Η Geri Halliwell έχει βουλιμία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407

    Η Geri Halliwell έχει βουλιμία.

    Η Geri Halliwell έχει βουλιμία εξαιτίας συνεχόμενης δίαιτας, και εισήχθη σε νοσοκομείο της Αριζόνα.

    Μία φίλη της είπε ότι η κατάσταση της περνάει κρίσεις αλλά και υφέσεις κατά καιρούς, αλλά η Geri ξέρει να διαβάζει νωρίς τα σημάδια και πηγαίνει έγκαιρα στο νοσοκομείο.

    Στην αυτοβιογραφία της "If Only" η Geri μιλάει ανοιχτά για την πάθησή της.
    -----------------------------------------------------------------------------------------

    Ολοένα και περισσότερες έρευνες καταλήγουν ότι οι συχνές διαιτες αποτελούν τελικά αίτιο για να βάλουμε βάρος!
    Οι στερήσεις που απαιτούν οι δίαιτες, μας οδηγούν στο να "καταβροχθίζουμε" στα μεσοδιαστήματα όλες τις απαγορευμένες τροφές.
    Επιπλέον, οι συνεχείς διακυμάνσεις στο είδος και την ποσοτητα της τροφής που καταναλώνουμε, κρύβουν την παγίδα-κίνδυνο της ψυχογενούς βουλιμίας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    5
    Είμαι και εγώ θύμα αυτής της συνεχούς αναζήτησης του τέλειου...Η συνεχής δίαιτα και τα μηδαμινά περιθώρια που αφήνεις στον εαυτό σου να ξεφύγει για λίγο από τα αυστηρώς επιτρεπόμενα (θερμιδικώς ελεγχόμενα). Όλα πήγαιναν καλά και εγώ ήμουν πάντα το αδύνατο παιδί, που προσέχει τον εαυτό του και τη διατροφή του, σέβεται το σώμα του και τις ανάγκες του οργανισμού (ήξερα ότι χρειαζόταν για τις βιταμίνες και τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία τα θρεπτικά συστατικά κάθε τροφής). Μέχρι που μια κρίση στην προσωπική μου ζωή διατάραξε τις ισορροπίες μου και το έριξα στο φαγητό. Όλη η φιλοσοφία που είχα αναπτύξει για το φαγητό (δεν χρειάζομαι να φάω από εκείνο και δεν έχω ανάγκη ---ποτέ όμως ούτε για λίγο---να φάω από το άλλο) ξαφνικά κατέρευσε και στη θέση της ήρθε μια διάθεση να καταβροχθίσω (στην κυριολεξία) οτιδήποτε είχα στερηθεί τόσα χρόνια (σαν ανταμοιβή και παρηγοριά στον εαυτό μου για τα χρόνια που πέρασα να προσέχω και να απέχω). Τώρα το βλέπω η συνεχής διαιτα αργά η γρήγορα σε οδηγεί σε διαταραχές πρόσληψης τροφής ... το παν είναι η ισορροπία στα πάντα ... και όχι η συνεχής στέρηση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •