ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 122
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by kely28
    δεν έχω και καμία διάθεση να περιποιηθώ τον εαυτό μου και φυσικά ούτε το σπίτι μου... αύριο πάλι δουλεύω εκτάκτως, πρέπει να είμαι στην τρίχα ντυμένη πρωΐ-πρωΐ και από σήμερα το σκέφτομαι σαν και τί... ούτε μπάνιο θέλω να κάνω, ούτε κομμωτήριο να πάω, ούτε τίποτα...
    the same...αλλά προσωπικά τον πιέζω τον εαυτό μου..! Αύριο π.χ. έκλεισα ραντεβού στο κομμωτήριο...Αλλά μπάνιο ...κάνω 2 φορές την ημέρα..λες και προσπαθώ να βγάλω την λάσπη από πάνω μου!

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Όμως Κέλυ διακρίνω στα λεγόμενά σου ένα προβληματάκι: απ\' τη μια λες ότι \'καμουφλάρεις\' το πρόβλημα και προσποιείσαι, από την άλλη απογοητεύεσαι που ο φίλος σου δεν το καταλαβαίνει. Μήπως θέλεις να αποδείξεις αυτό ακριβώς, ότι δηλαδή δεν σε καταλαβαίνει;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    πριν έκανα μπάνιο κάθε 2η μέρα, τώρα πάω στη 4η και 5η για να το πάρω απόφαση. Τα μαλλιά μου πλέον δεν τα φτιάχνω, εκεί που καθόμουν μισή ώρα και για να είναι όπως ήθελα. Να τα φτιάξω μόνη μου πλέον αποκλείεται, θα προσπαθήσω να πιέσω τον εαυτό μου να πάω ίσως αργότερα στο κομμωτήριο. Όλα με πίεση πρέπει να τα κάνω ρε γαμώτο! Δουλειά, διασκέδαση, νοικοκυριό... όλα με το ζόρι... υπομονή κάνω μέχρι να αρχίσουν να δρουν τα φάρμακα...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Originally posted by marina38
    Όμως Κέλυ διακρίνω στα λεγόμενά σου ένα προβληματάκι: απ\' τη μια λες ότι \'καμουφλάρεις\' το πρόβλημα και προσποιείσαι, από την άλλη απογοητεύεσαι που ο φίλος σου δεν το καταλαβαίνει. Μήπως θέλεις να αποδείξεις αυτό ακριβώς, ότι δηλαδή δεν σε καταλαβαίνει;
    δε θέλω να αποδείξω κάτι, απλά άμα είχε υποψιαστεί κάτι θα μου ήταν και πιο εύκολο να του μιλήσω, να του το πω! Τώρα άμα εγώ αποφασίσω να του μιλήσω και αυτός δεν έχει καταλάβει τίποτα, θα του έρθει κεραμίδα.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    και πέρα από αυτό πάντα έδειχνα \'\'σκληρό καρύδι\'\', οι φίλες μου με αποκαλούσαν \'\'αναίσθητη\'\' και ένας πρώην με είχε χαρακτηρήσει και ως \'\'κρύο αίμα\'\'. Δείχνω πολύ δυναμική και τώρα ξαφνικά θα πρέπει να τους δείξω κάτι εντελώς διαφορετικό...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by kely28
    και πέρα από αυτό πάντα έδειχνα \'\'σκληρό καρύδι\'\', οι φίλες μου με αποκαλούσαν \'\'αναίσθητη\'\' και ένας πρώην με είχε χαρακτηρήσει και ως \'\'κρύο αίμα\'\'. Δείχνω πολύ δυναμική και τώρα ξαφνικά θα πρέπει να τους δείξω κάτι εντελώς διαφορετικό...
    ... σκέψου λίγο : Πόσο πολύ σημαντικό (ή αντίστοιχα : ΠΙΕΣΤΙΚΟ) είναι για σένα το να ΠΡΕΠΕΙ να δείχνεις στους άλλους κατι που ΕΚΕΙΝΟΙ περιμένουν να είσαι ... κι οχι αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εισαι και αισθάνεσαι ... ;;;

    Αυτό θέλεις πραγματικά ή μέσα σ΄αυτό εγκλωβίζεσαι και υποφέρεις ;

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    τα λόγια σου όντως ισχύουν ως ένα βαθμό, αλλά θα πρέπει να πω πως όντως ήμουν και κάπως έτσι. Δεν έδειχνα μόνο, ήμουν κιόλας. Ίσως όχι τόσο όσο έδειχνα, αλλά πάντως ήμουν...

    και ίσως μόλις συνέλθω λιγάκι να πρέπει να επανατοποθετήσω πολλά πράγματα στις σχέσεις μου με τους γύρω μου...

    δεύτερη μέρα με efexor και έχω κάτι ζαλάδες... και πονοκεφάλους, αλλά αυτούς τους είχα και προ efexor...

  8. #68
    Κέλυ μου, δεν ήξερα ότι ήταν τόσο πρόσφατο. Έγώ θα σου πρότεινα να μην του το πεις για να δεις αν θα το καταλάβει εκείνος. Είναι σα να του δίνεις μασημένο φαί. Όχι μόνο επειδή είναι γιατρός, αλλά πάνω απ όλα είναι ο άνθρωπός σου.
    Όσο για το πως λειτουργείς απέναντι στους άλλους, πιστεύω ότι αυτό είναι επιλογή σου, οπότε δεν βρίσκω λόγο να αλλάξεις τη συμπεριφορά σου επειδή περνάς αυτό το προβλημα.
    Βγάλε τα θέλω σου και απαίτησε τα, πρώτα απ όλα από σένα την ίδια.
    Αν σε αυτή την κατάσταση έχει συντελέσει το γεγονός ότι καταπιέστηκες απέναντι στους ανθρώπους, κάνε κάτι γρήγορα. Βγάλ\' τα και σε όποιον αρέσει.
    Σε όποιον δεν αρέσει δεν έχει κανένα νόημα να είναι δίπλα σου....

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Κέλλυ να σου πω πως διακρινω ενα θυμο απεναντι στο συντροφο σου ισως...ισως ομως να κανω κ λάθος. Επισης να σου πω πως σε καταλαβαινω μιας κ που οχι πολυ παλια, αλλα 2 χρονια πριν ειχα περάσει κ εγω ενα καταθλιπτικο επεισοδιο. Ποτε δεν πίστευα οτι θα βγω απο ολο αυτο, οτι θα δουλέψω οπως τώρα, οτι θα διεκδικήσω πραγματα ακομα κι οταν νιωθω να λυγιζω...Κι ομως έγινε....

    Αρα μπορει να γινει, να εισαι καλύτερα απο ποτέ....ακομα κ πριν απο το επεισοδιο αυτο.

    Δεν εχω να σε συμβουλεψω κατι, μονο καλη δύναμη σε ολο αυτο

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    πάντα είχα μια ήπια κατάθλιψη, την οποία την πάλευα μόνη, δεν έιχα απευθυνθεί ποτέ σε ψυχιάτρο και όλη μου η ζωή λειτουργούσε πάντα \'\'κουτσά-στραβά\'\' και αυτό το είχα συνηθίσει... νομίζω εξάλλου πως είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που ζουν κάπως έτσι... τώρα απλά κατέρευσα και υπο τον φόβο μήπως χειροτερέψω και μου γυρίσει σε καμιά μανιοκατάθλιψη ή τίποτα χειρότερο αποφάσισα να επισκεφθω γιατρό. Ο γιατρός διέγνωσε ήπια προς βαριά κατάθλιψη, μου έδωσε την αγωγή και μου είπε πως το πρόλαβα εγκαίρως και πως θα γίνω καλά σχετικά γρήγορα και μετά θα είμαι έτοιμη να κάνω ό,τι επιθυμώ και θα νιώθω άλλος άνθρωπος! Και όταν με ρώτησε \'\'τί θα ήθελες να κάνεις στο μέλλον, τί θα σου έδινε χαρά\'\' εγώ απάντησα \'\'δεν ξέρω, ιδέα δεν έχω πως είναι να ζεις χωρίς κατάθλιψη\'\'... και πραγματικά δεν ξέρω πως θα είμαι μετά από κάποιους μήνες, πόσο θα έχω αλλάξει πρωτίστως εγώ και κατά συνέπεια η ζωή μου...

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by kely28
    τα λόγια σου όντως ισχύουν ως ένα βαθμό, αλλά θα πρέπει να πω πως όντως ήμουν και κάπως έτσι. Δεν έδειχνα μόνο, ήμουν κιόλας. Ίσως όχι τόσο όσο έδειχνα, αλλά πάντως ήμουν...

    και ίσως μόλις συνέλθω λιγάκι να πρέπει να επανατοποθετήσω πολλά πράγματα στις σχέσεις μου με τους γύρω μου...
    Αυτό που λες είναι ίσως και ο δρόμος προς τη λύση του προβλήματος. Γιατί η ζωή σου δεν θα αλλάξει αυτόματα επειδή θα νιώσεις καλύτερα με τα φάρμακα. Αυτό εξάλλου ήθελα να σου επισημάνω προηγουμένως, όταν σε ρώτησα μήπως προσπαθείς να αποδείξεις ότι ο φίλος σου δεν σε καταλαβαίνει: ότι ενδεχομένως χρειάζεται να επαναπροσδιορίσεις τις σχέσεις σου.

    Και πρωτίστως τη σχέση με τον εαυτό σου, αφού είτε δεν επιδιώκεις να σε καταλάβουν, είτε επιλέγεις ανθρώπους που δεν μπορούν να σε καταλάβουν. Λες ότι πάντα είχες μια ήπια κατάθλιψη...όμως ταυτόχρονα φαινόσουν/ήσουν \'αναίσθητη\' και \'σκληρό καρύδι\'. Ξέρεις, τα τείχη που υψώνουμε μας προστατεύουν μεν, μας περιορίζουν δε.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    ξέρω εγώ βρε Μαρινάκι τι έχει πρωτοφταίξει... ο σύντροφός μου ασχολείται τόσο πολύ με άλλα πράγματα, αλλά ίσως να μην φταίει αυτός, αφού θεωρεί πως όλα είναι καλά με εμένα, έχει πέσει με τα μούτρα στη δουλειά.

    Και το τείχος όντως το ύψωνα για να προστατευθώ, αλλά δεν είχα ποτέ σκεφθεί πως θα με απομόνωνε ταυτοχρόνως.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    kelly εχεις μιλήσει στο σύντροφο σου σχετικά με τα οσα σε ενοχλουν στη μεταξύ σας σχέση? εκφράζεις γενικοτερα τις αναγκες σου, τα συναισθήματα σου?

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    σκοπεύω μόλις συνέλθω λιγάκι να βάλω τα πράγματα σε μία τάξη...

    το θέμα είναι τί γίνεται όταν τις εκφράζεις αλλά δεν ικανοποιούνται... φεύγεις?

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    kely, δεν λεω να κανεις βαρυγδουπες δηλώσεις...ομως θέματα που φαινονται απλα τελικά δεν ειναι. σκεψου μια σκηνη: μπαινει το αγορι σου κ σε ρωτάει πως εισαι? εσύ απαντας \"καλα\", ομως μονο καλά δεν εισαι....Κ απο κει ξεκιναει ενα ολοκληρο πράγμα που δεν κανει κανεναν να περνα καλα κ κρατά κ τους δυο σας σε αποσταση. Ξερεις ας πουμε αν του πεις πώς δεν εισαι καλά, δεν ΄ξέρεις γιατι, αλλα υποθέτεις 2-3 πραγματα ή οτι άλλο αισθανεσαι πως θα αντιδράσει? Ξέρεις αν θα σε ικανοποιησουν τα οσα θα πει κ οσα θα κανει? Μπορει να νομιζεις πώς γνωριζεις κ να αποφευγεις μια τετοια συζήτηση. Ή μπορει να φοβάσαι, κ πάλι να αποφεύγεις τη συζήτηση...Ομως κ τα δύο εχουν το ιδιο αποτέλεσμα.Δεν γινεται συζήτηση επί του θέματος που σε καιει. Κ έτσι μένει το τειχος αναμεσα σας.

    Εχω να σου πω πώς αυτο το τειχος το κρατουσα κ εγω πολλες φορες κ κλεινομουν κ εγω πολυ στον εαυτο μου-το κάνω ακομα κ τώρα καποιες φορές. Ποτέ δεν κέρδισα με το να απομακρύνομαι απο τους άλλους. Απο αυτους που ήλπιζα οτι υπάρχει καλη σχεση μεταξύ μας...Αντιθετως! Οσες φορές το τολμησα βγηκα πάντα κερδισμενη.Ειτε γιατι αισθανθηκαμε πιο κοντα ο ενας στον άλλο, ειτε γιατι διαπίστωσα οτι δεν υπάρχει κοινο σημειο επαφής. Με άλλα λογια ηρθα πιο κοντα στην πραγματικοτητα κ οχι στη φαντασια κ στις υποθέσεις.

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •