βιβλια που μου αρεσαν αυτο το μήνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979

    βιβλια που μου αρεσαν αυτο το μήνα

    Το Δεκπεμβριο διαβασα τρία βιβλία. Το πεθαμένο λικέρ. Μετριο αλλα οκ, παραλίας θα το χαρακτηριζα. Μυθιστοριμα. Το δεύτερο είναι "το κιβώτιο". Καλο αλλά εχω βαρεθεί να διαβαζω απο έλληνες συγγραφείς βιβλια είτε τυπου άρλεκιν είτε βιβλία που πραγματευονται τον εμφυλιο. Ειλικρινά η θεματολογία ειναι προβλεπόμενη και πλέον γελοία βαρετή. Το τρίτο βιβλίο που διαβασα, ηταν μια αυτοβιογραφία του κροποτκιν, που βρισκοταν στη βιβλιοθήκη μου εδω κ μια δεκαετία, απο τα φοιτητικά μου χρόνια, και δεν την ειχα διαβασει απο τότε. Την διαβασα επειδή σε κάποια συζητηση με εναν αυτοαποκαλούμενο αναρχικό -κατα φαντασίαν κατά τη γνώμη μου- επιασα τον εαυτό μου να νοιωθει λιγο περίεργα. Τύπου, εγω ξέχασα τι σημαίνει αναρχία ή ο τύπος δεν ξέρει τι σημαίνει και απλώς προσπαθεί να κρυψει την σκατοψυχιά του απο τον ίδιο του τον εαυτο; εκει που κατέληξα μετα τις συζητησεις με "πολιτικοποιημένους" και ευαισθητους ς αναρχοφαντασιοπληκτους, που δηλώνουν πως οτιδήποτε λιγότερο απο 50ιντσων τηλεοραση θα τους εφερνε κατάθλιψη και πως οι μεταναστες δεν πειραζει να ζουν γεναρη μηνα σε σκηνές γιατί τωρα συνήθισαν, είναι πως είμαι ανόητη που μέσα σε μία τέτοια κοινωνία, που η λογική η κοινή είναι δυσευρετη και για χάρη του προσωπικού βολέματος βαφουμε το μαυρο ασπρο και δεν μας νοιαζει ουτε τα ιδια μας τα παιδια να αδικήσουμε, επέτρεψα στον εαυτό μου να πέσει σε καταθλιψη και να πάρω και μουρλόχαπα κάποτε αντι να γίνω μηδενίστρια και να γραψω τον καθε τσούτσεκα στα παλιά μου τα παπουτσια. Αυτό. Δεν ειμαι ειδικός ψυχικής υγείας, αλλά θεωρω πως ενα μεγάλο κομμάτι ανθρωπων που υποφέρουν απο κάποια ψυχική νόσο, υποφέρουν ακριβώς γιατί δεν μπορούν να δεχτούν το μαζικά παράλογο στην κοινωνία που ζουμε και ακριβώς επειδη ειναι κατα βάση μηδενιστές, αποκλείουν βαση λογικής και στατιστικών πιθανοτών το γεγονός πως το γενικότερο συνολο ειναι εντελως παραλογο, οπότε φορτπωνονται οι ιδιοι την ευθυνη της "τρέλας". Αμπελοφιλοσοφίες ισως πει κάποιος. Δε θα προσπαθησω να εναντιωθώ σε αυτό, αλλά εάν τη στιγμή που ενα γεγονός συνέβαινε κι εμείς δεν δειλιάζαμε να νοιώσουμε ελεύθερα αυτο που νοιωθαμε, οσο παράλογο ή ντροπιαστικό ή φοβερό φαινόταν, τότε οι σωρρευτικές απωθήσεις δε θα υφισταντο και ισως ούτε και η ασθένια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Tώρα που είπες για παράλογο, διαβάζω το βιβλίο του Άλμπερ Καμύ '' Ο μύθος του Σίσυφου''. Πραγματεύεται το παράλογο και την αυτοκτονία. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα τιποτα. Δεν ξέρω αν φταίει η μετάφραση ή ο τρόπος που τα γράφει.
    Έχω μια παλιά έκδοση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    serios το είχα διαβάσει παλιότερα. Δεν θυμάμαι ποια έκδοση ήταν αλλά ούτε εγώ είχα καταλάβει πολλά πράγματα.

    Εγώ ξεκίνησα το "ο μοναχός που πούλησε την ferrari του", βρέθηκε τυχαία στα χέρια μου, δεν είχα καταλάβει οτι είναι κάπως βιβλίο αυτοβοήθειας και με έχει ξενερώσει λίγο. Το χει διαβάσει κανείς άλλος να πει εντυπώσεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα δεν εχεις διαβασει αυτο το βιβλιο, δενεχεις διαβασει τιποτα .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Τέλεθο βιβλιαράκι seirios. Εχω χρονια να το διαβασω κι μου δωσες ιδέα, ευχαριστω.

    Ελισαβετ το βιβλιο που λες ειναι αυτοβοηθειας τυπου να σου λέει η ζωη ειναι ωραια ή τυπου να σε βοηθα να λυσεις τα οποι απωθημενα και συμπλέγματα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    [url]

    Αμα δεν εχεις διαβασει αυτο το βιβλιο, δενεχεις διαβασει τιποτα .......
    Δεν μου εβγαλε τίποτα :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post

    Ελισαβετ το βιβλιο που λες ειναι αυτοβοηθειας τυπου να σου λέει η ζωη ειναι ωραια ή τυπου να σε βοηθα να λυσεις τα οποι απωθημενα και συμπλέγματα?
    Όλη η ιστορία είναι ένας μεγαλοδικηγόρος που πουλάει τα πάντα και εξαφανίζεται. Επιστρέφει μετά από κάποιο διάστημα ως μοναχός πια, πλήρως ανανεωμένος και ευτυχής και προσπαθεί να περιγράψει στον πρώην συνάδελφο και φίλο του τι έζησε εκεί που πήγε και τι μυστικά περί ζωής και ευεξίας κτλ του έμαθαν οι μοναχοί. Μου θύμισε το "Μυστικό" ή κάτι τέτοιο, πώς με διάφορες τεχνικές και ελέγχοντας τον νου σου μπορείς να αλλάξεις την ζωή σου, την υγεία, τα οικονομικά, τις σχέσεις και γενικά τα πάντα.

    Θα το έλεγα αυτοβοήθειας κάπως, δεν έχει να κάνει με ψυχολογία, περισσότερο με την δύναμη του νου, της σκέψης και της αυτοσυγκέντρωσης σε κάτι.

    Γενικά, αν και θα το τελειώσω γιατί δεν μου πολυαρέσει να αφήνω βιβλία στην μέση, πρέπει να ναι πολύ χάλια για να το κάνω, το βρήκα ολίγον βαρετό και μια από τα ίδια. Αν κάποιος την βρίσκει με αυτές τις τεχνικές του τύπου σκέφτομαι τι θα ήθελα ιδανικά και συγκεντρώνομαι σε αυτό κάθε μέρα κτλ...καλό είναι , θα τον βοηθήσει. Αν όλα αυτά τα βρίσκεις τραβηγμένα όμως, θα ξενερώσεις αγρίως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εγω παλι, μαζευω συνεχως βιβλια που θελω να διαβασω και ψηλωνω τις στιβες μου, γιατι "δεν βρισκω " ποτε τον χρονο για διαβασμα.
    αν εξαιρεσω τον χρονο για παρεα με τον δικο μου, φαγητο, δουλειες, υπνο, εξοδους, ταινιες, τηλεοραση, τον ελευθερο χρονο που περισσευει, σερφαρω "για λιγο" ειτε απο το λαπτοπ ειτε απο το κινητο αν ειμαστε εκδρομη και ξεχνιεμαι, και δεν μενει απολυτως τπτ...
    εχω εκει κατι μισοδιαβασμενα σε διαφορα σημεια του σπιτιου και του εξοχικου και του αυτοκινητου, ξεκιναω ποτε ποτε και κανενα καινουργιο μπας και συμμαζευτω, αλλα παλι τα ιδια..
    βεβαια, φανερα κανω καποιες αλλες επιλογες γι αυτο δεν μενει χρονος.. και να φανταστειτε οτι αγαπω παρα πολυ το διαβασμα λογοτεχνικων ειδικα, βιβλιων.

    ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν υπηρχε το ιντερνετ οταν ημουν εφηβη. αναλφαβητη θα ειχα μεινει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω παλι, μαζευω συνεχως βιβλια που θελω να διαβασω και ψηλωνω τις στιβες μου, γιατι "δεν βρισκω " ποτε τον χρονο για διαβασμα.
    αν εξαιρεσω τον χρονο για παρεα με τον δικο μου, φαγητο, δουλειες, υπνο, εξοδους, ταινιες, τηλεοραση, τον ελευθερο χρονο που περισσευει, σερφαρω "για λιγο" ειτε απο το λαπτοπ ειτε απο το κινητο αν ειμαστε εκδρομη και ξεχνιεμαι, και δεν μενει απολυτως τπτ...
    εχω εκει κατι μισοδιαβασμενα σε διαφορα σημεια του σπιτιου και του εξοχικου και του αυτοκινητου, ξεκιναω ποτε ποτε και κανενα καινουργιο μπας και συμμαζευτω, αλλα παλι τα ιδια..
    βεβαια, φανερα κανω καποιες αλλες επιλογες γι αυτο δεν μενει χρονος.. και να φανταστειτε οτι αγαπω παρα πολυ το διαβασμα λογοτεχνικων ειδικα, βιβλιων.

    ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν υπηρχε το ιντερνετ οταν ημουν εφηβη. αναλφαβητη θα ειχα μεινει.
    χαχαχα

    Εγώ από την έλευση του ιντερνετ στις ζωές μας και μετά, επειδή επίσης κολλάω, αποφάσισα να κόψω την τηλεόραση. Ήμουν ο τύπος που έμπαινα σπίτι και η πρώτη κίνηση ήταν να ανοίξω τηλεόραση κι ας μην έβλεπα τίποτα, απλά χάζευα. Τα τελευταία δε χρόνια, δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι μου, την χάρισα. Αυτό μου έδωσε πολύ χρόνο που πίστευα πως δεν είχα. Οπότε αυτός ο χρόνος που θα πήγαινε σε καμιά χαζοσειρά ή σε ειδήσεις (θεος φυλάξοι!) πάει σε διάβασμα.

    Μιας και το ιντερνετ εχει μπει για τα καλά στην ζωή μας και δεν θα έκοβα χρόνο από δουλειές , εξόδους κτλ, νομίζω ο αδύναμος κρίκος είναι η τηλεόραση. Δοκίμασε το και θα ανακαλύψεις πως σπαταλάς σε αυτήν πολύ περισσότερο χρόνο από όσο νομίζεις τελικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    χαχαχα

    Εγώ από την έλευση του ιντερνετ στις ζωές μας και μετά, επειδή επίσης κολλάω, αποφάσισα να κόψω την τηλεόραση. Ήμουν ο τύπος που έμπαινα σπίτι και η πρώτη κίνηση ήταν να ανοίξω τηλεόραση κι ας μην έβλεπα τίποτα, απλά χάζευα. Τα τελευταία δε χρόνια, δεν έχω καν τηλεόραση σπίτι μου, την χάρισα. Αυτό μου έδωσε πολύ χρόνο που πίστευα πως δεν είχα. Οπότε αυτός ο χρόνος που θα πήγαινε σε καμιά χαζοσειρά ή σε ειδήσεις (θεος φυλάξοι!) πάει σε διάβασμα.

    Μιας και το ιντερνετ εχει μπει για τα καλά στην ζωή μας και δεν θα έκοβα χρόνο από δουλειές , εξόδους κτλ, νομίζω ο αδύναμος κρίκος είναι η τηλεόραση. Δοκίμασε το και θα ανακαλύψεις πως σπαταλάς σε αυτήν πολύ περισσότερο χρόνο από όσο νομίζεις τελικά.
    η τηλεοραση δεν πετιεται με τπτ γιατι την εχουμε για home cinema ενισχυτες, ηχεια (το χομπι του καλου μου) και βλεπουμε ταινιες και σειρες, και οπως καταλαβαινεις δεν αγγιζω τα συστηματα...
    εχουμε βαρεθει τοσο πολυ τις ενημερωτικες εκπομπες και τις ειδησεις με την προβοκατσια και τα ελεεινα ψεματα, που την ανοιγουμε μονο για να δουμε ταινιες ειτε καναλιων η απο αρχεια στο home cinema.
    το δικο μου σφαλμα ειναι στο ιντερνετ, μιας και το ανοιγω αναγκαστικα για την δουλεια και την ενημερωση και μετα, κολλαω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Προσωπικά είμαι υπέρ της ύπαρξης της τηλεόρασης.Ευτυχως υπάρχει κόσμος που ακόμη παρακολουθεί τηλεόραση.Προσωπικα παρακολουθώ καθημερινά τηλεόραση από 2 ώρες το ελάχιστο έως και 12 ώρες κάποιες φορές.Μεσος όρος παρακολούθησης ειναι οι 4-6 ώρες καθημερινά.

    Στάλθηκε από το LEX626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Προσωπικά είμαι υπέρ της ύπαρξης της τηλεόρασης.Ευτυχως υπάρχει κόσμος που ακόμη παρακολουθεί τηλεόραση.Προσωπικα παρακολουθώ καθημερινά τηλεόραση από 2 ώρες το ελάχιστο έως και 12 ώρες κάποιες φορές.Μεσος όρος παρακολούθησης ειναι οι 4-6 ώρες καθημερινά.

    Στάλθηκε από το LEX626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Θα μπορούσες να επιχειρηματολογήσεις για τα όποια θετικά της τηλεόρασης.
    Παίζουν πολλά ρόλο για να πούμε ότι ευτυχώς που παρακολουθούν ακόμα πολλοί τηλεόραση.
    Ένας παράγοντας είναι το τι παρακολουθούν και πόσο ποιοτικό είναι αυτό που παρακολουθούν. Αν τους προσφέρει έγκριτη ενημέρωση και αντικειμενική για παράδειγμα ή ψυχαγωγία κάποιου επιπέδου.
    Αυτό που παρουσιάζει η σημερινή ελληνική τηλεόραση είναι ένα μαύρο χάλι και καλύτερα να την πετάξει κάποιος από το παράθυρο για τον λόγο ότι τα προγράμματα είναι κάκιστης ποιότητας και η ενημέρωση αμφιλεγόμενη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Προτάσεις βιβλίων
    *Αν θέλετε να σας καούν τα εγκεφαλικά κύτταρα με ωραίο τρόπο διαβάστε Μυθοπλασίες-Jorge Luis Borges
    *Aν σας αρέσει η ψυχολογία και η ανάπτυξη χαρακτήρων διαβάστε τις νουβέλες του Stefan Zweig Σκακιστική νουβέλα και Αμόκ καθώς και ο παλαιοβιβλιοπώλης Μεντέλ. Βασικά έχει πολλές καλές νουβέλες.
    *Αν θέλετε να μπείτε στον κόσμο ενός παράλογου μυαλού και τις συνθήκες ιδρυματοποίησης στα τέλη του 19ου αιώνα διαβάστε το Κόκκινο λουλούδι-Vsevolod Garshin, είναι μικρό και φθηνό με ωραίο εξώφυλλο.
    *Αν θέλετε να καψαλιστείτε από τον πυρωμένο ήλιο του Μεξικού διαβάστε Juan Rulfo
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Ειχα ξεκινησει το ανιμαλ του κορτω το εχω/ειχα μαλλον σε ηλκτρονικη μορφη γτ πριν λιγο πηγα και το εκτυπωσα γτ δεν μπορω να διαβαζω απο το κινητο η τον υπολογιστη και γτ δεν το εβρισκα στα βιβλιοπωλεια. Ειναι ενα αστυνομικο μυθιστορημα χωρις μπατσους. Δεν ειμαι πολυ βιβλιοφιλος βαριεμαι ευκολα το διαβασμα αλλα αυτο παρολο που χα ξεκινησει να το διαβαζω εδω και κανα τριμηνο μου χε αφησει καποια περιεγεια να το συνεχισω μετεπειτα. Τωρα μαλλον ηρθε η ωρα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Προτάσεις βιβλίων
    *Αν θέλετε να σας καούν τα εγκεφαλικά κύτταρα με ωραίο τρόπο διαβάστε Μυθοπλασίες-Jorge Luis Borges
    *Aν σας αρέσει η ψυχολογία και η ανάπτυξη χαρακτήρων διαβάστε τις νουβέλες του Stefan Zweig Σκακιστική νουβέλα και Αμόκ καθώς και ο παλαιοβιβλιοπώλης Μεντέλ. Βασικά έχει πολλές καλές νουβέλες.
    *Αν θέλετε να μπείτε στον κόσμο ενός παράλογου μυαλού και τις συνθήκες ιδρυματοποίησης στα τέλη του 19ου αιώνα διαβάστε το Κόκκινο λουλούδι-Vsevolod Garshin, είναι μικρό και φθηνό με ωραίο εξώφυλλο.
    *Αν θέλετε να καψαλιστείτε από τον πυρωμένο ήλιο του Μεξικού διαβάστε Juan Rulfo
    Μου κανε εντύπωση που δεν ανέφερες Καφκα.
    Θα σε ειχα για καφκικό τύπο :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καλό μήνα
    By fevgatos67 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 95
    Last Post: 02-08-2014, 04:03
  2. βιντεάκια που μας άρεσαν και θέλουμε να μοιραστούμε
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 171
    Last Post: 31-01-2013, 12:55
  3. Video που μου άρεσαν
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2011, 16:31
  4. ατακες που εχουμε ακουσει απο διαφημησεις και μας αρεσαν
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 24-10-2010, 15:30
  5. ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
    By fly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2007, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •