Ομορφιά, διαίτα, μοντέλλα και κίνδυνοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Τijuana
    Posts
    17

    Ομορφιά, διαίτα, μοντέλλα και κίνδυνοι

    Στην βιβλιογραφεία για τις διαταραχές διατροφής, κάπου διάβασα πως στον τρίτο κόσμο, που δεν έχουν ούτε γυμναστήρια, ούτε περιοδικά μόδας με αποστεομένα μοντέλλα ούτε καν διαιτητικά προιόντα (τους καυμένους!) η νευρογενής βουλιμία έχει συχνότητα εμφάνισης 0.
    Μήπως θα έπρεπε οι φωτογραφίες των λιπόσαρκων μοντέλων να συνοδεύονται από την προειδοποίηση "Η επιθυμία σας να τους μοιάσετε μπορεί να προκαλέσει σοβαρές βλάβες στην υγεία σας ψυχική και σωματική;"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166

    Αστραχάν,

    άσχετο, φοβερό το νικ σου, μου θυμίζει μια γνωστή μου... λοιπόν, στον τρίτο κόσμο η απουσία της βουλιμίας και της νευρικής ανορεξίας δε νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με την απουσία μοντέλων τύπου τουίγκυ αλλά κυρίως με την απουσία φαγητού.

    Στο δυτικό κόσμο είναι λογικό να εμφανίζονται διαταραχές στη διατροφή αφού ο δυτικός τρόπος ζωής ευνοεί την παχυσαρκία με την επάρκεια φαγητού αλλά παράλληλα δημιουργεί συγκρούσεις στον άνθρωπο αφού, καταβροχθίζοντας τεράστιες ποσότητες πίτσας και άλλων λιπαρών ουσιών παρακολουθεί στην τηλεόραση τα ανορεξικά μοντέλλα... επόμενο είναι η επόμενη κίνηση να είναι οι αφόρητες τύψεις και η αποβολή της τροφής δια της.... ουπς στοματικής οδού, με βίαιο θα έλεγα τρόπο, καταλαβαίνεις τι εννοώ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Τijuana
    Posts
    17
    latin pig,
    κατ'αρχήν υπέροχο nickname, και latin και pig...συμφωνώ με όσα γράφεις..τι είδους ανορεξία να έχει ο αιθίοπας με την πρησμένη από την πείνα κοιλιά...
    από την άλλη τα έχω με τα ανορεκτικά μοντέλλα και τα πρότυπα ομορφιάς που κυριαρχούν...κάνουν κακό στην αυτοεικόνα πολλών κατοίκων του δυτικού κόσμου κι εξυπηρετούν τα συμφέροντα των σχεδιαστών, των ινστιτούτων αδυνατίσματος κι όσων κερδίζουν από αυτά. Άρα κάποιοι κερδίζουν σε βάρος της αυτοεικόνας και της ψυχικής ισσοροπίας των συνανθρώπων τους..κι αυτό με βρίσκει αντίθετο..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    εγω θελω να παθω νευρικη ανορεξια και δεν μπορω γμ την ατυχια μου.... :o:o:o


    τι ωραια που θα ταν να γραφτει στο μνημα μου :

    πηγε απο την ασθενεια των μοντελων :P:P:P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    Αστο καλύτερα άστρα. Η ασθένεια των μοντέλων ενιοτε δεν είναι η νευρική ανορεξία αλλά η υπερκατανάλωση αμφεταμινών και λοιπών ουσιών ώστε να τη προκαλέσουν με αποτέλεσμα ενδεχομένως και καρδιοπάθειες.

    Αλλά και οι μοντέλες βρίσκουν το δρόμο τους. Μετά τις αρπαχτές λόγω του σκελετωμένου τους σώματος και το φούσκωμα του λογαριασμού τους, φουσκώνουν και κυριολεκτικά, γίνονται και μανούλες και επανέρχονται στα φυσιολογικά δεδομένα, αν φυσικά δεν τα έχουν κακαρώσει μέχρι τότε.

    Ενας πάντως εύκολος και ωραίος τρόπος για ανορεξία είναι να ερωτευτείς ή άσχημος, να χωρίσεις :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    kale latin piggggggggggggggg egw pou perasa ayto to stadio(kai erwteythka..kai xwrisa)...giati den egina toungi?:Ppp pantws sovara twra...den tha ithela na exw to swma twn montelwn "protypwn" kathe institoutou adynatismatos

  7. #7
    Κοριτσια, ας πουμε το μεγαλο μυστικο: στους ανδρες αρεσουν οι γεματουλες, αυτες που οχι λιπόσαρκες δεν είναι, αλλά έχουν...."πλούσια τα ελέη" τους!
    :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    σήμερα πέθανε μια γνωστή μου απο νευρική ανορεξία....ήταν 23 κιλά και 170 σε ύψος,σπούδαζε στα γιάννενα ιατρική και είμαστε απο το ίδιο χωριό.Το είπαν και οι ειδήσεις....


    Το ιδιόμορφο είναι οτι εγώ και αυτή είμασταν τα άκρα του χωριού...αυτηή η πιο αδύνατη και εγώ ο ποιο παχύς....τα έχω παίξει τώρα....:(:(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    To είδα κι εγώ βιολα και μάλιστα και τα κανάλια βρήκαν ευκαιρία να βρούν νέο θέμα για ν' ασχοληθούν. Είναι κι επίκαιρο στο φορουμ αυτό.


    Τι άλλο να σου πώ φίλε συμφορουμίστα? Κουράγιο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Ξεκαθαρίζω κάτι: η ψυχογενής ανορεξία είναι πολυυυύ διαφορετική ιστορία από την βουλιμία, την λαιμαργία, την παχυσαρκία ή την ψυχογενή βουλιμία.

    Και ας ονομάζονται όλες διαταραχές πρόσληψης τροφής.

    Η ψυχογενής ανορεξία μαζί με την ψυχαναγκαστική προσωπικότητα και τους μεταιχμιακούς είναι από τα πιο δύσκολα για θεραπεία.
    Σπάνια προσέρχονται και όταν προσέρχονται σπάνια συνεργάζονται.

    Στην ψυχογενή ανορεξία η διαστρέβλωση του τρόπου σκέψης και συμπεριφοράς είναι απίστευτη και ναι, η διαταραχή αυτή δυνητικά οδηγεί στο θάνατο.

    Βιόλα, λυπάμαι για τη φίλη σου.
    Ωρες- ώρες όμως με μεγάλη κυνικότητα τολμώ και λέω ότι αυτή η "θυσία" τουλάχιστον μπορεί να οφελήσει το κοινωνικό σύνολο κάνοντας τους πάσχοντες να αντιμετωπίσουν με μεγαλύτερη σοβαρότητα τον κίνδυνο που ακούει στο όνομα ψυχογενής ανορεξία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    φίλε nido ο ιατροδικαστής ειπε στον πατέρα της κοπέλας οτι λυτρώθηκε και δεν υπήρχε περίπτωση να σωθεί...κρίμα για την κοπέλα και την οικογένεια της....

    Το θέμα είναι οτι γνώριζαν οτι είχε νευρική ανορεξία και δεν το αντιμετώπισε πριν να είναι αργά...αν είναι δυνατόν να χαθεί μια ζωή ετσι...:(:(:(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    Nίντο χωρίς να θέλω να σε ζαλίσω, αν βαριέσαι ή δεν έχεις χρόνο ... απλά κάποια στιγμή θα ήθελα να μας πεις ποια είναι τα ψυχολογικά αίτια που οδηγούν κάποιον αντίστοιχα στη βουλιμία και στη ψυχογενή ανορεξία που σαφώς ειναι δύο διαφορετικά πράγματα?

    Είναι και στα δύο η χαμηλή αυτοεκτίμηση που οδηγεί το πάσχοντα στη πρώτη περίπτωση να βρεί παρηγοριά στο φαγητό και στη δεύτερη να "βλέπει" διαφορετικά τον εαυτό του? Θέλω να πω έχουν κοινή προέλευση από πλευράς δομής προσωπικότητας αυτοί οι δύο τύποι διαταραχών διατροφής?

    Α και κάτι άλλο. Το οικογενειακό περιβάλλον παίζει για μένα το μεγαλύτερο ρόλο αφού δε καταλαβαίνει ότι ίσως το ίδιο να έχει σπρώξει το άτομο σ' αυτή τη κατάσταση και όχι μονο αυτό, αλλά όταν αντιληφθεί τη διαταραχή αυτή, δε θα την αντιληφθεί ως διαταραχή αλλά ως κάτι για το οποίο φταίει ο πάσχων και λόγω άγνοιας, αντί να βοηθήσει χειροτερεύει τα πράγματα, αντιμετωπίζοντάς τον με τη μέθοδο της απαγόρευσης και της τιμωρίας, σαν κάποιο παιδί που έκανε μια ζημιά και οχι σαν έναν ασθενή:(

    [Edited on 5/2/2003 by latin pig]

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αυτοεκτιμησης η βουλιμια ή ολες αυτες οι ασθενειες...
    ειναι και θεμα μεταβολισμου, πιεσης απο το περιβαλλον, επαγγελματος κλπ και φυσικα λαιμαργιας.
    υπαρχουν ανθρωποι που ζουν με ενα πιατακι φαγητο και αλλοι που δεν μπορουν πως να το κανουμε.

    και ποσο μπορεις να αντεξεις την στερηση? μην φας τουτο παχαινει, μην πιεις το αλλο παχαινει. να τρως τοσες φορες γιατι θα γινεις τοφαλος


    δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου, να τρωει ενα ολοκληρο πιατο τηγανητες πατατες. ποτε. δεν μπορουσα. οι τυψεις ηταν τρομερες.
    μακαρονια εφαγα περσυ τον νοεμβριο τελευταια φορα.

    και οχι δεν σηκωνομαι το βραδυ να φαω ή δεν τρωω ολη την ωρα.
    και ακουω τον διαιτολογο και κανω το προγραμμα
    και πινω μια ζωη σκετο τον καφε
    και δεν πινω αλκοολ
    και δεν κανω παπαρες στην σαλτσα
    παρ ολα αυτα
    τα κιλα εκει.
    ε αυτη ειναι η ζωη. τι να κανουμε?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    ετσι είμαι και εγω...είμαι 19 και απο τα 13 μου ζω κάτω απο το καθεστώς της δίαιτας...:(

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ....τα βλέματα του κόσμου,τις συμβουλές όλων για δίαιτα,να μην μπορω να φάω κάτι με την ψυχή μου...
    ΚΑΙ Ο ΚΑΦΕΣ ΣΚΕΤΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ASTRADENEI....

    Υπάρχει και μια λύση που μου πρότειναν πρόσφατα....(απο τις πολλές που μου έχουν πει)
    Μου είπαν να κλειστώ σε μια κλινική στην Αθήνα για 6 μήνες σαν να κανω αποτοξίνωση.....

    Επίσης το ποιο ακραίο που άκουσα ήταν να μπω στο νοσοκομείο με ορό για 30 μέρες χωρις να φαω τίποτα.......



    ΗΜΑΡΤΟΝ...........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by astradenei
    δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αυτοεκτιμησης η βουλιμια ή ολες αυτες οι ασθενειες...
    ειναι και θεμα μεταβολισμου, πιεσης απο το περιβαλλον, επαγγελματος κλπ και φυσικα λαιμαργιας.
    υπαρχουν ανθρωποι που ζουν με ενα πιατακι φαγητο και αλλοι που δεν μπορουν πως να το κανουμε.

    και ποσο μπορεις να αντεξεις την στερηση? μην φας τουτο παχαινει, μην πιεις το αλλο παχαινει. να τρως τοσες φορες γιατι θα γινεις τοφαλος


    δεν θυμαμαι ποτε τον εαυτο μου, να τρωει ενα ολοκληρο πιατο τηγανητες πατατες. ποτε. δεν μπορουσα. οι τυψεις ηταν τρομερες.
    μακαρονια εφαγα περσυ τον νοεμβριο τελευταια φορα.

    και οχι δεν σηκωνομαι το βραδυ να φαω ή δεν τρωω ολη την ωρα.
    και ακουω τον διαιτολογο και κανω το προγραμμα
    και πινω μια ζωη σκετο τον καφε
    και δεν πινω αλκοολ
    και δεν κανω παπαρες στην σαλτσα
    παρ ολα αυτα
    τα κιλα εκει.
    ε αυτη ειναι η ζωη. τι να κανουμε?
    εγώ τρώω ακόμα μακαρόνια, αλλά δεν πίνω αλκοόλ επειδή απλά δεν μου αρέσει,σιχαίνομαι τις σάλτσες,αλλά δεν θυσιάζω τον γλυκό μου καφέ για χάρη κανενός!!!! οι διαιτολόγοι που έχω επισκεφτεί τα έχουν "παίξει" ότι και αν δοκίμασαν δεν χάνω κιλά με τίποτα!! πιστεύω πια ότι είναι καθαρά ψυχολογικοί οι λόγοι..άλλωστε τα κιλά τα πήρα όταν πολλά πράγματα στην ζωή μου άρχισαν να πηγαίνουν στραβά,ίσως φταίω και εγώ που προσπαθώ να χάσω κιλά όχι για μένα αλλά για να με αποδεκτεί πάλι κάποιος άλλος.Θέλω να πιστεύω ότι όταν το πάρω απόφαση και θελήσω να χάσω κιλά για μένα όλα θα πάνε καλά(τουλάχιστον αυτή την ελπίδα έχω).Βιόλα δεν συμφωνώ με αυτές τις ακραίες λύσεις που σου είπαν...το μόνο που θα επέτρεπα ίσως στον εαυτό μου είναι να κάνω την μέθοδο με το μπαλονάκι...όχι για κανέναν άλλον λόγο αλλά για να αποδείξω σε μερικούς-μερικούς ότι μπορώ να γίνω όπως θέλουν..αυτά από μένα....εκνευρίστηκα τώρα που τα σκέφτηκα όλα αυτά γμτ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •