γιατροί σου λέει μετά..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    γιατροί σου λέει μετά..

    σας έχει συμβεί να έχετε μια αγχώδη διαταραχή ή μια κρίση πανικού ή κάτι είδους ψυχικό κ να απευθυνθείτε στο κοντινότερο νοσοκομείο;
    η αντιμετώπιση, πως ήταν;
    εδώ κ κάτι μέρες έκοψα τα φάρμακα, σταδιακά όπως μου είπε η ψυχ..
    ανάσαινα κ ζαλιζόμουν, όχι ζαλάδα του είδους σηκώθηκα απότομα κ έχασα το φώς μου, κάτι σαν ίλιγγος, ένα τρομακτικό συναίσθημα, σαν να χτυπάει κάτι μέσα σου, στο κεφάλι, στην καρδία. περπάταγα κ είχα την αίσθηση ότι παραπατούσα κ με όλο αυτό μια ανακατωσούρα, τάση για εμετό, εδώ κ 3-4 μέρες. ρωτάω πρωτα την ψυχ αν φταινε τα φάρμακα κ είπε οτι δεν πρέπει να είναι αυτα, μπας κ είναι κάποια ίωση. Ένιωθα τόσο απαίσια που πήγα στο κενρο υγειας της περιοχής μου κ εκεί μου είπανε να πάω να δώ τα μάτια μου, τα αυτία μου κ όταν τους ανέφερα για την καταθλιψη, χαζογελάγανε.
    Α τότε είναι ψυχικό μου λένε..
    δηλαδή εσύ νομίζεις ότι παραπατάς τώρα; κ χα, χα, χα, χα, χα, χα............ γιατρός κ νοσοκόμα μαζί!
    καλά ευχαριστώ με υποχρώσατε τους είπα κ έφυγα
    ήμουν που ήμουν, με έκαναν κ εκείνοι, να μην πώ πώς!
    τελικά η διακοπή των φαρμάκων ήταν όπως μου είπε η ψυχ κ έχω αρχίσει κ συνέρχομαι λίγο, παίρνοντας ότι πιο λίγο υπάρχει στο είδος του.
    άντε μετά να χρειαστείς κάτι κ να πρέπει να πας στο γιατρό!
    γιατί για να γίνεις χειρότερα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    άσε που συνήθως η μητέρα μου έχει κρίσεις πανικού την νύχτα κ όποτε χρειάστηκε να την πάω, της δίνανε ένα lexotanil κ δεν έχεις τίποτα της λεγανε.
    σαν αν σου λέει ο γιατρός, πάρε κανα ηρεμιστικό καημένη κ θα σου περάσει, τι έρχεσαι εδώ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ,ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΔΙΑ,ΕΙΤΕ ΝΕΦΡΑ,Η ΟΓΚΟΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ!!!!!!!!ΤΡΟΜΑΞΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ,ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ.ΜΕ ΣΤΕΙΛΑΝ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΟΠΟΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΑ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΟΥΡΛΙΑΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΔΙΑΚΙΑ Κ ΘΑ ΠΑΘΩ ΑΝΑΚΟΠΗ!!!!!!ΦΥΣΙΚΑ ΓΕΛΟΥΣΑΝΕ,ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.ΜΟΝΟ Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕ ΝΑ ΔΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    άσε που να πεθαίνω, δεν ξαναπηγαίνω κ δεν μιλάω για ειδικευόμενους, μιλάω για γιατρούς νοσοκομείου που εχουν εφημερία, να μη πώ κ ποιου.
    δηλ. να είσαι σε μια κατάσταση που να υπάρχει μια πιθανότητα να είναι κάτι
    (όπως έχει συμβεί) κ να σε αντιμετωπίζουν τόσο απαίσια, μόνο τρελή κατάμουτρα δεν με είπανε, όταν ακούσανε για την κατάθλιψη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    καταρχήν ο όρος \"ψυχικό\" είναι ηλίθιος... τι ψυχικό; σιγά μην ήταν και εκάλη. Δεύτερον, μαρία προφανώς ο γιατρός ήταν μαλάκας ΑΝΘΡΩΠΟΣ και όχι μαλάκας ΓΙΑΤΡΟΣ. Έχει πολλούς τέτοιους και καλό θα ήταν να μην επηρεάζεσαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι ναι ψυχικο μου ειπε

    κ γελαγε το ζωον

    φταίει μετά ο φονιάς σου λέει...
    μη πάω κ του πετάξω μπαλόνια με μπογιά στο αυτοκίνητο σήμερα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Εγω όταν είχα πάει στο νοσοκομείο με κρίση πανικού είπα στο γιατρό \"Χρωστάω και 2 μαθήματα\"... και μου απαντάει γελώντας \"τι μου λες τώρα, εγώ χρωστάω 2 εκατομμύρια\"....!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ειναι γνωστο τοο πως χειριζεται η ψυχικη υγεια στα νοσοκομεια.
    Επειδη ειναι πραγματικα θεμα τυχης που θα πεσεις,
    θα προτεινα να αποφευγεις να πηγαινεις στα τυφλα.
    Μπορεις να φας σοκ και να μην το αντεξεις και να σε κανουν τοσο χαλια οσο δεν φανταζεσαι.

    Επειδη μιλαμε για κεντρα υγειας,
    ετυχε να παω σε κεντρο υγειας στην αιγινα.
    Μιλησα για ενα φιλο μου που ηταν σε κεντρο ψυχικης υγιεινης οτι χρειαζονταν παθολογικες εξετασεις.
    Δεν θα επεκταθω περισσοτερο παρα μονο να σου πω οτι η γιατρινα ηταν αψογοτατη καλυτερη και απο αυτους τους ψυχιατρους με διπλωμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    ZXAAXAXAXXAAX km80 εγώ πάντως θα γελούσα αν μου έλεγαν κάτι τέτοιο μέσα στην δυστυχία μου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δεν είναι καθόλου για γέλια..

    γνωρίζετε πως αισθάνεστε σε ανάλογες περιπτώσεις

    μόνο που δεν με είπανε κατάμουτρα τρελή, όλη η υπόλοιπη αντιμετώπιση αυτό υπονοούσε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Kompleksikos o anthropos..ti na pis...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Originally posted by Adzik
    Kompleksikos o anthropos..ti na pis...

    ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ!!! ΕΧΩ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ! Έπαθα κάποια κρίση πανικού..εν αγνοία μου...και ήμουν τόσο άτυχη, ώστε να την πάθω σε νησί!!! Στην Μήλο συγκεκριμμένα! Δεν έχει νόημα να σας πω λεπτομέριες...αλλά έχει περισσότερη σημασία να σας πω ...το αποτέλεσμα!! Σταμάτησα να πηγαίνω διακοπές !!! Μου έχει δημιουργηθεί τέτοια ανασφάλεια...που έχει καταντήσει εκνευριστικό για τους άλλους και εφιάλτης για μένα ...όποτε πλησιάζει καλοκαίρι και συνέχεια λέω ΟΧΙ σε οποιαδήποτε πρόσκληση φίλων!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    6
    εγώ δουλευα σε δημόσιο νοσοκομείο με σύμβαση και γνώριζα την γραμματέα της ψυχιατρικής. όταν κατάλαβα πως παθένω κρίσει και άρχισε να έρχεται και η κατάθλιψη και οι αρνητικές σκέψεις πηγα στη γραμματεία να ζητήσω να μου κλείσει ένα ραντεβού. εκεί ήταν και ένας γιατρός της κλινικής. μιλώντας στη γραμμάτέα και λέγοντας της τη αισθάνομαι αυτός ίσα που με κοίταξε και συνέχισε να διαβάζει ένα περιοδικο. ούτε που γύρισε να μου πει μια κουβέντα έστω πως είναι πολλά τα ραντεβού και δεν προλαβαίνουν αλλα να κλείσω ένα. πλήρης αδιαφορία έχωντας μπροστά του ένα περιστατικό σε κρίση. ωραίος γιατρός! που να ήταν και χειρούργος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Originally posted by mmaria
    δεν είναι καθόλου για γέλια..

    γνωρίζετε πως αισθάνεστε σε ανάλογες περιπτώσεις

    μόνο που δεν με είπανε κατάμουτρα τρελή, όλη η υπόλοιπη αντιμετώπιση αυτό υπονοούσε
    μαρία, καταλαβαίνω τι λες όμως αν δεν το ρίξεις και λίγο στην πλάκα δεν την βγάζεις καθαρή. Σαρκασμός χρειάζεται. Οι άλλοι δεν θα αλλάξουν ως προς το θέμα αυτό... εσύ όμως;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ,ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ?ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!!!!(ΕΧΕΙ� � U2U)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •