ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 122
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185

    ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

    Στη δουλειά με φορτώνουν με νέες αρμοδιότητες που δεν έχω καμία όρεξη να αναλλάβω... Πως να το χειριστώ δεν ξέρω... Δεν υπάρχει άλλος για να το κάνει, μου ζητάνε να κάνω δημόσιες σχέσεις την στιγμή που εγώ είμαι σε καταθλιπτικό επεισόδιο και μόλις σήμερα άρχισα την αγωγή μου με efexor και bespar (ξέρει κανείς αλήθεια πόσο καιρό θα πάρει να ενεργήσουν τα φάρμακα); Δεν έχω όρεξη για τίποτα, ούτε καν στο γραφείο δε θέλω να πηγαίνω που δουλεύω και μόνη μου, πόσο μάλλον να αντιμετωπίσω αγνώστους σε άγνωστο περιβάλλον... Θα είχα παραιτηθεί, αλλά επειδή είναι γνωστοί μου αυτό το δυσκολεύει... Για το τί περνάω ιδέα δεν έχουν... Τί να κάνω;

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Γιατί δεν ζητάς να σου δώσουν έστω μια εβδομάδα άδεια,να μαζέψεις δυνάμεις???!

  3. #3
    Kέλυ...μήπως αν αναγκαστείς να το κάνεις, σε βοηθήσει περισσότερο απ όσο περίμενες?

    Σκέψου το...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν βδομάδες για να δράσουν... και το bespar νομίζω και αυτό από βδομάδα και μετά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    γιατί αυτοί τώρα καίγονται να κάνουν κάποια πράγματα, γιατί έλλειψα 2 εβδομάδες για το Πάσχα, όλον τον Άυγουστο πάλι θα καθόμαστε, τί άδεια να ζητήσω τώρα; και με ποιά αιτιολογία; φοβάμαι εν τω μεταξύ πως άμα σταματήσω να πηγαίνω στο γραφείο ίσως χειροτερέψω, τί θα κάνω τόσες ώρες μόνη μου; ναι μεν πηγαίνω τώρα με τα χίλια ζόρια, αλλά πιστεύω πως αυτό μου κάνει λίγο καλό. Απο την άλλη δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτι τόσο ενάντια στις διαθέσεις μου αυτήν την περίοδο.

  6. #6
    Tότε κατά τη γνώμη μου, πρέπει να τους μιλήσεις και αν δεν ξέρουν για την κατάθλιψη εξήγησε τους ότι περνάς ένα προσωπικό πρόβλημα και αυτή την εποχή σου είναι αδύνατο να είσαι σε επαφή με ανθρώπους...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...Απο τη μια δεν θέλεις να σταματήσεις τη δουλειά γιατί φοβάσαι οτι θα χειροτερέψεις, απο την άλλη ίσα που την αντέχεις όπως είναι τώρα, πόσο μάλλον με τις νέες απαιτήσεις. Κέλυ μου πολύ δύσκολη η θέση σου.
    Μάκια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    και σας ευχαριστώ όλους, περίμενα πώς και πώς να επιστρέψω σπίτι να το μοιραστώ μαζί σας, να ακούσω τις γνώμες σας... Δεν ξέρει κανείς για αυτά που περνάω, ούτε γονείς, ούτε φίλοι, ούτε το αγόρι μου και το ότι υπάρχετε εσείς είναι για μένα μια μεγάλη ανακούφιση...

  9. #9
    Από εμπειρία σου λέω πως στην αρχή τα αντικαταθλιπτικά επιδεινώνουν λίγο τα συμπτώματα.Κάνε υπομονή και σε τρεις με τέσσερις εβδομάδες θα δεις διαφορά.Εμένα τελευταία με βοηθάει και η ψυχοθεραπεία.Παίρνω βέβαια και φάρμακα.

    Υ.Γ.Το efexor είναι χάπι που πιάνει και την διάθεση αλλά ταυτόχρονα έχει και αγχολυτικές ιδιότητες.

    Υ.Γ.Στην αρχή μπορεί να σε ταράξει συναισθηματικά αλλά μετά περνάνε οι παρενέργειες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Originally posted by Φοίβη
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...Απο τη μια δεν θέλεις να σταματήσεις τη δουλειά γιατί φοβάσαι οτι θα χειροτερέψεις, απο την άλλη ίσα που την αντέχεις όπως είναι τώρα, πόσο μάλλον με τις νέες απαιτήσεις. Κέλυ μου πολύ δύσκολη η θέση σου.

    ακριβώς έτσι Φοίβη μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Συμφωνώ με τη Θεοφανία.Καλύτερα να τους πεις ότι δεν είσαι πολύ καλά αυτό το καιρό και γι\'αυτό δεν μπορείς να αναλάβεις περισσότερες υποχρεώσεις από αυτές που ήδη έχεις.Δεν χρειάζεται να πεις λεπτομέρειες για το τι έχεις αν δεν θέλεις να το μάθουν.Απλώς ότι έχεις κάποια προβλήματα και δεν είσαι πολύ καλά.
    Αλλά μην σταματήσεις από τη δουλειά αφού καταλαβαίνεις ότι είναι κάτι που σε κρατάει και σε βοηθάει να μην πέσεις περισσότερο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    το σκηνικό για την ακρίβεια έχει ως εξής:
    με φώναξαν χθές και μου είπαν να αναλάβω αυτό το κομμάτι στο μέλλον. Εγώ δεν αρνήθηκα, αλλά και αύτε έδειξα να το θέλω. Τους είπα απλά να το δοκιμάσω και βλέπουμε. Και σήμερα το μεσημμέρι με ξαναφώναξαν να μου πούν \'\'αύριο πρωΐ πας εκεί και βρίσκεις αυτούς και κάνεις αυτό\'\' (σε ένα άγνωστο για μένα περιβάλλον, με αγνώστους ανθρώπους και άγνωστη δραστηριότητα)!!! Εγώ είπα \'\'αχ, όχι αύριο δεν γίνεται, δεν μπορώ\'\' και αυτοί μου απάντησαν πως θέλουν να γίνει αύριο. Δηλαδή εγώ αύριο πρέπει αντί το γραφείο να αντιμετωπίσω κάτι εντελώς άγνωστο και δεν το θέλω... δεν ξέρω πως θα ενεργούσα λίγους μήνες πριν που δεν ήμουν τόσο πολύ πεσμένη, αλλά αυτή τη στιγμή πιέζομαι πολύ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    θα μου κρατήσουν μούτρα πιστεύω άμα δεν το κάνω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by kely28
    και σας ευχαριστώ όλους, περίμενα πώς και πώς να επιστρέψω σπίτι να το μοιραστώ μαζί σας, να ακούσω τις γνώμες σας... Δεν ξέρει κανείς για αυτά που περνάω, ούτε γονείς, ούτε φίλοι, ούτε το αγόρι μου και το ότι υπάρχετε εσείς είναι για μένα μια μεγάλη ανακούφιση...
    Ευτυχώς που υπάρχει έστω αυτό το μέρος για να μοιραστείς τη δυσκολία σου. Μου φαίνεται δυσβάσταχτο να περνάς μια τέτοια κατάθλιψη στα κρυφά.
    Απο την άλλη, έχω την αίσθηση οτι για σένα είναι πολύ σημαντικό να μην μάθει κανείς το πως αισθάνεσαι. Ίσως αυτό έχει να κάνει και με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα στη δουλειά. Αν κατάλαβα καλά οι εργοδότες σου είναι γνωστοί σου, οπότε φαντάζομαι οτι δεν θέλεις ούτε καν να υποψιαστούν οτι παιρνάς κάποια δυσκολία. Είναι έτσι ή μήπως όχι?
    Μάκια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να σε διώξουν ε?
    Μούτρα ας σου κρατήσουν.Θα τους περάσει.Σημασία έχει εσύ να μην πιεστείς παραπάνω από όσο αντέχεις.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •