Ατομική θεραπεία εξ αποσ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698

    Ατομική θεραπεία εξ αποσ

    Βασικά δεν ξέρω αν αυτό το θέμα "κολάει" εδώ αλλά έχω μία απορία,κατά πόσο είναι εφικτή η ψυχοθεραπεία δια αποστάσεως?ανεξάρτητα το αν η θεραπεία αφορά τις διατροφικές συνήθειες...αν εγώ είμαι Πάτρα και ο επιλεγμένος μου γιατρός είναι Αθήνα πιστεύεται ότι μέσα από έναν instant messenger μπορεί να επιτευχθεί η οποιαδήποτε θεραπεία ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7
    Νομίζω ότι η ατομική όπως και η ομαδική ψυχοθεραπεία δεν μπορεί παρά να γίνεται εφόσον θεραπευτής και θεραπευόμενος/η βρίσκονται φυσικά (σωματικά) παρόντες σ'έναν συμφωνημένο χώρο και χρόνο.
    Και αυτή η επαφή και επικοινωνία νομίζω ότι είναι αναντικατάστατη προκειμένου να είναι αποτελεσματική η θεραπεία, ακριβώς γιατί η ανταλλάγή ενέργειας και το ψυχοσωματικό βίωμα ανάμεσα στα δύο μέρη της θεραπευτικής σχέσης δεν μπορούν να υπάρξουν μέσα από οποιαδήποτε μορφής virtual παρουσίας κι επικοινωνίας (δηλ. τηλεφωνικής, ή ηλεκτρονικής).

    Το θέμα βέβαια αλλάζει εαν μιλούμε για απλή καθοδήγηση ή συμβουλές για τον χειρισμό μιας σχετικά απλής κατάστασης, όπου δεν υπάρχει η ανάγκη διαπραγμάτευσης υπαρξιακών και κλινικών προβλημάτων, ή εσωτερικής αναζήτησης. Σ'αυτήν την περίπτωση η ηλεκτρονική "επικοινωνία" είναι δυνατόν να προσφέρει κάποια σχετική βοήθεια.

    Κατά τη γνώμη μου, το ανθρώπινο κομμάτι της θεραπευτικής σχέσης είναι το πιο κρίσιμο στοιχείο για την αποτελεσματικότητά της, όπως και οι προσωπικότητες των δυο εμπλεκομένων (θερεπευόμενου/ης & θεραπευτή)!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by gvasilia
    Νομίζω ότι η ατομική όπως και η ομαδική ψυχοθεραπεία δεν μπορεί παρά να γίνεται εφόσον θεραπευτής και θεραπευόμενος/η βρίσκονται φυσικά (σωματικά) παρόντες σ'έναν συμφωνημένο χώρο και χρόνο.
    Και αυτή η επαφή και επικοινωνία νομίζω ότι είναι αναντικατάστατη προκειμένου να είναι αποτελεσματική η θεραπεία, ακριβώς γιατί η ανταλλάγή ενέργειας και το ψυχοσωματικό βίωμα ανάμεσα στα δύο μέρη της θεραπευτικής σχέσης δεν μπορούν να υπάρξουν μέσα από οποιαδήποτε μορφής virtual παρουσίας κι επικοινωνίας (δηλ. τηλεφωνικής, ή ηλεκτρονικής).

    Το θέμα βέβαια αλλάζει εαν μιλούμε για απλή καθοδήγηση ή συμβουλές για τον χειρισμό μιας σχετικά απλής κατάστασης, όπου δεν υπάρχει η ανάγκη διαπραγμάτευσης υπαρξιακών και κλινικών προβλημάτων, ή εσωτερικής αναζήτησης. Σ'αυτήν την περίπτωση η ηλεκτρονική "επικοινωνία" είναι δυνατόν να προσφέρει κάποια σχετική βοήθεια.

    Κατά τη γνώμη μου, το ανθρώπινο κομμάτι της θεραπευτικής σχέσης είναι το πιο κρίσιμο στοιχείο για την αποτελεσματικότητά της, όπως και οι προσωπικότητες των δυο εμπλεκομένων (θερεπευόμενου/ης & θεραπευτή)!
    Ναι, αλλά που το στηρίζεις αυτό που λες?
    Είχες κάποιες ανάλογες αποτυχημένες εμπειρίες?

    Η "ανταλλαγη ενέργειας" είναι πολυ ρευστή και νεφελώδης έννοια, στο βαθμό που υπάρχει όντως κάτι τέτοιο, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι αυτό μπλοκάρεται στο νετ....Η μακρόχρονη εμπειρία μου στο νετ μου έχει αποδείξει το ακριβώς αντίθετο...οτι σε μια "σχεση" με καμια σωματική ανάμειξη...καμιά οπτικη επαφή αν θες, μπορεί να υπάρξει πολύ σημαντική ανταλλαγη ενέργειας, συναισθήματος, αναμφισβήτητα απόψεων...κι εφόσον λειτουργεί σε φιλικό επίπεδο, δεν βλέπω για ποιό λόγο να μη μπορεί να λειτουργήσει και σε θεραπευτικό(να ξεκαθαρίσω οτι δεν είχα ποτέ εμπειρία θεραπείας απο οποιαδήποτε πλευρα..)Δεδομένου δε, οτι μια θεραπεία είναι κατα ΠΟΛΥ θέμα διανοητικής (και οχι σωματικης) ανταλλαγής, γνώσεων, εμπειρίας, κλπ...το θέμα του συγκεκριμένου και ορισμένου χρόνου ταχτοποιειται ευκολότατα, ακόμα και η οπτική επαφη αν το κρίνει κανεις απαραιτητο...(προσωπικα δεν το κρινω απαραιτητο)..."Οι προσωπικότητες των εμπλεκομένων"που αναφέρεις, προβάλλουν ξεκάθαρα απο το νετ..γι αυτο σε διαβεβαιώ...

    Ενα πρόσθετο στοιχείο που θα ήθελα να σκεφτείς πριν μου απαντήσεις είναι οτι οι δυνατότητες επικοινωνίας που έχουμε πλέον...π.χ. με το ιντερνετ, είναι απολύτως νέο πράγμα..για την Ελλάδα εμβυακό...αλλά ακόμα και για τον υπόλοιπο κόσμο δεν έχουν διερευνηθεί πλήρως οι δυνατότητες του...(think twice πριν ακολουθήσεις την πεπατημένη pls...)
    ;)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7
    Η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι τα πράγματα, οι εμπειρίες και οι αισθήσεις που μπορούν έυκολα να λεχθούν μέσω της γλώσσας είναι λιγότερο συγκινησιακά φορτισμένες και σίγουρα αργούν να επιφέρουν δυναμικές αλλαγές & κινήσεις στη θεραπεία, ή εαν επιφέρουν, η δυναμική που κουβαλάνε έχει βραχυπροθεσμη εμβέλεια κι αποτελεσματικότητα.

    Σαφώς και η "εξ αποστάσεως" επικοινωνία μπορεί να βοηθήσει κάποιον που του/της είναι αρκετή για την συγκεκριμένη φάση της ζωής του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει την ανθρώπινη συνύπαρξη και την δυναμική που αυτή η συνύπαρξη μπορεί να συγκατασκευάσει...!

    Νεφελώδες είναι αυτό με το οποίο ακόμα δεν ήρθαμε σε επαφή...!

    Καλό Σαββατοκύριακο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    τα σύννεφα είναι πιο νεφελώδη απο οτιδήποτε άλλο και έχουμε έρθει άπειρες φορές σε επαφή μαζι τους.....
    (αυτό δεν είναι ευφυολόγημα, απλά σου λέω οτι κατα τη γνωμη μου γενικόλογοι όροι οπως "ανταλλαγη ενέργειας" συνήθως χρησιμοποιούνται ελλέιψει άλλων....)
    ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by gvasilia
    Η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι τα πράγματα, οι εμπειρίες και οι αισθήσεις που μπορούν έυκολα να λεχθούν μέσω της γλώσσας είναι λιγότερο συγκινησιακά φορτισμένες και σίγουρα αργούν να επιφέρουν δυναμικές αλλαγές & κινήσεις στη θεραπεία, ή εαν επιφέρουν, η δυναμική που κουβαλάνε έχει βραχυπροθεσμη εμβέλεια κι αποτελεσματικότητα.

    Σαφώς και η "εξ αποστάσεως" επικοινωνία μπορεί να βοηθήσει κάποιον που του/της είναι αρκετή για την συγκεκριμένη φάση της ζωής του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει την ανθρώπινη συνύπαρξη και την δυναμική που αυτή η συνύπαρξη μπορεί να συγκατασκευάσει...!

    Νεφελώδες είναι αυτό με το οποίο ακόμα δεν ήρθαμε σε επαφή...!

    Καλό Σαββατοκύριακο!
    τελικά δεν μου είπες, έχεις δοκιμάσει ποτέ θεραπεία με τέτοιου είδους επικοινωνία? (ιντερνετ κλπ..) η απλά έχεις αποφασίσει σκεπτόμενος οτι δεν το βρίσκεις αρκετα αποτελεσματικό?

    καλο σαββατοκύριακο επίσης
    :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7
    (2)...κάνω ήδη συμβουλευτική μέσω e-mail...!

    (1) Είναι αλήθεια ότι τις περισσότερες φορές ο "λόγος" λειτουργεί ως αυτο-περιοριστικό εργαλείο που ταξινομεί και τοποθετεί τις εμπειρίες κάπου, παρά τις διευκολύνει...

    Δεν ξέρω αν πήρες κάποια απάντηση!?

    Καλό Σαββατοκύριακο ... again... ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by gvasilia
    (2)...κάνω ήδη συμβουλευτική μέσω e-mail...!

    (1) Είναι αλήθεια ότι τις περισσότερες φορές ο "λόγος" λειτουργεί ως αυτο-περιοριστικό εργαλείο που ταξινομεί και τοποθετεί τις εμπειρίες κάπου, παρά τις διευκολύνει...

    Δεν ξέρω αν πήρες κάποια απάντηση!?

    Καλό Σαββατοκύριακο ... again... ;)
    (2) μπάβοοοοοο!!!!με το καλό και instand messenger...xexexexex..

    (1)ναι, αν και πολύτιμος οτι και να λεμε.......

    ολα τα κατάλαβα
    :D:D:D(πήρα καλό μου, πηρα)

    ξαναμανα καλο π/σ/κ (σε καλό να μας βγει)
    :):):)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •