μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311

    μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ

    Kαλησπερα!
    Βλεπω εναν ψυχιατρο εδω και καιρο, και εχει κανενα εξαμηνο που μου λεει πως εχω καποια συμπτωματα ασπερ. αλλα όχι όλα και ότι μάλλον έχω ασπερ. (βαριεμαι να το γραφω ολο). Δεν είναι ότι με πειράζει και να τοχω, αλλά η αδερφή μου είναι δασκάλα ειδικής (είμαι 30, είναι 35) και μου λέει πως αποκλείεται...διότι δεν έχω στερεότυπα(δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα), ειμαι ονειροπολα και κοιτάω στα μάτια τον άλλον όταν μιλάει. Κάθε σαιτ λέει τα δικά του για το ασπερ. και δεν βγάζεις και νόημα...γιατί μουπε ο ψυχίατρος ότι έχω ασπερ? βαριέμαι πολυ τους ανθρώπους, είμαι πολυ επιλεκτική στο ποιούς κάνω παρέα, δεν μπαίνω στη θέση του άλλου και δεν μπορώ να εξηγήσω τα συναισθήματά μου. κλαιν μαιν. Δεν ξέρω ποιός απτους δυο έχει δικιο, και έχει σημασία...διότι αναλογη θα είναι και η αντιμετώπιση των τυχών προβλημάτων που αντιμετωπίζω.
    Η ερώτησή μου και ο προβληματισμός μου είναι στο...δεν θα ειχε πει κάποιος δάσκαλος μου τοσα χρονια σχολειο ότι κάτι είναι διαφορετικό? Είναι απαραιτητα αυτα που λεει η αδερφη μου? Ξέρει κάποιος τι ενέχει ..ας πούμε ..το ελαφριάς μορφής ασπερ.?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Απο ευφυια πως πας? Απο κοινωνικες επαφες? Απο ιδιαιτερες ενοχλησεις στο περβαλλον πχ εντασεις , δυνατους ηχους?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ειναι συνδρομο που εχουν τα ατομα με υψηλο δεικτη ευφυιας , ομως με χαμηλο δεικτη συναισθηματικης νοημασυνης.δεν εντασσεται στις αναπηριες .πιο πολυ ιδιαιτεροτητα θα το ελεγα κσθως ειναι μια μορφη ηπιου αυτισμου που δυσκολευει τα ατομα στην κοινωνικη τους ζωη αλλα μπορουν να προοδευσουν σε αλλους γτ εχουν ειδικες ικανοτητες.πχ αινσταιν .βεβαια χρειαζονται ενα υποστηρικτικο περιβαλλον αγαπης και κατανοησης για να προοδευσουν γτ δεν συννενοουνται καλα με τους περισσ.ανθρωπους.πχ μερικοι παιρνουν κυριολεκτικα τις μεταφορες στη ροη του λογου κτλ.δες τι ειναι η συναισθημ.νοημοσυνη

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Απο ευφυια πως πας? Απο κοινωνικες επαφες? Απο ιδιαιτερες ενοχλησεις στο περβαλλον πχ εντασεις , δυνατους ηχους?

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    απο ευφυια δεν ξερω :p απο κοινωνικες επαφες..δεν ημουν ποτε κοινωνικη. εχω καποιους φιλους αλλα δεν μαρεσει ιδιαιτερα να γνωριζω καινουργιους. ειναι αβολο διοτι ειμαι εσωστρεφης και νιωθω λιγο κουλη αναμεσα σε νεα ατομα...ζω μονη οποτε ςντασεις δεν εχω,μαλωνω ευκολα βεβαια αλλα οκ...για τους ηχους ας μην μιλησω. ζω με ωτοασπιδες!! αλλα κοιταω τους αλλους οταν μιλανε. γιατι λεει πως στο ασπερ. δεν κανουν οπτικη επαφη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    γιατί μουπε ο ψυχίατρος ότι έχω ασπερ? βαριέμαι πολυ τους ανθρώπους, είμαι πολυ επιλεκτική στο ποιούς κάνω παρέα, δεν μπαίνω στη θέση του άλλου και δεν μπορώ να εξηγήσω τα συναισθήματά μου. κλαιν μαιν. Δεν ξέρω ποιός απτους δυο έχει δικιο, και έχει σημασία...διότι αναλογη θα είναι και η αντιμετώπιση των τυχών προβλημάτων που αντιμετωπίζω.
    Η ερώτησή μου και ο προβληματισμός μου είναι στο...δεν θα ειχε πει κάποιος δάσκαλος μου τοσα χρονια σχολειο ότι κάτι είναι διαφορετικό? Είναι απαραιτητα αυτα που λεει η αδερφη μου? Ξέρει κάποιος τι ενέχει ..ας πούμε ..το ελαφριάς μορφής ασπερ.?
    Ρωτησε τον γιατι στο ειπε. Ποια συμπτωματα του Ασπεργκερ εχεις και πώς ακριβως γινεται η διαγνωση. Αν δε σε καλυψει η απαντηση του, παρε και 2η γνωμη απο ψυχιατρο με εμπειρια στο συνδρομο.
    Το βασικο στο συνδρομο ειναι οτι δεν μπορεις να αντιληφθεις τον κοσμο γυρω σου, τα συναισθηματα, τη γλωσσα του σωματος, το διαφορετικο υφος, το βλεμα, γενικα τα διαφορα νοηματα μεσα απο διαφορετικους τροπους εκφρασης οπως επισης δεν μπορεις να αντιληφθεις τι μπορει να προκαλεσει περιεργες αντιδρασεις κλπ.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ρωτησε τον γιατι στο ειπε. Ποια συμπτωματα του Ασπεργκερ εχεις και πώς ακριβως γινεται η διαγνωση. Αν δε σε καλυψει η απαντηση του, παρε και 2η γνωμη απο ψυχιατρο με εμπειρια στο συνδρομο.
    Το βασικο στο συνδρομο ειναι οτι δεν μπορεις να αντιληφθεις τον κοσμο γυρω σου, τα συναισθηματα, τη γλωσσα του σωματος, το διαφορετικο υφος, το βλεμα, γενικα τα διαφορα νοηματα μεσα απο διαφορετικους τροπους εκφρασης οπως επισης δεν μπορεις να αντιληφθεις τι μπορει να προκαλεσει περιεργες αντιδρασεις κλπ.
    το ειπε διοτι εχω ενα θεμα με τα συναισθηματα. δεν τα ανγνωριζω και τα μπερδευω..και ειμαι κ λιγο κουλη με τους αβθρωπους.και δεν μου αρεσει πολυ να γνωριζω κοσμο αλλα και σε ολες τις δουλειες που ειχα παντα ειχα μεγαλα προβληματα διοτι παντα με αντιπαθουσαν επειδη μαλλον εξεπεμπα πραματα που δεν εννοουσα. και παντα εφευγα μετα. αλλα..η αδερφη μου ομως λεει πως ολοι με ασπερ. δεν κανουν οπτικη επαφη. δγω ομως κανω οποτε δεν ξερω τι ισχυει βασικα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Δεν εμφανιζουν ολα τα ατομα με asperger τα ιδια χαρακτηριστικα

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Δεν εμφανιζουν ολα τα ατομα με asperger τα ιδια χαρακτηριστικα

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω πολλα, και πεφτω στην παγιδα του να διαβαζω ολα αυτα για αυτισμο τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με μενα. διαβαζω επισης πως οταν εχεις αυτισμο κανεις επαναλαμβανομενες κινησεις, λεξεις, κοιτας στο εδαφος. κατι που δεν κανω..αλλα δεν γνωριζω κανεναν με ασπερ, οταν δεν γνωριζεις για κατι, το ιντερνετ ειναι ενα χαος.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by teras View Post
    Kαλησπερα!
    Βλεπω εναν ψυχιατρο εδω και καιρο, και εχει κανενα εξαμηνο που μου λεει πως εχω καποια συμπτωματα ασπερ. αλλα όχι όλα και ότι μάλλον έχω ασπερ. (βαριεμαι να το γραφω ολο). Δεν είναι ότι με πειράζει και να τοχω, αλλά η αδερφή μου είναι δασκάλα ειδικής (είμαι 30, είναι 35) και μου λέει πως αποκλείεται...διότι δεν έχω στερεότυπα(δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα), ειμαι ονειροπολα και κοιτάω στα μάτια τον άλλον όταν μιλάει. Κάθε σαιτ λέει τα δικά του για το ασπερ. και δεν βγάζεις και νόημα...γιατί μουπε ο ψυχίατρος ότι έχω ασπερ? βαριέμαι πολυ τους ανθρώπους, είμαι πολυ επιλεκτική στο ποιούς κάνω παρέα, δεν μπαίνω στη θέση του άλλου και δεν μπορώ να εξηγήσω τα συναισθήματά μου. κλαιν μαιν. Δεν ξέρω ποιός απτους δυο έχει δικιο, και έχει σημασία...διότι αναλογη θα είναι και η αντιμετώπιση των τυχών προβλημάτων που αντιμετωπίζω.
    Η ερώτησή μου και ο προβληματισμός μου είναι στο...δεν θα ειχε πει κάποιος δάσκαλος μου τοσα χρονια σχολειο ότι κάτι είναι διαφορετικό? Είναι απαραιτητα αυτα που λεει η αδερφη μου? Ξέρει κάποιος τι ενέχει ..ας πούμε ..το ελαφριάς μορφής ασπερ.?
    Σημασία έχει να βρεις λύση στο πρόβλημά σου. Η διάγνωση είναι πρόβλημα του γιατρού, όχι δικό σου. Νομίζω πως υπάρχουν ειδικά διαγνωστικά τεστ. Εσύ αν δεις πως δε σε βοηθάει ο γιατρός να βρεις λύση στο πρόβλημά σου, τότε θα πρέπει να του το πεις και ίσος να απευθυνθείς σε άλλον ειδικό.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Σημασία έχει να βρεις λύση στο πρόβλημά σου. Η διάγνωση είναι πρόβλημα του γιατρού, όχι δικό σου. Νομίζω πως υπάρχουν ειδικά διαγνωστικά τεστ. Εσύ αν δεις πως δε σε βοηθάει ο γιατρός να βρεις λύση στο πρόβλημά σου, τότε θα πρέπει να του το πεις και ίσος να απευθυνθείς σε άλλον ειδικό.
    εχεις δικιο. απλα οταν υπαρχει ονομα για τις ιδιαιτεροτητες που εχεις, ειναι πιο σιγουρη η βοηθεια και η 'θεραπεια'. αλλα δεν ξερω κανεναν με ασπερ και στο ιντερνετ δεν βρισκεις παντα εγκυρες πληροφοριες, και ηθελα να δω αν καποιος εδω καποια ιδεα η αποψη επι του θεματος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    εαν εχεις φιλους και φιλες, μην ξανασχοληθεις ποτε ξανα με το θεμα.
    επιπλεον τα προβληματα σου με τις σχεσεις σου μην τα ριχνεις στο ασπεργκερ εαν εχεις βεβαια κατι τετοιο

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εαν εχεις φιλους και φιλες, μην ξανασχοληθεις ποτε ξανα με το θεμα.
    επιπλεον τα προβληματα σου με τις σχεσεις σου μην τα ριχνεις στο ασπεργκερ εαν εχεις βεβαια κατι τετοιο
    o λογος που εγραψα το ποστ δεν ηταν για να ριξω ευθυνες σε οποιαδηποτε αποκλιση του χαρακτηρα. αν διαβαζεις καλα τοτε θα καταλαβαινες οτι απλα θελω να συζητησω για εμπειριες αλλων και να μαθω παραπανω πραματα. ποτε δεν εριξα ευθυνες σε τπτ. και το κομεντ σου ειναι λιγακι αστειο και ρηχο. μπρατσακια να βαλεις. αντε γεια.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    α ωραια. βρηκα το ignore list να σε βαλω τρολ. τελεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    ρε τι τραβαω τωρα τελευταια με τις γυναικες.......

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by teras View Post
    εχεις δικιο. απλα οταν υπαρχει ονομα για τις ιδιαιτεροτητες που εχεις, ειναι πιο σιγουρη η βοηθεια και η 'θεραπεια'. αλλα δεν ξερω κανεναν με ασπερ και στο ιντερνετ δεν βρισκεις παντα εγκυρες πληροφοριες, και ηθελα να δω αν καποιος εδω καποια ιδεα η αποψη επι του θεματος
    Και τι περιμένεις από το ίντερνετ και από εμάς; Να σε βοηθήσουμε να κάνεις εσύ διάγνωση για τον εαυτό σου;

    Καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο ρωτάς, αλλά δεν υπάρχει απάντηση ούτε και σίγουρη λύση. Ακόμη κι αν έχεις όντως άσπεργκερ, μπορεί να μη τεριάζεται ή να μην επικοινωνείτε τόσο καλά με τον ψυχίατρο και να μην πετύχει η ψυχοθεραπεία.

    Η ουσία είναι να βρεις τρόπους να λύσεις τα προβλήματά σου, είτε μόνη είτε με βοήθεια. Το να ψάχνεις να βρεις αν και κατά πόσο ο ψυχίατρος έχει κάνει σωστή διάγνωση, μάλλον σε αποπροσανατολίζει παρά σε βοηθάει.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  2. σου ειπαν ψεμματα .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-2017, 14:28
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  5. Είπαν ...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2006, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •