ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ

    Κάποια Ολλανδέζα Ευρωβουλευτής, σοσιαλίστρια και φεμινίστρια (προφανώς κάποιες απ' αυτές που στα νιάτα της θα όργωνε τις ελληνικές παραλίες για να ανταμώσει το ανδρικό "καμάκι"), είχε την πρωτοβουλία να θέσει το ζήτημα της άρσης του άβατου για το Αγιον Ορος και μάλιστα επέτυχε και την σχετική ψήφιση της πρότασης της από την Ευρωβουλή!


    Οι λόγοι που προβλήθηκαν ήταν: "το άβατο παραβιάζει την παγκοσμίως αναγνωρισμένη αρχή της ισότητας των φύλων, την κοινοτική νομοθεσία, καθώς και τις διατάξεις της ελεύθερης κυκλοφορίας των πολιτών εντός της ΕΕ".

    Βέβαια στη συνθήκη προσχώρησης της Ελλάδας στην ΕΟΚ υπάρχει ρύθμιση για την εξαίρεση του Αγίου Όρους από όσα εφαρμόζονται στην υπόλοιπη Κοινότητα- πόσοι το γνωρίζουν αυτό;

    Είναι γνωστό πως ελάχιστοι τελικά Ευρωπαίοι (και πάντως όσοι διατηρούν μια στοιχειώδη θρησκευτικότητα, εκτός από γνώση της ιστορίας), γνωρίζουν σε βάθος τι σημαίνει "Αγιον Ορος" και ποιός ο λόγος ύπαρξης του στην Ιστορία. Υπάρχουν πολλοί Ευρωπαίοι που αδυνατούν να δουν πέρα από τα πεπερασμένα όρια που θέτουν στην συνείδηση ο Διαφωτισμός, ο Φιλελευθερισμός και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, που όσο σημαντικά κι αν είναι, και όσο σημαντικές κατακτήσεις αν αποτελούν, υποτάσσονται στην επιθυμία κάποιων ανθρώπων να βιώσουν έναν άλλο τρόπο ζωής που έρχεται μεν από το παρελθόν αλλά η διατήρηση του αλώβητου μέσα στο χρόνο δείχνει πως εκεί τα πράγματα είναι περισσότερο σοβαρά απ' όσο θέλουν να πιστεύουν ορισμένοι.

    Το άβατο του Αγίου Όρους δεν συνιστά μια ιδιαιτερότητα που μειώνει τις γυναίκες. Άλλωστε άβατο γενικά υπάρχει σε αρκετά μοναστήρια στον ελλαδικό χώρο (είτε απαγόρευση εισόδου ανδρών, είτε γυναικών). Το άβατο θεσπίστηκε επειδή το Αγιον Ορος αφιερώθηκε στην Μητέρα του Χριστού: αυτή είναι η Έφορος του Όρους, και στους λογισμούς των μοναχών η μόνη γυναίκα, αυτή που θα οδηγήσει τις προσευχές τους στον Κύριο.

    Η μοναδικότητα του Αγίου Όρους συνιστά πρόκληση στην πολιτισμική ισοπέδωση που προτείνει η παγκοσμιοποίηση- κανένα ψήφισμα δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό, διότι ακόμα και οι γυναίκες της Ελλάδας το σέβονται και το αποδέχονται.




  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    εγω παντως θα θελα να παω...

    αν και τα μοναστηρια μετα το μεγα σπηλαιο, οπου με κοιτουσε λαγνα ενας σπανος καλογερος με στηθος μεγαλυτερο του δικου μου (και ειμαι size d ) τα ψιλοαποφευγω....


  3. #3
    Ίσως ο καλόγερος αυτός να ήταν εξαντλημένος από την νηστεία!:P

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    :P:P

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Torino
    Posts
    22
    Ισως δεν ειδε και τα φτερα σου για να καταλαβει οτι επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Torino
    Posts
    22
    Πως παει η γριππη???:P:P:P

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    L.A. (Liossia Ano)
    Posts
    11
    Originally posted by Paradise Lost
    Η μοναδικότητα του Αγίου Όρους συνιστά πρόκληση στην πολιτισμική ισοπέδωση που προτείνει η παγκοσμιοποίηση- κανένα ψήφισμα δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό, διότι ακόμα και οι γυναίκες της Ελλάδας το σέβονται και το αποδέχονται.


    Eίσαι απόλυτα σίγουρος ότι οι Ελληνίδες "σέβονται και αποδέχονται"την απαγόρευση εισόδου;

    Πάντως γιατί να μην επιτρέπεται η είσοδός τους;Για να μη "μολύνουν" τους "άσπιλους" μοναχούς;Ποιός σκοταδιστής αποδέχεται (ουσιαστικά) και ενθαρύνει την ομοφυλοφιλία που εκδηλώνεται στο Ορος αλλά αποκλείει τις "βρώμικες" γυναίκες;

  8. #8
    Originally posted by kostakis
    Originally posted by Paradise Lost

    Eίσαι απόλυτα σίγουρος ότι οι Ελληνίδες "σέβονται και αποδέχονται"την απαγόρευση εισόδου;

    Πάντως γιατί να μην επιτρέπεται η είσοδός τους;Για να μη "μολύνουν" τους "άσπιλους" μοναχούς;Ποιός σκοταδιστής αποδέχεται (ουσιαστικά) και ενθαρύνει την ομοφυλοφιλία που εκδηλώνεται στο Ορος αλλά αποκλείει τις "βρώμικες" γυναίκες;




    Δεν μπορείς μ' ένα κακό να θεραπεύσεις ένα άλλο κακό...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Τijuana
    Posts
    17
    Φίλτατε paradise lost
    Τιμώ την άποψή σου και την αφοσίωσή σου στις αρχές της διαφορετικότητας και της αντίστασης στην ισοπέδωση της παγκοσμιοποίησης. Ωστόσο διαφωνώ.
    Στην ιδανική περίπτωση θα ήθελα όλοι να μπορούν να πηγαίνουν παντού, χωρίς διαβατήρια και σύνορα. Να είναι η ιδιότητά μου ως ανθρώπου που θα με κατοχυρώνει να ζω να αναπνέω και να πατώ σε όποιο μέρος της γης θέλω ανεξάρτητα από την ιθαγένειά μου, το χρώμα μου, την κοινωνική μου τάξη ή το φύλο μου. Έχω νιώσει το ρατσισμό και τις διακρίσεις στο πετσί μου και θέλω να τις δω να εξαφανίζονται σε κάθε έκφανσή τους.
    Κάθε φορά που βλέπω έναν τέτοιο περιορισμό να πέφτει, για μένα ή τους συνανθρώπους μου χαίρομαι. Και θα χαρώ πολύ να δω έναν τέτοιο θρησκευτικό περιορισμό να αίρεται χάρην της ισονομίας και του σεβασμού στην ανθρώπινη υπόσταση.

    Φιλικοί Χαιρετισμοί
    MISMO SOL PARA TODOS

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    Originally posted by kalos
    Πως παει η γριππη???:P:P:P

    αιωνια....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    ειναι αληθεια οτι ουτε θηλυκο ζωο δεν μπαινει στο ορος? γατα, σκυλα, κατσικα κλπ????


  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    παντως με ενοχλει που δεν μπορω να παω... οπως επισης με ενοχλει η γενικη αποψη της εκκλησιας, οτι η γυναικα ειναι κατωτερο ον, που το καταλαμβανει ο διαβολος κλπ...

    στο κατω κατω οι γυναικες εχουμε αποδειξει οτι μπορουμε και ελεγχουμε τις ορμες μας....



  13. #13
    Originally posted by astradenei
    ειναι αληθεια οτι ουτε θηλυκο ζωο δεν μπαινει στο ορος? γατα, σκυλα, κατσικα κλπ????



    Φυσικά!

  14. #14
    Originally posted by astradenei
    παντως με ενοχλει που δεν μπορω να παω... οπως επισης με ενοχλει η γενικη αποψη της εκκλησιας, οτι η γυναικα ειναι κατωτερο ον, που το καταλαμβανει ο διαβολος κλπ...

    στο κατω κατω οι γυναικες εχουμε αποδειξει οτι μπορουμε και ελεγχουμε τις ορμες μας....




    Δεν υπάρχει τέτοια άποψη της Εκκλησίας, τουλάχιστον στην Ανατολή.

  15. #15
    Originally posted by astrahan
    Φίλτατε paradise lost
    Και θα χαρώ πολύ να δω έναν τέτοιο θρησκευτικό περιορισμό να αίρεται χάρην της ισονομίας και του σεβασμού στην ανθρώπινη υπόσταση.

    Φιλικοί Χαιρετισμοί
    MISMO SOL PARA TODOS


    Όφείλω να πω πως το λεγόμενο άβατον δεν υπάρχει μόνο στο Αγιον Ορος, αλλά και σε πολλά ακόμα μοναστήρια και διακρίνεται είτε σε απαγόρευση εισόδου των ανδρών (σε κάποια τμήματα της μονής) , είτε των γυναικών. Η απαγορευση αυτή δεν συνιστά περιφρονηση της ανθρωπινης υπόστασης αλλά αναγκαιότητα που πηγάζει από την λειτουργία μιας μοναχικής κοινότητας.

    Πάντως οι χριστιανές γυναίκες, οι γυναίκες που εκκλησιάζονται τακτικά και έχουν λειτουργική ζωή αν ερωτηθούν αρνητικά θ' απαντήσουν στο ενδεχόμενο κατάργησης του αβάτου- δεν τους ενδιαφέρει να πάνε στον Άθω γιατί ξέρουν πως μετά την Προϊσταμένη του Όρους ουδεμία άλλη γυναίκα χωρεί, άλλωστε στο πρόσωπο Της δοξάζεται σύνολη η ανθρώπινη φύση της γυναίκας.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •