Ομορφιά, διαίτα, μοντέλλα και κίνδυνοι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    το καλυτερο το ακουσα περσυ, απο αντρα 1,85 110 κιλων.
    τι εγινε μου λεει βρηκαμε σχεση και βολευτηκαμε? επειδη ειχα παρει 3 κιλα. αν ειναι δυνατον....

    και μετα απορει γιατι του ειπα, τετοιες μ...κς λες για αυτο εισαι μονος σου γλυκιε μου....
    :D:D:D


    και να σκεφτει κανεις οτι δεν ειμαι απο τα ατομα που ριχνουν ''μπιχτες'' δεν κανω κακιουλες και αλλα πολλα, παρα μονο οταν με προκαλουν....

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    Originally posted by viola17583

    Επίσης το ποιο ακραίο που άκουσα ήταν να μπω στο νοσοκομείο με ορό για 30 μέρες χωρις να φαω τίποτα.......



    ΗΜΑΡΤΟΝ...........
    λογω της σκωλικοειδιτιδας, ειχα αναγκαστει να ζησω με ορους γυρω στον μηνα. απο αυτον τον μηνα, οι 17 ημερες ηταν χωρις νερο και οι συνολικα χωρις φαγητο 27.
    το πιο σκληρο ηταν η ελλειψη νερου. ο οργανισμος μου μεν, επαιρνε νερο απο τους ορους, το στομα μου ομως ειχε εντελως ξεραθει και η διψα αφορητη.
    παρ ολα αυτα, ο οργανισμος μου δεν εχασε 20 κιλα φυσικα. και δεν επροκειται να το κανει, μια και ειναι γνωστο τα τελευταια χρονια οτι κηρυσει κατασταση λιμου σε τετοιες περιπτωσεις και ζεις με λιγοτερες θερμιδες.
    αρα, η λυση που σου προτειναν, μονο κακο θα σου κανει και πανω απο 5 κιλα δεν προκειται να χασεις.

    ο καλος συνδιασμος τροφων, η ασκηση (ποιος τρεχει στα γυμναστηρια - για θενα νιαθου και γυμναθου) και η καλη διαθεση, ειναι ο τροπος για να χασεις καποια κιλα, τα οποια μετα θα τα ξαναπαρεις :P:P:P

    [Edited on 8/2/03 by astradenei]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Originally posted by astradenei

    ο καλος συνδιασμος τροφων, η ασκηση (ποιος τρεχει στα γυμναστηρια - για θενα νιαθου και γυμναθου) και η καλη διαθεση, ειναι ο τροπος για να χασεις καποια κιλα, τα οποια μετα θα τα ξαναπαρεις

    Ο καλός συνδιασμός τροφών, η άσκηση και η καλή διάθεση είναι το τρίπτυχο που εγγυάται ότι ΔΕΝ θα ξαναπάρεις τα κιλά!

    Είναι γεγονός ότι το 80% των ανθρώπων που χάνουν βάρος, ξαναπαίρνει αργά ή γρήγορα τα κιλά που έχασε.
    Αυτό όμως οφείλεται στο γεγονός
    1)ότι αυξάνει σημαντικά την κατανάλωση τροφής μετά από την περίοδο της στέρησης
    και
    2) στο ότι δεν αλλάζει καθόλου τον τρόπο σκέψης και τις συμπεριφορές που οδήγησαν στην προηγούμενη αύξηση του βάρους.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    [quote]Originally posted by nido
    Originally posted by astradenei


    Ο καλός συνδιασμός τροφών, η άσκηση και η καλή διάθεση είναι το τρίπτυχο που εγγυάται ότι ΔΕΝ θα ξαναπάρεις τα κιλά!

    Είναι γεγονός ότι το 80% των ανθρώπων που χάνουν βάρος, ξαναπαίρνει αργά ή γρήγορα τα κιλά που έχασε.
    Αυτό όμως οφείλεται στο γεγονός
    1)ότι αυξάνει σημαντικά την κατανάλωση τροφής μετά από την περίοδο της στέρησης
    και
    2) στο ότι δεν αλλάζει καθόλου τον τρόπο σκέψης και τις συμπεριφορές που οδήγησαν στην προηγούμενη αύξηση του βάρους.
    ωραία τα λες αγαπητό νίντο...κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράματα...ειδικά για το 1) δεν γεννάται θέμα...
    το 2) είναι το πρόβλημα..πως αλλάζει ο τρόπος σκέψης?τόσο ο τρόπος σκέψης όσο και οι συμπεριφορές που αναφέρεις,σπάνια είναι απο άγνοια, η απο κεκτημένη ταχύτητα....συνήθως οφείλονται σε βα8ύτερους λόγους που τις προκαλούν και αργά η γρήγορα τις επανεγκαθιστούν...ξέρετε καμιά επέμβαση που να τις αλλάζει???(ελπίζω να ξέρετε)
    :):):)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Μαγική συνταγή στο τσεπάκι μου δεν έχω, είμαι όμως βέβαιος ότι όποιος κοιτάξει λίγο προς τα μέσα και σκαλίσει τις βαθύτερες σκέψεις που τον οδηγούν σε συμπεριφορές βουλιμίας, κάτι θα ανακαλύψει.

    Ακου τον εσώτερο εαυτό σου και δείξτου εμπιστοσύνη, είμαι σίγουρος ότι ξέρει τον δρόμο!

    Σε μπέρδεψα περισσότερο???

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by nido
    Μαγική συνταγή στο τσεπάκι μου δεν έχω, είμαι όμως βέβαιος ότι όποιος κοιτάξει λίγο προς τα μέσα και σκαλίσει τις βαθύτερες σκέψεις που τον οδηγούν σε συμπεριφορές βουλιμίας, κάτι θα ανακαλύψει.

    Ακου τον εσώτερο εαυτό σου και δείξτου εμπιστοσύνη, είμαι σίγουρος ότι ξέρει τον δρόμο!

    Σε μπέρδεψα περισσότερο???
    όχι,καθόλου δεν με μπέρδεψες, το έχω σκεφτεί πολύ,έχω ανακαλύψει διάφορα...δεν ξέρω αν είναι όλα...ούτε αν είναι όλα σωστά....το θέμα είναι τι να τα κάνω όμως..τα θέλει κανεις???:P:P:P

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5
    Originally posted by astradenei
    εγω θελω να παθω νευρικη ανορεξια και δεν μπορω γμ την ατυχια μου.... :o:o:o


    τι ωραια που θα ταν να γραφτει στο μνημα μου :

    πηγε απο την ασθενεια των μοντελων :P:P:P
    eee???
    Exeis idea ti paei na pei neuriki anorexia????Einai san na les thelo na patho karkino...Ego tha skotona gia na ginomoun kanoniki ksana...
    Episis den einai i "asthenia ton modelon"Yparxoun polla atoma ston kosmo pou pasxoun kai den einai modela...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    1.Τατιάνα, ασθένεια των μοντέλων δεν είναι, ωστόσο ευδοκιμεί ιδιαίτερα στον συγκεκριμένο χώρο.

    2. Πράγματι, είναι δύσκολο να συναισθανθείς κάποιον που αντιμετωπίζει το πρόβλημα της ψυχογενούς ανορεξίας, εάν δεν έχεις μια ανάλογη προσωπική ή έστω δικού σου ανθρώπου εμπειρία.
    Η ανορεξία φαίνεται γοητευτική απ΄έξω, διότι συνήθως -και ατυχώς- συνδέεται με τον υγιές και χωρίς λίπος σώμα, με την καλίγραμμη εξωτερική εμφάνιση.

    Η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική....

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2
    Ήθελα να θέσω το παρακάτω θέμα. Τελευταία εμφανίζονται σαν μανιτάρια γνωσιακοι συμπεριφοριστικοί ψυχολόγοι που διατυμπανίζουν ότι έχουν βρει τη νέα θεραπεία για ψυχολογικά προβλήματα: τη γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία. Ένα κομμάτι από τις αναλυτικές θεραπείες "γνωσιακή" και ένα από τις συμπεριφοριστικές "συμπεριφοριστική". Το αποτέλεσμα; Φοβάμαι πως θεωρητικά είναι κάτι το αξιοσημείωτο, που όμως με τη σημερινή παιδεία των ψυχολόγων, την έλλειψη μηχανισμών ελέγχου καταλήγει να εξαρτάται απόλυτα από την καλή ή κακή διάθεση, εμπειρία ή αδεξιότητα όσων την ασκούν. Έκανα πάνω από ένα χρόνο και συζητήσαμε όλα τα άσχετα θέματα, εκτός από αυτά που με απασχολούν. Χωρίς να το ξέρω, εμφανίστηκα στα αρχεία ενός Ινστιτούτου με το οποίο δεν είχα καμία σχέση (είχε όμως η ψυχολόγος που χρώσταγε μαθήματα στο πτυχίο των μαθημάτων του Ινστιτούτου), πιέστηκα να γράψω αρνητικές σκέψεις για επεξεργασία και όταν τελικά τις έγραψα η ψυχολόγος δεν ήξερε πως να αρχίσει την επεξεργασία. Μου ανέθεσε ως εργασιοθεραπεία να γράψω την εργασία της για το πτυχίο της στο Ινστιτούτο. Αντίθετα με ότι αναφέρει η εκ των θεμελιωτών της συγκεκριμένης θεραπείας Judith Beck, δεν είχε ούτε δομή στις συνεδρίες της, ούτε συγκεκριμένους στόχους, ούτε ατζέντα συζήτησης, ούτε σύνδεση με προηγούμενο, ούτε ανακεφαλαίωση. Περισσότερο ήταν θεραπεία "της κυράς μας της μαμμής". Ερωτώ: α) Είναι τελείως ανεξέλεγκτοι τέτοιοι θεραπευτές (ιδιαίτερα όταν ο παθών δεν έχει αποδεικτικά στοιχεία, λόγω της ειδικής θεραπευτικής σχέσεις και των εμπιστευτικών στοιχείων που συζητάει), β) πότε πρέπει να καταλάβει ο ασθενής ότι ο θεραπευτής είναι άσχετος ή απατεώνας?

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2
    Ήθελα να θέσω το παρακάτω θέμα. Τελευταία εμφανίζονται σαν μανιτάρια γνωσιακοι συμπεριφοριστικοί ψυχολόγοι που διατυμπανίζουν ότι έχουν βρει τη νέα θεραπεία για ψυχολογικά προβλήματα: τη γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία. Ένα κομμάτι από τις αναλυτικές θεραπείες "γνωσιακή" και ένα από τις συμπεριφοριστικές "συμπεριφοριστική". Το αποτέλεσμα; Φοβάμαι πως θεωρητικά είναι κάτι το αξιοσημείωτο, που όμως με τη σημερινή παιδεία των ψυχολόγων, την έλλειψη μηχανισμών ελέγχου καταλήγει να εξαρτάται απόλυτα από την καλή ή κακή διάθεση, εμπειρία ή αδεξιότητα όσων την ασκούν. Έκανα πάνω από ένα χρόνο και συζητήσαμε όλα τα άσχετα θέματα, εκτός από αυτά που με απασχολούν. Χωρίς να το ξέρω, εμφανίστηκα στα αρχεία ενός Ινστιτούτου με το οποίο δεν είχα καμία σχέση (είχε όμως η ψυχολόγος που χρώσταγε μαθήματα στο πτυχίο των μαθημάτων του Ινστιτούτου), πιέστηκα να γράψω αρνητικές σκέψεις για επεξεργασία και όταν τελικά τις έγραψα η ψυχολόγος δεν ήξερε πως να αρχίσει την επεξεργασία. Μου ανέθεσε ως εργασιοθεραπεία να γράψω την εργασία της για το πτυχίο της στο Ινστιτούτο. Αντίθετα με ότι αναφέρει η εκ των θεμελιωτών της συγκεκριμένης θεραπείας Judith Beck, δεν είχε ούτε δομή στις συνεδρίες της, ούτε συγκεκριμένους στόχους, ούτε ατζέντα συζήτησης, ούτε σύνδεση με προηγούμενο, ούτε ανακεφαλαίωση. Περισσότερο ήταν θεραπεία "της κυράς μας της μαμμής". Ερωτώ: α) Είναι τελείως ανεξέλεγκτοι τέτοιοι θεραπευτές (ιδιαίτερα όταν ο παθών δεν έχει αποδεικτικά στοιχεία, λόγω της ειδικής θεραπευτικής σχέσεις και των εμπιστευτικών στοιχείων που συζητάει), β) πότε πρέπει να καταλάβει ο ασθενής ότι ο θεραπευτής είναι άσχετος ή απατεώνας?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    npapakostantakopoulos,
    άργησα να δω το μήνυμα σου, δε ξέρω λοιπόν αν είσαι ακόμη εδώ και αν θα δεις την απάντηση μου.
    Η γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία, είναι μια μέθοδος που θεωρείται αρκετά αποτελεσματική στις διαταραχές πρόσληψης τροφής.
    Προσωπικά, δούλευα με αυτή τη μέθοδο για αρκετά χρόνια, στην πορεία όμως.... αλλαξοπίστησα μιας και τη βρήκα αρκετά εγκεφαλική μέθοδο που δε ταιριάζει στην προσωπική μου κοσμοθεωρία.

    Πρόκειται για μια βραχεία μορφή ψυχοθεραπείας που πράγματι, όπως λες, έχει συγκεκριμένη δομή και ατζέντα θεμάτων.
    Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη προσέγγιση είναι δημοφιλής στους κύκλους των ψυχολόγων, μιας και μοιάζει "εύκολη" στην εκμάθηση και δεν απαιτεί σπατάλη προσωπική ενέργειας: είναι βασισμένη στο ιατρικό μοντέλο σκέψης και ακολουθεί μια γραμμική πορεία.

    Κακοί θεραπευτές υπάρχουν σε κάθε προσέγγιση, όπως κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα.
    Και απ τον υδραυλικό που ήρθε στο σπίτι μου έχω παράπονα, και από ον μηχανικό του αυτοκινήτου μου έχω.

    Ελπίζω η κακή εμπειρία που είχες, να μην αποδειχτεί αρκετή ώστε να απορρίψεις συνολικά την ψυχοθεραπεία και εύχομαι η επόμενη σου προσπάθεια να αποδειχθεί αληθινά αποτελεσματική.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •