C.V.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: C.V.

  1. #1

    C.V.

    Ίσως δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει συντάξει έστω και για μια φορά στη ζωή του ένα βιογραφικό σημείωμα. Αρκετοί βέβαια είναι αυτοί που το γράφουν πολλές φορές στην διάρκεια του βίου τους- θες οι μεταβαλλόμενες συνθήκες εργασίας τους, θες ίσως κάποια κρυμμένη ματαιοδοξία, δεν είναι και λίγοι όσοι το ανανεώνουν σε τακτά διαστήματα.

    Έτυχε λοιπόν να έχω τον τελευταίο καιρό πρόσβαση σε δεκάδες βιογραφικά σημειώματα, ανθρώπων όλων των ηλικιών που ενδιαφέρονταν να συμμετάσχουν σε κάποιο πρόγραμμα. Έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να διαβάζει κανείς αυτά τα κείμενα με προσοχή και με σεβασμό συγχρόνως θα τολμούσα να πω. Η όλη παρουσίαση ενός βιογραφικού φανερώνει πολλά για τον κάτοχο του. Κατ? αρχάς υπάρχουν τα ευσύνοπτα σημειώματα, όπου μέσα σε 30 γραμμές το πολύ παρουσιάζεται όλη η δραστηριότητα του ατόμου σε αδρές φυσικά γραμμές. Είναι βιογραφικά πάντως που λες και γράφτηκαν στο πόδι, ιδιαίτερα αν υποψιαστείς από τα γραφόμενα πως αυτός που το συνέταξε απέκρυψε πολλές λεπτομέρειες από τη ζωή και το έργο του. Δεν του καταλογίζουμε πρόθεση ή σκοπιμότητα γι? αυτό, ίσως να έχει βαρεθεί πια να συντάσσει συνεχώς τα ίδια πράγματα, ίσως μάλιστα να πιστεύει πως είναι ανώφελο ή ματαιόδοξο να καταγράφει κάθε δυνατή λεπτομέρεια.

    Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον όμως παρουσιάζουν τα «γεμάτα» βιογραφικά, αυτά που ανεξάρτητα από την ηλικία του βιογραφούμενου εμφανίζουν μια πληρότητα σε όγκο και περιεχόμενο. Τι περίεργο συναίσθημα πάντως! Πώς είναι δυνατό να έχει επικρατήσει αυτή η λέξη, «βιο-γραφία», για κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που τελικά διαβάζουμε ή συντάσσουμε; Τα κείμενα αυτά δεν συνιστούν σε καμιά περίπτωση «βιο-γραφικά»- ουδεμία σημαντική πληροφορία για την ζωή του συγκεκριμένου ατόμου τελικά λαμβάνουμε. Πρόκειται για μια σημαντική μεν , αλλά ολωσδιόλου ατελής και ελλιπής παράθεση στοιχείων που αφορούν το διανοητικό συνήθως μέρος της ζωής ενός προσώπου. Τα βιογραφικά αυτού του είδους είναι γεμάτα με κατάλογο δημοσιεύσεων, προφορικών παρουσιάσεων σε συνέδρια, τίτλους σπουδών, επαγγελματικής εμπειρίας και άλλων συναφών δραστηριοτήτων. Πολύ λίγα είναι τα κείμενα που σου δίνουν μια άλλη προοπτική του προσώπου που καλείσαι με κάποιο τρόπο ν?αξιολογήσεις- ορισμένοι τολμούν να επεκταθούν και λίγο παραπάνω και να μιλήσουν για τις εξω-επαγγελματικές δραστηριότητες τους, τα λεγόμενα χόμπυ, αλλά κι αυτά πάλι δίνονται τηλεγραφικά, λες και πρέπει να συμπληρωθεί ένας συγκεκριμένος αριθμός γραμμών. Πολλοί δε ούτε καν αναφέρουν το status της οικογενειακής κατάστασης τους, δεν γνωρίζουμε αν είναι άγαμος, έγγαμος, με παιδιά. Γιατί αυτό αποσιωπείται; Ποια σκοπιμότητα ψυχική άραγε εξυπηρετεί;

    Μελετώντας τα βιογραφικά σημειώματα πολλών ανθρώπων οπωσδήποτε θ? αποκτήσει μια ικανοποιητική γνώση της ματαιοδοξίας που συνθέτει το προφίλ καθενός. Ουδείς μπορεί φυσικά να γνωρίζει την ποιότητα των προβαλλόμενων στοιχείων. Τόσα πολλά βιβλία, τόσες πολλές δημοσιεύσεις, τόσα πολλά επιστημονικά συνέδρια! Άραγε πόσα απ? όλ? αυτά θα έπρεπε να είχαν θέση εδώ μέσα; Αλλά ας μην είμαστε καχύποπτοι, ας πάρουμε την θετική όψη του πράγματος. Η ώρα που συντάσσεται ένα βιογραφικό, είναι μια ώρα ιερή. Ο αυτοβιογραφούμενος έχει ίσαμε εκείνη τη στιγμή ενώπιον του ένα μέρος από τη ζωή του το οποίο αξιολογεί ως το σημαντικότερο. Ακόμα και ο φτωχός σε δραστηριότητες νέος άνθρωπος, με πολλή περηφάνεια θα προσθέσει στον κατάλογο της ζωής του ένα στην ουσία ασήμαντο γεγονός, που όμως τον κάνει να αισθάνεται σημαντικός στην κοινότητα που θέλει να ενταχθεί. Και όσο μακραίνει ο κατάλογος, όσο νέα πράγματα προστίθενται σ? αυτόν, τόσο μεγαλώνει η αυτοεκτίμηση που τρέφει προς το πρόσωπο του. Είναι καθρέφτης της ζωής και της εμπειρίας το βιογραφικό, αλλά πόσο μονομερές και παραπλανητικό είναι τελικά! Πόσο σκόπιμα οριοθετημένο σε όψεις της ζωής μας που μας έχουν μάθει πως είναι σημαντικές και που οπωσδήποτε πρέπει να καταγραφούν.

    Αν το δει κανείς από την ουσιαστική σημασία του, το βιογραφικό σημείωμα αποτελεί έναν γενικευμένο ελιγμό των ανθρώπων. Παντού ζητάνε βιογραφικά: για να εργαστείς, για να σπουδάσεις, για να πας ένα βήμα περαιτέρω στην ζωή αυτή. Παντού ζητάνε κάποια στοιχεία σου. Ζητάνε όμως πάντα τα λάθος στοιχεία!
    Μια ξερή, ψυχρή και ελάχιστα διαφωτιστική περιγραφή της ουσίας του «βιογραφούμενου» αντίθετα έχουμε μπροστά μας. Απεικονίζονται αντικειμενικά γεγονότα τα οποία μάλιστα λαμβάνουν και αύξοντα αριθμό. Η παράθεση τούτη εντυπωσιακή στην ποσότητα της, είναι ωστόσο τόσο φτωχή σε πληροφορία.

    «Ποιος είναι τελικά ο άνθρωπος το βιογραφικό του οποίου έχω μπροστά μου;». Την απάντηση στο ερώτημα αυτό δεν θα το διαβάσουμε ποτέ στο βιογραφικό σημείωμα. Η συνήθης πρακτική επιβάλλει να είμαστε κοφτοί, συγκεκριμένοι και περιεκτικοί. Να μην μείνει κανένα περιθώριο στην ψυχή να εκφραστεί, στα συναισθήματα να βγουν στο φως, στις σκέψεις να υλοποιηθούν.

    Ο καλύτερος τρόπος να κρυφτεί κάποιος από τα μάτια των πολλών είναι να συντάξει ένα βιογραφικό. Ενίοτε και να παραπλανήσει .Μικροί και μεγάλοι, επώνυμοι και «ανώνυμοι», όλοι μπορούν να καταγράψουν πολλές και ποικίλες δραστηριότητες σ? ένα κομμάτι χαρτί. Είναι τελικά η καλύτερη μέθοδος για να παραμένουμε κρυμμένοι από τα αδηφάγα βλέμματα των υπηρεσιών και όσων αυτάρεσκα θέλουν να μας αξιολογήσουν. Να κρύψουμε την ουσία μας, να προστατέψουμε την ψυχή μας. Να γιατί κάθε «βιογραφικό σημείωμα» δεν είναι παρά μια απόδειξη του φόβου μας τελικά για κάθε ουσιαστική συνάντηση- κυρίως με τον εαυτό μας, διότι αυτό που καταγράφουμε τόσο περήφανα δεν είναι παρά ένα «αυτοβιογραφικό σημείωμα» απ? όπου απουσιάζουν όλα τα σημαντικά γεγονότα της ζωής μας. «Μα δεν μας τα ζητάνε αυτά», θα αντιτείνει ο καθένας. Το ερώτημα όμως είναι αν εμείς θα θέλαμε ποτέ να τα καταγράψουμε, έστω για να γίνει βορά στην σκόνη κάποιου ραφιού του σπιτιού μας.







  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Colombia-Palenque
    Posts
    166
    Πολύ ωραίο θέμα παράδεισε. Και το συλλαμβάνεις μέσω μιας οπτικής που σίγουρα πολλοί λίγοι θα είχαν κάτσει να ασχοληθούν.

    Το μόνο που θα αντιτάξω είναι ότι συνήθως ένα βιογραφικό δείχνει απλά και μόνο ένα στίγμα, ας πούμε τα τυπικά προσόντα που είναι απαραίτητα για κάποια θέση που -κακά τα ψέμματα- κάτι λένε και αυτά για το ποιον ενός ανθρώπου. Στη συνέχεια, ο εξετάζων τα βιογραφικά, αν ενδιαφέρεται για τη ψυχή και τη προσωπικότητά του συντάξαντα το βιογραφικό, θα τον καλέσει σε συνέντευξη και (υποθέτοντας πάντα ότι τα πάντα γίνονται αντικειμενικά) μετά θα ασχοληθεί περισσότερο ή λιγότερο με τον συνεντευξιαζόμενο.

    Γιατί, κακά τα ψέμματα, για μια θέση εργασίας που χρειάζονται σουαχίλι, όσο καλή πρόθεση και να έχει κάποιος, όσο φωτισμένο μυαλό και να είναι, αν δε ξέρει σουαχίλι θα είναι άνευ αντικειμένου.

    Τώρα σχετικά με το τύπο του βιογραφικού, εδώ θα έλεγα ότι τα πράγματα δεν δείχνουν και πολλά. Αυτός που γράφει τα κέρατά του δε σημαίνει ότι είναι προσωπικότητα που θέλει να αυτοπροβάλλεται απαραίτητα. Καμιά φορά τον αναγκάζουν οι συνθήκες της αγοράς εργασιας να προβάλλει "φωναχτά" κάποια υπαρκτά ή ακόμα και ανύπαρκτα προσόντα του.
    Και από την άλλη, το λιτό βιογραφικό δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο συντάξας είναι τεμπέλης ή έχει βαρεθεί ή ο,τιδήποτε, αφού συνήθως αυτά είναι τα ίδια βιογραφικά που βγαίνουν φωτοτυπία και μοιράζονται παντού. Μπορεί να πρόκειται απλά για έναν άνθρωπο χαμηλών τόνων.

    Ομως, πώς θα μπορούσαμε να μπούμε σε λεπτομέρειες της προσωπικότητάς μας σε ένα κομμάτι χαρτί? Μήπως κι εκεί δε θα υπερτονίζονταν κάποια χαρακτηριστικά του εαυτού μας ανάλογα με το λόγο για τον οποίο υποβάλλουμε το βιογραφικό?


    Σχετικά με την οικογενειακή κατάσταση, ξέρω φίλες που κρύβουν ότι είναι παντρεμένες ή ακόμη χειρότερα, οτι έχουν παιδί γιατί ξέρουν ότι έχουν χάσει το παιχνίδι....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    το πλέον απίστευτο βιογραφικό που έχω δει ποτέ, ήταν ένας τύπος που ζητούσε δουλειά διαιτολόγου σε ένα κέντρο αδυνατίσματος, ο οποίος είχε βάλει μια φωτογραφία (μεγέθους σαν αυτών που πουλούν στα σκυλάδικα), με την αφεντιά του σε προφίλ καθισμένος πάνω σε μια σκάλα, με γυαλί μαύρο και ανοιχτό πουκάμισο, φυσικά και ύφος χιλίων καρδιναλίων!
    Σε ένα χαρτάκι μεγέθους πακέτου τσιγάρων το οποίο είχε επισυνάψει πίσω από την φωτογραφία, είχε γράψει τα προσωπικά του στοιχεία......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by nido
    το πλέον απίστευτο βιογραφικό που έχω δει ποτέ, ήταν ένας τύπος που ζητούσε δουλειά διαιτολόγου σε ένα κέντρο αδυνατίσματος, ο οποίος είχε βάλει μια φωτογραφία (μεγέθους σαν αυτών που πουλούν στα σκυλάδικα), με την αφεντιά του σε προφίλ καθισμένος πάνω σε μια σκάλα, με γυαλί μαύρο και ανοιχτό πουκάμισο, φυσικά και ύφος χιλίων καρδιναλίων!
    Σε ένα χαρτάκι μεγέθους πακέτου τσιγάρων το οποίο είχε επισυνάψει πίσω από την φωτογραφία, είχε γράψει τα προσωπικά του στοιχεία......
    χουχουχουχουχου
    απίστευτο μεν, πολύ πιο ενδεικτικό δε απο τα συνήθη βιογραφικά για τα οποία ομιλεί ο χαμενος παράδεισος

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    El Venizelos Gate A
    Posts
    82
    Παράδεισε
    ξέρω τι δουλειά κάνεις και φαντάζομαι τι έχουν δεί τα μάτια σου. Και τι θα βλεπαν ακόμα αν δεν υπήρχαμε κι εμείς που φιλτράρουμε πολλά πριν φτάσουν σε σας.

    Νομίζω πως ο προβληματισμός σου είναι σωστός και ευρύτερος αλλά νομίζω οτι έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά χρόνια με το θέμα δε νομίζω οτι ένας τέτοιος προβληματισμός θα βοηθούσε κάποιον να φτάξει ένα σωστό βιογραφικό. Εκτός κι αν δε θέλει τη δουλειά.

    Το βιογραφικό είναι για μένα επαγγελματικό εργαλείο και μόνο. Οταν θέλω να δηλώσω την προσωπικότητά μου γράφω ερωτικά γράμματα, δοκίμια ή παίρνω τηλέφωνο.

    Εχω τρία βιογραφικά κορμούς (ελληνικό, αγγλικό τύπου Wold Βank και αγγλικό τύπου Ευρωπαικής Ενωσης) που τα ανανεώνω καθε εξάμηνο. Επίσης έχω μια database από συνοπτικές περιγραφές για να τονίζω κάθε φορά την εμπειρία ανάλογα με το αντικείμενο.

    Ενα βιογραφικό πρέπει να έχει συγκεκριμένο στόχο και να οικοδομείται συστηματικά γύρω απ΄αυτόν.

    Αν χρειάζεται, θα πρέπει να κάνει συγκρατημένο overselling μέχρι του σημείου που διατηρεί την αληθοφάνειά του. Να είναι καλά δομημένο, προσεγμένο, με διακριτική καλαίσθητη γραμματοσειρά, χωρίς κίτρινα και κόκκινα γράμματα. Αν δεν υπάρχει εμπειρία, το βιογραφικό δεν θα πρέπει να γεμίζει με άσχετες λεπτομέρειες, αλλά να περιέχει μια μικρή παράγραφο που να τονίζει φιλοδοξία και διάθεση για δουλειά και μάθηση. Καθώς η εμπειρία μεγαλώνει, το βιογραφικό πρέπει να γίνεται μικρότερο τονίζοντας τρανταχτή εμπειρία στο αντικείμενο και συνοψίζοντας τα πολλά λιγότερο σημαντικά σε δύο γραμμές. Το ιδανικό βιογραφικό, για έναν πολύ επιτυχημένο επαγγελματία είναι μόνο δυό λέξεις: "ονοματεπώνυπο".

    Βέβαια υπάρχουν βιογραφικά που πρέπει να δείχνουν "ευαισθησία" π.χ. βιογραφικά στον καλλιτεχνικό τομέα.

    Θεωρώ επίσης πολύ υγειές το να αναφέρει κανείς την εμπειρία του σε συγκεκριμένο αντικείμενο και να μην γράψει την ιστορία της ζωή του σε έναν άσχετο που ζητάει να βρεί άτομα για να κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά.

    Γράφω ψυχρά και τεχνοκρατικά.... το ξέρω.
    Αν βάλετε θέμα για την ποίηση θα γράψω ποιητικά, αλλά τα βιογραφικά είναι βιογραφικά δηλαδή "προσωπική μας διαφήμηση" ή "έντυπο προώθησης των υπηρεσιών" που προσφέρουμε.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Torino
    Posts
    22
    Nido για το μερος που ηθελε να δουλεψει ο διαιτολογος και πολυ ηταν που πληρωσε για την φωτογραφια...

  7. #7
    Originally posted by Voyager

    Γράφω ψυχρά και τεχνοκρατικά.... το ξέρω.




    Πίσω από αυτό το ψυχρό και τεχνοκρατικό βλέμμα, αναζητούμε μια σπιθαμή, ένα μικρό άνοιγμα προς την ψυχή του βιογραφούμενου.


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •