μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 89 of 89
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ξερεις πως εχω θεμα με τα λονγκ ποστς :p καμια φορα δεν νιωθω τπτ. εξαρταται απτο μουντ μου. καμια φορα νιωθω αλλα σαν να ντρεπομαι να εκφραστω.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οκ αυτο δεν ακουγεται νευρολογικο. Τα γκομενικα σε ζοριζουν γενικως, θα ηταν λιγο περιεργο να αρχιζες να αναφωνεις "Ελα ρεεε και για πες? Καλος καλος? " :P
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #78
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    ισχυει λολ. οταν γυρισω απτη δουλεια θα ψαξω να βρω τι ελεγε η σοκολατα

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Χαχαχα νταξει έκλαψα από τα γέλια... Μιλούσα με έναν τύπο στο τηλέφωνο και μου έλεγε επαρχία Δαρδανιων. Του λέω και εγώ ναι Δαρδανίων αλλά λόγω του προβλήματος που έχω στην ομιλία μου και δεν μπορώ να πω το δ και το θ ακουγόταν σαν βαρβανίων.και και αυτός μου έλεγε όχι βαρβανίων, Δαρδανίων.ναι του λέω αυτό λέω και εγώ και αφού ειδε ότι δεν έβγαινε άκρη,μου λέει οκ όπως θες και κλείνει το τηλέφωνο..

    Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #80
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    χαχα..και εμενα με πιανουν γελια οσο μιλαω με αλλον στο τηλ στη δουλεια..και καμια φορα ο μανατζερ μου νευριαζει. βασικα νομιζω πως θελει να με απολυσει λολ

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Θα χε φαση να του ελεγες "Ναι, Βαρβανιων οπως λεμε Βαβιβ" αχαχαχαχαχαχ θα εβγαζε καπνους ο τυπος
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    χαχαχα καλό!! Πάντως όλα αυτά τα χρόνια έχω καταλάβει ότι όλοι εσείς οι υπόλοιποι που λέτε αυτά τα 2 σύμφωνα κάπως το κάνετε βάζοντας την ώρα που είναι να τα πείτε,την γλώσσα σας συνδυαστικά στην οδοντοστοιχία σας. Απλά σε εσάς γίνεται αυτοματοποιημένα,ενώ εγώ πρέπει πρώτα να το σκεφτώ για να το πετύχω και το έχω πετύχει κάποιες φορές αλλά μέχρι να γίνει αυτό,έχω ένα κόμπιασμα στην όλη διαδικασία μια παύση ή τελοσπάντων ακούγομαι κάπως που προσωπικά δεν μου αρέσει και προτιμώ να το λέω όπως μπορώ για να μην φαίνομαι χειρότερα ομιλητικά.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    χαχαχα καλό!! Πάντως όλα αυτά τα χρόνια έχω καταλάβει ότι όλοι εσείς οι υπόλοιποι που λέτε αυτά τα 2 σύμφωνα κάπως το κάνετε βάζοντας την ώρα που είναι να τα πείτε,την γλώσσα σας συνδυαστικά στην οδοντοστοιχία σας. Απλά σε εσάς γίνεται αυτοματοποιημένα,ενώ εγώ πρέπει πρώτα να το σκεφτώ για να το πετύχω και το έχω πετύχει κάποιες φορές αλλά μέχρι να γίνει αυτό,έχω ένα κόμπιασμα στην όλη διαδικασία μια παύση ή τελοσπάντων ακούγομαι κάπως που προσωπικά δεν μου αρέσει και προτιμώ να το λέω όπως μπορώ για να μην φαίνομαι χειρότερα ομιλητικά.
    Δεν καταλαβα την περιγραφη "την γλώσσα σας συνδυαστικά στην οδοντοστοιχία σας", παντως το δελτα ειναι οδοντικο, πραγματι βαζουμε τη γλωσσα πισω απο τα δοντια, στα ισπανικα ομως νομιζω οτι για το δ κανουν λιγο διαφορετικη κινηση.
    Αφου το καταφερνεις καποιες φορες αρα μπορεις, ισως αν ειχες κανει χρονια λογοθεραπεια να σου εβγαινε ακομα πιο γρηγορα.
    Ασκηση "Δασκαλε που διδασκες σε δαση και σε δεντρα" (Δε θυμαμαι ποιο αλλο συμφωνο δε λες και ολο δ εβαλα μεσα στη φραση)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί aspenger μπορεί κάποιος να διαγνώστει από νηπιακή ηλικία στα χρόνια του δημοτικού κ γενικά ... είσαι 30 δεν θα είχε φανεί ? ως τώρα ... αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  10. #85
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    εσενα σου φαινεται περιεργο διοτι δεν εισαι ψυχιατρος και προφανως δεν γνωριζεις και παρα πολλα για το ασπερ. υπαρχουν αυτιστικα ατομα που κανουν μπαμ..και αλλα που θελει ματια ειδικου για να το δει. επισης δεν ξερεις ολη μου τη ζωη. οποτε το να το αμφισβητεις ειναι λιγακι αστειο

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Δεν έχω ιδέα για το τη ζωή σου teras ... αλλά για να το λες ..σίγουρα ξέρεις ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  12. #87
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    11
    το aspeger για τον καθένα εκδηλώνεται με ποικίλους τρόπους . έχεις φυσικά στο γενικό σύνολο τα χαρακτηριστικά " του μα "σε αλα" πιο πολύ "σε αλα" λιγότερο. άλλοι έχουν έντονα κάποια συμτώματα κωλύματα εμμονες κινήσεις σκέψεις. πχ ανάλογα και τα βιώματα στο σπίτι τους ανάλογα με το τι βαθμό έχουν αυτισμό λειτουργούν.

  13. #88
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by teras View Post
    το ειπε διοτι εχω ενα θεμα με τα συναισθηματα. δεν τα ανγνωριζω και τα μπερδευω..και ειμαι κ λιγο κουλη με τους αβθρωπους.και δεν μου αρεσει πολυ να γνωριζω κοσμο αλλα και σε ολες τις δουλειες που ειχα παντα ειχα μεγαλα προβληματα διοτι παντα με αντιπαθουσαν επειδη μαλλον εξεπεμπα πραματα που δεν εννοουσα. και παντα εφευγα μετα. αλλα..η αδερφη μου ομως λεει πως ολοι με ασπερ. δεν κανουν οπτικη επαφη. δγω ομως κανω οποτε δεν ξερω τι ισχυει βασικα...
    Δεν είναι απαραίτητο πως όλοι οι άνθρωποι με Asperger δεν διατηρούν βλεμματικη επαφή. Θα μπορουσες λόγω της ευφυΐας σου να το έχεις μάθει από τους γύρω. Η γνώμη ενός δεύτερου γιατρού, εξειδικευμένου θα σε απομάκρυνε από τις αμφιβολίες. Ο κάθε άνθρωπος στη διαταραχή εμφανίζει διαφορετικά συμπτώματα η μπορεί να έχει κάποια από αυτά αλλά να μην πληροί τα κριτήρια διάγνωσης. Επίσης αυτό που σου λέει η αδερφή σου, ότι δεν έχεις κάτι, δεν μας λέει πολλά, καθώς τις περισσοτερες φορές όταν ειαμστε με τον άλλον κοντά, αδυνατούμε να δούμε την αλήθεια. Ωστόσο είναι ενθαρρυντικό ότι στο σχολείο δεν δημιουργουσες πρόβλημα, είναι αρκετά σύνηθες στον αυτισμο. Εάν θέλεις να συλλέξεις τα κομμάτια του παζλ, ρώτησε τους γονείς σου πως ήσουν μικρή. Αν είχες φίλους, εάν προσεγγίζες αλλά παιδιά εύκολα, αίσθηση φόβου, ενοχλήσεις σε θορύβους, κυρίως εμμονές με αντικείμενα και καταστάσεις, φοβίες, αγχος, εάν ενεπλεκοσουν σε καβγάδες, πως ήσουν στο σχολείο, αν σου άρεσε να έχεις ένα στάνταρ προγραμμα, σαν ρουτίνα κλπ. Και για να δώσω και ένα θετικό στίγμα στο σχόλιο μου.. Η διάγνωση, εάν δηλαδή έχεις Asperger, θα σε βοηθήσει μόνο στο είδος φροντίδας που θα χρειαστείς από ειδικό ψυχικής υγείας και στην αντιμετώπιση των γύρω σου. Εάν όντως δυσκολεύεσαι με το συναίσθημα σου και δεν έχεις διάγνωση Asperger, ο ειδικός θα σε βοηθήσει με άλλο τρόπο ο οποίος όμως δεν θα έχει αποτέλεσμα. Χρειάζεται ειδική μεταχείριση ώστε να επικοινωνήσετε στην ίδια γλώσσα και για αυτό είναι χρήσιμη η διάγνωση κατ’εμενα.

  14. #89
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το ασπεργκερ διαγιγνωσκεται πιο ευκολα στην παιδικη ηληκια μετα λιγο η πολυ προσαρμοζομαστε ολοι κ δεν κανουν μπαμ τα συμπτωματα.θυμισου οταν ησουν μικρη ολοι παιζανε κι εσυ ησουν μονη;σα να λεμε στον κοσμο σου;μιλαγες μονο για ειδικα θεματα που ενδιαφερανε εσενα η ειχες διαφορα ενδιαφεροντα λιγο απ ολα.επαορνες πρωτοβουλια να επικοινωνησεις με φιλους;συνηθως ενω τα παιδια ασπεργκερ ειναι πολυ εξυπνα οι αλλοι δεν το καταλαβαινουν αυτο μπορει να σε θεωρουσαν περιεργ απομακρη αγενη η ντροπαλη.ειναι πολλα.στο σχολειο συμμετειχες στο μαθημα;η στον κοσμο σου παλι.στην επικοινωνια με τους αλλους εχεις ευχαιρεια λογου κ ανεση;η απλα επαναλαμβανεις στερεοτυπες λεξεις που εχεις ακουσει απο αλλους να λεγονται σε παρομοιες καταστασεις.δεν τα πανε καλα οι ασπεργκερ στην επικοινωνια.πρεπει να μαθει.πχ βλεπουμε εναν γνωστο τι λεμε;ειχες ανεση σ αυτα η δεν ηξερες πως να προσεγγισεις τους αλλους

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  2. σου ειπαν ψεμματα .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-2017, 14:28
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  5. Είπαν ...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2006, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •