ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Τijuana
    Posts
    17

    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

    Δυσκολεύτηκα πολύ μέχρι να αποφασίσω να γράψω αυτό το θέμα. Κυρίως γιατί φοβάμαι πως το 99,5% που μας λεν πως είναι υπερ της τέλεσης των ολυμπιακών αγώνων στην ελλάδα θα πέσει να με κατατροπόσει. Από την άλλη σε ελεύθερη χώρα ζούμε και απευθύνομαι σε ανθρώπους με επίπεδο και ευαισθησίες αλλιώς δεν θα ήταν μέλη σε αυτό το forum.(αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει).

    Μετά τη μικρή αυτή εισαγωγή και μετά φόβου του 99,5% και της εθνικής μας bussines woman κας Agelopoulou (προφορά Κανάκη από Α.Μ.Α.Ν. σε αυτό το σημείο παρακαλώ) εκστομίζω τις σκέψεις μου:

    Γιατί δεν θέλω να γίνουν οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2004 στην Ελλάδα:

    α) Η Ατλάντα μπήκε μέσα οικονομικά από τους Ολ. Αγώνες του 1996, γιατί όχι κι εμείς; είμαστε καλύτεροι διαχειριστές και επιχηρηματίες από τους Αμερικάνους;
    Η Αμερική έχει την οικονομική οικονότητα να ανταπεξέλθει στο κόστος της αποτυχίας, εμείς το έχουμε;

    β) Είναι λογικό να φτιάχνουμε στάδια του hockey, γήπεδα του baseball και ιπποδρόμια ενώ δεν έχουμε σχολεία, νοσοκομεία και γηροκομία; όταν η δωρεάν παιδεία είναι μύθος και η πανεπιστημιάκή εκπαίδευση ανεπαρκής και προσωποπαγής, όταν η κατώτατη σύνταξη είναι σύνταξη πείνας είναι λογικό να ξοδεύουμε αφειδώς λεφτά σε manager παραmanager και μισθοφόρους παίκτες; Προτειμώ μια ελλάδα που παράγει επιστήμη και τεχνολογία αντί για φιέστες και παλαμάκια.

    γ) Με έναν δείκτη ανεργίας που είναι από τους υψηλότερους της Ευρώπης με εξοργίζει όταν τους ακούω να ψάχνουν για εθελοντές.

    δ) Οι πολυεθνικοί σπόνσορες των ολυμπιακών αγώνων είναι δυνάστες της παγκόσμιας οικολογίας, της οικονομίας και της ειρήνης. Χρησιμοποιούν το glamour των ολυμπιακών αγώνων για να εξυγιάνουν το profile τους. Δεν μ'αρέσει αυτό να γίνεται στη χώρα μου με το πρόσχημα μιας αρχαιοελληνικής ιδέας

    ε) Τι σχέση έχει η αρχαία ιδέα της ευγενούς άμιλλας με τα υπέρογκα χρηματικά έπαθλα, τα αναβολικά και τον εξοντοτικό ανταγωνισμό;

    στ) Η εικόνα της Κας Agelopoulou (προφορά Κανάκη από Α.Μ.Α.Ν. σε αυτό το σημείο παρακαλώ) να χορέυει tsamiko αν δεν απατώμαι μου είναι αποκρουστική.

    ζ) Σχεδόν όλα τα έργα γίνονται στην Αθήνα. Λες και δεν υπάρχει ανεργία στην επαρχία, λες και στην Αθήνα έχει συγκεντρωθεί μικρό μέρος του ελληνικού εργατικού δυναμικού. Οι ανάγκες των Ολυμπιακών αγώνων εξώθησαν την ελληνική πολιτεία σε ανορθολογικές επιλογές ανάπτυξης

    MISMO SOL PARA TODOS

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Νιώθω αισχρή μειοψηφία που ανήκω στο 0,5%.

    Υπάρχουν όμως και θετικά.

    Θα υπάρχουν καλές προσφορές για ταξείδια στο εξωτερικό αυτή την περίοδο και ενδεχομένως κάποια νησιά να είναι λιγότερο γεμάτα.

    Επίσης με τους Ολυμπιακούς Αγώνες θα τελειώσει και η ταλαιπωρία μας από τα έργα (των Ολυμπιακών αγώνων).

    Ως έχων εδρα την Αθήνα, ελπίζω αυτή η πόλη να γίνει καλύτερη με τα έργα. (Σίγουρα η Ελλάδα σα σύνολο θα γίνει χειρότερη).

    Οι ψυχίατροι και ψυχολόγοι θα γίνουν πλουσιώτεροι γιατί θα μας σπάσουν τα νεύρα. Οσο θα πλησιάζουμε προς στους Ολυμπιακούς αγώνες θα μας βομβαρδίζουν καθημερινά. Οι εκλογές δεν είναι τίποτα μπροστά σ' αυτό που θα μας συμβεί. Και θα μας συμβούν και τα δύο, και εκλογές και Αγγελοπούλου.

    Εν ολίγοις την έχουμε βάψει. Θα πρέπει να κατεβάσουμε ρολά. Οχι εφημερίδες, όχι τηλεόραση. Θα πρέπει να οργανώσουμε την άμυνά μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    το νου σου εκεί voyager...στα ταξίδια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    Η ώρα είναι προχωρημένη για να μπω στην ουσία του θέματος.

    Θα πω όμως ένα θετικό κι ένα αρνητικό που σ' εμένα τουλάχιστον είχαν ουσιαστική επιρροή αφού επηρρεάζουν άμεσα τη ψυχική μου ευεξία.

    Το μετρό!!! τι άλλο? βρήκα κυριολεκτικά τη ψυχική μου γαλήνη μετά τη λειτουργία του αφού φεύγω ένα τεταρτο πριν την προκαθορισμένη ώρα κατά την οποία θα πρέπει να βρίσκομαι στο χ τόπο μετάβασης!

    Η πονεμένη μου ιστορία, το κολυμβητηριάκι μου το οποίο από τον Αυγουστο απειλούν ότι θα κλείσει για τους ολυμπιακούς. τη σκαπουλάραμε Σεπτέμβριο Οκτώβριο Νοέμβριο και Δεκέμβριο, αλλά μετά?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •