το πρόβλημα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    11

    το πρόβλημα μου

    γεια σε όλους. επιτέλους βρήκα κάπου που μπορώ να πω το πρόβλημα μου και να με καταλάβουν.
    το πρόβλημα μου, που λέγεται "βουλιμία" ξεκίνησε πρίν απο 8 χρόνια, μετά απο μια εγχείρηση σκωλικοειδίτη. μετά την εγχείρηση είχε κλείσει το στοχάχι μου και δεν έτρωγα καθόλου. αν έτρωγα κάτι παραπάνω απο αυτό που μπορούσα να χωνέψω , έκανα εμετό και ξαλάφρωνα. έτσι έχασα 20 κιλά και ομολογώ ότι μου άρεσε.:D
    αρχικά όλα ήταν μια χαρα. μετά απο ένα χρόνο πήγα στη Θεσσαλονίκη με το Θείο μου για να δώσω 2η φορά Πανελλήνιες. εκεί κάτι ψιλο κατάλαβε και με υποχρέωνε να τρώω κανονικά και δεν με αφηνε να κάνω εμετό. μ ευποχρέωνε να κάθομαι στο τραπέζι για 2 ώρες ώσπου να χωνέψω και δεν με άφηναν να πηγαίνω τουαλέτα. έφτασα σε σημείο να τρώω υπερβολικά και έτσι πήρα 15 κιλά. έιχα φρικάρει. με το άγχος όμως των εξετάσεων τα έχασα και όλα ήταν μια χαρά. για να μην σας τα πολυλογώ το πρόβλημα που νόμιζα ότι το έλεγχα, άλλοτε ήταν πιο έντονο και άλλοτε πιο νορμαλ. το νορμάλ λέμε να έχω κρίσεις βουλιμίας που συνοδευόντουσαν απο εμετό 2 φορές την εβδομάδα και το έντονο κάθε μέρα. έχω κάνει πράγματα ανήκουστα (εχω φάει μέχρι και απο τα σκουπίδια). με όλα αυτά βέβαια είχαμε και επιπτώσεις,(πρόβλημα στο στομάχι που κατέληξε σε προμήνυμα έλκους, χαλασμένα δόντια απο τα οξέα λόγω του εμετού)και ερχόμαστε φέτος μια βδομάδα πρίν το πάσχα που κόντεψα να πεθάνω. για να κάνω πιο εύκολα εμετό χρησιμοποιούσα εκτός απο τα δάχτυλα μου και καλαμάκια αλλα και κουτάλια μέχρι που μια μέρα κατάπια ένα κουταλάκι. ευτυχώς τη σκαπούλαρα. έκτατσα στο νοσοκομείο 10 μέρες μόνο με ορό. δράμα . ταλαιπωρία και πόνο.Αλλά ούτε και με αυτό συνήλθα. με το που βγήκα μετά απο 3 μερες είχα την πρώτη κρίση βουλιμίας. είμαι σε κατάσταση πανικού. δεν μπορώ να το ελέξω πλέον καθόλου. τώρα έχω 4-5 επεισόδεια την ημέρα. φεύγω απο τη δουλειά μου για να πάω σπίτι να φάω και να κάνω εμετό. βγαίνω για καφέ με φίλους και το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα πάω σπίτι να φάω όλα αυτά τα απαγορευμένα και μετά να κάνω εμετό. έχω κλειστεί στον εαυτό μου και είμαι στα προθυρα κατάθλιψης. αυτά είχα να πώ. συγνώμη για τον όγκο αλλά βλέπεται είναι πολλά χρόνια αυτή η κατάσταση.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    9
    Tha ithela para polu na se boithiso! Einai fovero to poso oikeia mou fenontai ola auta pou les!!(ektos apo to koutalaki!).Ego eixa spasei recor emeton. 8 thn hmera! Pos sou fenetai???Gia duo xronia i zoi mou itan fai kai emetos...Exo upoferei para polu kai katalabaino thn katastasi sou apoluta.Edo kai 4 xronia omos to exo kseperasei entelos giati eixa thelisi!Tora eimai kala.Ekei pou den ekana tipota,ntrepomoun na me dei o kosmos, misousa ton eauto mou kai to soma mou kai imoun aporofimeni apo to provlima, tora spoudazo, exo filous,pernao kala kai zo san kanonikos anthropos,epitelous...Oi voulimikes na ksereis eimaste polu dunatoi xaraktires kai mporoume na Epiviosoume , ftanei na pame sto sosto psyxologo. !Ego eixa paei se duo-treis asxetous pou me talaiporisan alla telika brika ti sosti! Dustuxos xoris therapeia den ginetai kala i voulimia.An peseis se kala xeria omos tha boithitheis pragmatika kai tha anakoufisteis!!Me sunadelfikous xeretismous..Maria

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •