2 φίλοι και μία κοπέλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    19

    2 φίλοι και μία κοπέλα

    Το πρόβλημα μου έχει ως εξής (και μια σύντομη εισαγωγή):
    ένα βράδυ βγήκαμε εγώ κατι φίλοι μου η ξαδέρφη μου και μία φιλη της βολτα. μετα από αυτήν την βόλτα έμαθα ότι η φίλη της ξαδέρφης μου γούσταρε τον φίλο μου. εγώ ψαρεβοντάσ τον εμαθα ότι ηθελε και αυτός. οπότε λέμε ολα καλά και τους κανονιζουμε συναντηση και τα λοιπά. περνάνε οι μέρες και βγαίνουμε που και που όλοι μαζί. και τότε αρχίζει το μαρτύριο. Σιγά σιγά συνάντηση μετά την συνάντηση αρχιζώ και την ερωτεύομαι ο ίδιος. και δεν μιλάμε τώρα ότι είναι ωραία απλά και θέλω να την έχω για μούρη μιλάμε για έρωτα και περισσότερο γιατί γνώρισα τον χαρακτήρα της που μα το θεό ειναι ακριβώς αυτό που ψαχνω σε μία γυναικα. να μην τα πολυλογώ για μένα είναι το τελείο γιατί συνδιάζει και ομορφία και χαρακτήρα που όπως πολλοί θα ξέρεται δύσκολα βρίσκεις. ε και τώρα την έχω πατήσει άσχημα και δε ξέρω τι να κάνω. από την μία σκεφτομαι ότι δεν θα γίνει ποτέ τίποτα γιατί τα έχει με τον φίλο μου απο την άλλη όμως δεν μπορώ να αφήσω αυτό που έψαχνα σε όλη μου την ζωή ( πραγματικά ότι ακριβώς θέλω το έχει). αλλά και οι δυο τους είναι ερωτευμένοι και εγώ έχω απλά φιλικές σχέσεις και δεν ξέρω τι να κάνω δν το έχω πει σε κανέναν άλλον γιατί φοβάμαι μην τους το αποκαλύψουν και χάσω τη νφιλία μου και την έστω μηδαμινή ευκαιρία να την βλέπω όταν βγαίνουμε όλοι μαζί. ξέρω πως όλα αυτά ακούγονται πολύ μούλικα αλλά πρωτή φορά νιώθω έτσι και ΄δυσκολα θα μπορέσω να ξεκολήσω. κάτι το οποίο το προσπάθησα αλλά δεν μπορώ την σκέφτομαι όλη την ώρα. λοιπόν δεν λέω άλλα περιμένω τις απόψεις σας. αλλά προσοχή προσπαθείστε να σκεφτέιτε μπένοντασ στην θέση μου. αν δεν έχετε ερωτευτεί ποτε έτσι μην απαντήσετε καλήτερα γιατι φαντάζομαι ποια θα είναι η απάντηση σας. ευχαριστώ για το ένδιαφέρον σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Πολύ δύσκολο το θέμα σου!!
    Φαντάζομαι πώς μπορεί να αισθάνεσαι!
    Πέρασα κι εγώ από την θέση σου.. με 2 διαφορές.
    1ον Δεν ήταν φίλη.. αλλά κάποια που ούτε καν την ήξερα.. και 2ον.. το σταμάτησα μόλις το αντιλήφθηκα.
    Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι έπρεπε να το είχες σταματήσει αφ\' ης στιγμής το συνειδητοποίησες! Έχει μεγάλη δύναμη το μυαλό!!
    Τώρα όμως.. που δυστυχώς (για εσένα) δεν το έκανες.. και το άφησες να σε κατακλύσει (γιατί έτσι φαίνεται) θα σου πω την γνώμη μου..
    Δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαι συντηρητική με αυτά τα πράγματα.. Αυτό που εγώ θα έκανα.. είναι απλώς υπομονή (μέχρι να μου περάσει) και ταυτόχρονα.. θα έκοβα οποιαδήποτε ενδεχομενη συνάντηση. Επίσης θα προσπαθούσα να σταματήσω να το σκέφτομαι..
    Κοινώς αυτό που σε συμβουλεύω.. είναι να μην κάνεις τίποτε.. δεδομένου ότι υπάρχει φιλία στην μέση..
    Διαφωνείς??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
    ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    19
    ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΧΑΖΟΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΞΕΚΟΨΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΕΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ. ΠΡΩΤΟΝ ΘΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΤΙ Η ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΘΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΕΣΤΩ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΤΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΜΝΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΨ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΚΡΥΦΟ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Άρχισε να σκέφτεσαι λίγο περισσότερο τις συνέπειες από το να αφήνεις να σε οδηγούν μόνο τα συναισθήματα. Αν δεν προσπαθήσεις να την ξεχάσεις ότι και να γίνει θα υπάρχουν απώλειες.

    Ακόμα και στην περίπτωση που δείξεις ενδιαφέρον και γίνει κάτι με την κοπέλα θα χάσεις το φίλο σου.
    Μπορεί κάποια στιγμή να το καταλάβουν και οι δύο ή η κοπέλα και να σε αποφεύγουν.
    Ακόμα κι αν δεν το καταλάβει κανένας εσύ θα συνεχίσεις να βασανίζεσαι για πόσο καιρό και με τι ένταση είναι άγνωστο.

    Υπάρχει καμία από αυτές τις περιπτώσεις που σου ακούγεται καλή ή είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις το κόστος;

    Αν δε μπορείς αυτή τη στιγμή να την ξεπεράσεις τι θα γίνει σε ένα, πέντε, 12 μήνες;

    Πάρε λοιπόν τις αποφάσεις σου. Να τη βλέπεις όλη την ώρα, να το επιδιώκεις κιόλας λέγοντας στον εαυτό σου ότι σου αρκεί αυτό δε βοηθάει. Το θέμα είναι τι θα πεις εσύ στο μυαλό σου, πως θα προσπαθήσεις να το αντιμετωπίσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Αν το πεις .. κινδυνεύεις να χαλάσεις την φιλία σου..
    Αν το πεις σε εκείνην.. δεν είσαι σίγουρος ότι δεν θα το πει στον φίλο σου..
    Αν τον πεις σε εκείνον.. πάλι δεν είσαι σίγουρος για το πως θα αντιδράσει..
    Είσαι έτοιμος για το ενδεχόμενο να χαλάσει η φιλία σου??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΤΟΥ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ.

    WOMAN ΕΧΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    19
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ. ΛΕΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΞΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ. ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΤΣΑΚΩΘΕΙ ΕΤΣΙ ΕΛΑΦΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΕΓΩ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ. Ε ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ ΔΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ. ΔΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΕΝΟΥΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΟΙΞΩ ΟΤΙ ΔΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΕΤΕ ΝΑ ΤΣΑΚΟΘΟΥΝ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΛΥΣΗ. ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΧΕΣΗ 1ΜΗΝΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    128
    Αν ο φίλος σου είναι πραγματικός φίλος θα το δεχτεί και θα το εκτιμήσει αν του πεις τι σου συμβαίνει γιατι πάνω από όλα θα εισαι ειλικρινής και καθαρος απέναντι του. Με αυτό τον τρόπο:

    1ον θα ξαλαφρώσεις

    2ον θα διατηρήσεις τη φιλία σου

    3ον θα ξεπεράσεις την άλλη καθώς δε θα πιέζεσαι για να βγαίνεται όλοι μαζι

    peace

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    πλσσσσσσσ Ατυχέ,
    αν μπορούσες αυτά τα κεφαλαία να τα ξεχάσεις όσο είναι νωρίς.........(και εδώ κάνω μία υπερσύνδεση με το θέμα σου)
    been good, been bad. WILL GO ON

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by OneiroPauL
    Αν ο φίλος σου είναι πραγματικός φίλος θα το δεχτεί και θα το εκτιμήσει αν του πεις τι σου συμβαίνει γιατι πάνω από όλα θα εισαι ειλικρινής και καθαρος απέναντι του. Με αυτό τον τρόπο:

    1ον θα ξαλαφρώσεις

    2ον θα διατηρήσεις τη φιλία σου

    3ον θα ξεπεράσεις την άλλη καθώς δε θα πιέζεσαι για να βγαίνεται όλοι μαζι

    peace
    μ αρεσε τοσο πολυ αυτη η απαντηση....συμφωνω....ναι αν ειναι φιλος σου, εν τελει θα προσπαθησει να σε καταλαβει....κ δεν θα υποκρινεσαι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.
    ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΛΥΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ

    Υ.Γ. ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟ Ο JUSTME. ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΜΟΥ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #13
    Φίλε Άτυχε, μήπως αυτο που ερωτεύτηκες ήταν η σχέση τους?
    Μήπως επειδή την έζησες απ την αρχή, θα ήθελες και συ το ίδιο με αυτόν το τύπο κοπέλας?
    Αν προσθέσουμε και το απαγορευμένο, δεν θέλει και πολύ να μεταμφιεστεί σε \"έρωτα\"....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    19
    Συγνώμη που άργησα να απαντήσω άλλα είχα κάτι υποχρεώσεις. Μου αρέσει που υπάρχει και άλλη άποψη εκτός από σκέτο \"ξεχασέ την\" που το δέχομαι και αυτό βέβαια. Οσό αφορά αυτό που λες για το ότι ερωτεύτικα τη σχέση τους δεν θα το έλεγα αν και δεν έχω ζήσει σχέση άλλου από την αρχή για να ξέρω πως αντιδρούσα αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό γιατί έχουν συχνά μικροτσακομούς και πίσματα που δεν πιστεύω να τα ζήλευα. Εσείς τι πιστεύετε ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι έστω και αρκετό καιρό μετα αφού χωρίσουν; ή δεν υπαρχεί πιθανότητα ούτε στα χίλια χρόνια που λέμε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Άραγε ΕΣΥ ξέρεις αν η όποια απάντηση θα έχει νόημα μετά από 3 μήνες (και όχι χίλια χρόνια)?
    ΤΩΡΑ μπορεί να φαντάζεσαι πως θα έχει, αλλά το ΑΥΡΙΟ κρύβει πολλές εκπλήξεις. Αρκεί να θέλεις ΕΣΥ να τις ανακαλύψεις......
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •