώσει αυτό και το έχουν βιώσει και οι γύρω μου.Μέχρι τα 32 ήμουν έτσι εναντιωματικός και σταδιακά ηρεμούσα μέχρι το σήμερα που είμαι πλέον ήρεμος.Ισως έχω γίνει κουραστικός να μιλώ συνέχεια για το κομμάτι της δουλειάς μου αλλά αυτοί οι άνθρωποι εκεί πέρα είναι που με έζησαν απο τα 20 μου σχεδόν (με διάστημα αποχής περίπου 20 μηνών τότε λόγω στρατού και απο τα 22 μου μόνιμα μέχρι σήμερα) με ξέρουν και τους ξέρω αρκετά καλά και τα θετικά και τα αρνητικά μας. Ετσι λοιπόν όταν απο τα 30 μου και μετά,έριξα τους τόνους ξέρεις τι άρχισε να ακούγεται εδώ μέσα για εμένα?
    Οτι ηρέμησα και δεν είμαι τόσο εναντιωματικός επειδή πήγα σε ψυχίατρο και ξεκίνησα αγωγή με χάπια!! Δεν ντρέπομαι να παραδεχθώ ότι έχουν υπάρξει φορές που φέρθηκα κωλοπαιδίστικα σε άτομα που δεν μου έφταιξαν σε κάτι χωρίς να το κάνω επίτηδες όμως (ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί που κατάλαβαν και δε με παρεξήγησαν ισα-ισα που με βοήθησαν να μάθω κάτι απο όλο αυτό) και τις φορές που έπρεπε να φερθώ όντως έτσι @παιδικά μου χρόνια και λύκειο απλά δεν το έκανα...
    Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν ξεκίνησα ποτέ μου χάπια και η τελευταία φορά που πήγα σε ψυχίατρο ήταν στα 20 μου όταν και διαγνώστηκα με την ΔΕΠΥ. Και απλά μου πήρε γύρω στη μια δεκαετία συναναστροφή με κόσμο και περιβάλλον όπου ένιωθα ασφαλής και παρατηρώντας τους γύρω μου σε ένα σχετικά υγιές περιβάλλον,έμαθα και εγώ να φέρομαι σωστότερα.
    Γιατί στην περίπτωση τέτοιων διαταραχών όπως η ΔΕΠ-Υ ή ΥΛΑ/Ασπεργκερ ως άτομα δεν είναι ότι έχουμε χαμηλότερο iq απο τους υπόλοιπους.
    Οπότε και η σύγκριση τύπου δε μιλάς πχ σαν την "γαλάζιο 14" δεν στέκει απόλυτα. Γιατι αν η teras,εγώ και ο κάθε άλλος άνθρωπος που έχει διαγνωστεί με την ίδια διαταραχή μπορεί να εκπαιδευτεί ανάλογα το περιβάλλον που ζει,να φέρεται,να μιλάει και να λειτουργεί καλύτερα ή χειρότερα από κάποιον άλλον

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    νομιζω πως η σοκολατα μιλουσε για καταθλιψη. και απλα απαντουσε μονολεκτικα.νταξ..ισως βαριοταν. :P εμενα το ριταλιν δεν με βοηθησε και παρα πολυ. απλα δεν αισθανομουν τοσα νευρα και δεν ετρεχα τουαλετα απτα νευρα. και τοτε ηταν που ο τοτε γιατρος μου ειπε πως ηταν σιγουρος για τη διαγνωση, γιατι λενε πως αν ενας χωρις δεπυ παρει ριταλιν θα φουνταρει.
    αυτο που λες kozchr για την παρατηρηση των αλλων το κανω και εγω και ασυναισθητα κιολας. αν πχ πανε ολοι να βοηθησουν καποιον στη δουλεια θα παω και εγω...τελευταια βεβαια και καταιδρωμενη...γιατι λεω..ααα για να πηγαινουν ολοι πρεπει να παω και εγω γιατι θα με θεωρησουν οτι ναναι. η..αν καποια κανει παιδι...και δειχνει φωτογραφιες και ολοι κανουν σαν χαζοι...οταν τις δειξει σε μενα θελω να της πω...εχω δουλεια φυγε. λολ. αλλα βλεπω τις αλλες πως κανουν μουτρακια και τι λενε και λεω και εγω τα ιδια. βεβαια οι πολυ φιλοι μου γελανε γιατι ξερουν οτι μου ειναι αφυσικο, χωρις φυσικα να εχω κατι με τα μωρα η με τις κυριες. καμια φορα δεν γυρναω ομως. στη δουλεια ερχονται καθε παρασκευη με τα παιδεια τους και λενε ολοι οο γουατ α μπιουτιφουλ μπειμπι! και εγω δεν γυρναω καν. δεν μπορω να το εξηγησω ομως. απλα δεν βλεπω το λογο γιατι να κανω σαν χαζη. το προβλημα μου ειναι κυριως με τα θετικα συναισθηματα. αν πχ η αδερφη μου μου πει πως βρηκε γκομενο..μπορει να γυρισω να της πω τι εφαγα το μεσημερι.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    νομιζω πως η σοκολατα μιλουσε για καταθλιψη. και απλα απαντουσε μονολεκτικα.νταξ..ισως βαριοταν. :P
    λολ Βασικα εσυ βαριοσουν να διαβασεις εκει που λεει η ιδια οτι ειναι διαγνωσμενη εδω και χρονια με Ασπεργκερ.
    Τεσπα, σου ειπα το username επειδη ησουν σε φαση ερευνας να δεις πώς συμπεριφερονται, μιλανε, αλληλεπιδρουν κλπ ατομα με Ασπεργκερ.
    το προβλημα μου ειναι κυριως με τα θετικα συναισθηματα. αν πχ η αδερφη μου μου πει πως βρηκε γκομενο..μπορει να γυρισω να της πω τι εφαγα το μεσημερι.
    Εννοεις οτι δεν ξερεις πώς να εκφρασεις θετικα συναισθηματα? Δηλαδη μπορει να νιωσεις χαρα αλλα δεν εχεις τροπο να το δειξεις οποτε αλλαζεις θεμα? Τι ενιωσες οταν σου ειπε οτι βρηκε γκομενο? Χαρα ή απλα δε δινεις δεκαρα?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 20:19
  2. σου ειπαν ψεμματα .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-2017, 13:28
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 01:08
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  5. Είπαν ...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2006, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •