Με ενοχλεί το βλέμμα των άλλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    Με ενοχλεί το βλέμμα των άλλων

    Με πιάνει ένας φόβος, ένα άγχος απροσδιόριστο όταν κάποιος, έχει αυτό το βλέμμα, το έντονο, το διαπεραστικό, που σε κοιτάει μες τα μάτια κ σου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να σε καταλάβει. Δεν νομίζω να μπορεί να διαβάσει την σκέψη, ούτε να ψαχουλέψει το μέσα σου, όμως με κάνει κ νιώθω τόσο αμήχανα, στρέφοντας το κεφάλι μου αλλού, μιλώντας κοιτάζοντας το πάτωμα, η σκέψη μου αλλάζει, δεν μπορώ ούτε καν να καταλάβω τι μου λέει ο άλλος, πόσο μάλλον να απαντήσω!
    Όταν παλιότερα πήγαινα σε ψυχολόγο, ένιωθα τόσο απαίσια που με κοίταζε συνέχεια, εκνευριζόμουν, σηκωνόμουν κ έφευγα, ταραζόμουν τόσο που μου έλεγε γιατί δεν με κοιτάς!
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό, πολλές φορές δεν μπορώ να ανασάνω κιόλας ή πονάω σε κάποιο σημείο του σώματος κ πιάνω τις σπαστικές κινήσεις για να ασχοληθώ με κάτι.
    Με τρομάζει το ραντεβού μου με την ψυχίατρο κ αν έχει κατι το ανυποφορο, το απαίσιο διερευνητικο που να μου την δίνει στα νεύρα?
    Κ στο δρόμο με ενοχλεί, όταν κάποιος - καποιοι είναι περίεργοι, όταν διασταυρώνονται τα βλέμματα, όταν νιώθεις μια περίεργη αίσθηση κ γυρνάς κ βλέπεις ότι σε κοιτάνε.
    Το έχετε νιώσει;; Σας φοβίζει; Αγχώνεστε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Οταν το ένιωσα παλιά με την ψυχοθεραπεύτριά μου, κατάλαβα ότι ήταν δικό μου πρόβλημα. Οταν έπαψα να την νιώθω αντίπαλο, δεν με ενοχλούσε πιά τίποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Λογικό είναι να σε κοιτάζει στα μάτια η ψυχίατρος όταν θα μιλάτε.Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σκέφτεται κάτι άσχημο για σένα μέσα της.Θα προσπαθεί να σε καταλάβει για να σε βοηθήσει.Ετσι να το βλέπεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    KANE OTI KAI EΓΩ. ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εγώ πάλι θα έλεγα να τους κοιτάζεις κι εσύ.Να μην σκύβεις το κεφάλι γιατί τότε χειρότερα είναι.Δείχνεις ότι δεν έχεις αυτοπεποίθηση,σαν να τους ντέπεσαι.Αν τους κοιτάξεις κι εσύ το πιο πιθανόν είναι να πάρουν το βλέμμα τους από πάνω σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΚΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΑΠΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΩ ΑΛΛΟΥ.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Εγώ όταν με κοιτάζει κάποιοςτον κοιτάζω έντονα και ερωτηματικά και τον κομπλάρω...Είναι το καλύτερο κόλπο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΑ ΜΑΤΙΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by mmaria
    Με πιάνει ένας φόβος, ένα άγχος απροσδιόριστο όταν κάποιος, έχει αυτό το βλέμμα, το έντονο, το διαπεραστικό, που σε κοιτάει μες τα μάτια κ σου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να σε καταλάβει. Δεν νομίζω να μπορεί να διαβάσει την σκέψη, ούτε να ψαχουλέψει το μέσα σου, όμως με κάνει κ νιώθω τόσο αμήχανα, στρέφοντας το κεφάλι μου αλλού, μιλώντας κοιτάζοντας το πάτωμα, η σκέψη μου αλλάζει, δεν μπορώ ούτε καν να καταλάβω τι μου λέει ο άλλος, πόσο μάλλον να απαντήσω!
    Όταν παλιότερα πήγαινα σε ψυχολόγο, ένιωθα τόσο απαίσια που με κοίταζε συνέχεια, εκνευριζόμουν, σηκωνόμουν κ έφευγα, ταραζόμουν τόσο που μου έλεγε γιατί δεν με κοιτάς!
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό, πολλές φορές δεν μπορώ να ανασάνω κιόλας ή πονάω σε κάποιο σημείο του σώματος κ πιάνω τις σπαστικές κινήσεις για να ασχοληθώ με κάτι.
    Με τρομάζει το ραντεβού μου με την ψυχίατρο κ αν έχει κατι το ανυποφορο, το απαίσιο διερευνητικο που να μου την δίνει στα νεύρα?
    Κ στο δρόμο με ενοχλεί, όταν κάποιος - καποιοι είναι περίεργοι, όταν διασταυρώνονται τα βλέμματα, όταν νιώθεις μια περίεργη αίσθηση κ γυρνάς κ βλέπεις ότι σε κοιτάνε.
    Το έχετε νιώσει;; Σας φοβίζει; Αγχώνεστε;
    ο φοβος του βλεμματος! Αν δεις τα αρχικα αρχικα μου μηνυματα πριν δυο χρονια περιπου σε αυτο το φορουμ, ρωταω απεγνωσμενα τι μου συμβαινει και φοβαμαι τοσο τους ανθρωπους και τα βλεμματα τους. Το ενιωασα αποτομα, ξαφνικα και στο πετσι μου.
    Το ξεπερασα.
    Καταλαβαινω λοιπον οσο μπορω τι εννοεις.
    Βρες εναν ψυχολογο που θα σε κανει να νιωθεις ανετα και μιλα μαζι του για αυτην ακριβως την δυσκολια σου στο βλεμμα.Δυσκολο, αλλα οχι αδυνατο!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    70
    Ασε και καμια κοπελα απο το φορουμ βρε μανθες καυλιαρη σε ολες την εχεις πεσει χαχαχχαχαχαχα!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    βρε παιδιά, μου μοιάζει εντελώς αδύνατο
    συνήθως κοιτάω αλλού, δεν το αντέχω
    weird θα ρίξω μια ματια στα μηνύματα, πως το ξεπέρασες;
    liberchild δικό μου πρόβλημα είναι σίγουρα,
    αλλά Dalia λογικό να σε κοιτάζει να καταλάβει τι;
    MANTHES εχω προσπαθήσει να μην δίνω σημασία κ όμως το συνεχίζουν
    Δηλαδή Θεοφανία τους κοιτάς κ αναρωτιέσαι;;

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    70
    να σε ρωτησω κατι δεσποινις Μαρια?Εχεις κατι περιεργο στην εμφανιση σου?γιατι πιστευεις οτι σε κοιτανε ετσι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    περίεργο στην εμφάνιση δεν έχω
    με ενοχλεί όταν με κοιτάνε μες στα μάτια, δεν μπορώ να τους κοιτάξω κ εγώ
    με κανει κ αισθανομαι ασχημα πως να στο πω με αγχωνει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    συνήθως κυκλοφορώ με γυαλιά ηλίου, τότε δεν έχω πρόβλημα, αλλά π.χ. μες το μετρο ή στο γραφείο, σε κλειστους χωρους εννοω δεν γινεται
    κ ανθρώπους που γνωρίζω χρόνια κ δεν μπόρεσα ποτέ να κοιτάξω το ίδιο
    ο ψυχ δεν φτανει να σε τσιτώνει με αυτά που λέει θέλει να πιάνει κ το ανοιγοκλεισιμο των ματιών.. βρε δεν μπορω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by ENIGMA
    Ασε και καμια κοπελα απο το φορουμ βρε μανθες καυλιαρη σε ολες την εχεις πεσει χαχαχχαχαχαχα!!!!!
    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟ ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΜΗ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •