ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΚΙΛΑ ΣΥΝΟΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459

    ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΚΙΛΑ ΣΥΝΟΛΟ

    ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ
    ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ
    ΕΙΝΑΙ Η 3Η ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ +50 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΜΕ ΔΙΑΙΤΑ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΧΑΝΩ

    ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΚΙΛΑ ΜΕ ΔΙΑΤΕΣ 3Χ 50 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΩΝ 15 ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ 25 ΚΙΛΩΝ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΕΦΤΑΝΕ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 6 ΧΛΜ ΚΑΘΕ 2 ΗΜΕΡΕΣ

    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΝΤΟΝΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ 1 ΠΟΔΙ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΟΡΘΙΟΣ ΟΥΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ
    ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΑΡΑΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ XENICAL REDUCTIL 10 + 15 MG ?
    ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ 2 ΓΙΑΤΡΟΥΣ (ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ-ΠΑΘΟΛΟΓΟ)ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ 1,72 ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 70-75 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ 118 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ
    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ + 20 ΚΙΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΗΛΑΔΗ + 70 ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ
    ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 45 ΚΙΛΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
    ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ SITE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ?
    ΑΚΟΥΣΑ ΤΑ ΕΞΕΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ¨

    ΣΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΜΕΧΡΙ ΘΕΜΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟΥ ?

    ΟΤΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΟΜΑΧΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ??

    ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΝΟ ΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΕΙΔΗ ΦΑΓΗΤΟΥ - ΠΟΤΟΥ- ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΩΝ
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΤΙ ΤΡΩΩ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΗΜΕΡΑ

    ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΓΡ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ .
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΗΝ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣ?

    ΔΕΝ ΘΑ ΣΑ ΚΟΥΡΑΣΩ ΑΛΛΟ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ FORUM ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ (3-4 ΑΤΟΜΑ)
    ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Lakis,
    δεν είμαι ο πιο αρμόδιος να απαντήσω στις ερωτήσεις σου οπότε ελπίζω κάποιος γιατρός ή κάποιος που έχει κάνει επέμβαση "δακτυλίου" να σου λύσει κάποιες από τις απορίες σου.

    Αυτό ωστόσο που θα ήθελα ανεπιφύλακτα να σου συστήσω είναι να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία με κάποιον ψυχολόγο της επιλογής σου, ώστε να δουλέψεις το πρόβλημα σε βάθος, αναζητώντας τις ρίζες του. Η δίαιτα και η επέμβαση είναι βοηθητικές μέθοδοι, αποτελούν λύσεις αλλά δεν αποτελούν ολόκληρη τη λύση. Ουσιαστικά, μια πιο ολιστική προσέγγιση του ζητήματος θα σου δώσει περισσότερες πιθανότητες να απαλλαγείς σε βάθος χρόνου από τη παχυσαρκία (και όχι μόνο πρόσκαιρα).

    Καλή δύναμη!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    9
    Γεια σου Λακη,Μπορει να μην εχω κανει εγχειρηση δακτυλιου ουτε να ειμαι γιατρος αλλα εχω νιωσει στο πετσι μου τι ειναι να εχεις αγχος με την αυξηση βαρους και φοβο οτι μπορει να φτασεις οχι 200 αλλα 500 κιλα.Εγω επασχα απο βουλιμια,δεν ημουν υπερβαρη αλλα επειδη στην ομαδικη ψυχοθεραπεια που εχω κανει υπηρχαν υπερβαρα μελη,ξερω οτι η ψυχολογια απο κατω ειναι η ιδια.Αυτο που Επιβαλλεται να κανεις ειναι ψυχοθεραπεια πρωτα απο ολα και μετα βλεπεις...Προσεξε πολυ γιατι κινδυνευει η υγεια σου με το δακτυλιο.Εχω διαβασει περι τινος προκειτε και το βρισκω επιοικως φρικτο και απαραδεκτο.Να σφυξεις το στομαχι σου ετσι ωστε να περιορισεις τη ληψη τροφης???Μα που ζουμε γαμωτο?Για ποιο λογο να βαλεις τον εαυτο σου σ'αυτη την οδεινηρη διαδικασια?Οχι μονο φοβο αιμοραγιας εχεις αλλα ειμαι σιγουρη θα νιωθεις απαισια με ενα δαχτυλιδι στο στομαχι!Και για ποιο λογο να βαλεις δακτυλιο,επειδη νιωθεις οτι δεν μπορεις να ελεγξεις τη ληψη τροφης?Και ποιος σου εγγυαται οτι μετα θα μπορεις?Με τη ψυχοθεραπεια ομως Λακη θα μπορεσεις να το ελεγξεις και να χασεις βαρος αργα μεν,σταθερα δε.Ενα μελος της ομαδας μου ξεκινησε 140 κιλα και μετα απο 5 χρονια ειναι 100.Αργα τα εχασε θα μου πεις. Τα εχασε ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ομως και τρωγοντας κρουασαν και σοκολατες.Λοιπον, η επιλογη ειναι δικη σου. Ευχομαι ο,τι καλυτερο. Να εισαι καλα και υγειης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    191
    kalispera laki egw ekana daktylio prin 3 mines kai niotho mia xara min fobase den kindinebis kai oute to esthanese opws lene den to metaniosa pou ekana an thes stile mou email tha sou po pou na pas kai den tha plirosis tipota

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    ΣΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΜΕΧΡΙ ΘΕΜΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟΥ ?

    ΟΤΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΟΜΑΧΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ??

    ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΓΡ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ .
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΗΝ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣ?
    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
    Δεν είμαι γιατρός, απλώς κάποιος που έκανε εγχείρηση για τοποθέτηση δακτυλίου πριν 6 σχεδόν μήνες. Έχω χάσει
    27 κιλά.
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα μέχρι τώρα δεδομένου πως είχα δοκιμάσει όλες τις διαίτες του κόσμου,
    χάνοντας και πέρνοντας κιλά συνέχεια.
    Αποφάσισα να κάνω την εγχείρηση κάνοντας μεγάλη έρευνα σε Αμερικάνικα και Ευρωπαικά sites και μιλώντας με 3 χειρουργούς εδώ στην Αθήνα μέχρι να καταλήξω ποια επέμβαση, που 8α την έκανα και σε ποιον.

    θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

    η επέμβαση πονάει για λίγες μέρες αλλά ο πόνος είναι αμελητέος δεδομένου πως αντιμετωπίζετε με παυσίπονα τύπου depon.
    η επικινδυνότητα της είναι της τάξης 1% ή λιγότερο όση και μιας επέμβασης αφαίρεσης χολής δεδομένου πως γίνετε με γενική αναισθησία.

    την δεύτερη ερώτηση σου δεν την καταλαβαίνω απόλυτα αλλά αν εννοείς πως
    μπορεί να γίνει διάτρηση στομάχου τό μόνο που ξέρω πως αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο.

    3η ερώτηση: ναι :-) χορταίνεις με 120-200 γρ ή και λιγότερο, πάντως παίζει ρόλο πόσο πολύ έχει σφίξει τον δακτύλιο μετά την επέμβαση κάθε 2-3 μήνες ο γιατρός σου γεμίζει με ορό το ρεζερβουάρ του δακτυλίου. εγώ ακόμα έχω μόνο 4 cc και ο δακτύλιος μου χωράει 10 cc κι ακόμα χάνω κιλά! :-)
    αν δεν πιείς νερό κατα την διάρκεια του γεύματος σου τότε μένεις χορτάτος για πολλές ώρες.. εγώ που ξαναπείναγα σε μισή ώρα τώρα επιτέλους τρώω σε σωστά χρονικά διαστήματα.

    Ελπίζω να σου έλυσα μερικές απορίες!
    καλή τύχη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    459
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ !!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •