Σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166

    Σχιζοφρένεια

    Φως στο γενετικό υπόβαθρο της σχιζοφρένειας

    (δημοσίευση: 27/11/2002)


    Ομάδα αυστραλών επιστημόνων ανακοίνωσε σήμερα ότι ανακάλυψε 153 γονίδια που σχετίζονται με τη σχιζοφρένεια, μετά την έρευνά της για την ανακάλυψη των αιτίων της νόσου. Τα 153 γονίδια βρέθηκαν κατά την ολοκλήρωση έρευνας με νεκροψίες που βασίστηκε στη λεπτομερή εξέταση 12.000 γονιδίων του εγκεφαλικού ιστού σχιζοφρενών. ''Μέσα σε αυτή την ομάδα των γονιδίων θα βρίσκεται και ο πυρήνας των γονιδίων που πράγματι προκαλούν τα συμπτώματα της ασθένειας, και εμείς προσπαθούμε να φτάσουμε εκεί'', είπε ο καθηγητής Μπράιαν Ντιν του Ινστιτούτου Ερευνας Ψυχικής Υγείας.

    Η ερευνητική ομάδα στο Ινστιτούτου ''Εργαστήρια Ρεβέκκα Κούπερ'' υπογράμμισε ότι στόχος της είναι βρεί τα ''κεντρικά'' γονίδια που προκαλούν την ψυχική πάθηση, κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου Ιατρικής Ερευνας και Υγείας στη Μελβούρνη. ''Νομίζω ότι αυτό που είναι σημαντικό μέχρι τώρα για τη σχιζοφρένεια είναι ότι πρόκειται για ψυχιατρική νόσο που καθορίζεται από συμπτώματα μόνο'', είπε ο Ντιν. Ο ίδιος διευκρίνισε ότι η γενική αντίληψη που επικρατεί είναι ότι η γενετική παίζει σημαντικό ρόλο στη συχνότητα της ασθένειας αλλά έρευνες σε μονωογενείς διδύμους (δίδυμοι που προέρχονται από ένα ωάριο και δύο σπερματοζωάρια) που πάσχουν από την ασθένεια, έδειξαν ότι πρέπει να υπάρχει ακόμη ένας άλλος παράγοντας που προκαλεί την ασθένεια.

    ''Οι δίδυμοι έχουν ίδιο γενετικό υλικό αλλά η πιθανότητα να παρουσιάσουν τη νόσο είναι μόνο 46%. Πρέπει να υπάρχει κάτι άλλο, εκτός από αυτά τα 153 γονίδια και γι αυτό πρέπει να φτάσουμε στα γονίδια που αποτελούν τον πυρήνα'' και συμβάλλουν στην πρόκληση της πάθησης.

    Η έρευνα αυτή μπορεί να συμβάλλει στη βελτίωση της θεραπείας για τη σχιζοφρένεια, χωρίς ορισμένες από τις παρενέργειες που παρουσιάζει η υπάρχουσα φαρμακευτική αγωγή, επισημαίνουν οι επιστήμονες. Το επόμενο στάδιο των ερευνών περιλαμβάνει μια πιο προωθημένη εξέταση του πρωτεϊνικού και γενετικού υλικού, γνωστού ως mRNA, για να περιοριστεί ο αριθμός των γονιδίων που πράγματι προκαλούν τη σχιζοφρένεια σε πέντε έως και 10'', κατέληξε ο Ντιν.



    Πηγή: flash.gr

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Από τη μια μεριά το άρθρο φαίνεται ενδιαφέρον και ελπιδοφόρο, αλλά από την άλλη μεριά εκνευρίζομαι με την μόδα των τελευταίων χρόνων να τα αναγάγουμε όλα σε γονιδιακό επίπεδο.
    Αυτό το κάτι που λείπει κατά τους ερευνητές των αιτιών της σχιζοφρένειας, μήπως είναι απλά ο παράγοντας περιβάλλον?

    Ας μη ξεχνούμε ότι υπάρχουν χώρςες/πολιτισμοί που δε γνωρίζουν τι θα πει σχιζοφρένεια, πράγμα που ενισχύει την υπόθεση της σημαντικότητας της επίδρασης του περιβάλλοντος.

    ΥΓ. Για μί ακόμη φορά βρίσκομαι μπροστά στο δίλημμα Γονίδια ή περιβάλλον.

    Αλλά το δίλημμα υφίσταται εδώ και δεκάδες χρόνια... τώρα θα το λύσω?

    Αφήνω τη λύση για αύριο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    χμ, το γνωστό αυτό ερώτημα δε ξέρω αν θα λυθεί ποτέ, αφού οι πληροφορίες που παίρνουμε κατά τη διαδικασία της κοινωνικοποίησης, εκπαίδευσης κλπ έχουν τόσο βαθιά καταγραφεί στη ψυχοσύνθεσή μας που ποτέ δε θα καταλάβουμε πώς και γιατί λειτουργούμε κατά τον α ή β τρόπο, αν δηλαδή είναι στη φύση μας, ή αποτέλεσμα επιρροών...

    Τα παραπάνω τα λέω και με αφορμή μια συζήτηση που είχα σήμερα σε ένα μάθημα, κατά τη διάρκεια του οποίου, μας ζητήθηκε να απαντήσουμε, μεταξύ άλλων, στο αν λειτουργούμε με ένστικτο ή λογική (τόσο απόλυτα τέθηκε το ερώτημα).
    Ολοι είχαμε έτοιμη την απάντηση. Κανείς όμως δε σκέφτηκε αν αυτό που ονομάζουμε ένστικτο έχει καταγραφεί τόσο πολύ βαθιά μέσα μας ως λογική διαδικασία.... Αν δηλαδή κάποια συμπεριφορά μου που αποδίδω στη φύση μου, στο βάθος της είναι προιόν χ επιρροών αλλά είναι τόσο βαθιά ριζωμένη μέσα μου που μου βγαίνει αυθόρμητα, χωρίς σκέψη...

    Οσο για το σχόλιό σου nido περί των λαών που δεν πάσχουν από σχιζοφρένεια -για να επανέλθουμε και στο αρχικό θέμα- είσαι σίγουρος ότι πάσχουν και δεν το ξέρουν? Σε πολλούς πρωτόγονους λαούς η ερμηνεία των ψυχώσεων αποδίδεται σε πνεύματα και παίρνει τη μορφή "κοινωνικού προβλήματος" και όχι ατομικού. Οταν κάποιος π χ προβεί σε "ανάρμοστη" για τα δεδομένα της τοπικής κοινωνίας πάντα, συμπεριφορά θα θεωρηθεί ότι η κοινότητα ολόκληρη τιμωρείται και αμέσως το θέμα παίρνει διαστάσεις στη κοινότητα ολόκληρη.

    Η σχιζοφρένεια ειδικά, νομίζω ότι έχει να κάνει κυρίως με προβλήματα στον ανθρώπινο εγκέφαλο, κάτι που νομίζω δεν εξαρτάται από το περιβάλλον, εννοώ που άπτονται των νευρώνων ή όπως τελος πάντων λέγονται αφού δεν είμαι και νευρολόγος.

    Δε ξέρω, έχεις δίκιο, αύριο είναι μια άλλη μέρα ...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Τijuana
    Posts
    17

    quadrophenia

    Έχει δει κανείς το quadrophenia των who?
    ουπς...πάλι σε λάθος forum έγραψα...

    "Η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα";

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Originally posted by astrahan

    "Η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα";
    Κι όμως, αυτό το ερώτημα έχει απάντηση...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    8

  7. #7
    gourounitsa
    Guest
    εγω πυστευω οτι σημερα οπως λενε δεν υπαρχουν "τρελοι" κ οτι 8εραπευοντε.παντος ξερω μια οικογενεια οπου οι μισοι τους σχεδον εχουν τετιο προβλημα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ
    ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΓΕΝΝΕΤΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΑΚΑΤΑΛΗΛΟ
    ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΗ ΝΟΣΟ
    ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΤΟΜΑ ΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΕΡΜΑΤΙΚΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΕΥΚΗ
    Η ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ
    ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
    ΟΠΟΤΕ ΓΕΝΕΤΙΚΗ+ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    asta na pane

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •