Τι ζωή είναι αυτή που κάνω; -20 χρονών-
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2

    Τι ζωή είναι αυτή που κάνω; -20 χρονών-

    Καλησπέρα στην παρέα,
    Είμαι 20 χρονών και γενικότερα όλα πάνε κατά διαόλου. Ας αρχίσω με το ότι είμαι από Αθήνα και με την 1η φορά που έδωσα Πανελλήνιες, πέρασα σε μια μεγάλη επαρχιακή πόλη αλλά επέλεξα να ξανά δώσω και 2η φορά ώστε να περάσω Αθήνα. Ωστόσο, δεν έκατσε ούτε την 2η φορά και έτσι πήγα για την πόλη που πέρασα την 2η φορά. Να σημειώσω ότι χειρότερη επιλογή δεν θα μπορούσα να κάνω καθώς είμαι σε μια πόλη, αν την θεωρήσουμε πόλη, που απλώς δεν την πάω. Με το που πάτησα το πόδι μου, δεν μου άρεσε τίποτα. Η σχολή είναι μια χαρά, αλλά η πόλη δεν παλεύεται. Δυστυχώς ή ευτυχώς, συμφωνούν και συμμαθητές και δεν έχω άκουσει 1 άτομο να πει ότι είναι ωραία η πόλη στην οποία σπουδάζω. Νοικιάζω σπίτι οπότε όπως καταλαβαίνετε μένω μόνος. Το θέμα είναι ότι, πέρα από το "βάρος" που ήδη μου είχε δημιουργηθεί από την μετακόμιση και το να μένω μόνος κλπ κλπ είναι και ότι δεν με ενθουσιάζει τίποτα, απλώς κάθομαι 20 χρονών, μπροστά σε μια οθόνη του υπολογιστή, παίζω παιχνίδια, ακούω μουσική, καμιά ταινία και that's all. Υπάρχουν φορές που με πιάνουν κλάματα γιατί πιστεύω ότι δεν κάνω τίποτα με την ζωή μου, πηγαίνω σχολή, γυρίζω σπίτι, τίποτα άλλο. Για ΣΚ δεν το συζητώ, βγαίνω μόνο για κάνα super market και ξανά μέσα. Να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι δεν ήμουν ποτέ μα ποτέ έτσι. Έβγαινα, πήγαινα βόλτες, νυχτερινή ζωή με κολλητούς κλπ. Πιστεύω ότι η έλλειψη φίλων είναι αυτό που μου έχει προκαλέσει αυτή την κατάθλιψη(; ). Πέρα από αυτό. μου δημιουργήθηκαν και προβλήματα υγείας (γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (από το φαε φαε επειδή δεν είχα να κάνω κάτι, βγήκε εκεί)). Θα μου πεις, γιατί δεν έχεις φίλους εκεί που σπουδάζεις για να βγαίνεις για έναν καφέ βρε αδερφέ; Γιατί δεν έχω βρει την κατάλληλη παρέα. Πιστεύω ότι έχω θέσει κάποια standards που δεν τα έχει φτάσει ακόμα κάποιος. Θα μου πεις σιγά ρε μεγάλε τα standards που έχεις θέσει. Καλά ναι, μην τρελαθούμε και όλας, δεν περιμένω ο άλλος να είναι τύπος και υπογραμμός αλλά το να είσαι 20 χρονών και να μην μπορείς να μιλήσεις σοβαρά (δεν λέω, είμαι η ψυχή της παρέας και ρίχνουμε το γέλιο) αλλά κάποιες φορές πρέπει να μιλήσεις και σοβαρά. Αυτά... γενικότερα τα έχω πολύ μπερδεμένα όλα τα πράγματα στο κεφάλι μου, και δεν βγαίνει πουθενά από ότι βλέπω. Ευτυχώς, στην σχολή πάω καλά και από φέτος θέλω να το τρέξω το πράγμα ώστε να τελειωνώ από εκεί να ξεκουμπιστώ.Αλλά μέχρι τότε...;


    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Άμα είναι βόρεια η πόλη έχουμε άλλους ρυθμούς εδώ κ φαντάζομαι θα ειδεσ τους άντρες που είναι σα να τους πάτησε λεοφωρειο κ τις γυναίκες που είναι κούκλες σχόλια θέλω να μου πεις κ μετά θα σ εξηγήσω γτ είμαστε έτσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άμα είναι βόρεια η πόλη έχουμε άλλους ρυθμούς εδώ κ φαντάζομαι θα ειδεσ τους άντρες που είναι σα να τους πάτησε λεοφωρειο κ τις γυναίκες που είναι κούκλες σχόλια θέλω να μου πεις κ μετά θα σ εξηγήσω γτ είμαστε έτσι
    Καλησπέρα, είσαι λιγο offtopic αλλά όχι, δεν σπουδάζω στην Βόρεια Ελλάδα, Κεντρική Ελλάδα σπουδάζω και η ομορφιά των παιδιών δεν θα ήταν "κριτήριο" για το αν θα ήταν φίλος μου ή οχι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Εντάξει αυτοί είναι γιωταδεσ για αυτό είναι έτσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αρχηγέ, ακόμη και αν μένεις μέσα, τουλάχιστον επένδυσε το χρόνο σου σε κάτι χρήσιμο. Μάθε μόνος σου μια ξένη γλώσσα και θα δεις πως θα αλλάξει η ψυχολογία σου. Υπάρχουν βιβλία στα βιβλιοπωλεία με 20 ευρώ. Άκου και τραγούδια στην αντίστοιχη γλώσσα στο YouTube και θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

    Στο λέω, γιατί θα σου χρειαστεί στο μέλλον!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι η πόλη αυτή δεν ήταν η πρώτη σου επιλογή. Αν ήταν η πρώτη σου επιλογή, και το τελευταίο χωριό να ήταν, εσύ θα την έβλεπες ως παράδεισο τώρα.

    Πάντως μην το αφήνεις να σε παίρνει από κάτω. Καταλαβαίνω ότι είσαι από Αθήνα και έχεις μάθει σε πιο μεγάλα πράγματα, αλλά προσπάθησε να ανακαλύψεις και κάτι άλλο, που δεν έχεις την ευκαιρία όταν μένεις στην Αθήνα. Πχ. όλο και κάτι θα έχει κάτι εκεί γύρω για εξορμήσεις: γραφικά χωριά, μονοπάτια για πεζοπορία, ποτάμια για rafting;

    Όσο για τις παρέες, αν δεν βγαίνεις από το σπίτι σου πουθενά πέρα από το σούπερ μάρκετ, μην περιμένεις να γνωρίσεις κάποιον. Προσπάθησε να περνάς περισσότερο χρόνο στη σχολή (στο κυλικείο, στη βιβλιοθήκη, στο σύλλογο, αν υπάρχει) και είμαι σίγουρη πως όλο και κάποιον αξιόλογο άνθρωπο θα γνωρίσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by papadopoulosle View Post
    Θα μου πεις, γιατί δεν έχεις φίλους εκεί που σπουδάζεις για να βγαίνεις για έναν καφέ βρε αδερφέ; Γιατί δεν έχω βρει την κατάλληλη παρέα. Πιστεύω ότι έχω θέσει κάποια standards που δεν τα έχει φτάσει ακόμα κάποιος. Θα μου πεις σιγά ρε μεγάλε τα standards που έχεις θέσει. Καλά ναι, μην τρελαθούμε και όλας, δεν περιμένω ο άλλος να είναι τύπος και υπογραμμός αλλά το να είσαι 20 χρονών και να μην μπορείς να μιλήσεις σοβαρά (δεν λέω, είμαι η ψυχή της παρέας και ρίχνουμε το γέλιο) αλλά κάποιες φορές πρέπει να μιλήσεις και σοβαρά.
    Καλησπερα και καλη βραδ.. χρονια !
    Θα σταθω μονο στο σημειο που εκανα παραθεση γιατι εχω την εντυπωση οτι στο υπολοιπο κειμενο δε λες τι πραγματικα σου συμβαινει.
    Συνηθως οι ανθρωποι οταν λεμε οτι εχουμε υψηλα στανταρντς που οι αλλοι δεν τα καλυπτουν μεταφραζεται σε "Εχω ανασφαλεια και φοβο οτι ειμαι "λιγος" και οτι θα με απορριψουν οι αλλοι, οποτε τους "κατεβαζω" για να φαινεται οτι τους απορριπτω εγω". Καπως ετσι...

    Ολοι οι ανθρωποι εχουμε αναγκη την παρεα, τις εξοδους, τις δραστηριοτητες, να κανουμε πλακα, να λεμε και πεντε σοβαρα, να ξεχνιομαστε, ειμαστε κοινωνικα ζωα! Φοιτητης εισαι, εχεις την ευκαιρια να κανεις καποια παρεα, εστω εναν κολλητο αν δεν εισαι σε θεση να εισαι μελος μεγαλης παρεας. Κατι αλλο σου φταιει που δεν το εγραψες στο κειμενο. Οκ η πολη μπορει να ειναι επαρχιωτικη και περιορισμενη και να την ειδες στραβα επειδη δεν περασες στη σχολη που ηθελες, αλλα απο κει και περα το οτι ενω παρακολουθεις κανονικα τα μαθηματα δεν εχεις κανει παρεες παρα τους τοσους συμμαθητες, κατι σημαινει, για σενα, οχι για αυτους.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φιλε βρες φιλους και περνα καλα. Οταν θα φυγεις απο εκει θα δεις οτι θα τα θυμασαι με νοσταλγια. Βαλτε ρε παιδια τον αθλητισμο στη ζωη σας, βρες ατομα για κανα μπασκετακι και ολα θα παρουν τον δρομο τους.
    Λιγο η αλλαγη περιβαλλοντος ειναι, θα προσαρμοστειτε, μην χανετε τα καλυτερα χρονια μπροστα σε εναν κολουπολογιστη

Similar Threads

  1. Καταθλιψη 18 χρονων δν ξρω τι να κανω .. Θελω βοηθεια
    By Sotirishatzi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 31-12-2015, 00:51
  2. 20 χρονων κλεισμενος μεσα χωρις να κανω τιποτα
    By solkots in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 06-10-2014, 01:43
  3. Πού ειναι αυτη η ζωη, που λενε ότι ειναι τόσο ωραια;
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 27-07-2013, 21:12
  4. Τι λάθος κάνω και έχω αυτή την αντιμετώπιση???
    By apo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 09-05-2012, 17:22
  5. Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
    By tech13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2008, 09:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •