Δραματοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7

    Δραματοθεραπεία

    Τί γνωμη έχετε για την αποτελεσματικότητα της Δραματοθεραπείας?
    Θα με ενδιέφερε να μάθω εαν έχετε κάποια προσωπική εμπειρία θεραπείας αυτού του είδους, και τί έχετε κρατήσει απ'αυτήν την εμπειρία??

    :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Νομίζω ότι οι "ορθόδοξες" προσεγγίσεις έχουν ένα πλεονέκτημα έναντι των εναλλακτικών. Χρειάζονται μικρότερο βαθμό δεκτικότητας για να χαρακτηρισθούν αποτελεσματικές.
    Ωστόσο, στις εναλλακτικές προσεγγίσεις, εάν και μόνο συντρέχουν οι απαραίτητες προυποθέσεις, ο θεραπευόμενος είναι σε θέση να μπει σε πολύ βαθύτερα επίπεδα επικοινωνίας με τον ίδιο του τον εαυτό.

    Η δραματοθεραπεία, ως τεχνική ή ως θεραπεία, δεν ανήκει στις προτιμήσεις μου. Βέβαια, η εμπειρία μου σε αυτή περιορίζεται σε λίγα μόνο εργαστήρια, τους διοργανωτές των οποίων δεν έχω και σε μεγάλη υπόληψη.
    Επιφυλλάσομαι λοιπόν να επανέλθω στο μέλλον με πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.

    ΥΓ.Πολύ θα ήθελα και γω να ακούσω εμπειρίες ανθρώπων που έχουν "γευτεί" την δραματοθεραπεία.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    7
    ....Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα της "δεκτικότητας" στην ψυχοθεραπεία, και το εαν η απουσία ετοιμότητας για τον θεραπευόμενο για ένα συγκεκριμένο είδος θεραεπείας, μπορεί να επιτρέψει σ'αυτήν την θεραπεία να είναι αποτελεσματική με κάποιον τρόπο!!?????

    Και γώ έχω εμπειρία λίγων εργαστηρίων στη Δραματοθεραπεία.... κι όμως εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι μου άνοιξε "πόρτες" συνειδητότητας που μέχρι τώρα κανείς δεν με βοήθησε να αγγίξω... Σϊγουρα η "διαθεσιμότητά" μου σ'αυτού του είδους την προσέγγιση -που μέχρι τότε υποτιμούσα όσο μη "ορθόδοξη"(...!)- νομίζω ότι βοήθησε "τις πόρτες να αρχίζουν να ανοίγουν..."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    2
    xm...Exw kanei proswpika omada dramato8erapeias gia 3 xronia k oi entypwseis mou einai oi kaluteres.Ta apotelesmata arxisa na ta blepw se makros xronou, otan arxisa na diapistwnw k se emena k ta alla melh pws ekfrazontai ta 8emata mas mesa apo tis zwgrafies kai ta drwmena!!Eilikrina einai kataplhktiko kai ontws leitourgei,aksizei kaneis na to dokimasei alla me kurio stoxo thn autognvsia,para th meiwsh symptwmatwn.
    De nomizw dhladh na boh8a se 8emata pou xrhoun ameshs psyxo8erapeias.
    H 8erapeutria mou htan bebaia xarismatikh sth dhmiourgia syneirmwn sxetikwn me ta drwmena kai ta zhthmata pou to ka8e melos eixe. Pisteuw oti h dramato8erapeia exei polla na prosferei, arkei na brei kaneis to swsto 8erapeuth!;)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    8
    καλησπέρα,

    Πρωτη φορά ακούω για την δραματοθεραπεία...Δεν έχω και ιδιαίτερη γνώση σ'αυτα τα θέματα συγχωρέστε με Ομως μπορειτε να μου εξηγήσετε τι κανετε οσοι ειστε σε ομάδα δραματοθεραπείας?

Similar Threads

  1. Αρχαια δραματοθεραπεια
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2017, 05:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •