Συμμετοχή σε group therapy
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407

    Συμμετοχή σε group therapy

    Οι ομαδικές θεραπείες, παρόλο που στην Ευρώπη και στην Αμερική ανθούν, στη χώρα μας αντιμετωπίζονται με σκεπτικισμό ακόμη και από τους ίδιους τους ψυχολόγους!

    Εχετε σχετική εμπειρία, θετική ή αρνητική που θα θέλατε να μοιραστείτε μαζί μας?
    Θα δοκιμάζατε άραγε να συμμετέχετε σε μια τέτοια προσπάθεια για να αντιμετωπίσετε ένα πρόβλημα βουλιμίας, ανορεξίας ή παχυσαρκίας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by nido
    Οι ομαδικές θεραπείες, παρόλο που στην Ευρώπη και στην Αμερική ανθούν, στη χώρα μας αντιμετωπίζονται με σκεπτικισμό ακόμη και από τους ίδιους τους ψυχολόγους!

    Εχετε σχετική εμπειρία, θετική ή αρνητική που θα θέλατε να μοιραστείτε μαζί μας?
    Θα δοκιμάζατε άραγε να συμμετέχετε σε μια τέτοια προσπάθεια για να αντιμετωπίσετε ένα πρόβλημα βουλιμίας, ανορεξίας ή παχυσαρκίας?
    εγω δεν έχω καμιά εμπειρία απο ψυχοθεραπεία κανενός είδους, έχω όμως την βεβαιότητα οτι μια τέτοιου είδους προσεγγιση θα ήταν η αποτελεσματική για τα προβλήματα που συζητάμε....δεν μου ήρθε η "επιφοίτηση" βέβαια και το λέω αυτό,απλά κάποια στιγμή που είχα αρκετές γνώσεις διαιτολογίας,κινησιολογία� �:P(λέμε τωρα)μπουρδολογίας.....και πολλών άλλων λογιών, συνειδητοποίησα,ότι υπάρχει κατι τι,ενα κατι τι,που με σπρώχνει υπογείως να σαμποτάρω τις προσπάθειες...αυτο το κατι τι δεν θέλω μονο να το βρω,γιατι έχω φτάσει και μόνη μου σε αρκετά συμπεράσματα(ίσως και σωστα)..το θέμα μου είναι να το διορθώσω....πιστεύω οτι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει μόνο με ειδική βοήθεια...ιδέες εχω και γω πολλές (κυρίως για όλους τους άλλους εκτος εμού) το θέμα ειναι πως θα λυθεί ο γρίφος....
    και για ν απαντήσω και στην ερώτησή σου, ναι, θα δοκίμαζα τέτοιου είδους ψυχοθεραπεία, με ένα άτομο που θα με ενέπνεε, αρκει να ήταν απο αυτους που την πιστεύουν κι όχι απο αυτους που την αμφισβητούν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7

    Συμμετοχή σε ομαδική θεραπεία

    Ειναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα της συμμετοχής και της αποτελεσματικότητας της ομαδικής ψυχοθεραπείας.

    Αυτή τη στιγμή συντονίζω μια θεραπευτική ομάδα, η οποία χαρακτηρλιζεται ως ομάδα για την βελτίωση της επικοινωνίας. Επίσης, είμαι μέλος μελος ψυχοθεραπευτικής ομάδας (ως θεραπευόμενος).

    Αν και υπάρχουν επιφυλάξεις του κοινού, όσον αφορά την συμμετοχή του σε θεραπευτικές ομάδες, με βάση την εμπειρία μου, η μετοχή σε ομάδα θεραπείας βοηθάει τον θεραπευόμενο να δει γρηγορότερα και -κυρίως μέσα σε ένα υποστηρικτικό και μη απειλητικό περιβάλλον- τις δυσκολίες του μέσα από τους "καθρέφτες" των άλλων μελών της ομάδας, ενώ ταυτόχρονα, ο θεραπευτής έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει τα έντονα δυναμικά που αναπτύσσονατι στη διαδικασία ώστε να "σπρώξει" τα άτομα να δουλέψουν ανασφάλειες και αγωνίες, αλλά με έναν ελάχιστα παρεμβατικό, πλην ξεκάθαρο όμως τρόπο... πραγμα που δεν θα μπορούσε να πετύχει , παράμόνο αν γινόταν πολύ παρεμβατικός σε μια ατομική θεραπεία!!

    Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις απόψεις και τις εμπειρίες σας, ειδικά αυτών που συμμετέχουν σε παρόμοιες ομάδες!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    5
    Ούτε και εγώ έχω καμία εμπειρία επί του θέματος αλλά τώρα τελευταία το σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω αν μου δοθεί η ευκαιρία θα μπορούσε κανείς να με ενημερώσει για τις συναντήσεις της Θεσσαλονίκης που είδα στην κεντρική σελίδα της ιστοσελίδας;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Μαρία, με πετυχαίνεις ελάχιστα πριν από τις διακοπές μου.

    Εν συντομία μόνο να σου πω ότι θα ξεκινήσουν περί τα τέλη του Σεπτέμβρη. Θα είναι 12-15 συναντήσεις με συμμετοχή 8-12 ατόμων ανά ομάδα.
    Η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση που ακολουθείται είναι η γνωστικο-συμπεριφορική. Εάν έχεις οποιαδήποτε απορία, στείλε μέιλ στο [email protected] ή γράψε εδώ στο φόρουμ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    εχω εγω μερικες
    εχει αποφασιστει ο χωρος των συναντησεων και η συχνότητα?οι ωρες?
    τα γκρουπ των συμμετεχοντων θα εχουν κοινο διατροφικο προβλημα, η αντιθετα θα προσπαθησετε να υπαρχουν διαφορετικα προβληματα στο ιδιο γκρουπ?
    υπαρχει καπου στο σαιτ παρουσιαση για την γνωστικοσυμπεριφορικη προσεγγιση η μπορεις να μου πεις κατι εδω?
    τι οικονομικη επιβαρυνση θα υπαρχει για τη συμμετοχη?(αν αυτα απαντηθηκαν καπου αλλου, με συγχωρεις, παρεπεμψε με στο λινκ πλς)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν στην Βασ. Ολγας (περιοχή Μακεδονία Παλλάς).
    Θα ξεκινήσουν περί τα τέλη του Σεπτέμβρη και συνολικά θα είναι 12 - 15 συναντήσεις, δίωρες (με 15λεπτο διάλειμμα).
    Οι συναντήσεις θα γίνονται μία φορά την εβδομάδα. Πιθανές μέρες είναι η Τετάρτη (βράδυ) και το Σάββατο (πρωί).
    Το κόστος είναι περίπου 250 ευρώ (υπολόγισε 20 ευρώ ανά συνάντηση) και καταβάλλεται από τους συμμετέχοντες με οποιοδήποτε τρόπο και σε οποιοδήποτε χρόνο κατά το διάστημα των τριών μηνών που διαρκεί το group.

    ΥΓ. Ενα στίγμα για το πως δουλεύει η γνωστική προσέγγιση, επέτρεψε να σου δώσω σε 3-4 μέρες, όταν και θα επιστρέψω από τις μίνι διακοπές μου.

    [Edited on 18/8/03 by nido]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    Originally posted by nido

    ΥΓ. Ενα στίγμα για το πως δουλεύει η γνωστική προσέγγιση, επέτρεψε να σου δώσω σε 3-4 μέρες, όταν και θα επιστρέψω από τις μίνι διακοπές μου.

    [Edited on 18/8/03 by nido]

    3 Σεπτεμβρη και ακόμα περιμένουμε το nido να μας κατατοπίσει....Που σε doctor?????

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •