Φοβίες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Φοβίες...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166

    Φοβίες...

    Παιδιά, το θέμα δεν είναι γενικό αλλά ειδικό. Χρειάζομαι επειγόντως την επαγγελματική σας βοήθεια. Από την ηλικία των 20 περίπου άρχισα να φοβάμαι τα σκυλιά, κάτι που κληρονόμισα στη Θεσ/κη όπου σπούδαζα όπου κυκλοφορούν πολλά αδέσποτα. Ειχα κι ένα ποδήλατο με έπαιρναν από πίσω, τέλος πάντων, με την επιστροφή μου στην Αθήνα, σιγά σιγά το ξεπέρασα και νόμιζα ότι είχα θεραπευτεί.

    Εδώ κι ένα χρόνο όμως με αφορμή ένα περιστατικό που μου συνέβη η φοβία επέστρεψε. Τα κολυμβητήρια στα οποία πηγαίνω είναι τίγκα στο αδέσποτο. Και η παρουσία τους δε με ενοχλεί όσο το ότι γαυγίζουν και εμένα τουλάχιστον μου μοιάζουν επιθετικά.

    Είμαι ακόμη σοκαρισμένη και μάλλον τα ' χω βάλει με τον εαυτό μου γιατί αυτή η φοβία μου μου στερεί χαρές. Και για να είμαι ακριβής, σήμερα έβαλα ξυπνητήρι για να πάω στο αγαπημένο μου κολυμβητήριο με πέντε ώρες ύπνου, πάω να προσεγγίσω το κολυμβητήριο και μου σκάνε μύτη δυο κτήνη, άτακτη οπισθοχώρηση εγώ. Επειχειρώ να το προσεγγίσω από την άλλη πλευρά, εκεί οι κτηνάρες. Γύρισα πίσω, κουρασμένη, απογοητευμένη, ακολύμβητη:o:D και βέβαια το χειρότερο είναι ότι τα έβαλα με τον εαυτό μου που δε μπόρεσα να δαμάσω τη φοβία μου για να απολαύσω κάτι που μ' ευχαριστεί.
    Κάποιοι μου πρότειναν ομοιοπαθητική (δηλ. να πάρω σκύλο για να το ξεπεράσω), τι να κάνω ρε γμτ? Και καλά αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα αλλά η φοβία μου μου στερεί και άλλες χαρές π χ στο εξοχικό μου αποφεύγω να πάω με τα΄πόδια στη παραλία μη μου σκάσει μύτη κανένα αδέσποτο κλπ.

    Ισως σας φαίνεται αστείο αλλά για μένα δεν είναι καθόλου. Αποφεύγω μάλιστα να πάω σε σπιτια φίλων που έχουν σκύλο, εκτός φυσικά και αν είναι τα πολυγαπημένα μου κανίς ή τα γκριφονάκια τα οποία είναι κουκλιά.

    Και να φανταστείτε πιτσιρίκα είχα κάνει μεγάλη φασαρία στο σπίτι που δε μου έπαιρναν σκύλο :o Καμιά καλή λύση?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    δεν νομιζω οτι ειναι σοφο, να παρεις σκυλο για να ξεφοβηθεις τα αδεσποτα...
    τον σκυλο θα τον παρεις, γιατι σου αρεσουν τα σκυλακια, θελεις να γινεις η μαμα τους, μια και ειναι σαν μωρα και εισαι ετοιμη να αναλαβεις την φροντιδα και την ευθυνη τους.

    και εγω φοβαμαι τα υψη. εκανα αυτο που μου πανε. να ανεβω καπου ψηλα και θα μου περασει. και ψηλα ανεβηκα και σε δεντρο και στην σαμοθρακη κρεμομουν απο τα βραχια και ακομη δεν μπορω να ανεβω στην σκαλα να αλλαξω μια λαμπα.

    ειδικα ομως με τους σκυλους, το κολπο ειναι το εξης: δεν πρεπει να τους δειχνεις τον φοβο σου. τα ζωντανα μυριζουν τον φοβο σου.
    αν περασεις απο διπλα τους αδιαφορη δεν προκειται να σε πειραξουν... εξαλλου και οι κοπροι εχουν αναγκη απο ενα χαδι εναν καλο λογο....
    δειξε τους ποιος ειναι το αφεντικο και προχωρα :)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Μια καλή λύση είναι να κουραστείς να φοβάσαι.

    Είχα κι εγώ φοβία με τα σκυλιά. Και τα άτιμα το καταλαβαίνανε και με γαυγίζανε όπως είπε και η Αστρα. Μέχρι που κάποτε είπα: δε γα...νται και προχώρησα ανάμεσά τους. Σήμερα έχω σκύλο. Τα φοβάμαι ακόμα οταν οδηγώ μηχανή. Αλλά, δε γα....νται!!

    Ετσι και με τα αεροπλάνα. Πρίν δέκα χρόνια, κι ενώ ταξίδευα από χρόνια, με έπιασε ξαφνικά φοβία. Για περίπου δυο χρόνια έτρεμα. Δεν κοιμόμουν το προηγούμενο βράδυ στην ιδέα πως θα ταξιδέψω. Και καθώς ταξίδευα συχνά ήταν εφιάλτης. Μέχρι που βαρέθηκα να φοβάμαι. Έκτοτε το μόνο που μ΄ απασχολεί είναι η απαγόρευση του καπνίσματος στις πτήσεις.:cool:

    [Edited on 8/2/03 by Voyager]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Οσο αποφεύγεις αυτό που σε φοβίζει, τόσο πιο σίγουρο είναι ότι δε θα ξεπεράσεις ποτέ την φοβία σου!

    Δυστυχώς για σένα, η καλύτερη λύση είναι να κάνεις μια βουτιά στα βαθιά....... όχι νερά :D


    Voayger: Υπήρχε μια εταιρία ελληνική, η οποία είχε την παγκόσμια πρωτοτυπία να επιτρέπει το κάπνισμα ακόμη και στις πτήσεις εσωτερικού! (Από τη σειρά 25 και πίσω.....)

    Cretan airlines την έλεγαν........ δυστυχώς επτώχευσε και έκλεισε! :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    Ευχαριστώ παιδιά. Σήμερα το ρίσκαρα. Το κίνητρο του να κολυμπήσω νίκησε τη φοβία μου γιαυτά τα αδηφάγα κτήνη :D χε χε και δεν εμφανίστηκαν μπροστά μου. Καταπίέζω και την έκρηξη αδρεναλίνης μόλις διακρίνω σκύλο (έχω μια καταπληκτική δυνατότητα να τον ξεχωρίζω απο το χιλιόμετρο:o) για να μη με πάρει πρέφα.

    Αυτό με το κάπνισμα όντως είναι τρομερό. Ειδικά για μεγάλα ταξίδια και ειδικά για αεροπλάνο. Εγώ το αντιμετωπίζω με το ΚΤΕΛ. Ισως μια καλή λυση είναι να το κόψουμε όχι για άλλο λόγο, αλλά είναι τελικά πολύ ηλίθιο πράγμα οι εξαρτήσεις. Δεν ειναι ωραίο να εξαρτάσαι από ο,τιδήποτε...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    32
    πριν μερικα χρονια, επεσα στο icq πανω σε εναν παλιο συμαθητη μου.
    κανονισαμε να βγουμε κυριακη πρωι.
    λιακαδα ειχε, ε λεω ας μην βαλω τον μπαμπα να με παει μεχρι την παραλια, θα παω με τα ποδια...
    ηταν μια σκυλιτσα αδεσποτη στην γειτονια τοτε. ταμ ταμ την ελεγα απο το ομονυμο τραγουδι του ζαμπετα.
    θεωρησε καλο να με παρει απο πισω μεχρι την παραλια.
    μολις ειδαν την ταμ ταμ οι σκυλαροι της πολης μαζι και αυτοι... εφτασα με συνοδια 15 κοπρων.... τετοια παρελαση δεν την ειχε ξαναδει η πολη...
    καθισαν μαζι μας, μεχρι που τελειωσα τον καφε και παλι ολοι μαζι πισω...
    :):):)
    ηθικο διδαγμα: αν ειχα τρομαξει τωρα δεν θα εγραφα εδω.... αν δεν μπορεις να τους νικησεις γινε φιλη τους.. :):):):)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    Eχεις δίκιο άστρα! Κομματάκι δύσκολο να γίνω κολλητή τους αλλά πρέπει να βάζουμε νερό στο κρασί μας στις φιλίες μας χε χε:D

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Torino
    Posts
    22
    Και εζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα.....:D:D:D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ελα κουκλα καταλαβαινω το προβλημα σου ομωσ μου φαινεται και λιγο περιεργο ισοσ γιατι δεν περιεγραψεσ τι ακριβωσ σου εχει συμβει...εχοντασ παντα σκυλουσ στο σπιτι απο τσιουαουα κανισ μεχρι αγιου βερναρδου και καναδεζικο λυκοσκυλο{τωρα εχω αυτα} ενα εχω να σουπω....τα κανισακια και τα γκριφονακια μπορει να ειναι χαριτωμενα ομωσ ειναι και πιο επικινδυνα σε σχεση με τα μεγαλοσωμα....τα μεγαλοσωμα σκυλια και ειδικα τα αδεσποτα δεν ειναι ηλιθια και οταν σου γαυγιζουν δν σου λενε τιποτα αλλο ειλικρινα περα απο το δωσε μου λιγη σημασια η γιατι με φοβασαι?αλλιωσ αν ηταν επιθετικα στ αληθεια θα σε μαζευαμε κομματακια απο την πισινα...κανενα σκυλι δεν ειναι επιθετικο προσ τουσ ανθρωπουσ εκτοσ και αν το εχουν εκπαιδευσει να ειναι...εκτοσ εαν το εχουν βασανισει και εσυ το τρομαζεισ για καποιο λογο...κα;ι αν ειναι κοκκερ σπανιελ κανελλι...εσυ που τα φοβασαι μην τα πλησιαζεισ αυτα τα πανεμορφα κανελλι με τα μακρυα αυτια...εχουν συνδρομο αιφνιδιασ επιθετικοτητασ γιατι οι φιλοι μασ οι κινεζοι εχουν παραμορφωσει το dna τησ πανεμορφησ αυτησ ρατσασ με αιμομιξιεσ λογω τησ μεγαλησ ζητησησ που ειχα ρατσα τοτε που ειχε βγει το παιδικο η λαιδη και ο αλητησ...λοιπον τα σκυλια δεν τα πλησιαζουμε ποτε ριχνοντασ την σκια μασ απο πανω τουσ {αισθανονται απειλη{}οταν παμε να χαιδεψουμε ενα σκυλο ακομα και την ωρα που φοβασαι θα εχεισ σκυψει τοσο ωστε το χερι σου να μην ξεπερναει την μουσουδα του...δεν θα το κοιτασ ποτε στα ματια...και αν καποια στιγμη τα βρεισ σκουρα φυσικα ακοινητη...αυτο θελουν και αυτα να σε ακινοιτοποιησουν οχι να σε δαγκωσουν για να ειναι σιγουρα οτι θα απομακρυνθουν σωα και δεν θα φγανε κανα κλωτσιδι παλι...εμεισ τα εχουμε κανει τα αδεσποτα επιθετικα....αγω συμφωνω οτι πρεπει να περεισ ενα σκυλο γιατι πιστευω οτι θα καταλαβεισ πολλα πραγματα στη συμπεριφορα γενικα αυτου του ζωου...κατα πρωτον θα καταλαβαινεισ το χρωμα του γαβ γαβ και τι σημαινει και κατα δευτερον θα εχεισ ενα πιστο και αληθινο φιλο για παρα πολλα χρονια...παντα διπλα σου να σε αγαπαει και να σε καλωσοριζει...σου προτεινω εαν εχεισ κηπο να παρεισ ενα golden labrador....δεν σου προτεινο καθολου μικροσωμο σκυλι...η αν επιμενεισ απο μικροσωμο παρε μαλτεζακι...ομωσ τα καλυτερα σκυλια για μενα ειναι και θα ειναι τα ημιαιμα οποιασδηποτε μιξησ ρατσασ...να σαι καλα και ευχομαι να το ξεπερασεισ το προβλημα σου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Και μια και λεμε για φοβιες εχω προβλημα με το υψος!!
    Σε σημειο εαν παω επισκεψη σε κοσμο που μενει σε πολυκατοικια απο τον 2ο και πανω μπαλκονι δεν μεβλεπει.
    Εαν εμενα σε πολη και ημουν σε πολυκατοικια ποτε δεν θα απλωνα ρουχα ουτε θα τιναζα!!
    Θα μας ετρωγε η βρωμα!!!!!!!!!1
    Και εαν χρειαστω κατι που ειναι ψηλα φωναζω σε μονιμη βαση τον αντρα μου η οποιος ειναι προχειρος εκει γυρω.
    Λετε να νομιζουν οτι δεν θελω να ανεβαινω σε καρεκλες μην τυχον σπασουν απο το βαρος μου.....????Λετε???Θα το ψαξω!!!!!!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Athens
    Posts
    257
    Συγνώμη αλλά εγώ που φοβάμαι τα περιστέρια; Πως το κόβετε αυτό; Όταν πάω κάπου που είναι πολλά μαζί με πιάνει πανικός. Βέβαια αυτό ξεκίνησα μετά από ένα καταπληκτικό ξενύχτι που ξημερώματα γύρναγα με ένα φίλο με παπί και ξαφνικά ήρθε και προσγειώθηκε ένα πάνω στο κεφάλι του και πέσαμε. Δεν χτυπήσαμε αλλά από τότε έχω γίνει το ανέκδοτο στην πλατεία Κοτζιά και στο Σύνταγμα!!!!
    Επίσης πανικό μου προκαλούν και οι έγκυες στους τελευταίους μήνες. Όποτε πήγαινα ΙΑΣΩ με έπιανε τρομερό άγχος , όσο πιο έγκυος αυτές τόσο πιο πανικόβλητη εγώ? λες και θα γεννάγανε επιτόπου και θα έπρεπε να την ξεγεννήσω εγώ. Μάλλον αυτό είναι ευθυνοφοβία διότι γενικότερα το πλάνο αυτό μου προκαλεί πανικό

  12. #12
    gourounitsa
    Guest
    πρεπει να αντυμετοπιζουμε τους φοβους μας για να τους ξεπερασουμε.και γω π.χ φοβαμαι το αιμα κλπ και αποφασησα να γινω νοσοκομα ιχιχιχ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    Originally posted by elpida
    Συγνώμη αλλά εγώ που φοβάμαι τα περιστέρια; Πως το κόβετε αυτό;
    χαχαχα. τελικα σοβαρολογουσε. προχτες μου ελεγε καποιος οτι ειδε στην τηλεοραση πριν καποιο διαστημα μια γνωστη τραγουδιστρια να δηλωνει οτι εχει πουλοφοβια(?!?!)... και δεν τον πιστευα! αντε ελπιδα, δεν εισαι μονη! χαχαχαχα!

  14. #14
    gourounitsa
    Guest
    πουλοφοβια?πρωτη φορα το ακουω.
    εγω εχω λιγο υψοφοβια παντος και κατσαριδοφοβια λιακς

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    τραγικη λεξη ομως??? εμ εγω, δευτερη φορα το ακουω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •